Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 16. 04. 2024. 16:35

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 401 posts ]  Go to page Previous  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next
Author Message
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 11:06 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Quote:
Zaista na znam sta vas na etf-u uce, ali u Americi se uvjek stavljao naglasak na vjecne, nepromjenjive stvari. Na ono sto razlikuje zanatliju od naucnika. Da se razumijemo kao sto svako moze nauciti da instalira windows, isto tako svako moze nauciti da napise program, kreira bazu podataka. To nije znanje za koje je potreban fakultet, cak sta vise, pogledaj neke vece, postovanije developere, john carmack prvi. Kakvu diplomu on ima, a nadji mi jednog programera koji mu moze prismrdit u 3d engine-ima. Justin frankel koji je programirao winamp danas sam s pomocu jos dvojce likova pravi nesto sto etabiliranim firmama ukljucuje kompletan razvojni tim likova sa akademskim potvrdama. Naravno to su iznimci ali u mom iskustvu likovi koji su programeri iz ljubavi I hobija su uvjek bolji od onih koji su gulili na faksu da dobiju papir.

Racunarstvo je analiza algoritama, strukture podataka, kompajleri I leksicka analiza, cisto matematicke discipline poput diskretne matematike, numericke metode, logika, operativni sistemi. Koliko prosjecni programer hobijista zna o kompjuterskoj arhitekturi? to je ono sto je bitno po meni u tom domenu prirodnih nauka. Jave I c#-ovi dodju I prodju. To je nesto cime se moze ovladati putem tecaja, to je zanat. Zato me zbunjuje uopste taj pristup kod nas, skroz mi je nejasno zasto je informatika (koja je po meni cisto zanatska diploma, da se niko ne uvrijedi, ali za deset godina vise od pola obuhvacenog tom diplomom je bezvrijedno) postavljena pod elektroinzinjering. Ne vjerujem da nas obrazovni sistem uopste pravi razliku izmedju racunarstva I informatike, sto je tuzno u najmanju ruku.

Druga stvat je institucija koja ne prati redoslijed ucenja te nauke. I sam sam bio zrtva toga pa sam se vazda zbunjivao sta to odredjena linija koda radi, ali poveze coek tackice neminovno.

Vecina ljudi na ovoj planeti ne zna sta je to ustvari racunarstvo, tu istini za volju ima doza nuznog opskurantizma, ali ko zeli da zna nije tesko objasnit. Instaliranje windowsa, pisanje skripti sa server strane, to je informatika. A programiranje/baze podataka, iako su sastavni dio racunarstva, ne sluze puno cemu vise od pokazivanja primjera u realnom domenu. Sta to danas koristi vecina za programiranje I I 2? Javu? Nekad su to bili pascal, pa c, pa c++ (za.programiranje dva). Sutra to.moze biti python, ruby, ili neki od ovih novih popularnih jezika kao erlang. Nebitno, na kraju krajeva. Zato je programiranje zanat.

Obrazovni sistem stvara kadar za kojim postoji potreba na trzistu rada. Ogromna vecina, po mojoj procjeni nekih 95% svih poslova koji se na svijetu rade su zanatske prirode. Od toga sta radi vodoinstalater, preko programera, arhitekte, zubara , pa do ljekara. Nesto nauce, i onda to znanje primjenjuju na konkretne probleme. Tako da reci nekome da radi zanatski posao uopste ne treba da bude neka uvreda, da nema ljudi koji rade zanatske poslove, dzabe bi nam bila sva teorija.
Sa druge strane, imas pozive kod kojih je kreativnost u prvom planu, ali takvi se vrlo, vrlo rijetko adekvatno vrijednuju na trzistu rada. Od umjetnika, pa do naucnika. A da stvari budu najgore, cak i vecina naucnika svoj posao radi u mikrosferama, po uhodanim pravilima, zanatski.

Cinjenica je da prosjecnom programeru danas, koji moze raditi i na kompleksnim i intelektualno zahtjevnim projektima, uopste ne treba znanje o hardveru, a stvari kao sto je kvantna mehanika(koju smo morali itekako uciti na ETFu) i da ne pominjem. 3 puta bi bilo korisnije da smo ucili kako se pravi softver kako treba, i ucili stvari kao sto su Design Patterns, ili cak i prakticne stvari kako sto su tehnike Object Relational Mappinga, i tako dalje. Cak su i stvari kao CPU arhitektura prolazni. Ono sto nije prolazno je teorija izracunljivosti, koncepti kao Turingove masine, analiza kompleksnosti itd, ali to su osnovi kojima svako ne mora vladati da bi radio neki posao.

U informatici postoje nivoi apstrakcije, i kad bi svako radio na svakom, nigdje ne bismo stigli. Najvise prakticnog posla uvijek ima na vrhu, i zato je logicno da se ljudi ka tome usmjeravaju. Besmisleno je teorijom peglati nekoga koga ta teorija ne zanima, i svakako ce je brzo zaboraviti jer je nece koristiti. Kad mi sljedeci put zatreba algoritam za trazenje najkraceg puta u grafu, prilikom rjesavanja nekog konkretnog problema, rado cu konsultovati udzbenik sa algoritmina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 15:14 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
Stargazer wrote:
Cinjenica je da prosjecnom programeru danas, koji moze raditi i na kompleksnim i intelektualno zahtjevnim projektima, uopste ne treba znanje o hardveru, a stvari kao sto je kvantna mehanika(koju smo morali itekako uciti na ETFu) i da ne pominjem. 3 puta bi bilo korisnije da smo ucili kako se pravi softver kako treba

istina da ne treba znanje o hardveru ko se bavi striktno programiranjem, al to se moze desit u slucaju da neko uzme i uci samo programiranje. na mom faksu npr ko izadje ko odlican programer, ako nece imat jednako znanje na drugim poljima imat ce bar sasvim dobro da se moze pozabavit i rijesit problem, hardverske il softverske prirode...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 15:47 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Stargazer wrote:
Cinjenica je da prosjecnom programeru danas, koji moze raditi i na kompleksnim i intelektualno zahtjevnim projektima, uopste ne treba znanje o hardveru, a stvari kao sto je kvantna mehanika(koju smo morali itekako uciti na ETFu) i da ne pominjem.


Prosjecnom, ali samo prosjecnom programeru. Kompleksnim i intelektualno zahtjevnim? Sumnjam. Najplaceniji programeri u Americi rade na berzi. Neznanje hardvera? nista od tebe. Embedded programming? Video igrice? Istina velika vecina programera radi na lobotomizirajucim ERP-ovima i slicnim stvarima, ali reci da je to intelektualno zahtjevno je sad relatviziranje na n-tu. Kvantna Mehanika je fizika i njena povezanost sa Racunarstvom mozda i postoji, ali sa Informatikom sigurno ne dok ne vidim kvantni racunar koji moze pouzdano izvest jedan posten algoritam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 16:34 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Quote:
Prosjecnom, ali samo prosjecnom programeru. Kompleksnim i intelektualno zahtjevnim? Sumnjam. Najplaceniji programeri u Americi rade na berzi. Neznanje hardvera? nista od tebe. Embedded programming? Video igrice? Istina velika vecina programera radi na lobotomizirajucim ERP-ovima i slicnim stvarima, ali reci da je to intelektualno zahtjevno je sad relatviziranje na n-tu. Kvantna Mehanika je fizika i njena povezanost sa Racunarstvom mozda i postoji, ali sa Informatikom sigurno ne dok ne vidim kvantni racunar koji moze pouzdano izvest jedan posten algoritam.


Koliki procenat ukupnog broja programera radi na embedded sisetmima, koliki na video igrama, a koliki na aplikativnom softveru(informacionim sistemima), pogotovo na webu? Ja garantujem da je ovih posljednjih ubjedljivo najvise.

Svaki, pa i mali, softverski projekat je intelektualno zahtjevan, ako hoces da ga uradis kako treba. Trebas odabrati prave tehnologije, dobro isplanirati, i na kraju isprogramirati tako da bude: funkcionalan, gotov na vrijeme, lak za mijenjanje i odrzavanje, stabilan itd.

Ja se recimo sa embedded uredjajima ne bih zajevao ni da me placaju 2 puta vise, tek je to relativno znanje - ucis programirati za specifican hardver, i kad se hardver promijeni dosta znanja postaje neupotrebljivo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 17:24 
Offline
User avatar

Joined: 01. 02. 2010. 20:13
Posts: 2161
Location: Brazil
Da bog da vam pao sistem pa ga ne znali dignuti nazad , sta ste se raspisali toliko :mrgreen: :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 17:38 
Offline
User avatar

Joined: 18. 06. 2011. 16:45
Posts: 662
i onda pravnici prosipaju iz supljeg u prazno..vidi vas geekova... :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 18:07 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Stargazer wrote:
Koliki procenat ukupnog broja programera radi na embedded sisetmima, koliki na video igrama, a koliki na aplikativnom softveru(informacionim sistemima), pogotovo na webu? Ja garantujem da je ovih posljednjih ubjedljivo najvise.


To isto sam vec rek'o ;)

Stargazer wrote:
Svaki, pa i mali, softverski projekat je intelektualno zahtjevan, ako hoces da ga uradis kako treba. Trebas odabrati prave tehnologije, dobro isplanirati, i na kraju isprogramirati tako da bude: funkcionalan, gotov na vrijeme, lak za mijenjanje i odrzavanje, stabilan itd.


Isto se moze reci i za bilo sta drugo. Ukljucujuci i apstrakcije tipa "marketing kampanja". Vrhunac ove nauke je svakako imati kompletnu kontrolu. A to znaci napraviti specifikaciju hardvera i po potrebi dizajnirati ASIC, napisati drajvere, integrisati sve elemente sklopa, napraviti operativni sistem koji ce podrzati aplikaciju, ili kako je ucestalo uzeti off-the-shelf OS kao Linux i zatim se duboko zadubiti u kernel optimizacije, te na kraju napisati i optimizirati aplikaciju za rjesenje specificnog problema, i istu debelo istestirati. To je ono sto rade programeri na berzi koji se bave automatiziranom visokofrekventnom trgovinom. Neki ce reci da nam je zato ekonomija u kurcu, ali je jasno da je to zbog njihovih pretpostavljenih.

Stargazer wrote:
Ja se recimo sa embedded uredjajima ne bih zajevao ni da me placaju 2 puta vise, tek je to relativno znanje - ucis programirati za specifican hardver, i kad se hardver promijeni dosta znanja postaje neupotrebljivo.


Nije bas tako. U FPGA programiranju, Verilog i VHDL postoje od ranih osamdesetih. Znaci stari su i poznati alati kao i C/C++. Ako cemo o modernim SoC-ovima zasnovanim na ARM arhitekturi, vjerujem da postoji implementacija gotovo svakog jezika za programiranje koji se koristi i na standardnim kucnim i enterprise sistemima. Ne vidim da je poznavanje assemblera za Intel x86 procesore ikad zastarilo, istina jest se prosirilo na razne dodatne instrukcije (MMX, pa SSE1, 2, 3), ali da je postalo fosilsko znanje koje je neupotrebljivo na trzistu, ja to ne vidim. Cak stavise to znanje je puno trajnije od bilo kakvog "ukus dana" jezika za programiranje, kao sto vidimo neminovnom smrcu .NET-a. A advokatura tog pristupa da je bilo kakvo "programiranje blizu zeljeza" gubljenje vremena je argumentum ad lijenost. Doduse to je stvar interesa, mnogi aparati s kojim se ja susrecem svakodnevno i koji na mene ostavljaju dubok utisak bi bili nemoguci bez debelih optimizacija i upotrebe specificnog hardvera. Recimo, digitalne miksete za zivi zvuk, U poslu je najvaznije spojit strast sa radom. Nemogu se osjecat strastveno u BI-u i CRM-u. Naravno neki mogu, i utoliko bolje za njih.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 18:09 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Obezglavator wrote:
Da bog da vam pao sistem pa ga ne znali dignuti nazad , sta ste se raspisali toliko :mrgreen: :mrgreen:


Citaj mozda nesto naucis. Kad tad cemo mi postati "overlordi" a ne zadnja rupa na sviralu. :P


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 18:10 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
nekro wrote:
i onda pravnici prosipaju iz supljeg u prazno..vidi vas geekova... :mrgreen:


To su metodoloski akademski argumenti, nemerete vi to shvatit, pravila prirode, matematika, struja...jebeno je to ba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 26. 08. 2011. 18:38 
Offline
User avatar

Joined: 18. 06. 2011. 16:45
Posts: 662
stas, mi smo seljaci...svoj vi pos'o


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 27. 08. 2011. 23:55 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
Addi wrote:
ja ne znam ni ko je glavni vise, nidje nikakvog ni moderatora ni administratora, sve diglo ruke :lol:

Ja sam na svim ovim čudima moderator, pratim kad stignem, ne brinite :twisted:
Štaviše, skrenuli ste na neku korisniju temu od ovih dječijih "predrasuda", iako me ne privlače informatika i računarstvo, čitam vas, ima vas zainteresovanih za istu temu i žalosno bi bilo izbrisati toliki ispisani trud :lol: Samo vi, ja ganjam botove, vi mi ne smetate :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 29. 08. 2011. 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Quote:
Isto se moze reci i za bilo sta drugo. Ukljucujuci i apstrakcije tipa "marketing kampanja". Vrhunac ove nauke je svakako imati kompletnu kontrolu. A to znaci napraviti specifikaciju hardvera i po potrebi dizajnirati ASIC, napisati drajvere, integrisati sve elemente sklopa, napraviti operativni sistem koji ce podrzati aplikaciju, ili kako je ucestalo uzeti off-the-shelf OS kao Linux i zatim se duboko zadubiti u kernel optimizacije, te na kraju napisati i optimizirati aplikaciju za rjesenje specificnog problema, i istu debelo istestirati. To je ono sto rade programeri na berzi koji se bave automatiziranom visokofrekventnom trgovinom. Neki ce reci da nam je zato ekonomija u kurcu, ali je jasno da je to zbog njihovih pretpostavljenih.

Po mom misljenu to je pogresan nacin posmatranja situacije. Probaj u asembleru napisati drustvenu mrezu na internetu(ili barem obicni forum), pa ces vidjeti zasto. Stvar je u tome da razliciti alati i tehnologije sluze za rjesavanje razlicitih problema. Zbog toga u racunarstvu postoje razliciti nivoi apstrakcije. Da nije toga, racunarska industrija bi se razvijala neuporedivo sporije. Web developer ne mora rucno alocirati memoriju, zato sto je njegovo vrijeme skuplje od vremena kompjutera koji isti taj problem moze rijesiti sa dobrim odnosom cijene i kvaliteta. Isto tako, autor kompajlera ili sistemskih biblioteka ne mora da brine o elektronici(vec o interfejsu koji arhitektura podrzava), jer kad bi brinuo i o elektronici, nikada ne bi zavrsio posao koji radi.

Da li su svi ovi razliciti poslovi jednako teski? Prvo bi se trebali dogovoriti oko toga sta znaci "tesko", kako se mjeri "teskoca", da li je to subjektivna kategorija i u kojoj mjeri itd. Ja ne kazem da su svi isti i da zahtjevaju identicnu kolicinu intelektualnog napora i znanja, naravno da nisu, ali to je u cijeloj prici od sekundarnog znacaja. Cinjenica je da su razliciti alati tu da bi se rjesavali razliciti problemi, razliciti problemi zaista postoje, i znanje je u tome da sto bolje rijesis problem sa kojim si suocen, bez obzira na nivo apstrakcije na kome radis.

Ja sam recimo programirao na razlicitim nivoima apstrakcije, od asemblera za mikrokontrolere(na projektima na faksu), pa do skripnih jezika koji od programera potpuno kriju svijet hardvera. Programiranje na nizim nivoima zaista jeste tesko i ljudi koji se time bave imaju moj respect, ali je i to zanat koji se moze nauciti isto kao sto je i velika vecina ostalih poslova u danasnjoj ekonomskoj sferi zanatskog tipa. Eh sad, hvaliti se kako je "moj zanat tezi od tvoga" je prica u koju se ja radije ne bih upustao...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 30. 08. 2011. 00:45 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Stargazer wrote:
Po mom misljenu to je pogresan nacin posmatranja situacije. Probaj u asembleru napisati drustvenu mrezu na internetu(ili barem obicni forum), pa ces vidjeti zasto. Stvar je u tome da razliciti alati i tehnologije sluze za rjesavanje razlicitih problema. Zbog toga u racunarstvu postoje razliciti nivoi apstrakcije. Da nije toga, racunarska industrija bi se razvijala neuporedivo sporije. Web developer ne mora rucno alocirati memoriju, zato sto je njegovo vrijeme skuplje od vremena kompjutera koji isti taj problem moze rijesiti sa dobrim odnosom cijene i kvaliteta. Isto tako, autor kompajlera ili sistemskih biblioteka ne mora da brine o elektronici(vec o interfejsu koji arhitektura podrzava), jer kad bi brinuo i o elektronici, nikada ne bi zavrsio posao koji radi.


Znaci tvoj argument je da tu struku uopste ne treba izucavati na fakultetima vec treba u zanatskim skolama drzati jednogodisnje kurseve za usko specijalizirane "drone" radnike koji ce tamburat, ovisno o specijalizaciji, web servise u PHP/MySQL-u ili nesto slicno trivijalno. A sta je sa optimizacijom masivnih sistema baza podataka? Sa balansiranjem server-side workloada? Ne vjerujem da je vrijeme web developera skuplje od vremena likova koji se bave takvim pitanjima arhitekture na kojoj web servis radi (Sistemski Arhitekte su mahom magistri). Na kraju kakvu disciplinu u programiranju, uopste, uce slabo kucani, interpretirani jezici kao PHP (uz sve duzno postovanje prema alatu na kojem pici vise od pola weba, to je samo razvikani scripting jezik sa OO mogucnostima)? Da alat kurcu ne valja nebi ga niko koristio, tako da svrhu ima, ali sva ova polemika je o obrazovanju ili sam ja nesto smutio, a tvoj post po meni ukazuje na zabunu u pojmovima obrazovanje i treniranje. Ako neko danas zeli biti web developer ja mu toplo preporucujem da se sa faksom ne zamara, potrosit ce para, zivaca i vremena na zanatski nebitne stvari. Al ce ostat web developer do groba i nek mu je flying spaghetti monster na pomoci ako misli u karijeri ikad avansirat.

Stargazer wrote:
Da li su svi ovi razliciti poslovi jednako teski? Prvo bi se trebali dogovoriti oko toga sta znaci "tesko", kako se mjeri "teskoca", da li je to subjektivna kategorija i u kojoj mjeri itd. Ja ne kazem da su svi isti i da zahtjevaju identicnu kolicinu intelektualnog napora i znanja, naravno da nisu, ali to je u cijeloj prici od sekundarnog znacaja. Cinjenica je da su razliciti alati tu da bi se rjesavali razliciti problemi, razliciti problemi zaista postoje, i znanje je u tome da sto bolje rijesis problem sa kojim si suocen, bez obzira na nivo apstrakcije na kome radis.


Tesko je ono sto zahtjeva ekspertizu u vise polja. Mislim da je to apsolutno od primarnog znacaja, zato sto je upravo to razlika izmedju nauke, i zanata. Izmedju obrazovanog dorata, i treniranog. Moze neko zmireci pisat PHP il' Ruby, a neznat osnovne stvari poput asimptoticke analize, Endian-stva, diagrama stanja...itd. ad nauseam. Bez rigoroznosti nema matematike, a programiranje je samo apstrakcija iste.

Stargazer wrote:
Ja sam recimo programirao na razlicitim nivoima apstrakcije, od asemblera za mikrokontrolere(na projektima na faksu), pa do skripnih jezika koji od programera potpuno kriju svijet hardvera. Programiranje na nizim nivoima zaista jeste tesko i ljudi koji se time bave imaju moj respect, ali je i to zanat koji se moze nauciti isto kao sto je i velika vecina ostalih poslova u danasnjoj ekonomskoj sferi zanatskog tipa. Eh sad, hvaliti se kako je "moj zanat tezi od tvoga" je prica u koju se ja radije ne bih upustao...


Fulao si ti moju poentu skroz. Ja se ne bavim programiranjem skoro nikako ako povremeno napravit report u ovoj ili onoj varijanti SQL-a ne smatras "programiranjem". Ja sam ubjedjen da je dobar racunardzija naucnik koji se moze preobrazovati da, u najmanju ruku, solidno obavlja posao svakog priucenog kod-majmuna u roku od mjesec dana, a za sest ce neminovno tamburat bolji kod od potonjeg u svakom pogledu, osim mozda u brzini. Za mene su mikrokontroleri/DSP chipovi dobra zajebanjcija i nesto sto bih jednog dana volio raditi mozda i za hljeb, ali daleko je do toga i ima tu puno neophodne analogne integracije. Puno je veci cejf coeku napraviti nesto sto ce sam koristiti, jedan kompletan fizicki samostalan aparat, nego jos jedan web servis cija je korisnost u domenima menadzerske metafizike kakvih ima na pretek (znaci po nicemu unikatnih ali "kastomiziranih" da se zadovolje hirovi PHB-a), ali argument je uvjek TO PLACA RACUNE AVERU. I to jest jedan od problema danasnjice, taj manjak uradi-sam avanturizma koji je industriju i stvorio na kraju. 75% programera su "dem-poso" roboti bez ideje i strasti, svaka cast onim ostalim 25% koji pokrecu OS projekte. To je naravno moje licno misljenje.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 30. 08. 2011. 01:10 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
http://www.mojevijesti.ba/novost/94959/ ... ili-svijet


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 30. 08. 2011. 02:38 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
jarane obojica supljirate bezveze :lol: :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 17. 09. 2011. 18:52 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Lee B Yatz wrote:
nekro wrote:
i onda pravnici prosipaju iz supljeg u prazno..vidi vas geekova... :mrgreen:


To su metodoloski akademski argumenti, nemerete vi to shvatit, pravila prirode, matematika, struja...jebeno je to ba.


A hajd argumentiraj da je pravo šupljiranje, da je akademsko-praktično područje koje nije ništa dalo razvoju nauke i društva i sl. itd. Jer ja imam neki sijaset argumenata za suprotnu tvrdnju.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 17. 09. 2011. 18:58 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
meni valja sutra ujutro na posao 'averu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 17. 09. 2011. 23:11 
Offline
User avatar

Joined: 23. 09. 2009. 12:17
Posts: 1263
Location: Konjic/Mostar
Lee B Yatz wrote:
meni valja sutra ujutro na posao 'averu.

E vala to ne bih poželio Nedeljom ni najvećem dušmanu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 18. 09. 2011. 00:26 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
nema frke ja zivim u islamskom svjetu. petak i subota su slobodni, ovdje crkve nejma.

ustvari ima jedna tamo pored groblja u sred pustinje al ko tamo ide...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 18. 09. 2011. 18:32 
Offline
User avatar

Joined: 23. 09. 2009. 12:17
Posts: 1263
Location: Konjic/Mostar
Lee B Yatz wrote:
nema frke ja zivim u islamskom svjetu. petak i subota su slobodni, ovdje crkve nejma.

ustvari ima jedna tamo pored groblja u sred pustinje al ko tamo ide...

A i to su vjerovatno izgradili samo da zamažu oči "došljama".


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 401 posts ]  Go to page Previous  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group