Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 15:34

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Little Richard
PostPosted: 19. 01. 2011. 03:43 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Image

Dugo vremena se ovo ime provlači kroz moje uši, slušaš par likova i ako se ne zadubiš, vrlo je moguće da fulaš klasike.

Ako uzmemo tu neku staru gardu Jerry Lewisa, Bill Haleya, Elvisa, Buddy Hollyija i Little Richarda, vidjet ćemo da su veoma često svirali iste ili slične pjesme (npr. Hound Dog), ali način na koji to radi Little Richard je neprevaziđen.

Ne kune se džaba Lemmy u ovog čovjeka. Ovo je jedan od najpaklenijih glasova rock'n'rolla, arhitekt rock'n'rolla, čovjek koji je rođen 1932. godine i još uvijek svira!

http://www.youtube.com/watch?v=kZ6h0kyqSRk

OVO JE ISTINSKI, NEPREVAZIĐENI, UNIKATNI ROCK'N'ROLL!!!

Furajte torrent, 6 izdanja, uključeni svi klasici!

http://www.torrentreactor.net/torrents/ ... rd-6-cd-kl


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Little Richard
PostPosted: 19. 01. 2011. 16:28 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
pravo malo, zapravo skoro niko koga znam ne slusa izvorni, prvi rnr. sto mi je pravo glupo jer to je odlicna muzika. rockabilly i blues 50tih i 60tih je bio nesto posebno u rnr sto se ne ponavlja. jerry lee "killer" lewis, johnny cash, elvis presley, bb king, carl perkins, buddy holly, bill haley, VELIKI chuck berry, little richard, roy orbison, james brown, john lee hooker... sve su to velikani za koje osim elvisa i casha niko od danasnjih generacija ne zna. i tu 2 iz price samo. steta velika. ja posjedujem vecinu klasik albuma/singlova ove garde, od casha i elvisa skoro sve. neke je pravo tesko naci, neke i nemoguce.
koga zanima ova muzika preporucujem film da se pogleda obavezno "walk the line".

isto ignorisanje od novih generacija je zadesilo i blues/hard rock 70tih i 80tih... pa i pocetke doom/heavy metala... steta, sve je to jedan neponovljiv, savrsen period u muzici. kad je muzika bila nesto.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Little Richard
PostPosted: 19. 01. 2011. 17:34 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
slazem se, svi su kao rokeri a niko ne slusa izvorni rok, ja si sa vremena na vrijeme pustim nest, jer sam uz starijeg buraza odrasto uz to pa zavolio neke, mogob i ovu ludju opet potrazit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Little Richard
PostPosted: 19. 01. 2011. 19:21 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
haha kad smo kod lr-a eo jedan spot, nisam ovo prije vidio, ziku j.goodman-a u spotu :D

http://www.youtube.com/watch?v=kZ6h0kyqSRk

btw, ova pjesma je snimljena ja mislim od svih ovih gore sto sam nabrojao :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Little Richard
PostPosted: 19. 01. 2011. 20:06 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2006. 17:54
Posts: 453
Axeman wrote:
[
Ako uzmemo tu neku staru gardu Jerry Lewisa, Bill Haleya, Elvisa, Buddy Hollyija i Little Richarda, vidjet ćemo da su veoma često svirali iste ili slične pjesme (npr. Hound Dog), ali način na koji to radi Little Richard je neprevaziđen.


Prije je to nekako drugačije išlo. Svi ovi muzičari koji su izašli iz bluesa ili jazza su imali pristup obradi klasičnih standarda, kojima je onda svako dao svoj prepoznatljiv šmek, pa i do nivoa kada se originalna kompozicija prepoznaje u par prolaznica ili progesiji akorada i sl.

Ovo se negdje u međuvremenu izgubilo, vjerovatno dolaskom Beatlesa i Stonesa koji su i sami bili u početku ovakav bend.
Održalo se to doduše u ex-Yu, pa imamo standarde tipa "Krivo je more", "Bosanac", "Cesarica" i to... :mrgreen:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group