Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 00:16

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 18. 09. 2007. 13:49 
Offline
User avatar

Joined: 14. 06. 2004. 23:11
Posts: 798
Location: sarajevo
Former CARCASS guitarist Mike Amott (currently in ARCH ENEMY) has revealed that the legendary U.K. death metal band might reunite for a tour.

In an exclusive interview with Sweden's Close-Up magazine (web site), Amott said that he and guitarist/vocalist Bill Steer secretly met in Halmstad, Sweden last year to rehearse old CARCASS material. A couple of months later, they were joined by vocalist/bassist Jeff Walker for another practice session. ARCH ENEMY's Daniel Erlandsson was handling the drum duties at these rehearsals.

"It sounded really good and it was a lot of fun," said Amott. "We rehearsed pretty much the entire 'Heartwork' album [1993]."

The original plan was for CARCASS to play several festival shows during this summer, but that fell through.

"I hope we can do some reunion shows at a later date," explained Amott. "It would be a lot of fun and I'd love to play the songs live again. Unfortunately, it can't happen until 18 months from now, at the earliest, because ARCH ENEMY has a totally full schedule. It's different for the other guys who don't work as actively on their music careers."

Have you discussed writing new songs?

"To write something new seems unnecessary. People still only want to hear the old stuff," said Amott.

After the "Heartwork" tour, Mike Amott left CARCASS. The band then released the appropriately titled album "Swansong" (1996).

What did you think of "Swansong" when it came out?

"I wasn't a fan of it," Mike replied. "But we actually rehearsed a couple of songs from it last year and they sounded pretty good. I think the production partly ruined it. It sounded sparse and basically all the extreme stuff that characterized CARCASS was gone. It felt boring."

Have the other members of CARCASS heard ARCH ENEMY?

"Jeff has flat-out said that he thinks we suck," Amott stated. "Bill is not into that kind of music. I think the guys left the metal world as it was in the middle of the '90s and haven't thought about it since. It seems they think it's a little bizarre that I'm still doing the metal thing full-on."

Original CARCASS drummer Ken Owen suffered a brain hemorrhage in 1999 and was hospitalized for ten months, slowly emerging from a coma.

"Ken is doing fine today, but he's not a metal drummer," Amott explained. "He's not capable of playing entire concerts with an extreme band like CARCASS. I still hope that he, if we do a tour, will travel with us and play a couple of songs each night."

Earache Records will re-release the CARCASS back catalogue with bonus material, including DVDs with brand new interviews and other footage.

"Jeff has negotiated with Earache and been able to make the label pay us a lot of old royalties," Amott revealed. "Of course money means something, but it would be great fun to go around and play songs that truly are classics in a genre. I've never played stuff like that to people before. I mean, songs that somehow have been soundtracks to people's lives. It would be fun to dig up the old corpse again." ...


ovo bi bilo bas ljepo :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 18. 09. 2007. 16:32 
Offline
User avatar

Joined: 18. 11. 2003. 14:53
Posts: 3446
Location: 21.02.2009
i ja pomislih na prvu, ali nema vise tog shpirita...sad su reunioni zbog para, a ne zbog meraka...jebo to.

a ovo sesnesto reizdanje albuma...jadno u pm. pa dokle ce se stara krava muz't?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 19. 09. 2007. 01:15 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
djaba, svaki fan bi ih volio vidjet uzivo, bilo zbog para il ne...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 19. 09. 2007. 16:34 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
upravo tako, to bi bilo prejako za vidjet ba...nema veze razlog zbog kojeg to rade


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 19. 09. 2007. 19:25 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
jebo ih hartvork.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 20. 09. 2007. 10:58 
Offline
User avatar

Joined: 17. 09. 2007. 18:55
Posts: 12
Location: Ora
Addi wrote:
djaba, svaki fan bi ih volio vidjet uzivo, bilo zbog para il ne...


istina :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 20. 09. 2007. 19:12 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
bloodflood wrote:
jebo ih hartvork.

ja znam da bi ti volio vidjet makar svirali samo hartvork i svansong :-D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 20. 09. 2007. 19:38 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
Addi wrote:
bloodflood wrote:
jebo ih hartvork.

ja znam da bi ti volio vidjet makar svirali samo hartvork i svansong :-D


8)

ma naravno da bi volio, sere bezvezze.

da sviraju isključivo Swansong ja bi bio sretan. ali pretpostavljam da to neće biti slučaj. ako već bude reunion, biće sigurno dosta sa SoS, Necroticisma i Heartworka. šta god da sviraju, biće predobro. nisu oni Tool :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 20. 09. 2007. 21:35 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
Addi wrote:
bloodflood wrote:
jebo ih hartvork.

ja znam da bi ti volio vidjet makar svirali samo hartvork i svansong :-D


pa normala. da samo stoje i sute..., al' opet..... :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 21. 09. 2007. 16:48 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
zamisli majice samo kad pocnu stancat sad :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 21. 09. 2007. 22:55 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
ma jebes majice, da je vidit steera, jebo sve ostalo.... :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 22. 09. 2007. 01:48 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2003. 02:27
Posts: 1194
Location: Tuzla
Ma jebo ti njima mater, ja sam bacio sve njihove kasete (CD-ovi su tad bili pojam;) kad je izaso i kad sam cuo Swansong. Ako oni misle da je to u redu i ne objave izvinjenje svim fanovima zbog tog djubrista od albuma, mogu svirat kurcu. U redu je uzet nesto eura na slavi i svemu, al jebacu im majku budul svirali sta s onog rockerskog smetlishta - Swan(shit)songa, :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 22. 09. 2007. 02:24 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
Acronian wrote:
Ma jebo ti njima mater, ja sam bacio sve njihove kasete (CD-ovi su tad bili pojam;) kad je izaso i kad sam cuo Swansong. Ako oni misle da je to u redu i ne objave izvinjenje svim fanovima zbog tog djubrista od albuma, mogu svirat kurcu. U redu je uzet nesto eura na slavi i svemu, al jebacu im majku budul svirali sta s onog rockerskog smetlishta - Swan(shit)songa, :evil:


ne moze to tako. oni su pravili muziku radi sebe, ne radi fanova i svirali sto je njima kurcu ceif. svaki nekomercijalan bend ce uraditi isto. nemaju se sta oni kome izvinjavat. kome se svida slusa, kome ne, neslusa i baca kasete...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 22. 09. 2007. 12:12 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2003. 02:27
Posts: 1194
Location: Tuzla
bloodflood wrote:
Acronian wrote:
Ma jebo ti njima mater, ja sam bacio sve njihove kasete (CD-ovi su tad bili pojam;) kad je izaso i kad sam cuo Swansong. Ako oni misle da je to u redu i ne objave izvinjenje svim fanovima zbog tog djubrista od albuma, mogu svirat kurcu. U redu je uzet nesto eura na slavi i svemu, al jebacu im majku budul svirali sta s onog rockerskog smetlishta - Swan(shit)songa, :evil:


ne moze to tako. oni su pravili muziku radi sebe, ne radi fanova i svirali sto je njima kurcu ceif. svaki nekomercijalan bend ce uraditi isto. nemaju se sta oni kome izvinjavat. kome se svida slusa, kome ne, neslusa i baca kasete...


Ako su svirali radi sebe, a ne radi para, onda su mogli i promijenit ime pa snimit pederski swansong. Al tad ne bi prodali ni dva CD-a.
I nisu oni bili nekomercijalan bend uopste. To je bio jedan od najpopularnijih, i najMTVijskijih extremnih bendova ikad. Noviji metalci misle kako je Death bio nekad najpopularniji bend, al cinjenica je da su oni za Carcass bili mali. I da je Carcass najvise zasluzan za popularizaciju Death Metal medju sirokim masama.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 22. 09. 2007. 12:56 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
nemas pojma.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 22. 09. 2007. 15:11 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
bloodflood wrote:
Acronian wrote:
Ma jebo ti njima mater, ja sam bacio sve njihove kasete (CD-ovi su tad bili pojam;) kad je izaso i kad sam cuo Swansong. Ako oni misle da je to u redu i ne objave izvinjenje svim fanovima zbog tog djubrista od albuma, mogu svirat kurcu. U redu je uzet nesto eura na slavi i svemu, al jebacu im majku budul svirali sta s onog rockerskog smetlishta - Swan(shit)songa, :evil:


ne moze to tako. oni su pravili muziku radi sebe, ne radi fanova i svirali sto je njima kurcu ceif. svaki nekomercijalan bend ce uraditi isto. nemaju se sta oni kome izvinjavat. kome se svida slusa, kome ne, neslusa i baca kasete...


potpisujem.

Burnt iN Effigy wrote:
carcass je uvijek pretjerano bio u nebu,nist posebno bend,jest da je stvar ukusa al fakat nije nikad bio nest specijalan bend sa muzickog gledista...


Carcass je bio "u nebu" (koja nejverovatna glupost :lol: ) zato što su ih digli u nebesa. sam bend je bolio kurac za svim tim. ne postoji iskreniji bend, da je bio manje pozerski. i ne postoji bend koji je dao poticaj za 2 (3 ako brojimo Death 'n' Roll :P ) muzička pravca. činjenica je da Carcass u svoje vrijeme nije imao koga da kopira, što znači da su bili najoriginalniji. što se ne more reći za 90% današnjih bendova u Death Metalu.

Carcass je bog. to je to.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 22. 09. 2007. 16:03 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
Burnt iN Effigy wrote:
carcass je uvijek pretjerano bio u nebu,nist posebno bend,jest da je stvar ukusa al fakat nije nikad bio nest specijalan bend sa muzickog gledista...

jarane ok subjektivno govorit, al sa muzickog aspekta? pa jesi sluso ovo? poslusaj necroticism il bilo koji drugi... najutjecajniji bend u dm sceni (to nije komercijalnost, oni su svirali sta vole uvijek). najveci old school, vazda furali svoj fazon i bolio ih kurac.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 22. 09. 2007. 19:04 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2005. 20:58
Posts: 1085
Location: Vratnica,Visoko,BiH
nikada nisam gotivio....razlog!nemam pojma,ok ucinili su dosta toga za d-m scenu,bla-bla,znam da su oni amot burazeri osnovali gey enemy...jednostavno ne lezi mi njihov zvuk i jebaji ga......normala ovo je subjektivno misljene,neka slusa ko sta hoce,al ja ih fakat nikada nisam mogao...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 23. 09. 2007. 19:12 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
ma dobro jebes amota, kad bi kroz njeg gledo na karkas, mrzio bi i njih ko a.e. :-) carcass je trojka: jeff, bill i ken. to je to.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: CARCASS REUNION ?!
PostPosted: 23. 09. 2007. 19:29 
Offline
Administrator
User avatar

Joined: 14. 12. 2003. 23:21
Posts: 1599
Location: Burning Pits Of The Duat
kontaju ljudi pare dic i to je to..zaboli ih.
i ja bi da mogu..


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 24 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group