Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 18. 04. 2024. 03:02

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Savjeti budućim bubnjarima
PostPosted: 16. 09. 2006. 19:21 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2006. 23:19
Posts: 29
Već duže vrijeme planiram vježbati svirati bubnjeve ali zbog različitih elemenata mi te ambicije većinom padnu u vodu. Bubnjevi su skupi, treba prostora za njih te mogu smetati sustanarima, susjedima...
Nedavno sam odlučio da ću kako tako započeti pa sam si kupio palice koje za sada vježbam držati i što bolje kontrolirati, što god to značilo :D
Bubnjeve još neko vrijeme nemogu kupiti baš zbog gore navedenih razloga pa me zato zanima jel ima tko kakve savjete za moj slučaj?
Dali su mi bubnjevi uopće na početku potrebni te jel bi bilo dobro prvo vježbati samo sa palicama? Svaka pomoć je dobrodošla... :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 16. 09. 2006. 21:01 
Offline
User avatar

Joined: 29. 06. 2006. 17:19
Posts: 76
Location: Doboj
E ovako prijatelju moj... Najbitnija ti je volja i cvrsta odluka da ces svirat upravo taj instrument. Ne govorim ti ovo tek tako, nego iz razloga sto je meni licno dolazio mali milion klinaca koji su zeljeli nauciti svirat bubnjeve pa odustanu nakon casa ili dva. Ljudi to olako shvataju, obicno u fazonu-''Ma sta je to, malo rukama, malo nogama i to je to...'', a onda kad vide da to i nije bas tako jednostavno nestanu...
Ja sam se licno oduvijek interesovao upravo za bubnjeve, mimo drugih instrumenata. Tek unazad nesto vise od 3 godine sam kupio prvi set, ali se ne osjecam da je to moj pocetak sto se tice bubnja. Prve poteze nisam naucio i savladao na instrumentu nago sjedeci u sobi s palicama u rukama i svojim ''imaginarnim'' bubnjevima. Vjeruj da sam 80% poteza tako savladao i naucio i da je to ispravno. Gledaj sto je moguce vise videa, spotova i ostalog gdje se moze pogledat bubnjar i jednostavno ''pokupi'' to sto ljudi rade... Meni je upalilo...

Ps Ne brini sto ce te starci cudno gledati kad ti prodju pored sobe,a ti mlatis ''naprazno'', navici ce se vec...
A, da! Nek te ne zabrinjavaju ni plava koljena, i to je normalno...
Bice i dobos jednom...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 09. 2006. 01:53 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2003. 17:24
Posts: 2216
Location: Divljina
Meni su koljena dosla mnogo kasnije. Prvo su bili okrugli i spljosteni jastuci po kojima sam lupala kad bih cula cinelu. E, onda sam bila full happy kad god bih skuzila da sam pogodila i lupila bas kad treba. Kuhace okrenute naopako su bile palice da napomenem. Pred kupnju bubnjeva sluzila su me koljena. Relativno kratko. Sad planiram uzeti novi set.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 09. 2006. 13:48 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2006. 23:19
Posts: 29
Mirza wrote:
E ovako prijatelju moj... Najbitnija ti je volja i cvrsta odluka da ces svirat upravo taj instrument. Ne govorim ti ovo tek tako, nego iz razloga sto je meni licno dolazio mali milion klinaca koji su zeljeli nauciti svirat bubnjeve pa odustanu nakon casa ili dva. Ljudi to olako shvataju, obicno u fazonu-''Ma sta je to, malo rukama, malo nogama i to je to...'', a onda kad vide da to i nije bas tako jednostavno nestanu...
Ja sam se licno oduvijek interesovao upravo za bubnjeve, mimo drugih instrumenata. Tek unazad nesto vise od 3 godine sam kupio prvi set, ali se ne osjecam da je to moj pocetak sto se tice bubnja. Prve poteze nisam naucio i savladao na instrumentu nago sjedeci u sobi s palicama u rukama i svojim ''imaginarnim'' bubnjevima. Vjeruj da sam 80% poteza tako savladao i naucio i da je to ispravno. Gledaj sto je moguce vise videa, spotova i ostalog gdje se moze pogledat bubnjar i jednostavno ''pokupi'' to sto ljudi rade... Meni je upalilo...

Ps Ne brini sto ce te starci cudno gledati kad ti prodju pored sobe,a ti mlatis ''naprazno'', navici ce se vec...
A, da! Nek te ne zabrinjavaju ni plava koljena, i to je normalno...
Bice i dobos jednom...


Volje slabo imam, ali za bubnjeve i previše. Čim se istroši, dovoljan je odlazak na bilo koji live nastup solidnog benda.
Definitvno sam za to, ostali me instrumenti ni ne zanimaju previše, u smislu toga da ih ja želim svirati.
I stari mi je bio dobar bubnjar, svirao dosta po Hrvatskoj i šire, možda je to u genima :P
Pukne me nekad ljubomora kada vidim koliko ljudi oko mene imaju bubnjeve čisto zbog toga što imaju para i mogu ih dobiti kad god žele. Ali svejedno je meni draže jer ću ako kasnije sam to kupim sa svojim teško zarađenim parama više cijeniti i teže odustati.
Na svirkama redovno "hvatam" pokrete bubnjara i gledam snimke što više mogu.
Nekakav me predobar feeling uhvati kada gledam dobre bubnjarske solo-e tipa moby dick. Jedan od razloga zašto sam toliko zaluđen time.
Palice sam nabavio tek nedavno a do tada sam nekih 5 godina lupao po sebi sa rukama. :)
Jedino me smeta to što ne razumijem baš bubnjarske pojmove i neke dijelove bubnjeva.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 09. 2006. 21:52 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2003. 17:24
Posts: 2216
Location: Divljina
Nemoj da ti bilo sta smeta! Pa, pobogu, naravno da ne mozes sve nauciti i spoznati u roku 2 dana! Vrijeme ucini svoje.
Naravno, to sto neko ima para samo mu OLAKSAVA da dodje do instrumenta sto apsolutno ne znaci da ce ga time i bolje svirati. Ako sebi na pocetku stvoris kompleks tesko da ces ikad nesto ozbiljnije poraditi po tom pitanju. Dalje...kazes da te drugi instrumenti ne zanimaju previse. Veliki broj ljudi koji zele svirati bubanj nije slucajan. Nemoj da te bubanj zanima cisto zato sto se najvise cuje ili zato sto je simpa lupati u tom ritmu. To je razlog vecine. Nije to bas tako jednostavno. Ako uvidis da nemas talenta nemoj na silu. Puno ljudi zeli svirati, ali ne moze bas svako upasti u taj svijet. 90% jeste rad, ali ako nemas ono 10% posto baze glede talenta tesko je. Sretno!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 09. 2006. 22:23 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2006. 23:19
Posts: 29
SYMPHONY wrote:
Nemoj da ti bilo sta smeta! Pa, pobogu, naravno da ne mozes sve nauciti i spoznati u roku 2 dana! Vrijeme ucini svoje.
Naravno, to sto neko ima para samo mu OLAKSAVA da dodje do instrumenta sto apsolutno ne znaci da ce ga time i bolje svirati. Ako sebi na pocetku stvoris kompleks tesko da ces ikad nesto ozbiljnije poraditi po tom pitanju. Dalje...kazes da te drugi instrumenti ne zanimaju previse. Veliki broj ljudi koji zele svirati bubanj nije slucajan. Nemoj da te bubanj zanima cisto zato sto se najvise cuje ili zato sto je simpa lupati u tom ritmu. To je razlog vecine. Nije to bas tako jednostavno. Ako uvidis da nemas talenta nemoj na silu. Puno ljudi zeli svirati, ali ne moze bas svako upasti u taj svijet. 90% jeste rad, ali ako nemas ono 10% posto baze glede talenta tesko je. Sretno!



Pa neće to imati ikakvog većeg učinka na mene, samo sam napomenuo :)... I nije baš dva dana a i neznam što bi to trebalo značiti.
Razlozi zašto me zanima taj instrument su u najmanjem slučaju oni koje si nabrojala. Nezanemarivo je da imam tendenciju prema tim razlozima ali sigurno oni ne kontroliraju moj entuzijazam oko svega toga.
Nije baš lako uviditi da nemaš talenta ako ne sjedneš za bubnjeve i sviraš neko duže vrijeme, to ne vjerujem da će se meni desiti uskoro.
Za sada ja imam palice i gumu, trudim se što više i razbijesnim se kada ne uspijem neke dijelove odbubnjati, ali me to sigurno ne sprečava da pokušam opet nakon nekoliko minuta.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 09. 2006. 22:37 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2003. 17:24
Posts: 2216
Location: Divljina
Nema nista izmedju redova u onom sto napisah! Na kraju rekoh sretno i to i mislim! Nemoj biti sujetan, ljutiti se ako nesto ne uspijeva, niko nije naucen rodjen. Kada intrument dodje tek ces onda imati puni uvid u stvari.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 19. 09. 2006. 01:59 
Offline
User avatar

Joined: 26. 04. 2006. 01:25
Posts: 270
Location: Novi Travnik
Mirza wrote:
E ovako prijatelju moj... Najbitnija ti je volja i cvrsta odluka da ces svirat upravo taj instrument. Ne govorim ti ovo tek tako, nego iz razloga sto je meni licno dolazio mali milion klinaca koji su zeljeli nauciti svirat bubnjeve pa odustanu nakon casa ili dva. Ljudi to olako shvataju, obicno u fazonu-''Ma sta je to, malo rukama, malo nogama i to je to...'', a onda kad vide da to i nije bas tako jednostavno nestanu...
Ja sam se licno oduvijek interesovao upravo za bubnjeve, mimo drugih instrumenata. Tek unazad nesto vise od 3 godine sam kupio prvi set, ali se ne osjecam da je to moj pocetak sto se tice bubnja. Prve poteze nisam naucio i savladao na instrumentu nago sjedeci u sobi s palicama u rukama i svojim ''imaginarnim'' bubnjevima. Vjeruj da sam 80% poteza tako savladao i naucio i da je to ispravno. Gledaj sto je moguce vise videa, spotova i ostalog gdje se moze pogledat bubnjar i jednostavno ''pokupi'' to sto ljudi rade... Meni je upalilo...

Ps Ne brini sto ce te starci cudno gledati kad ti prodju pored sobe,a ti mlatis ''naprazno'', navici ce se vec...
A, da! Nek te ne zabrinjavaju ni plava koljena, i to je normalno...
Bice i dobos jednom...


da djaba ne pisem ponovo, ovo je upravo ono sto sam naumio reci.













jedini moj savjet ti je....ne slusaj nikoga.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 19. 09. 2006. 09:46 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
kad odvojis fus od pape onda mozes rci sa si dobio osjecaj za sviranje


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 19. 09. 2006. 17:07 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2003. 17:24
Posts: 2216
Location: Divljina
Striker wrote:
kad odvojis fus od pape onda mozes rci sa si dobio osjecaj za sviranje


Dobio osjecaj za sviranje? :lol:

Ajd ok. I dobro rece prethodnik, ovo neka ti bude neka blaga smjernica, nemoj previse s tim razbijati glavu, sam ces nakon nekog vremena uvidjeti sve.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 19. 09. 2006. 19:06 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2006. 23:19
Posts: 29
Fuš od pape? To bi trebalo biti? :oops: (ciljam na par stvari ali ne želim pucati bezze :) )

Thanks svima na dobrim savjetima! :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 20. 09. 2006. 02:16 
Offline
User avatar

Joined: 26. 04. 2006. 01:25
Posts: 270
Location: Novi Travnik
ako odvojis fus od pape, onda imas pokvaren fus stalak :lol: :lol:

pusti bolan ta ''razdvajanja'' i kojekakva tehnicka nafuravanja poput ''kako drzati palice''....''kako udarati dobos''....i ostala sranja!
Uci ritam po ritam(ako ti neko ima u pocetku pokazati par osnova i sinkopa EXTRA!!!), ali uci ritam po ritam, sinkopu po sinkopu, pa polako radi prelaze po dva udarca u svaku komponentu, pa poduplaj...pa brze, pa neparno....isto tako i sa ritmovima, ali tek kad osjetis da je vrijeme preci na nesto novo tek onda predji.

Nakon 2 mjeseca od pocetka sviranja, kad sam znao tek par osnovnih ritmova, dobio sam priliku da sviram u bendu u kojem jos uvijek sviram(CONFUSED), ali fakat nisam bio neki ljubitelj bubnja, nije me to toliko privlacilo tako da mi je trebalo da ''razmislim''(GLUPOST :lol: :lol: ), ali definitivno lik koji je naj vise utjecao i koji me malte ne ''nagovorio'' da sviram bubanj u tom bendu je moj naj bolji jaran(Samir iz KuRsKa).I fakat sam mu zahvalan na tome jer naj bolje trenutke do sad(iako je proslo tek 4 godine od tog) dozivio sam na koncertima i probama sa Confused-om.

Sjedi za bubanj svaki...ma svaki peti dan ako hoces i sviraj ono sto ti u tom trenutku padne na pamet.Poslusaj neku jednostavnu pjesmu(ne mora uopste biti ni death ni black ni core) i skini naj zanimljivij ritam.I uvijek kreci od naj jednostavnijih stvari i polako gradi put ka naj tezim.
















:lol: :lol: i ne slusaj nikoga osim sebe :lol: :lol:

sretno!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 20. 09. 2006. 08:07 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
:lol: ma sta ja znam ne sviram ja bubnjeve :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 20. 09. 2006. 17:30 
Offline
User avatar

Joined: 26. 04. 2006. 01:25
Posts: 270
Location: Novi Travnik
Striker wrote:
:lol: ma sta ja znam ne sviram ja bubnjeve :lol:


nije niko rekao da ne znas...u stvari od kud ja znam jel znas ili ne znas kad te nikad nisam cuo.Vjerovatno znas, ali sa takvim folovima odvajanja ovog-onog samo se mozes zasititi i mnogo sporije napredovati.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 20. 09. 2006. 17:46 
Offline
User avatar

Joined: 17. 07. 2006. 23:49
Posts: 511
Location: Sarajefo, Trafnik
-progressive- wrote:







jedini moj savjet ti je....ne slusaj nikoga.


moj savjet je

da da daaaaaaaa


slusaj trklju :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 20. 09. 2006. 17:58 
Offline
User avatar

Joined: 26. 04. 2006. 01:25
Posts: 270
Location: Novi Travnik
me nemoj mene ba slusati, ja sam ti luuuuuud

heheheheee


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 20. 09. 2006. 19:43 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2006. 23:19
Posts: 29
-progressive- wrote:
ako odvojis fus od pape, onda imas pokvaren fus stalak :lol: :lol:

pusti bolan ta ''razdvajanja'' i kojekakva tehnicka nafuravanja poput ''kako drzati palice''....''kako udarati dobos''....i ostala sranja!
Uci ritam po ritam(ako ti neko ima u pocetku pokazati par osnova i sinkopa EXTRA!!!), ali uci ritam po ritam, sinkopu po sinkopu, pa polako radi prelaze po dva udarca u svaku komponentu, pa poduplaj...pa brze, pa neparno....isto tako i sa ritmovima, ali tek kad osjetis da je vrijeme preci na nesto novo tek onda predji.

Nakon 2 mjeseca od pocetka sviranja, kad sam znao tek par osnovnih ritmova, dobio sam priliku da sviram u bendu u kojem jos uvijek sviram(CONFUSED), ali fakat nisam bio neki ljubitelj bubnja, nije me to toliko privlacilo tako da mi je trebalo da ''razmislim''(GLUPOST :lol: :lol: ), ali definitivno lik koji je naj vise utjecao i koji me malte ne ''nagovorio'' da sviram bubanj u tom bendu je moj naj bolji jaran(Samir iz KuRsKa).I fakat sam mu zahvalan na tome jer naj bolje trenutke do sad(iako je proslo tek 4 godine od tog) dozivio sam na koncertima i probama sa Confused-om.

Sjedi za bubanj svaki...ma svaki peti dan ako hoces i sviraj ono sto ti u tom trenutku padne na pamet.Poslusaj neku jednostavnu pjesmu(ne mora uopste biti ni death ni black ni core) i skini naj zanimljivij ritam.I uvijek kreci od naj jednostavnijih stvari i polako gradi put ka naj tezim.

:lol: :lol: i ne slusaj nikoga osim sebe :lol: :lol:
sretno!!


Zanimljivi savjeti... :D Stvarno se zahvaljujem na njima.
Slušam ja samo sebe, ne brini. Nadam se da ću tako daleko dogurati... :lol:
Sve je uzeto na pamet, thx još jednom ljudi.
Javim se ja opet ako budem imao kakvih dilema ili pitanja! :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 22. 09. 2006. 10:47 
Offline
User avatar

Joined: 22. 08. 2003. 17:16
Posts: 383
Location: Banja Luka
Najbolji savjet koji mogu da vam dam je da sjedite i vjezbate, ali nemojte puno da gledate ovakve Mike svira bubanj stvari jer ce vas zaboljeti glava od razmisljanja kako da i vi jednog dana to isto radite, a nemate para da odete na neku ultra akademiju i postanete jedan od njih.

Uzmite palice i prasite kolko vam budu starci i komsije dali.

Pregledajte ostale snimke na desnoj strani, stvarno ih ima da ti pamet stane.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 23. 09. 2006. 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2003. 17:24
Posts: 2216
Location: Divljina
AntiDope wrote:
Uzmite palice i prasite kolko vam budu starci i komsije dali.



Dobro sad, starci su postedjeni posto ih dovoljno vremena nema, a za komsije ko i mari. Ha ja.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 25. 09. 2006. 17:27 
Offline
User avatar

Joined: 26. 04. 2006. 01:25
Posts: 270
Location: Novi Travnik
AntiDope wrote:
Najbolji savjet koji mogu da vam dam je da sjedite i vjezbate, ali nemojte puno da gledate ovakve Mike svira bubanj stvari jer ce vas zaboljeti glava od razmisljanja kako da i vi jednog dana to isto radite, a nemate para da odete na neku ultra akademiju i postanete jedan od njih.

Uzmite palice i prasite kolko vam budu starci i komsije dali.

Pregledajte ostale snimke na desnoj strani, stvarno ih ima da ti pamet stane.


Iako sam mnogo toga nauco vjezbajuci uz Mikeove skole bubnjanja, slazem se u potpunosti sto se tice tih kojekakvih soliranja kroz citavu pjesmu...ili sta ja znam...izdrkavanja kojekakva.To ce sve vremenom doci ako budes dovoljno vezbao, spontano!!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 44 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group