Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 07:38

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 401 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Next
Author Message
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 23. 08. 2011. 15:24 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
HelloKitty wrote:
Dodje mi lik sa Ganica

nema sta da se ko uvrijedi ako je gore, i ja sam bio jednu godinu i ne daj boze nikome. to je toliki cirkus, ja ne znam jel profesori su gore fakat tarabe, il ne znaju ucit djecu il nece...
gore naucit niko nista nece, pogotovo one bitne stvari kao sto su programski jezici, baze podataka itd. s osnovnim stvarima jos gore. lik koji je haman zavrsio ganica nije znao sta je procesor kad smo nekidan nesto rastavljali, drugi ne zna instalirat windowse, da ne pricam dalje...
sto se informatike tice, kod nas je FIT zakon.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 23. 08. 2011. 18:37 
Offline
User avatar

Joined: 24. 06. 2011. 21:41
Posts: 202
što izazivaš veće gađenje i konfliktne situacije to je bolje, da se ka tome ne cilja bili bi ko sav "normalan svijet". A na kraju ono što je meni normalno može nekome drugom biti ekstremno i krajnje me boli kurac za to.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 10:39 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Addi wrote:
gore naucit niko nista nece, pogotovo one bitne stvari kao sto su programski jezici, baze podataka itd. s osnovnim stvarima jos gore. lik koji je haman zavrsio ganica nije znao sta je procesor kad smo nekidan nesto rastavljali, drugi ne zna instalirat windowse, da ne pricam dalje...
sto se informatike tice, kod nas je FIT zakon.


Postovani kolega moram vam ukazati da u struci, to sto vi navodite kao bitno, ustvari uopste nije bitno :P

Osim naravno ako nam struke nisu iste a vi ste informaticar. U kojem slucaju vam ovim putem izrazavam moju sucut na vremenu izgubljenom dokazujuci poznavanje prolaznih tricarija (programskih jezika/baza podataka) :P :lol:

Utjeha lezi u tome da ako nista, niste parazit (ekonomista, pravnik ili kakav drugi drustveni "naucnik").


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 11:11 
Offline

Joined: 31. 05. 2011. 13:40
Posts: 551
Lee B Yatz wrote:
Addi wrote:
gore naucit niko nista nece, pogotovo one bitne stvari kao sto su programski jezici, baze podataka itd. s osnovnim stvarima jos gore. lik koji je haman zavrsio ganica nije znao sta je procesor kad smo nekidan nesto rastavljali, drugi ne zna instalirat windowse, da ne pricam dalje...
sto se informatike tice, kod nas je FIT zakon.


Postovani kolega moram vam ukazati da u struci, to sto vi navodite kao bitno, ustvari uopste nije bitno :P

Osim naravno ako nam struke nisu iste a vi ste informaticar. U kojem slucaju vam ovim putem izrazavam moju sucut na vremenu izgubljenom dokazujuci poznavanje prolaznih tricarija (programskih jezika/baza podataka) :P :lol:

Utjeha lezi u tome da ako nista, niste parazit (ekonomista, pravnik ili kakav drugi drustveni "naucnik").


Čuj nije bitno, pa to ko da hoćeš da guziš al ne znaš šta da radiš sa "društvenim naučnikom" :lol: :lol: :lol: svaki debil može naučit instalirat Windowse i a šta je procesor to se uči u srednjoj školi

Ontopic:
Neki dan me lik pita gdje mi je ona zvijezda (pentagram) :twisted: :twisted: :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 11:57 
Offline
User avatar

Joined: 18. 06. 2011. 16:45
Posts: 662
tako je kolega, niste parazit i drustveni "naucnik", samo ste geek :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 12:21 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Omudina wrote:
Čuj nije bitno, pa to ko da hoćeš da guziš al ne znaš šta da radiš sa "društvenim naučnikom" :lol: :lol: :lol: svaki debil može naučit instalirat Windowse i a šta je procesor to se uči u srednjoj školi


Polako ba Smrdo zavrsit ces i ti tu srednju skolu jednog dana pa ce ti neke stvari bit jasnije, nadam se, doduse nisu izgledi :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 12:32 
Offline

Joined: 31. 05. 2011. 13:40
Posts: 551
Lee B Yatz wrote:
Omudina wrote:
Čuj nije bitno, pa to ko da hoćeš da guziš al ne znaš šta da radiš sa "društvenim naučnikom" :lol: :lol: :lol: svaki debil može naučit instalirat Windowse i a šta je procesor to se uči u srednjoj školi


Polako ba Smrdo zavrsit ces i ti tu srednju skolu jednog dana pa ce ti neke stvari bit jasnije, nadam se, doduse nisu izgledi :lol:


Ma seri kol´ko hoces al to sto ne znas instalriat windowse i šta je procesor je tvoj problem :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 14:37 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
Lee B Yatz wrote:
Addi wrote:
gore naucit niko nista nece, pogotovo one bitne stvari kao sto su programski jezici, baze podataka itd. s osnovnim stvarima jos gore. lik koji je haman zavrsio ganica nije znao sta je procesor kad smo nekidan nesto rastavljali, drugi ne zna instalirat windowse, da ne pricam dalje...
sto se informatike tice, kod nas je FIT zakon.


Postovani kolega moram vam ukazati da u struci, to sto vi navodite kao bitno, ustvari uopste nije bitno :P

Osim naravno ako nam struke nisu iste a vi ste informaticar. U kojem slucaju vam ovim putem izrazavam moju sucut na vremenu izgubljenom dokazujuci poznavanje prolaznih tricarija (programskih jezika/baza podataka) :P :lol:

Utjeha lezi u tome da ako nista, niste parazit (ekonomista, pravnik ili kakav drugi drustveni "naucnik").

jarane ja znam ove likove sto nalaze poslove sto zavrsavaju/su pri kraju studija na mom faxu, i ko god nadje posao samo rokaju programiranje, baze podataka...
ne znam sta je bitnije od toga, znat napravit sajt :P ne fakat, zanima me, na sta se po tebi potrebno skoncentrisat? evo od svih predmeta sto imam to su najbitniji predmeti.

kazem ti bio sam na tim popularnim privatnim "koledzima", kod ganica gore. jarane da ti znas kakve gluposti gore uce, kako nebitne stvari i na kakav nacin... na taj da sam polozio javu npr gore a da niko od nas nije znao nista radit u vezi toga. il programiranje tako sto dobijes program koji ispisuje nesto, i tvoj je zadatak da promjenis ime, neke podatke koje ispisuje. a kako to radi, sta koja linija radi, to je bilo iza zastora. prema studentima se ponasaju ko da su djeca s posebnim potrebama. e ne znam, mozda sad imaju kvalitetnije profesore i gore.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 14:51 
Offline

Joined: 31. 05. 2011. 13:40
Posts: 551
Hello world za diplomski, sviđa mi se :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 16:06 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Quote:
jarane ja znam ove likove sto nalaze poslove sto zavrsavaju/su pri kraju studija na mom faxu, i ko god nadje posao samo rokaju programiranje, baze podataka...
ne znam sta je bitnije od toga, znat napravit sajt ne fakat, zanima me, na sta se po tebi potrebno skoncentrisat? evo od svih predmeta sto imam to su najbitniji predmeti.

Menađer, jarane.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 24. 08. 2011. 20:03 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Addi wrote:
Lee B Yatz wrote:
Addi wrote:
gore naucit niko nista nece, pogotovo one bitne stvari kao sto su programski jezici, baze podataka itd. s osnovnim stvarima jos gore. lik koji je haman zavrsio ganica nije znao sta je procesor kad smo nekidan nesto rastavljali, drugi ne zna instalirat windowse, da ne pricam dalje...
sto se informatike tice, kod nas je FIT zakon.


Postovani kolega moram vam ukazati da u struci, to sto vi navodite kao bitno, ustvari uopste nije bitno :P

Osim naravno ako nam struke nisu iste a vi ste informaticar. U kojem slucaju vam ovim putem izrazavam moju sucut na vremenu izgubljenom dokazujuci poznavanje prolaznih tricarija (programskih jezika/baza podataka) :P :lol:

Utjeha lezi u tome da ako nista, niste parazit (ekonomista, pravnik ili kakav drugi drustveni "naucnik").

jarane ja znam ove likove sto nalaze poslove sto zavrsavaju/su pri kraju studija na mom faxu, i ko god nadje posao samo rokaju programiranje, baze podataka...
ne znam sta je bitnije od toga, znat napravit sajt :P ne fakat, zanima me, na sta se po tebi potrebno skoncentrisat? evo od svih predmeta sto imam to su najbitniji predmeti.

kazem ti bio sam na tim popularnim privatnim "koledzima", kod ganica gore. jarane da ti znas kakve gluposti gore uce, kako nebitne stvari i na kakav nacin... na taj da sam polozio javu npr gore a da niko od nas nije znao nista radit u vezi toga. il programiranje tako sto dobijes program koji ispisuje nesto, i tvoj je zadatak da promjenis ime, neke podatke koje ispisuje. a kako to radi, sta koja linija radi, to je bilo iza zastora. prema studentima se ponasaju ko da su djeca s posebnim potrebama. e ne znam, mozda sad imaju kvalitetnije profesore i gore.


Zaista na znam sta vas na etf-u uce, ali u Americi se uvjek stavljao naglasak na vjecne, nepromjenjive stvari. Na ono sto razlikuje zanatliju od naucnika. Da se razumijemo kao sto svako moze nauciti da instalira windows, isto tako svako moze nauciti da napise program, kreira bazu podataka. To nije znanje za koje je potreban fakultet, cak sta vise, pogledaj neke vece, postovanije developere, john carmack prvi. Kakvu diplomu on ima, a nadji mi jednog programera koji mu moze prismrdit u 3d engine-ima. Justin frankel koji je programirao winamp danas sam s pomocu jos dvojce likova pravi nesto sto etabiliranim firmama ukljucuje kompletan razvojni tim likova sa akademskim potvrdama. Naravno to su iznimci ali u mom iskustvu likovi koji su programeri iz ljubavi I hobija su uvjek bolji od onih koji su gulili na faksu da dobiju papir.

Racunarstvo je analiza algoritama, strukture podataka, kompajleri I leksicka analiza, cisto matematicke discipline poput diskretne matematike, numericke metode, logika, operativni sistemi. Koliko prosjecni programer hobijista zna o kompjuterskoj arhitekturi? to je ono sto je bitno po meni u tom domenu prirodnih nauka. Jave I c#-ovi dodju I prodju. To je nesto cime se moze ovladati putem tecaja, to je zanat. Zato me zbunjuje uopste taj pristup kod nas, skroz mi je nejasno zasto je informatika (koja je po meni cisto zanatska diploma, da se niko ne uvrijedi, ali za deset godina vise od pola obuhvacenog tom diplomom je bezvrijedno) postavljena pod elektroinzinjering. Ne vjerujem da nas obrazovni sistem uopste pravi razliku izmedju racunarstva I informatike, sto je tuzno u najmanju ruku.

Druga stvat je institucija koja ne prati redoslijed ucenja te nauke. I sam sam bio zrtva toga pa sam se vazda zbunjivao sta to odredjena linija koda radi, ali poveze coek tackice neminovno.

Vecina ljudi na ovoj planeti ne zna sta je to ustvari racunarstvo, tu istini za volju ima doza nuznog opskurantizma, ali ko zeli da zna nije tesko objasnit. Instaliranje windowsa, pisanje skripti sa server strane, to je informatika. A programiranje/baze podataka, iako su sastavni dio racunarstva, ne sluze puno cemu vise od pokazivanja primjera u realnom domenu. Sta to danas koristi vecina za programiranje I I 2? Javu? Nekad su to bili pascal, pa c, pa c++ (za.programiranje dva). Sutra to.moze biti python, ruby, ili neki od ovih novih popularnih jezika kao erlang. Nebitno, na kraju krajeva. Zato je programiranje zanat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 03:06 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
nisam ja na etf-u, ja sam na fit-u :razz:

ma jebiga siroka je to nauka, niko ne moze usavrsit se na svim poljima, to je sigurno. nisam ja rekao da nesto nije bitno a drugo jeste, samo kazem na cemu je akcenat kod nas ovdje, sta se trazi i ko ima najbolje pare. jebiga mi nemamo ovdje pola toga sto amerika moze pruzit, nit se mozes bavit odredjenim stvarima i da hoces. osim ako sam ne pokrenes nesto. akcenat je bacen na programiranje, poznavanje c++, c#, uostalom ne razlikuju se toliko ni programski jezici koji su danas najzastupljeniji toliko, sablon je malte ne isti.

sve je stvar licnog opredjeljenja. jebiga ko se bavi necim sto nema veze s programiranjem, naravno da ne mora derat programske jezike i baze podataka. i obratno. ja jos nemam radnog iskustva da mogu pretjerano srat o tome, a pogotovo o svim poljima vezanim za informatiku kojim se ljudi bave u svijetu, ali mislim da je kod nas ovdje najbolje bit programer, ko se opredjeli za informatiku. najbolji posao ce nac, ima se radit, al mislim da se najvise isplati.

ne moze se jebiga rec ni za sta da je vjecno ili vrijednije od drugog. sve se stalno usavrsava, sve je bitno, sve se slozi na kraju. programeri se svuda traze, svugdje su potrebni isto ko i ostali strucnjaci.
na mom faksu se stvarno radi sve, dodiruju se sva polja informatike i vezanog za nju koja treba poznavat (programiranja, objektno orjentisane analize i dizajn, operativni sistemi, serveri, mreze, baze podataka, grafika, it, komunikacije, statistike, matematike, web tehnologije, sikjuriti, modeliranje i simulacije, itd itd, nabrajam po predmetima sta mi pada na pamet). ja licno mislim da je akcenat na programiranju i da se najvise treba bacit na to i baze podataka. na fit-u pozitivna stvar (iako zajebana) su veoma masivni seminarski radovi, pogotovo na 3. godini, kad vec znas dosta toga. ko sam odradi te seminarske radove i projekte, ima da dere 100%, jer tu se sve savrseno slozi sto si ucio i dodje ti ko praksa neka. vani (amerika bar) je to vjerovatno vise raznoliko i imas vise solucija za opredjeljenje i usmjeravanje samo ka odredjenom zvanju. to je i bolje mozda jer se usavrsis u jednoj stvari al deres je zato.

to za instaliranje windowsa sam nako samo spomenuo jer je sega da neko ko diplomira ne zna sta je procesor i kako instalirat OS. to su stvari koje nema potrebe da se uce na fakultetu, to danas zna svaki klinjo.

ugl. po meni najbolje nesto cim se mozes bavit danas, bez obzira za koju oblast da se opredjelis...

p.s. nemoj vise na ovoj temi, banovace nas ko :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 03:10 
Offline
User avatar

Joined: 09. 06. 2010. 22:13
Posts: 2797
Location: Tuzla
Ko će vas banovat, ovdje je opšta anarhija. :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 03:11 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
ja ne znam ni ko je glavni vise, nidje nikakvog ni moderatora ni administratora, sve diglo ruke :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 03:29 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Moja poenta je Informatika != Racunarstvo.

Tis' Informaticar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 03:37 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
pa i ne tvrdim drugacije, to studiram :mrgreen:
naravno da su 2 stvari, al isto tako mislim da je to sve povezano i da je jedno potrebno drugom i zavisi od istog. globalno kad gledas, ne mislim da strucnjak jedne oblasti treba biti i druge isto tako.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 03:40 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Uzeti racunardziju da programira nije nemoguce (u principu trebali bi biti puno bolji od informaticara u tome jer su potonji nuzno optereceni sporednim stvarima), ali to je kao da uzmes fizicara da ti pravi most umjesto gradjevinskog inzinjera.

Sto htjedoh rec, bitnije je znat sta je procesor (tu mislim na principe digitale logike i arhitekturu) nego bilo koji programski jezik. Osim mozda C-a hehe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 03:47 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
pa naravno da je bitno. sve to i mi radimo dole. ajd suti, da mi je privest kraju ovo pa da konkretno sta radim i zaradjujem :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 11:54 
Offline
User avatar

Joined: 09. 06. 2010. 22:13
Posts: 2797
Location: Tuzla
Jebem li vam ledaru oftopičarsku :razz:
Ja nekad davno htio ić u ETŠ i na informatiški fakultet, pa skont'o da se previše uči te fizike i šta ja znam, a ja nju ne volim i ne znam. Nisam dobar ni sa matematikom.
Sad sam poslovno-pravni tehničar (biću dok završim, ima još 2 godine...)
I onda pravo. :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Predrasude o metalcima
PostPosted: 25. 08. 2011. 12:26 
Offline

Joined: 31. 05. 2011. 13:40
Posts: 551
core wrote:
Jebem li vam ledaru oftopičarsku :razz:
Ja nekad davno htio ić u ETŠ i na informatiški fakultet, pa skont'o da se previše uči te fizike i šta ja znam, a ja nju ne volim i ne znam. Nisam dobar ni sa matematikom.
Sad sam poslovno-pravni tehničar (biću dok završim, ima još 2 godine...)
I onda pravo. :mrgreen:


ETŠ zakon, pogotovo kod mene svaki dan na kafi umjesto na čsaovima i samo 12 izostanaka i sve opravdani :twisted:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 401 posts ]  Go to page Previous  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group