Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 20. 04. 2024. 13:44

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: ...i pjevači su muzičari...
PostPosted: 26. 03. 2006. 21:10 
Offline
User avatar

Joined: 14. 03. 2006. 23:44
Posts: 242
Location: ...down in the hole...
Znam da se baš ne može prićati o vrstama vokala ali bi bilo dobro da se otvori tema i o njima!Pa et možemo razmijeniti lijepe i ružne trenutke u "karijeri"!!!
Ili nešto poput...nečega...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 29. 03. 2006. 02:32 
Offline
User avatar

Joined: 20. 03. 2006. 22:55
Posts: 133
Location: Metropolis
Naravno da su muzicari, pa na sta bi pjesme uopste licile da nema pjevaca-na instrumentale!
Pjevac je, malte ne, naj vazniji clan nekog benda, jer se je potrebno mnogo faktora da bi netko bio pjevac ili pjevacica(osjecaj za ritam, boja glasa, raspon glasa, dinamika,....)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 29. 03. 2006. 21:09 
Offline
User avatar

Joined: 04. 02. 2006. 18:06
Posts: 597
Location: {Travnik}
odkad smo skontale bend,od samog pocetka,imamo problema s vokalom :(
tak da ja vise ne potcjenjujem to,i stvarno se nadam da ce ova pjevaljka sad(peta po redu),ostat tu :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 29. 03. 2006. 23:22 
Offline
User avatar

Joined: 14. 03. 2006. 23:44
Posts: 242
Location: ...down in the hole...
Ak je Julijana u pitnju,vjerujem da hoće!!!!Ženi kapu skidam!!!!Probajte i Martinu ubaciti u bend kao vokal!!!Te dvije cure u bendu....uuuuuuuuu...strava!!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 30. 03. 2006. 00:21 
Offline
User avatar

Joined: 04. 02. 2006. 18:06
Posts: 597
Location: {Travnik}
Rooster wrote:
Ak je Julijana u pitnju,vjerujem da hoće!!!!Ženi kapu skidam!!!!Probajte i Martinu ubaciti u bend kao vokal!!!Te dvije cure u bendu....uuuuuuuuu...strava!!!!


martinu smo i htjele :wink: al ostarila je :lol:
ide na fax uskoro,pa bi opet morale trazit vokala,i sve again and again
Image

al et imamo July :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 30. 03. 2006. 00:44 
Offline
User avatar

Joined: 20. 03. 2006. 22:55
Posts: 133
Location: Metropolis
cuuuj July, hajd fino, drago mi je pravo.
Cura pravo fino pjeva.
Sretno!

db


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 30. 03. 2006. 00:50 
Offline
User avatar

Joined: 04. 02. 2006. 18:06
Posts: 597
Location: {Travnik}
suti i nama je drago :D napokon vise da i tu pjevaljku sredimo :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 06. 04. 2006. 18:47 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
bend moze da svira fantasticno al ako vokal ne valja ode sve u p.m.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 06. 04. 2006. 18:50 
Offline
User avatar

Joined: 01. 06. 2005. 23:31
Posts: 351
Location: Sarajevo
Pa naravno.I sama se bavim pjevanjem,i smatram da je bend bez dobrog vokala nista.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 05. 2006. 13:28 
Offline

Joined: 12. 05. 2006. 13:22
Posts: 10
bavim se pjevanjem, bend bez vokala ne može bit dobar (osim ako se ne radi o LTE ili nekom stvarno dobrom gitaristu)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 05. 2006. 16:55 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2003. 17:24
Posts: 2216
Location: Divljina
definition_of_evil wrote:
bavim se pjevanjem, bend bez vokala ne može bit dobar (osim ako se ne radi o LTE ili nekom stvarno dobrom gitaristu)


Vokal upotpunjuje kompletan dojam,ali da bend ne moze biti dobar bez vokala??Supljak!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 18. 05. 2006. 18:49 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
I vokali su muzicari? Pa, kako ko... Uostalom, nije svako ni gitarista ko drzi ovaj instrument u rukama po sat vremena dnevno...

MUZICAR... Mislim da je, prije svega, za prilike u B&H potrebno definisati sta to znaci. Neki to smjestaju u domen profesije, pa kazu: Muzicar je onaj koji od svoje muzike zivi! Mislim da to nije odgovarajuca definicija za nase prilike. I ako zivi od muzike, tesko da bas zivi od SVOJE (citaj: onaj koji ne povladjuje ukusima vecine samo zato sto mora)
Uvjerena sam da muzicara cini:
1. Nemogucnost da se normalno funkcionise bez stalnog konzumiranja i kreiranja muzike (to mu ga dodje kao primarna potreba)
2. Unutrasnji sukobi, konflikti, frustracije koje progovaraju kroz kreativnost, a, na koncu, kroz sasvim unikatnu kombinaciju melodijskih linija, harmonije i/ili disharmonije, ritma, tempa...
3. Sviranje/pjevanje u glavi (na svakom mjestu i u svako vrijeme), cak i za vrijeme sna (btw. mnogi odlicni rifovi/il' sta god nastaju upravo tada, pa ih podsvjest gurne u budno stanje)

Dakle, bez ZIVIM MUZIKU, nema muzicara

Dalje, VOKAL... Sorry na ovome, al' zar vam se ne cine pomalo banalnim komentari tipa: Bend ne moze biti dobar bez dobrog vokala. Ono, naravno da ne moze!!! Al' je sad pitanje sta je dobar vokal? Neki to svode na formu, pa kazu: Growl/scream je shit, to nije pjevanje, to je buka itd. Ili, sasvim suprotno: Jebes clean, to je za pickice, pedere itd. Mislim, daj ba, to je puki formalizam, a u nekim slucajevima i dogmatizam. Prvo, u posljednje vrijeme slusam bendove ciji vokali insistiraju na growl i scream izrazu (kombinuju ih ili ne) i licno takav nacin izraza preferiram i furam u svom bendu. Međutim, to ne znaci da se svaki put ne userem kada cujem vokala Nevermore-a ciji je clean mastan, muzevan, frajer pjeva "u sirinu" i "daleko"... S druge strane, growl i scream kao sami sebi cilj nisu nista. To sam toliko puta osjetila na svojoj kozi, i danas. Postici da se putem growl-a i scream-a takodjer prave sopstvene melodijske linije (nadopunjivanje gitara, varijacije na zadatu melodiju) je jebeno tesko i dugo se uci. Postici odgovarajuci (zeljeni) zvuk na suvo (bez procesora, kompresora) je takodjer izazov, posebno zbog toga sto nas drugi ne cuju kako se mi cujemo (dakle, generalno u svakodnevnom zivotu, a posebno kada je monitoring na svirki kurac). I mislim najvaznije, nesto sto jebe vokal, a instrumentaliste i ne mora... Ono, instrumentalista moze svirati solidno i kada mu nije filing (ogradjujem se sto se tice bubnjara), jer ce zice/tipke biti poslusne i na automatizam. E, jebi ga, glas nece!!! To kako ce vokal zvucati uvijek je, vise manje, rulet jer je mobilisanje govornih organa i ono sto iz njih izlazi neraskidivo povezano sa trenutnim psihickim stanjem, ukupnom fizickom kondicijom itd. Milion puta mi se desilo- mozak hoce, ali tijelo nece (uzroci mogu biti razliciti). I da, pusenje i ozbiljan vokal ne idu zajedno, prije ili kasnije se nesto mora zrtvovati...

Eto, nasrah se, al' tako je


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 19. 05. 2006. 02:10 
Offline
User avatar

Joined: 26. 04. 2006. 01:25
Posts: 270
Location: Novi Travnik
Bend moze biti dobar bez vokala, npr Liquide Tensions.Ljudi sviraju instrumentale i odlicni su, ali bend u kojem ima vokal, tad vokal treba biti dobar.Ne mora biti extra, ili perfektan ali mora biti dovoljan slusateljima.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 24. 06. 2006. 03:43 
Offline
User avatar

Joined: 27. 05. 2006. 00:28
Posts: 107
Location: Evo me!
Rooster wrote:
Ak je Julijana u pitnju,vjerujem da hoće!!!!Ženi kapu skidam!!!!Probajte i Martinu ubaciti u bend kao vokal!!!Te dvije cure u bendu....uuuuuuuuu...strava!!!!

ajoj July im vec otisla
a marta ima odlican glas
ma malo je rec odlican


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 25. 06. 2006. 01:02 
Offline
User avatar

Joined: 14. 03. 2006. 23:44
Posts: 242
Location: ...down in the hole...
Fakat mi je žao zbog tog....nisam baš upoznat sa situaciom ali su mnogo izgubili....


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 25. 06. 2006. 02:03 
Offline
User avatar

Joined: 27. 05. 2006. 00:28
Posts: 107
Location: Evo me!
ma da ali cini mi se da nije do njih
koliko znam juli nije mogla dolaziti redovito
zao mi cura iz intrige toliko se teude ali fakat nemaju srece s klavijaturistama i vokalima
ali zadnji put kad sam pricala s jednom od njih kaze da ostaju njih tri ovaj put definitivno
erna (bass) pjeva i to je to


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 06. 07. 2006. 23:56 
Offline
User avatar

Joined: 14. 03. 2006. 23:44
Posts: 242
Location: ...down in the hole...
reče:''...budi svjetlo,i bi svjelo...''

Neka im je sa srećom.Želi im rooster.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 08. 07. 2006. 16:28 
Offline
User avatar

Joined: 06. 07. 2006. 13:48
Posts: 22
Location: Split
Vokali i bubnjari se najvise umore na koncertima (jos ako je vokal pusac, uf ima da umre) :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 08. 07. 2006. 20:37 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Mogni wrote:
Vokali i bubnjari se najvise umore na koncertima (jos ako je vokal pusac, uf ima da umre) :)


Word!

...haaaa ha ha...u onom drugom kontekstu :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 09. 07. 2006. 00:06 
Offline
User avatar

Joined: 14. 03. 2006. 23:44
Posts: 242
Location: ...down in the hole...
sram te bilo.....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group