Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 16. 04. 2024. 09:28

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 242 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Next
Author Message
 Post subject: Iron Maiden
PostPosted: 28. 12. 2008. 13:13 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2008. 01:09
Posts: 399
Location: Ispred monitora...
Poznati po svojim velikih hitovima "Two Minutes to Midnight" i "The Trooper" Iron Maiden je bio i jest jedan od najutjecajnijih heavy metal bendova. Taj često imitirani bend postojao je više od 20 godina svirajući divlji rock sličan onome Judas Priesta. Iron Maiden je oduvijek bio underground atrakcija; iako u Americi nikada nisu uspjeli privući pravu medijsku pažnju (kritičari su ih proglašavali sotanistima zbog mračnih glazbenih tema i zbog sablasne maskote "Eddie")bili su poznati širom svijeta, a popularnost ih je pratila tijekom cijele njihove karijere. Iron Maiden jedan je od prvih bendova etiketiran kao "britanski metal" i zajedno s brojnim bendovima, među kojima su najpoznatiji bili Black Sabbath i Led Zeppelin, obilježili su rock scenu 80-tih.
Bend je 1976. osnovao basist Steve Harris koji se uskoro udružio s ritam gitaristom Tonyjem Parsonsom, bubnjarom Dougom Sampsonom i pjevačem Paulom Di'Annom. Prije nego su potpisali ugovor s izdavačkom kućom, bend je tijekom 70-tih svirao posvuda, te se vrlo često vrtio na londonskim radio postajama. Uskoro je Parsonsa zamijenio Dennis Stratton, a bend je objavio svoj debi 1980. "Iron Maiden". Iako je album bio objavljen na brzinu, ipak je bio hit u Velikoj Britaniji čemu je pridonio singl "Running Free". 1981. uslijedio je album "Killers" sa žešćim pristupom glazbi. Istovremeno je Adrian Smith zamijenio Strattona. Zbog ovisnosti o alkoholu Di'Anno je bio prisiljen prekinuti druženje s bendom, a 1982. zamijenio ga je pjevač Bruce Dickinson uoči objavljivanja vrlo uspješnog albuma "Number of The Beast". Album je izbacio veliki hit "Hallowed By The Name" i postao je jedan od najboljih rock albuma svih vremena. Otkako su nakon albuma "Number Of The Beast" postali svjetski poznate zvijezde nisu puno promijenili svoj stil niti na albumu "Peace of Mind". Prije snimanja 1983. albuma "Powerslave" svirali su na dvije velike turneje. "Powerslave" je postao veliki hit, a 11 mjesečna turneja 1985. pod nazivom "Live After Death" rezultirala je duplim live albumom na kojem su bili i svi njihovi najveći hitovi.
Do objavljivanja live albuma "Live After Death" Iron Maiden su se već dokazali kao snažan i jedinstven heavy metal bend. Njihov dugo očekivani album "Somewher In Time" objavljen 1986. napravio je manji otklon od prijašnjih albuma uz više zvuka synth gitare. Album iz 1988. "Seventh Son of a Seventh Son" izbacio je singlove "The Evil That Men Do" i "The Clairvoyant", a kritika ga je prihvatila jednako dobro kao i "Number Of The Beast". Nakon još jedne iscrpljujuće turneje, Smith je napustio Iron Maiden. Uslijedila je jednogodišnja pauza. Uz novog gitaristu Janicka Gersa bend se ponovno vratio na scenu s albumom "No Prayer For The Dying" 1990. uz klasičan zvuk kojeg su njegovali na svojim ranim izdanjima. Jedan od singlova s albuma "Bring Your Daughter to the Slaughter" osvojio je nagradu Zlatna malina za najgoru pjesmu godine, ali unatoč tome bio je to prvi hit broj 1 u Velikoj Britaniji. Nakon turneje 1991. Dickinson odlazi iz benda kako bi nastavio raditi u bendu "Skunkworks" kojeg je sam osnovao. Posljednji album s Dickinsonom "Fear Of The Dark" pojavio se odmah na 1. mjestu britanske top ljestvice. Bio je to jedan od najprodavanijih njihovih albuma do danas. Nakon promotivne turneje objavili su 1993. dva live albuma: "A Real Live One" s live verzijama novijih hit singlova i "A Real Dead One" s njihovim klasičnim live pjesmama. Dickinsona je zamijenio Blayze Bayley koji se prvi put pojavio na albumu "The X Factor" iz 1995. Album se nije uspio dobro plasirati na ljestvici kao neki prethodni albumi i nije baš bio uspješan u Engleskoj. 1996. Iron Maiden obilježili su duplim kompilacijskim albumom "Best Of The Beast". 1998. album "Virtual XI" izazvao je manji interes i ubrzao je Bayleyev odlazak iz benda. Dickinson i Smith su se vratili u bend 1999. uoči turneje i novog albuma "Brave New World" koji je uslijedio 2000.

Studijski Albumi

Iron Maiden (1980)
Killers (1981)
The Number Of The Beast (1982)
Piece Of Mind (1983)
Powerslave (1984)
Somewhere in Time (1986)
Seventh Son of a Seventh Son (1988)
No Prayer for the Dying (1990)
Fear of the Dark (1992)
The X Factor (1995)
Virtual XI (1998)
Brave New World (2000)
Dance of Death (2003)
A Matter of Life and Death (2006)

Live Albumi

Live After Death (1985)
Live at Donington (1993)
A Real Live One (1993)
A Real Dead One (1993)
Rock in Rio ( 2002)
Beast over Hammersmith
Death On The Road (2005)
Somwhere Back In Time: The Best Of 80 - 89

Kompilacije

Best of the Beast (1996)
Ed Hunter (3 CD, 1999)
Edward the Great (2002)
Eddie's Archive (2002)
The BBC Archives (pojma nemam Å¡ta je ovo i gdje ga iskopa)
Best of the B'Sides

Image

Bruce Dickinson - Vokal

Image

Nicko McBrain - Bubnjevi

Image

Steve Harris - Bass Gitara

Image

Adrian Smith - Lead i Ritam Gitara

Image

Janik Gers - Lead i Ritam Gitara

Image

Dave Murray - Lead i Ritam Gitara

Image


-------------------------------------------------------------------------------------------

Pa, šta imate reći o ovom bendu ? Moj omiljeni bend i po meni svakako jedan od najboljih bendova svog žanra. Slušam ih oko 3 godine i nikad mi dosta. Imaju svoj stil i toga se drže. Nemaju virtuozne gitariste kao na primjer Judas Priest ali imaju onaj karakteristični zvuk kvalitete. :mrgreen: Imaju dobrih tekstova, jak vokal (Mislim na Bruce-a), odličnog bubnjara. Navodim riječi jednog mog druga: "Maideni su institucija". Da napomenem za ovo priče: komercijalno sranje, muzika na koju se klinci nabrijavaju...te priče objesite mačku o rep. Ne postoji ni jedan veliki bend a da nema koju komercijalnu stvar. A što se tiče komercijalnog maidena to su uglavnom njegovi singlovi, što je normalno: Fear of the Dark, Number of The Beast, 2 minutes to midnight, na koje se klinci nabrijavaju. Preslušao sam 95% pjesama ovog benda i nisam još naišao na neku koja mi se ne dopada.

Želim da čujem vaše mišljenje o ovom bendu, takođe sramota je da nema teme o jednom i jedinom, velikom Iron Maidenu ! ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 13:22 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
jesi siguran da nema teme?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 13:28 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2008. 13:04
Posts: 1804
HAHAHAHAHAHA :mrgreen: a newemogu vjerovat da je neko otvorio ovu temu nakon 5 godina postojanja ovog foruma ........... coek mora biti stvarno frik da tak nesto otvori ............. jbt pa nakon 5 godina i 2000 korisnika neko se moro naci da otvori taj topic :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 14:57 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
ovo je forum morona i afnova metalike, mada je ovo "i" u recenici izlisno jer ko god slusa metaliku je nizeg intelekta


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 15:07 
Offline
User avatar

Joined: 16. 09. 2007. 19:46
Posts: 1283
Location: Mount North
a ko ti je taj ajroni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 15:11 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
al ajmo, caroban bend, meni je zivot promjenio, i kad god se vratim tom slavnom albumu (powerslave) ponovo se uvjerim kako i zasto su bili do te mjere ispred tora.

zaista neponovljivi, dok je njih bice i metala...obozavani na svakom kontinentu, svirali gdje niko nije, institucija, jebene velicine.

moj san je da budem batler loren heris. sve bih batalio za to, mater i oca u bjelo roblje prodo...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 15:13 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2008. 13:04
Posts: 1804
hahahahahahahahah :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 15:24 
Offline
User avatar

Joined: 20. 07. 2008. 18:34
Posts: 897
Location: Zenica
@ Master:
Jarane,de mani se tog kopiranja sa Wikipedije,jer je preofirno.To više ne rade ni ona djećica sa blogger.ba koji vole favorizirati njesra tipa Kamelot i Metallica.
A back on topic-Maideni;hehe,samo ću reći Seventh Son Of A Seventh Son...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 15:28 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2008. 13:04
Posts: 1804
meni maideni iskreno nikjada nisu bili pojam neceg velikog bar meni .......... vecina njih pocne prvo slusati pa ide istrazivati ostale vrste metala ........... ja nisam .... maidene iskreno neznam njhiovih 20 pjesama ma kakvih 20 neznam ni 10 jbg ........ znam one antologijeske ko svako zna i djeca iz vrtica ......... ja sam kreno od cradle of filth,cannibal corpse i children of bodom ..... kako me nije sram :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 15:40 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
ko sa sranjem pocne na sranju i zavrsi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 15:43 
Offline
User avatar

Joined: 20. 07. 2008. 18:34
Posts: 897
Location: Zenica
mrkva wrote:
meni maideni iskreno nikjada nisu bili pojam neceg velikog bar meni .......... vecina njih pocne prvo slusati pa ide istrazivati ostale vrste metala ........... ja nisam .... maidene iskreno neznam njhiovih 20 pjesama ma kakvih 20 neznam ni 10 jbg ........ znam one antologijeske ko svako zna i djeca iz vrtica ......... ja sam kreno od cradle of filth,cannibal corpse i children of bodom ..... kako me nije sram :oops:


Hah,jesi ga u petu ubacio odmah...
Zna se Å¡ta je lektira...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 16:17 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
ma nidje veze


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 28. 12. 2008. 16:36 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2008. 01:09
Posts: 399
Location: Ispred monitora...
nekrodemon wrote:
jesi siguran da nema teme?

Pa nisam je preko search opcije našao.

@Pathologist:

Sa vikipedije sam skinuo samo Kompilacije, jer ih nemam na kompu, samo bez razloga zauzimaju prostor. :P
Biografija nije sa vikipedije, kao ni slike.
A što se tiče toga da je preofirno stavljati kratku biografiju nekog benda, pa brate ako slušam bend, hoću da znam nešto o njima !

I ako je to sve što imaš reći o Maidenu... :lol: :razz:

@Mrkva:

Frik jer otvaram temu o bendu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 31. 12. 2008. 02:55 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Lol drug, Iron Maiden tema ima kolko hoces..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 31. 12. 2008. 03:18 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2008. 01:09
Posts: 399
Location: Ispred monitora...
NE znam kako nisam naišao na ni jednu u ovom podforumu....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 31. 12. 2008. 07:02 
Offline

Joined: 31. 12. 2008. 06:00
Posts: 30
ahahahahaha :lol: a big lol at this tema!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IRON MAIDEN
PostPosted: 31. 12. 2008. 10:09 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
Stvar je u tome sto je cojk otvorio temu na nacin na koji slabo ko otvara teme o bendovima na ovom forumu, opiso ko su sta su, diskografija, slike...na stranu sto to svako vec zna...i sto slabo ko hoce da raspravlja o maidenu, osim ako nije kako prepucavanje ili ako nisu izdali novi album.. Sve u svemu, meni zao zatvorit temu :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Iron Maiden
PostPosted: 31. 12. 2008. 12:36 
Offline

Joined: 26. 12. 2008. 15:24
Posts: 133
ovak tema je dobra i sve ali jbt ima ovakih 100% koliko oces


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Iron Maiden
PostPosted: 31. 12. 2008. 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2008. 01:09
Posts: 399
Location: Ispred monitora...
Uvijek ima ludaka koji će raspravljati o Iron Maidenu...samo dok ti neki skontaju temu... :lol:

Zanima me da li je iko svirao maidene, po vama moćni riffovi, nabojli i najteži solo....itd..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Iron Maiden
PostPosted: 31. 12. 2008. 13:32 
Offline

Joined: 31. 12. 2008. 06:00
Posts: 30
lol ne planiram ih svirat .. pre pre mekano mi. nek svira ko hoce :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 242 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 13  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group