Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 20:54

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 30. 12. 2004. 17:28 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Dzemal wrote:
ma Spawn je bio cool prvih 50 izdanja, ovo poslje nisam ni čitao. Curse Of The Spawn je bio mrak, ali i to sam prestao ganjat kada sam preselio vamo.
joj, ako nastavimo pričat naložiću se opet, a to vadi lovu iz džepa ko ništa...


E moj Dzemo...vidim ja nema DSL-a u BiH kako treba :D

A sta bi reko da ti sad pokazem citavu kolekciju Spawn-a sa svim sporednim serijalima i to sve u visokokvalitetnim jpg-ovima (svaka strana dva ekrana :D), na dva DVD+R-a :D

Piraterija osla u picku maternu jaraneeeeee :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 31. 12. 2004. 00:57 
Offline
Administrator
User avatar

Joined: 14. 12. 2003. 23:21
Posts: 1599
Location: Burning Pits Of The Duat
Dzemal wrote:
ako postoji interes mogu ja napisati nešto o Spawn-u i o tome kako je povezan sa albumom..

ajd mogo bi,dobro bi doslo :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 31. 12. 2004. 02:54 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2004. 01:45
Posts: 1225
Location: APS
Aruna wrote:
mislilm da sam jedan od dva najveca zenska IE fana (zajedno sa Diokhan :wink: )



jesi sigurna :wink:
hihihihihihihiihihihihih


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 31. 12. 2004. 14:04 
Offline
User avatar

Joined: 12. 05. 2004. 22:00
Posts: 1095
Location: dark water
Da- 110%:-P


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 31. 12. 2004. 15:59 
Offline
User avatar

Joined: 17. 01. 2003. 11:52
Posts: 186
Location: Sarajevo
KoldVoid wrote:
Dzemal wrote:
ma Spawn je bio cool prvih 50 izdanja, ovo poslje nisam ni čitao. Curse Of The Spawn je bio mrak, ali i to sam prestao ganjat kada sam preselio vamo.
joj, ako nastavimo pričat naložiću se opet, a to vadi lovu iz džepa ko ništa...


E moj Dzemo...vidim ja nema DSL-a u BiH kako treba :D

A sta bi reko da ti sad pokazem citavu kolekciju Spawn-a sa svim sporednim serijalima i to sve u visokokvalitetnim jpg-ovima (svaka strana dva ekrana :D), na dva DVD+R-a :D

Piraterija osla u picku maternu jaraneeeeee :D


Na to bi ti rekao da mi to pržiš i šalješ ili donosiš kada budeš u zemlji.
A inače, sram te bilo. što bi rekao moj drug Malik, jebeš strip koji ne možeš ponjet u halu.

i ne, nemam laptop ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 31. 12. 2004. 17:17 
Offline
User avatar

Joined: 17. 01. 2003. 11:52
Posts: 186
Location: Sarajevo
Što se tiče Spawn-a i Iced Earth, ev:
Spawn je lik iz istoimenog stripa, kojeg je kreirao Todd McFarlane (prije bio zaposlen u Marvelu, crtao Spiderman-a i Hulk-a i još nešta svašta) odmah nakon što je oformio svoju izdavačku kuću Image.
Želio je pobjeći iz Marvela jer je želio raditi nešto mnogo mračnije, nego što su bili šareni likovi mainstream kuće.

Priča o Spawn-u započinje pojavom lika u čudnom kostimu na vrhu lokalne crkve, koji apsolutno nema pojma otkud on tu, šta radi, pa ni ko je uopšte. Tek nakon nekoliko stripova i raznih flashbekova, saznajemo da je on nekada bio agent tajne službe po imenu Al Simmons, koji je svojevremeno bio najefikasniji ubica. Žena mu je bila Wanda Blake, sa kojom je želio imati djecu, ali im to nije polazilo za rukom.
Njegov najbolji prijatelj Terry Fitzgerald je također radio za istu tajnu službu, ali u administraciji, tamo, koliko ja znam, još radi.

Al Simmons nakon nekih moralnih dilema se odlučio povući iz tih voda i imati miran život sa svojom Wanda-om, tako da daje otkaz šefu Jason Wynn-u, koji na to reaguje sasvim normalno, te odlučuje ubiti Al Simmons-a, obzirom da on zna previše.

Jason uspjeva nagovoriti Al-a na još jedan zadatak, prilikom kojeg ga njegov kolega Chapel ubija. Al naravno završava u paklu, gdje ga dočekuje nakav đavo po imenu Malebolgia, koji želi njegovu dušu. Malebolgia, naime sprema armiju sa kojom želi napasti i osvojiti raj u višeputa opisanoj finalnoj borbi ili apokalipsi.
Obzirom da je Al za svog života bio takav strateg i ubica, on ga želi za svog generala.

Ugovor je taj, da Al prodaje svoju dušu, samo ako mogne vidjeti Wanda-u ponovo. I tu slijedi sjeb i mi se vraćamo na početak. Ono što Al nije znao, je to da su sva pravila bila Malebolgia-ina, te se Al vratio na Zemlju, tek 5 godina nakon svoje smrti, iako je on mislio da je prošlo 5 minuta. Njegovo lice je nemoguće prepoznati, jer je potpuno izgoreno. Wanda se u međuvremenu udala za Terry-a i rodila kćerku po imenu Cyan, gdje Al skonta da je on bio taj koji nije mogao imati djecu.

Potpuno uništen emotivno, Al ili sada već Spawn, želi vratiti svoju dušu. Problem je taj da on ima moći koje dobiva svaki izabranik pakla, s tim da su ograničene, tako da kada ih istroši on umire i potpuno pripada Malebolgia-i (priznajem, ovaj dio je malo zafrknut, pa nek Libijac pomogne). Spawn se na početku odbija boriti, ali razni protivnici, koji dolaze i iz raja u vidu anđela, lovaca, te Malebolgia-in glavni agent Clown/Violator koji pokušava isprovocirati mržnju i bijes u Al-u navode ga na to da se bori, pa čak i za živote bivše familije, koja naravno nema pojma da se on vratio. (Terry sazna u neka doba, koliko ja znam).

Ta borba traje već preko 150 izdanja i ja nemam pojma šta se trenutno dešava.
Ono što je veoma cool je antiherojsko ponašanje Al-a, koji se uopšte ne bavi spašavanjem ili borbom za dobro. On pokušava preživjeti i brinuti se za one koje najviše voli.

Što se tiče albuma The Dark Saga, stvari idu ovako:
1. Dark Saga
pjesma počinje bukvalno istim riječima kao prva epizoda stripa. uvodi nas u Al-ov svijet i u činjenicu potpisanog ugovora.

2. I Died For You
ljubavna pjesma, naravno posvećena Wanda-i. govori o poražavajućem saznanju da je prošlo 5 godina i da se ona ponovo udala, ima dijete, te da on uopšte nema šansi biti ponovo sa ženom koju voli, iako je prodao dušu za nju.

3. Violate
predstavljanje najljućeg protivnika Spawn-a, lika koji hoda okolo kao klovn (The Clown) iako je u suštini biće iz pakla, koje se hrani ljudskim srcima, te uživa u što većem nasilju (Violator)
kompletan tekst je preuzet iz stripa i sadrži razne "prijetnje", te opisuje ono šta je ovo biće u stanju učiniti.

4. The Hunter
pjesma posvećena lovcu, anđelu (svi anđeli su cure) po imenu Angela. Ona je lovac na Spawn-a, te silazi sa neba da ga ubije, što može postići otidanjem glave.

5. The Last Laugh
ponovno viđenje sa tvorcem, Malebolgia-om, koji mu ponovo daje do znanja da nema šanse da pobjegne svojoj sudbini, te da će zauvijek biti njegov rob.

6. Depths Of Hell
pjesma koja opisuje situaciju između dvije vatre u kojoj se nalazi Spawn. Napadaju ga iz pakla, iz raja, traži ga policija, nakačila se mafija itd itd.

7. Vengeance Is Mine
Al se konačno sjeća da ga je ubio Jason Wynn, te se želi osvetiti.

THE SUFFERING
naredne tri pjesme su trilogija, nešto što je Iced Earth onda ponovio na idućem albumu Horror Show

8. Scarred
ponovni pogled u devastiranu dušu Al Simmons-a i odluku da se bori za opstanak. Spoznaje da je sam kriv za sve, te da se sam mora izvući

9. Slave To The Dark
sve što Spawn radi izgleda kao da je upravo ono što Malebolgia želi. Strah od Boga i od propasti se širi u Al-u

10. A Question Of Heaven
ova pjesma je kraj sage, kojeg je Jon Schaffer zamislio. možda se ovo desilo u nekom od stripova kasnije, ali u vrijeme izdavanja albuma, Jon je želio kraj za svoj album, koji za strip industriju nije zamisliv.
Ovdje se Al Simmons nalazi pred samim Bogom, te mu je pružena nova šansa za spas duše, ako se pokaje za ono što je učinio. Al Simmons, to odbija, tvrdeći da je sve učinio za ljubav i za Wandu, te da je to iznad svega i da to ne može biti grijeh, bez obzira na njegovo današnje postojanje.
Naravno, šansa propada i Bog odbacuje Al Simmons-a nazad u pakao, a Al vrišti/plače (zavisi kako interpretirate Matt-ov genijalni vokal na kraju) da želi samo umrijeti i biti miran. ne traži nikakav raj, nikakve nagrade, samo mir.

Album i grupa Iced Earth su trebali biti odgovorni za soundtrack filma, ali je studio to odbio, jer je čisti metal bend bio apsolutno nekomercijalan.
Sa današnjeg gledišta Iced Earth je tome zahvalan, jer je film potpuna kita.

Eto, toliko od mene. Neka me Libijac ispravi, ako sam negdje pogriješio, ipak sam strip zadnji put čitao, evo skoro prije deset godina, ili neka nadopuni, a vama ostalima, nadam se da ćete sada više uživati u ovom albumu. Za mene je ovo jedan od najboljih albuma na planeti.

ako vas interesuje kako izgledaju svi oni gore navedeni likovi, idite na http://www.spawn.com pa malo pretabirite. možda Libijac zna neki sajt gdje je to malo preglednije, pa eto...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 31. 12. 2004. 17:46 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
ne citam stripove, tako da mi je ta tematika potpuno strana, znaci tekstovi mi nista ne znace a album je tako-tako, dobar, mekan, pitom...


meni su puno draza ranija dva, pogotov stvari kao creator's failure, burning oasis, travel to stygian...

ustvari, burnt offernigs, *najbolji* IE album sto se mene tice.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 31. 12. 2004. 18:42 
Offline
User avatar

Joined: 18. 04. 2004. 17:53
Posts: 1046
Ma SWTWC, mislim pored melancholy, blessed are you, the coming curse... jebga


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 01. 2005. 18:24 
Offline
User avatar

Joined: 12. 05. 2004. 22:00
Posts: 1095
Location: dark water
Dzemal- lijepo napisano :wink: :)

Znala sam da je Dark Saga pravljen prema tom stripu, al o samom strpu nisam znala previse. Cula sam za strip jos davno nekad, kad sam citatala recenziju filma u novinama, al nekako je prica bila izvrnuta..skontala sam da je lik djavolje sjeme, sin..


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 01. 2005. 20:36 
Offline
Administrator
User avatar

Joined: 14. 12. 2003. 23:21
Posts: 1599
Location: Burning Pits Of The Duat
hvala dzemo.ma i ja sam znao,al nisam nikako mogo povezat pjesme,nisam spawn citao.Schaffer je mozak fakat...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2005. 04:42 
Offline
User avatar

Joined: 17. 01. 2003. 11:52
Posts: 186
Location: Sarajevo
Aruna wrote:
Dzemal- lijepo napisano :wink: :)

Znala sam da je Dark Saga pravljen prema tom stripu, al o samom strpu nisam znala previse. Cula sam za strip jos davno nekad, kad sam citatala recenziju filma u novinama, al nekako je prica bila izvrnuta..skontala sam da je lik djavolje sjeme, sin..


hvala :)

Spawn je u stvari skraćeno za Hellspawn, što se može shvatiti kao igra riječi. Hellspawn jeste sjeme pakla, ali ako razložiš riječ na Hell's Pawn onda imaš pijuna pakla ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2005. 05:44 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Fino vam je Dzemo to sve podastro pa cu ja samo istorijskog tacnosti za cejf dodati par sitnica.

Serijal je stigao do 141-og izdanja. Negdje nakon 30-te sveske se gubi graficarsko umjece Todda McFarlanea, a sa njim, i popularnost samog stripa :(

Spawn, kao i ostali uspjesni Americki popularni stripovi je imao pregrst manje popularnih side-projekata i mini-serijala, medju kojima su "Curse of the Spawn" (preuredjenje ne daleko onih koje je Marvel radio svojim junacima sa 2099 mini-serijama) i Spawn: Dark Ages (HellSpawn u srednjovjekovnoj Evropi) najduze trajali, po 29 i 27 izdanja, zakljucno sa Martom 99-e i Junom 01-e. Violator i Angela su imali svoje trodjelne mini-serijale, mada ipak glavom i bradom iznad konkurencije po pitanju popularnosti su detektivi iz originalnog Spawn-a, Sam & Twitch, koji jos uvjek zive u svjetu izdavastva u svom vec drugom serijalu, "Case Files".

Licno bih stavio Spawna kao lika, i sam strip, negdje odmah pri vrhu Americkog "superjunak" stvaralastva, sto ne znaci puno. Naravno, ovo nije ni Sandman ni Sin City, a za one koji citaju samo stripove sa potpisima tipa Moebius, Bilal, Manara, nemorate se ni na sekundu mucit...ali u svakom slucaju nije ni priblizno gadan ko X-Men.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2005. 16:30 
Offline
Administrator
User avatar

Joined: 14. 06. 2002. 10:38
Posts: 1218
Location: Visoko, BiH
Da li postoji film Spawn? Cini mi se da sam ga gledo. To je za one koje strip ne zanima bas puno :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2005. 16:52 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
Dzemal wrote:
strip, koliko ja znam nije nikada izašao na nekom od ovih naših jezika, a film nemojte ni sluèajno gledati, jer je pravljen za djecu, a strip nikada nije bio namjenjen toj publici.


eto hule :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2005. 18:59 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Film je dno dna, soundtrack jos gori, sa izuzetkom fantasticne kolaboracije Slayer-a i neprezaljenih Atari Teenage Riot.

Kurac, i to Daredevilovskih proporcija.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2005. 22:15 
Offline
User avatar

Joined: 17. 01. 2003. 11:52
Posts: 186
Location: Sarajevo
Daredevil je za Spawn-a Coppolin Kum


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2005. 22:53 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Al je i on kita :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 05. 01. 2005. 06:45 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
Tu se bar svi slazu.. :) Ali je strip zesca genijalnost.. kao i sama IE-ova interpretacija u vidu Dark Sage.. A Question Of Heaven najjaca ubjedljivo na albumu, odlicna climax (ending) song, i tehnicki i textualno te vrhunski prezentirana pjevacki od strane jedinog pravog i istinskog vokala ovog benda.. :) no glasah ipak za Something Wicked i ostajem pri tome.. bolji je, makar za dlaku..


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 05. 01. 2005. 19:16 
Offline
User avatar

Joined: 09. 10. 2003. 18:31
Posts: 998
Location: Mosh pit
bit ce da je wicked album...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 05. 01. 2005. 21:38 
Offline
User avatar

Joined: 21. 03. 2003. 20:39
Posts: 1443
Location: North of CRO
Ja mislim da ni ne moram napisati koji mi je bolji... :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 61 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group