Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 13:43

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Emotivnost u progresivnom metalu
PostPosted: 15. 04. 2005. 00:39 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
bez emocija nema muzike, zajebani death metalci prije neg sto se pocnete bunit, let me tell you mrznja, srdzba, bijes... su takodje emocije...

eh, sto se tice teme, hmm... fakat me interesuje nacin na koji se ogleda emotivnost (po mogucnosti - melankolija) u progresivnom metalu (evo bez navodnika, al da napomenem _progresivnom_ u smislu po kojem je podforum dobio naziv...)

i jos jedno, da l je moguce govoriti o nekoj dubokom dopiranju takvog emotivnog izrazaja ako je (raspravimo) tehniciranje ispred strukturiranja, parola prog-a as we know it...

ovo nije sarkasticno; interesuje me.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 15. 04. 2005. 02:24 
Offline
User avatar

Joined: 30. 01. 2004. 15:10
Posts: 1737
Location: Tuzla
:D ili da pojednostavimo, mislis da je progresivcima vaznije da je pjesma tehnicki napucana i vise vode racuna da je to ustvari pjesma koja ce se 'svrstati' u prog zanr, nego ono sto je stvarno bitno za jednu pjesmu, odnosno emocije ?:!: :)

Sjecam se da si me jednom pito, kako je to kad ti se svidi neki prog album :? Na to sam ti reko kako mi se svidi isto ko i bilo koji drugi album. Onda ti kazes zar ne bi trebalo da znas 'nesto vise' prije samog slusanja kako bi ti se to moglo svidit :) Eh, ocu da kazem kako mi se cini da ti progresivu vidis totalno drugacije od ostalih metal pravaca jer ti izgleda kako je previse proracunatih stvari, a malo onih spontanih koje dolaze kod muzicara prilikom pisanja pjesama i da onda ustvari trebas da znas neku 'formulu' kako bi to mogo slusati :) znaci, ne moze mi izazvati emocije pjesma samo slusajuci je, vec cekam sad solu na gitari posle koje cu ostat bez teksta, pa onda isto klavijature, a bubnjar razvaljuje citavo vrijeme, dok pjevac ima pravo dobar glas tako da je pjesma vec dobra :) sto naravno i nije tacno, jer ja slusam muziku potpuno isto ko i ti, samo sto je razlika u tome sto se to meni svidja i osjecam se dobro samo slusajuci to i bez puno razmisljanja o samoj muzici, a tebi ne i ravnodusan si prema onome sto cujes...ja bi isto to mogo reci tebi za death, kako je to kad ti se svidi death album? Jer ja ne znam sta trebam da uradim da bi se to meni svidilo, cujem samo buku neku i sve mi zvuci slicno, ko da je sve kopija jedno drugog, a to je upravo zato jer nema nista sto bi kod MENE izazvalo bilo kakve emocije...e sad, mislim da je potpuno isti slucaj i sa pravljenjem muzike. Znaci, razlika je samo u vrsti emocija kod muzicara, njihovom ukusu zbog kojeg su pod odredjenim muzickim uticajima, tehnickoj potkovanosti koja im omogucuje da te emocije pretvore u pjesmu i samoj masti i talentu da to sve objedine i daju mu neko svoje obiljezje.

Siguran sam da postoje bendovi, koji puno vise vode racuna o tehniciranju i kojima je bitno da se pokazu cisto njihove tehnicke sposobnosti pa se pri tome svira vise mehanicki, al sta ja znam mozda on nesto ispoljava i tim 'preseravanjem' na instrumentu, to je ipak nesto o cemu ne mogu pricati, kako god mislim da su ipak ti bendovi u manjini.

Ne znam da li sam zakomplikovo previse s ovim, al htio sam da kazem sve sto mi je palo na pamet... :)

P.S. Mislim da je ovo nesto o cemu bi recimo Piper mogo reci nesto vise jer je i sam clan i kreativac jednog prog metal benda :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 15. 04. 2005. 15:57 
Offline

Joined: 03. 08. 2004. 15:13
Posts: 1045
Location: The Tuzla
progressive je najemotivnija muzika, ima cak i previse emocija... niko ne mere bolje da te oraspolozi ili rastuzi kao sto je naprimjer dream theater il neki drugi prog bend...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 15. 04. 2005. 18:16 
Offline
User avatar

Joined: 29. 12. 2002. 20:30
Posts: 2373
Location: Tuzla
Progressive najemotivniji pravac?
Ne da sam ja neki doktor za progressive, al stvarno samo par prog bendova je ostavilo na mene utisak u smislu da sam "osjetila" nesto slusajuci to.
Ostalo mi je sve zvucalo "ko ce bolje da odsvira", sto Ogi jednom rece (nesto na ovaj fazon bar) pet odlicnih muzicara pa sad svi sjednu i rasturaju svoj instrument pa ko ce bolje...Vise mi dodje kao neko takmicenje njih samih (u ovakvom slucaju).
Dok ima bendova koji su se uspjeli "usaglasit" pri tome i proizvest nesto konstruktivno osim zahebavanja po instrumentima.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 15. 04. 2005. 18:30 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
Gia wrote:
Ostalo mi je sve zvucalo "ko ce bolje da odsvira", sto Ogi jednom rece (nesto na ovaj fazon bar) pet odlicnih muzicara pa sad svi sjednu i rasturaju svoj instrument pa ko ce bolje...Vise mi dodje kao neko takmicenje njih samih (u ovakvom slucaju).


ja to rekao? :? :? :?

uopste nemam tako plitko misljnje o pravcu, razocaracu te :P
meni je prog vrlo emotivna muzika koja mi (ko vrlo emotivnoj osobi) super lezi. zabluda je da se tu okupe "5 muzicara" (ili manje, ili vise :) ) pa beogradski receno sloze se "e hajmo mi sada ljudovi da svima hebemo kevu sa svirkom" :D... svaki od mojih najdrazih (20tak) prog grupa su prevashodno super autori i kreativci (na drkonje na instrumentima) pa onda sve ostalo.

inace khasma je opet postavio super pitanje (kao i puno puta do sada) al ne mogu bas iz cuga i jednostavno odogovriti :) ..nit mi se da radi sveobuhvatni referat na temu heh...al kazem svaka cast covjek :wink:
enchant, pain of salvation, genesis, shadow gallery, threshold, neal morse, mindflow, ark, pa i dream theater...jaaaako emocionalno za mene :)

Quote:
Dok ima bendova koji su se uspjeli "usaglasit" pri tome i proizvest nesto konstruktivno osim zahebavanja po instrumentima.


vidis, meni je tih "usaglasenih" puuuno vise :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 15. 04. 2005. 21:28 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Zanimljiva je tema, ali sto se mene tice " tehniciranje ispred strukturiranja" uopste nije aksioma, vec i minus. Bendovi takve orijentacije nekad zvuce interesantno, ali ljudi koje prevashodno to fascinira je vrlo malo.
Za primjer moze posluziti cjelokupni opus Neal Morse-a (Spock's Beard, Transatlantic i solo albumi) samo je upitno koliko to ima veze sa metalom u ovom kontekstu. Tu se bas moze osjetiti sa koliko stvaralacke strasti covjek pristupa muzici. Muzicki izraz je skroz skroz neopterecen i iskren, ali i veoma specifican, pa se mnogim moze ne svidjeti. Ali to je vec stvar ukusa.
Da ne pricam o Queensryche i DT-u. Jes da se theaterovci ponekad 'foliraju', ali sklop pjesme je uvijek u prvom planu.

Sa druge strane imamo more bendova pod znacajnim uticajem(da ne kazem plagijatora) DTa i Symphony X-a koje u principu bas i ne volim, ali uvijek zna biti dobrih pjesama.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 15. 04. 2005. 23:18 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
huh, da, moja prva pomisao na progressive metal je da je to muzika zbog muzike, tj. muzicara... volio bih odagnati te misli posto vidim da ima raje kojoj to puno znaci (vako sam jednom davno govorio i za death metal :P ) pa zato i ova tema... a nije vala da sam se nasluso kako treba toga, al et...

sto se tice mog pesimizma po pitanju vjernog prenosa sjebanosti/bola/melakolije/tuge/sjete progresivnim metalom: stvar je u tome da ja ne vidim bas puno mjesta za disanje ovih elemenata u muzici cija je ritmika striktno diskontinuirana, ceste promjene izazivaju uzbudljivost (opet drugi njutnov zakon :P ), samim tim odagnaju _bilo kakve_ sanse za sve ono sto ima osobinu "jednostavnog, usporenog, monotonog (u pozitivnom smislu)" a bez cega je svaka bol jeftino prodata...
et mene nesto tangiraju te sjebane stvari zadnjih godina, pa me najlakse takva muzika i osvaja...

i ev, jedan klimav argument svemu sto rekoh, najemotivnija stvar na Burn The Sun albumu je ona koja nastupa kad se bend ostavi prog vatrometa: Missing You (btw. super text, gotivan build-up pjesme...)

i da ne bude da sad "napadam" progressive m., smatram da je npr. i thrash je podzanr koji nudi prilicno uzak spektar mogucnosti kada je u pitanju bogatsvo komuniciranja (jedan od razloga zasto je metallica onako drasticno mijenjala zvuk? moze bit... al to je sad druga tema...), tu mozes dobit odgovor na jedno il dva pitanja, al su makar pisani "bold-om", hehehe, nice fix of "straight forward hell" heavyness when you need it :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 16. 04. 2005. 00:04 
Offline
User avatar

Joined: 29. 12. 2002. 20:30
Posts: 2373
Location: Tuzla
@Ogi

O da, rekao si to i to bas za jedan specifican bend zvan ARTENSION!!!Govoril ti ovo sta?
Ja sam to svoje samo iskoristila da kazem da meni dio prog bendova tako zvuci, ali ima i onaj dio u kome su zaista emocije jednako zastupljene kao i rasturanje po instrumentima.

@Nedim
A kak ti se Resurrection cini?Meni jos emotivnija pjesma s Burn the Sun.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 16. 04. 2005. 00:14 
Offline

Joined: 26. 07. 2004. 12:54
Posts: 2790
[quote="GiaA kak ti se Resurrection cini?Meni jos emotivnija pjesma s Burn the Sun.[/quote]

jest, jaka je stvar pravo... al missing you, ima u njoj hladni hodnik smrti, hehe, nije bas tolko al et dobra prilika da promoviram ujevica :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 16. 04. 2005. 00:25 
Offline
User avatar

Joined: 29. 12. 2002. 20:30
Posts: 2373
Location: Tuzla
Eto, Ark su jedan od onih bendova koje ja jako cijenim i volim :D.
I Lande ima ubjedljivo najbolji glas po mom misljenju.Nekako uspije kombinovat tu hladnocu i pretvorit u nesto sasvim drugo sto nisam dosad imala priliku cut kod nekog drugog.Mozda jedino Khan.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 16. 04. 2005. 02:17 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
Gia wrote:
@Ogi

O da, rekao si to i to bas za jedan specifican bend zvan ARTENSION!!!Govoril ti ovo sta?
Ja sam to svoje samo iskoristila da kazem da meni dio prog bendova tako zvuci, ali ima i onaj dio u kome su zaista emocije jednako zastupljene kao i rasturanje po instrumentima.


i od mali milion mojih postova na podforumu ti se uhvatis jednog od tri ili cetiri na temema o bendovima koje ne preferiram? :? i to bi trebalo predstavljati moj opsti stav (cak definiciju) o prog metalu?? :roll: jebiga ako nista prije sto sam napisao (bilo kad, bilo koja tema progressive foruma), ti nije moglo pribliziti moje razmisljanje o progressive-u (i to nikako samo kao pravcu metala...jer me za to zabole i lijevi a bogami i desni testis iskreno receno :? ) vec o muzickom fenomenu koji je ima svoj jezik, fanove, buducnost...stagod, onda mi je hebga jasno sto se moras hvatati za gluposti :o :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 04. 2005. 12:20 
Offline
User avatar

Joined: 29. 12. 2002. 20:30
Posts: 2373
Location: Tuzla
O zaboga, Ogi, kako me pogresno shvatis.
To sto si ti rekao za jedan bend JA sam iskoristila da definisem ono kako se MENI cini dio bendova u progu.Niko to nije uzeo kao tvoje "generalno" misljenje.
Procitaj ponovo.Tvoje rijeci, za moj stav prema several bands.Ne tvoj stav prema vise bendova.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 04. 2005. 13:21 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
Gia wrote:
O zaboga, Ogi, kako me pogresno shvatis.
To sto si ti rekao za jedan bend JA sam iskoristila da definisem ono kako se MENI cini dio bendova u progu.Niko to nije uzeo kao tvoje "generalno" misljenje.
Procitaj ponovo.Tvoje rijeci, za moj stav prema several bands.Ne tvoj stav prema vise bendova.


to si ti taaaaako nejasno rekla da nije nista cudno sto sam izveo takav zakljucak...iako sam nesto kasnije otprilike shvatio sta si htjela reci
enivej man' se citiranja ogija koj ako postoji sansa da dodje do zabune (jer ne budes jasna :P ) :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 17. 04. 2005. 20:25 
Offline
User avatar

Joined: 29. 12. 2002. 20:30
Posts: 2373
Location: Tuzla
Pa treba par klikera u glavi da shvatis o cemu pricam, ne? :P

Salim se, bar smo se sad razumjeli :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 18. 04. 2005. 15:15 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2005. 20:12
Posts: 209
Location: Avantasia
Dovoljno je preslusati Images and words,Tyranny,Legacy,Twilight in Olympus,Underworld i sve ce biti jasno.Lako je osjetiti emocije na tim albumima,mozda bi svak trebao da ih preslusa prije nego sto dublje zadje u progressive vode...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 18. 04. 2005. 15:39 
Offline
User avatar

Joined: 28. 09. 2004. 12:55
Posts: 457
Location: Osijek
u PM koliki postovi ljudi, a tek sad primjetih ovako zanimljivu temu :)
tema je po meni posvecena bendu zvani artension. mozda nisu majstori proga za vecinu vas al za naziv ove teme jesu 100%!!! opet je ovo moje misljenje.
po meni su savresno uklopili tehniku i "ugodne" emocije. a to je ono sto meni najvise i odgovara u svoj muzici ove planete. ring of fire ne zaostaju puno.
toliko od mene...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 18. 04. 2005. 17:19 
Offline
User avatar

Joined: 09. 10. 2003. 18:31
Posts: 998
Location: Mosh pit
khasma wrote:

i ev, jedan klimav argument svemu sto rekoh, najemotivnija stvar na Burn The Sun albumu je ona koja nastupa kad se bend ostavi prog vatrometa: Missing You (btw. super text, gotivan build-up pjesme...)

:D

I meni je ta pjesma pre, pre extra + ona silent is the rain.... Ma da u sustini mislim da je power opet emotivniji od proga.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 19. 04. 2005. 15:33 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
Elderane wrote:
Dovoljno je preslusati Images and words,Tyranny,Legacy,Twilight in Olympus,Underworld i sve ce biti jasno.Lako je osjetiti emocije na tim albumima,mozda bi svak trebao da ih preslusa prije nego sto dublje zadje u progressive vode...


heh da sam navodio albume mjesto bendova, sigurno bih krenuo sa tvoja prva tri :wink:

ne znam, svakom njegovo... meni prog pravo zna probuditi emocije (pa kakve god one bile) koliko god to nekome moze zvucati cudno

uostalom naida meni je tvoj mdb emotivan k'o zgaravica, pa sta cemo sad? :wink: :) svakom njegovo ponavljam :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 20. 04. 2005. 21:28 
Offline
User avatar

Joined: 29. 12. 2002. 20:30
Posts: 2373
Location: Tuzla
@Ogi
Ma ti tu vrstu emotivnosti ne razumijes :P

(just joking... :D)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 22. 05. 2005. 14:02 
Offline
User avatar

Joined: 06. 12. 2002. 10:09
Posts: 1671
Location: Ankh-Morpork
update meni jako emotivnih bendova:
Liquid Scarlet, Jadis, Everon, Dreamscape, Clockwork, Hourglass...znaci ima toga dosta :) naravno definicija emocijalnosti nije fiksna pa se ni ovo ne mora jednako odnosti na sve :wink:

Gia wrote:
@Ogi
Ma ti tu vrstu emotivnosti ne razumijes :P

(just joking... :D)


OPAKO s tvoje strane, cujes me OPAKA :P :P :P


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group