Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 17:19

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 71 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Kakav power volite
PostPosted: 11. 04. 2005. 12:30 
Offline
User avatar

Joined: 25. 06. 2003. 14:10
Posts: 1448
Location: Beograd
kad ljudi kazu power odma pomisle na izdrkavanje na duploj i neki jebeno visok glas

to je onaj isfurani power (ne kazem da je los), ali meni sve vise lezi, onaj tvrdji (tad morose, brainstorm i sl), imate jos i onaj power/prog (kamelot) i bla bla

uglavnom koji power volite i zasto


mene je malo smorilo, sto moj drug kaze (slusha thrash inace) - dobra je to zika al brate nesto mnogo "srecna".... :)
znaci jednostavno ima suvise onih isfuranih bendova i svi kopiraju par vrlo dobrih bendova ali im nisu ni do kolena, i jednostavno se gubi ono zbog cega sam poceo to da slusam

nasrah se ja, aj sad vas da vidim :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 12:57 
E ja mogu svaki power ali bolje mi lezi bas onaj tvrdi nekako. Volim onu mocnost u vokalu i solazama (Iced Earth, Hammerfall u neku ruku il Centurian)! Al nije los ni onaj pederluk od powera kao sto je Sonata il pak Kamelot il edGAY,hehe. Oni su fakat dobri kad ste puni lijepih emocija i tako to! Ma power po meni najbolji pravac!


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 13:24 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
Huh, odlicno pitanje, pa cu to iskoristit da i ja napisem nesto uopsteno o power metalu jer me je pravo pocelo nervirati poistovjecivanje power-a sa bendovima ko sto su stratovarius, sonata ili sta ja znam edguy, gamma ray, u principu ovi helloween klonovi :)

To bi bili upravo glavni predstavnici danasnje euro power scene, koju karakterisu taj dupli bas, pretjerano koristenje klavijatura i oni tzv. 'gay vokali' i tu ustvari jedino mogu dati kredita upravo helloweenu jer su oni ti koji su donijeli nesto novo, i iako pod velikim uticajem maidena uspjeli naci neki svoj zvuk i uspjeli (nazalost?) uticati na bezbroj bendova koji predstavljaju danasnji euro power scenu, a prva tri albuma spadaju u klasicne metal albume. Mogu cuti jos eventualno jedan ili dva benda koji spadaju u ovu 'klasu'.

Najstariji power je sigurno americki power, koji je dirketni naslijednik klasicnog evropskog heavy-a i u 80-im godinama predstavlja more dobrih bendova ko sto su metal church, fates warning, savatage, jag panzer, helstar, omen, attacker, crimson glory pa prvi albumi queensryche itd. uglavnom, definitivno mi najdrazi oblik power metala. Danas su to Cage, 'novi' Jag Panzer, Seven Witches itd.

E postoji i druga, zesca strana evropskog powera, koji predstavlja neku kombinaciju americkog powera i heavy-a, a zacetnicima se smatraju running wild i grave digger. Danas imamo nasljednike u brainstormu, mysthic prophecy-u, valley's eve-u, tad morose-u, paragonu i sl. samo sa nesto modernijim zvukom i produkcijom. Ova vrsta powera mi je isto tako pravo draga.

E ko sto stanko rece, imaju jos i bendovi tipa Kamelota (iako je sam kamelot na prva 3 albuma sviro cisti americki power), koji sviraju power sa primjesama proga :wink: Najlbizi su mozda evropskom poweru, ali sa znatno manjom upotrebom duplog basa, pa i klavijatura (u slucaju kamelota, klavijature se najcesce zamijenjuju klavirom zbog cega kamelot izmedju ostalog ima i svoj prepoznatljiv, originalan zvuk, sto ih u velikojm mjeri izdvaja od mase ovih evropskih bendova, koji svi zvuce slicno). Ja mogu reci samo da mi je kamelot jedan od drazih bendova uopste :D

Imamo jos i recimo power/thrash, gdje bendovi pokusavaju biti originalniji pa kombinuju neke elemente thrasha sa powerom. Najpoznatiji su vjerovatno bendovi ko nevermore ili (morgana) lefay. U svakom slucaju, ne znam da mi je ikad sjeo pravo i jedan bend koji bi svrstali u ovu grupu :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 14:11 
Offline
User avatar

Joined: 10. 04. 2005. 13:34
Posts: 125
Location: Samarkand
manowar je pojam za power metal!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 16:17 
Offline
User avatar

Joined: 12. 11. 2004. 14:41
Posts: 133
Location: osijek
power je moj najdrazi metal pravac i ne mogu da preskocim ovu temu! svakako najdrazi power mi je europski ( bendovi tipa blind guardian, gamma ray, helloween... a tu su i neki noviji tipa sonata, lost horizon, rhapsody, galloglass...) i po meni se danas u europi svira najljepsi power! americki power nikad nisam pretjerano volio pa ne konzumiram bas njihov power ni danas( osim mozda kamelota i jos par bendova). u zadnje vrijeme sve ucestalije slusam progressive/power (jer mi je progressive nakon powera najdrazi pravac). spoj ta 2 pravca zvuci genijalno i sve vise je mladih power bendova i nekih starijih( tipa nightwish) koji pocinju svoju svirku mjesat sa progressivom ! isto tako volim power s melodic (sonata..) i symphonic dodacima ( dark moor, nightwish...)! eto to bi bilo ukratko o ovoj temi i nek nam power zivi vjecno!!!!!!!!!!!!!!!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 16:18 
Offline
User avatar

Joined: 12. 11. 2004. 14:41
Posts: 133
Location: osijek
Dark Ponthus wrote:
manowar je pojam za power metal!



manowar nije power nego heavy!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 17:36 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2003. 17:24
Posts: 2216
Location: Divljina
Elektron wrote:
Najstariji power je sigurno americki power, koji je dirketni naslijednik klasicnog evropskog heavy-a i u 80-im godinama predstavlja more dobrih bendova ko sto su metal church, fates warning, savatage, jag panzer, helstar, omen, attacker, crimson glory pa prvi albumi queensryche itd. uglavnom, definitivno mi najdrazi oblik power metala. Danas su to Cage, 'novi' Jag Panzer, Seven Witches itd.


Nakon ove iscrpne analize gosp.Eletrona ja fakat nemam pojma sta bih na ovo mogla dodati osim da se opredjelim za ovaj part! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 18:03 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2004. 01:45
Posts: 1225
Location: APS
Elektron wrote:

Najstariji power je sigurno americki power, koji je dirketni naslijednik klasicnog evropskog heavy-a i u 80-im godinama predstavlja more dobrih bendova ko sto su metal church, fates warning, savatage, jag panzer, helstar, omen, attacker, crimson glory pa prvi albumi queensryche itd. uglavnom, definitivno mi najdrazi oblik power metala. Danas su to Cage, 'novi' Jag Panzer, Seven Witches itd.

E postoji i druga, zesca strana evropskog powera, koji predstavlja neku kombinaciju americkog powera i heavy-a, a zacetnicima se smatraju running wild i grave digger. Danas imamo nasljednike u brainstormu, mysthic prophecy-u, valley's eve-u, tad morose-u, paragonu i sl. samo sa nesto modernijim zvukom i produkcijom. Ova vrsta powera mi je isto tako pravo draga.




pa ova dva, mada nemam nista ni protiv onog sa primjesama prog-a :wink:
a cisti euro power mi je skroz bezveze :?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 22:13 
Offline
User avatar

Joined: 29. 12. 2002. 20:30
Posts: 2373
Location: Tuzla
Ako su Thunderstone power po ovim vasim mjerilima i ako znate o kojem je bendu rijec onda vam je jasno kakav power ja volim :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 11. 04. 2005. 22:46 
Offline
User avatar

Joined: 09. 10. 2003. 18:31
Posts: 998
Location: Mosh pit
ma ja se slazem s elektronom :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 01:08 
Guardianov power, barem najvise...ama da ne nabrajam


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 09:42 
Offline

Joined: 28. 11. 2003. 12:29
Posts: 305
Volim Kamelot, Tad Morose... i naravno uglavnom sve sto izadje iz kuhinje Kai Hansena


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 11:45 
Offline
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 02:24
Posts: 626
Location: tamo gdje gdje u polju,umjesto cvjeca,rastu mine... :P
uh,elektron,ja bih da se slozimo :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 12:11 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
Elektron wrote:
Najstariji power je sigurno americki power, koji je dirketni naslijednik klasicnog evropskog heavy-a i u 80-im godinama predstavlja more dobrih bendova ko sto su metal church, fates warning, savatage, jag panzer, helstar, omen, attacker, crimson glory pa prvi albumi queensryche itd. uglavnom, definitivno mi najdrazi oblik power metala. Danas su to Cage, 'novi' Jag Panzer, Seven Witches itd.


hahahahah fates, ryche, crimson glory power? :D pa makar i taj "americki"? :P jel se zezas ili ti to fakat ozbiljno? :D po tvom razmisljanju ispade da ameri uopste nemaju heavy bendova vec je sve to """americki power""" :D ...hehe al ja opet nesto mislim da se ti to zezas :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 13:11 
Offline
User avatar

Joined: 01. 04. 2004. 00:44
Posts: 815
Location: on my throne in Minas Morgul
ma ja volim gay :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 14:15 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
sunseeker wrote:
Elektron wrote:
Najstariji power je sigurno americki power, koji je dirketni naslijednik klasicnog evropskog heavy-a i u 80-im godinama predstavlja more dobrih bendova ko sto su metal church, fates warning, savatage, jag panzer, helstar, omen, attacker, crimson glory pa prvi albumi queensryche itd. uglavnom, definitivno mi najdrazi oblik power metala. Danas su to Cage, 'novi' Jag Panzer, Seven Witches itd.


hahahahah fates, ryche, crimson glory power? :D pa makar i taj "americki"? :P jel se zezas ili ti to fakat ozbiljno? :D po tvom razmisljanju ispade da ameri uopste nemaju heavy bendova vec je sve to """americki power""" :D ...hehe al ja opet nesto mislim da se ti to zezas :D


Upravo tako, za njih je heavy ono sto se sviralo u evropi, a oni svoj 'heavy' nazivaju powerom ili tradicionalnim metalom tako da je taj americki power ustvari samo heavy u nekoj njihovoj izvedbi (pogledaj sve bendove koje sam tu nabrojo, ni za jedan jedini ne mozes reci da ustvari nije ono sto mi smatramo heavy-em...a oni ce ti za svaki reci power ko iz topa).

I NE, nisam se zezo :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
Elektron wrote:
Upravo tako, za njih je heavy ono sto se sviralo u evropi, a oni svoj 'heavy' nazivaju powerom ili tradicionalnim metalom tako da je taj americki power ustvari samo heavy u nekoj njihovoj izvedbi (pogledaj sve bendove koje sam tu nabrojo, ni za jedan jedini ne mozes reci da ustvari nije ono sto mi smatramo heavy-em...a oni ce ti za svaki reci power ko iz topa).

I NE, nisam se zezo :D


ako smo vec daleeeeko od amerike i njihovog shvatanja muzike, zasto moramo gledati stvari iz njihovog ugla pa i smatrati ispravnim "kako oni nazivaju njihov heavy" :) nikad nisi citao recenziju amerikanca o nekom metal albumu i nisi dobio glavobolju citajuci je? :wink: i onda ce neko takav da mi definira metal podzanrove?!? neko kome je nu-metal moderni metal, neko kome je i pantera power metal ili cak i pristi ili mejdeni? :P
mislim da power mora imati neku dinamiku hebga...brzina se podrzumijeva i gdje je to u ranoj fazi ona tri benda sto sam naveo? :) (a njih sam najvise slusao pa ne mogu da pricam o ostalim :oops: )... eto misha mu, pa ti si veliki fan transcendence-a, i ako ti od svih to svrstavas u power metal... e onda brate cu ti morati reci da lupas :P

mogu oni to zvati "njihovim", "americkim" ili kakvim god imenom - heavy je heavy, power je power...bilo i ostalo :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 15:15 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
Ma stvar je u tome sto ti i ja nismo ti koji odredjujemo tu bilo sta, ja ti samo kazem onako kako je jebiga. Ja sam ovdje prvi koji bi volio za vecinu tih bendova da se kaze da sviraju HEAVY (jer sama muzika spada upravo u tu klasu), najvise zbog tih nesporazuma radi razlicitog shvatanja tog pojma 'power'.

Ev nadjo bas zanimljiv opis (doduse u americkom stilu :P) 'tradicionalnog metala'...

Traditional Metal

While many bands belong to one subgenre or another, a place for bands that play good old fashioned heavy metal is needed as well, and that's what we're calling traditional metal. Sometimes called power metal, and sometimes (rather arrogantly) called "true" metal, these bands range from legends such as Judas Priest to 80's greats such as Metal Church and Savatage to the multitude of Helloween/ HammerFall-influenced bands currently making the rounds in Europe.

p.s. a sto se tice onog transcedence-a, ili the warninga....i sam znas MOJE misljenje o njima pa nema potrebe da ponavljam :) al samo pokusavam da prikazem situaciju onaku kakva jeste, odnosno da je sagledam OBJEKTIVNO sa svih strana :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 04. 2005. 15:33 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
ma kakav jenkijevski tekst, ovo je sve sto sam htio cuti:

Quote:
Ja sam ovdje prvi koji bi volio za vecinu tih bendova da se kaze da sviraju HEAVY (jer sama muzika spada upravo u tu klasu), najvise zbog tih nesporazuma radi razlicitog shvatanja tog pojma 'power'.


:wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 15. 04. 2005. 00:51 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
OT: sve sto podsjeca na A Dangerous Meeting (Mercyful Fate) je traditional heavy metal... :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 71 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group