Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 19:17

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ] 
Author Message
 Post subject: Sta je progressive metal?
PostPosted: 02. 01. 2004. 03:37 
Offline

Joined: 11. 08. 2003. 00:17
Posts: 16
LJUDI OPROSTITE NA DOSADI ALI MOZE LI MI NEKO REC STO JE TO PROGRESSIVE METAL STO GA ODLIKUJE KAKVE GITARE I VOKALI I KOJE SU NAJPOZNAZTIJE GRUPE

OPET,HVALA..

i da....sad sam se sjetio iskljucit caps


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2004. 12:49 
Offline
User avatar

Joined: 08. 12. 2002. 10:47
Posts: 589
Location: Kragujevac, Srbija i Crna Gora
hm, tu sam veci nesto slabiji. uglavnom, prog ti se sastoji od preseravanja na instrumentima, dokazivanja svoje virtuoznosti. moze od toga ispasti nesto veoma dobro, recimo Queensryche, Dream Theater, Fates Warning...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2004. 13:13 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Takav vid preseravanja nije neophodan mada se cesto susrece. Po meni, glavna karakteristika progresive ogleda se u tome sto treba svaki put da ponudi nesto drukcije, neshablonsko, novo. Mada su danas takvi ipak rijetki.
Ono sto je prije 10 god. bila progresiva u pravom smislu te rijeci, sad je vec deja vu, ali ipak bandovi koji se ugledaju na stare majstore i dalje nose epitet progresivnog. Vjerovatno zbog toga sto je par odlicnih albuma kao npr. Images And Words ili Operation Mindcrime trajno i nepovratno uticalo na samu opsteprihvacenu definiciju progresivnog metala.
Od bandova bih ti za pocetak preporucio Dream Theater, Queensryche, Pain Of Salvation, Symphony X, Shadow Gallery...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 01. 2004. 00:06 
Offline
Administrator
User avatar

Joined: 14. 12. 2003. 23:21
Posts: 1599
Location: Burning Pits Of The Duat
progressive se odlikuje po raznolikim ritmovima gitara i bunjeva....tako ja mislim...bubnjevi uvijek mijenjaju iznenada ritam,ima dosta jebenih prelaza,kad se najmanje nadas,on ubaci neki prelaz ili udari po cineli.U progressivi se bas izbacuju sve sposobnosti koje se mogu odraditi,od bubnjeva pa do klavijatura.....ovaj se pravac moze gledati kao najkomlikovaniji ali i najkvalitetniji pravac u metalu......takva izdrkavanja na muzickim instrumentima u ovom se pravcu najvise izbacuju...Dream Theater mi je glavni od progressivaca.Petrucci je legenda.....
Jos isto su zakon i Symphony x i Evergrey,uopste jedan od najdrazih mi bendova.....


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 01. 2004. 04:15 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Progresiva ti je istrazivanje novih teritorija. Progresivni metal, eh jebiga sad...Voivod? Celtic Frost? U rocku su to bili Pink Floyd (donekle), i naravno Yes, Camel, ELP, Rush...

a Prog je ona tehnicka furka sa maksimalnim izmjenama ritma i key-eva (kljuceva??? neznam nas termin za ovo), promjenama atmosfere i tempa same pjesme. Dream Theater, Symphony X, ostalo.

Bitna razlika postoji izmedju progresive i prog metala. Progresiva tezi ka razvijanju. A meni i DT i Symphony X vec deset godina lupaju po istom.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 01. 2004. 05:55 
Offline
User avatar

Joined: 01. 05. 2003. 02:34
Posts: 1667
okej, mene samo zanima kolko Ä‘ingiskan ima godina!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 01. 2004. 12:23 
Offline
User avatar

Joined: 25. 06. 2003. 14:10
Posts: 1448
Location: Beograd
KoldVoid wrote:
U rocku su to bili Pink Floyd (donekle), i naravno Yes, Camel, ELP, Rush...
i naravno jethro tull


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 01. 2004. 12:45 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
ono sto su floydovi radile jeste progresivno, al se preciznije karakterise kao pshihodelija


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 01. 2004. 12:49 
Offline
User avatar

Joined: 25. 06. 2003. 14:10
Posts: 1448
Location: Beograd
AdVers wrote:
ono sto su floydovi radile jeste progresivno, al se preciznije karakterise kao pshihodelija
da ali progres znaci napredak a oni su napravili veliki :D

___|____|____|____|_____|_____|____|____|___
_|___|____|____|____|_____|_____|____|____|___
___|____|____|____|_____|_____|____|____|___
_|___|____|__PINK FLOYD____|____|____|___
___|____|____|____|_____|_____|____|____|___
_|___|____|____THE WALL___|_____|____|____|___
___|____|____|____|_____|_____|____|____|___
_|___|____|____|____|_____|_____|____|____|___


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 01. 2004. 12:59 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
a sta sam ja napisao u prvoj recenici, majke ti?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 11:25 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
AdVers wrote:
Takav vid preseravanja nije neophodan mada se cesto susrece. Po meni, glavna karakteristika progresive ogleda se u tome sto treba svaki put da ponudi nesto drukcije, neshablonsko, novo. Mada su danas takvi ipak rijetki.



zar ne vidis onda zasto 'prog metal' nema snagu pravog podzanra kao sto je to Thrash, Death, Black, Doom i Heavy.

Drugim rijecima, u opstem slucaju, prog band mozes naci u svakom od ovih podzanrova, dok band iz svakog od ovih podzanrova, u opstem slucaju, nije prog metal.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 13:18 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
onda si trebo kopirat i ovaj dio, tu je sve receno...

AdVers wrote:
Ono sto je prije 10 god. bila progresiva u pravom smislu te rijeci, sad je vec deja vu, ali ipak bandovi koji se ugledaju na stare majstore i dalje nose epitet progresivnog. Vjerovatno zbog toga sto je par odlicnih albuma kao npr. Images And Words ili Operation Mindcrime trajno i nepovratno uticalo na samu opsteprihvacenu definiciju progresivnog metala.


odnosno, to je bio progressive metal prije 10 godina, danas ima potpuno novo znacenje....tako je po meni svaki pravac na svom pocetku progresivan jer siri granice poznatog, al nakon nekog vremena se utvrde te granice i novi bendovi koji to hoce da sviraju vise-manje se drze unutar njih, e tako i taj 'prog metal', vise nema gdje puno da se ide na ovu stranu i sad je pravac ko i svaki drugi, ima tu svoju snagu ko i svaki drugi pravac, samo sto mu je ostalo to ime 'prog' koje podsjeca na nesto drugo.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 13:43 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
zar je moguce pravitz progres unutar granica, onda? (generalno gledajuci, naravno
)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 14:30 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
pa u ovom slucaju nije rijec o cvrstim granicama, vec nekim orijentacionim, koje danas ima svaki pravac u metalu tako da je moguc progres, ali ne predstavlja nista znacajno...

al mene nervira sto svi vi, koji hocete da osporite taj prog metal kao jedan pravac u metalu, se fatate tog imena, koje ustvari vise nema pravo znacenje...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 16:29 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
evo zasto ja smatram da progressive metal nije podzanr u onom smislu u kojem su to doom, death, black, thrash, heavy...

progresivnost je karakteristika muzike koja je odredjena na osnovu same prirode komponovanja: slozena struktura - bez imperativa pracenja nekog opsteuvrijezenog nacina slaganja elemenata kompozicije (ili sto bi rekli off key time signatures), ili, radje ce neki bendovi spajat pivo i sladoled u nacinu komponovanja nego se potrudit da naprave nesto harmonicno...

po tom osnovu muzika se jos moze dijeliti na epicnu, monotonu ali nikako na black, death, thrash...

...znaci takav vid klasifikacije je indiferentan prema ovoj osnovnoj podjeli, u cemu je sva poenta!!

dok kod onog sto nazivam podzanrom, sve utice na nomenklaturu istog, npr, vokalni izraz (ne utice na progresivnost benda), nacin distorziranja instrumenata (ne utice na progresivnost benda), tematika tekstova (ne utice na progresivnost benda), koncept benda (ne utice na progresivnost, u opstem slucaju)...

jos nesto, ja osporavam prog metal u ovom smislu u kojem se ovjde navodi, jer za moj pojam bendovu kao sto su Cynic, Gorguts, Prejudice, Demilich... su kudikamo progresivniji od vecine bendova na zemlji... bilo koji stil muzike, bilo koji zanr... a niko ih ne navodi kao takve... zato meni to smeta...

e sad drugo je ako cemo nesto zvati prog metal a da nema bas strogu vezu sa nazivom pa onda, ok...


al eto, samo moje misljenje...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 16:44 
Offline
User avatar

Joined: 11. 01. 2004. 20:12
Posts: 2360
Location: Vrhbosna
Bravo khasma, nisi mogao ovo ljepse pojasniti... Totalno se slazem sa ovakvim razmisljanjem! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 17:41 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
ne mogu reci da gospon khasma nije u pravu, cak se s vecim dijelom i slazem. iskljucivo progresivni metal po mnogima (pa i ja sve vise tako razmisljam) nije potpun pojam. bendovi koji se smatraju danasnjim opstim progressive metalom komotno se mogu svrstati u rock, a metal su ukoliko ima primjesa powera ili deatha ili bilo cega drugog. ev primjer - ice age (uvijek se njih hvatam al sta cu kad su fin primjer heh) imaju i heavy riffova, brzih pjesama al uopste ni sekunde nemaju metal duha u svojim kompozicijama. jos kad bend se deklarise kao rock bend sve je jasno :):

okej jos vas je pominjalo: teznju ka napretkom, istrazivanja it itd. al sto sav taj "napredak" mora biti ostvaren i prisutan? :S pa bosna i hercegovina ima sigurno najveci postotak prog bendova na pleneti - i silent kingdom je progressive, i agonize je progressive, naravno i interfector kao i toxicdeath ma svaki bend koji se pojavi kod nas je prog :roll:

hocu reci uglavnom ti je ispravno razmisljanje al pogledaj mogucu drugu krajnost ;) . tu je stvarno najgori rock express - ne daj boze da bend ima dvije gitare, koliko toliko prisutne klavijature i zive bubnjeve i odmah su savrsen primjer progresivnosti u sveopstem stereotipnom sivilu danasnje muzicke/najvise metal scene :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 12. 2004. 18:28 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
khasma wrote:
e sad drugo je ako cemo nesto zvati prog metal a da nema bas strogu vezu sa nazivom pa onda, ok...


E jebiga to je ono sto ja pokusavam da kazem citavo vrijeme...
Recimo kold to objasnjava time da postoje 'progressive' i 'prog' metal kao 2 potpuno razlicita pojma...
kako god da ga vi zvali, ne moze se osporiti da postoji kao metal pravac i da je kompletan ko i ovi ostali...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group