Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 22:06

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 1311 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 66  Next
Author Message
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 21. 05. 2008. 20:16 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Jao, majko, zar ponovo o NIJE PRAVA/NIJE LAZNA Metallica... 'Ajd, znace se u Septembru kad bi mog'o procurit citav, kad se cuje znace se sve :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 22. 05. 2008. 01:24 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
pa nije rasprava, sve je jasno, sve se zna :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 18:03 
evo,izaso novi album
doduse Live album tj.drugi live album ovog benda.
ovo je mozda i kao neka vrsta dokaza da su postali svjesni toga kako ljudi zele stari zvuk metallice,pa su stoga (meni je ovaj potez nelogican,i baj d vej nisam presluso album) izdali live album koji je snimljen 18.decembra 1983

Naziv je jednostavan i glasi
"Agora Ballroom,Cleveland Live"
evo track listinga a ja sad odo ovo nekako zbavit.

1. Hit The Lights
2. The Four Horsemen
3. Jump In The Fire
4. Fight Fire With Fire
5. Ride the Lightning
6. Phantom Lord
7. Call Of Ktulu
8. No Remorse
9. Seek & Destroy
10. Cliff's Bass Solo
11. Whiplash
12. Creeping Death
13. Kirk Solo
14. Metal Militia


Top
  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 18:15 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
SODOM wrote:
evo,izaso novi album
doduse Live album tj.drugi live album ovog benda.
ovo je mozda i kao neka vrsta dokaza da su postali svjesni toga kako ljudi zele stari zvuk metallice,pa su stoga (meni je ovaj potez nelogican,i baj d vej nisam presluso album) izdali live album koji je snimljen 18.decembra 1983

Naziv je jednostavan i glasi
"Agora Ballroom,Cleveland Live"
evo track listinga a ja sad odo ovo nekako zbavit.

1. Hit The Lights
2. The Four Horsemen
3. Jump In The Fire
4. Fight Fire With Fire
5. Ride the Lightning
6. Phantom Lord
7. Call Of Ktulu
8. No Remorse
9. Seek & Destroy
10. Cliff's Bass Solo
11. Whiplash
12. Creeping Death
13. Kirk Solo
14. Metal Militia


Notice anything, anybody? :mrgreen:

Ha ljudi morao sam jebi ga. Da ne bude spammanje - nije mi jasno otkud sad ovaj potez kad je na site-u mission metallica bilo da izlazi album novcijat a ne neka starina u re-izdanju (znači čista produkcija, ništa sviranje). Ele nejse, sad sam se sjetio koliko sam ovo slušao dok sam bio klinac. Bila su to vremena, mada Seek 'n' Destroy nekako ostala jedina u sjećanju.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 18:55 
nista na tom sajtu nije pogresno najavljeno jer ce novi STUDIJSKI album izaci takodje ove godine ali u augustu(ili mozda septembru?)
ja se nadam da ovaj Live album nije unaprijed spremljena isprika za predstojeci studijski,mada imam neki filing da ce bit dobar.
ali i dalje ostajem pri misljenu da je ovaj potez glup.


Top
  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 20:08 
Offline
User avatar

Joined: 07. 04. 2003. 21:52
Posts: 1535
Location: Where Eagles Dare
UK's Rock Sound and Metal Hammer magazines have posted separate reports on the listening session for the new METALLICA album, which took place earlier today (Wednesday, June 4) in London.

Rock Sound writes: "On first impressions and just one listen, Rock Sound can confirm that the songs we've heard sound very much like classic METALLICA in vibe, harking back to the days of 'Master Of Puppets', '…And Justice For All' (but with bass) and the [self-titled 'black'] album — without sounding dated or tired.

"Of the six tracks Rock Sound heard this afternoon, only one had a working title — 'Flamingo'. With a slow intro, the song was reminiscent of 'Battery' in vibe, with two guitar solos and an undercurrent of melody and groove.

"The first single is an epic power rocker in the vein of 'The Unforgiven', 'Nothing Else Matters' and 'Sanitarium', with a mid-tempo, head-banging section and some THIN LIZZY-esque twin guitar riffage.

"Another song features the lyrics, 'Into abyss, you don't exist, you can't resist the Judas kiss'; another features an almost RAGE AGAINST THE MACHINE-esque drum 'n' bass undercurrent and lyrics about 'suicide' and 'cyanide'; while the final song we heard, dubbed 'The Song', clocks in at under five minutes and is a galloping thrash attack with quirks, and a sniff of TESTAMENT about it!

"We suspect other song titles could include 'Die Hard', 'Show Your Scars', and 'My Apocalypse' — but we cannot be held responsible if none of these titles or lyrics are accurate!

"Thankfully — there are plenty of Kirk Hammett traditional guitar solos and a decent drum sound. Hetfield's voice sounds in fine form too. All of the songs have many different parts to them, giving the impression that the quartet is revisiting the epic vibe of the band's 'classic' period."

Metal Hammer reports: "What do the songs sound like? Track one, which is only known by the cryptic working title 'Flamingo', opens up on thunderous rolling drums as lead guitar meets them head on, a flaring up in stop-start motion before it pulls itself together in rushes forward in classic thrash style, all crunching 'Fight Fire With Fire' riffs and drilling beats. It takes at least two minutes for James Hetfield's vocals to come in, and while they sound furious, this isn't the grittiest he's ever sounded, more open in tone, but while there's still a memorable vocal line for the 'chorus,' and there is so much going on in the song, and so many ideas thrown in and discarded for the next one that it's hard on first listen to pick out one riff that you're going to remember it by. But with galloping riffs and the return of guitar breaks rising up from out of the grooves you can hear the true METALLICA spirit, even though its as if reflected in mirrored mosaic.

"Track two is at heart an anthemic ballad that recalls 'Fight Fire With Fire' and 'Nothing Else Matters', with a chiming guitar intro, airy vocals and some slightly convoluted, progressive-style bridges that mutate into urgent riffing, more galloping riffs and guitar solos. Again, the song has a number of different sections, but it still sounds massive.

"Track three kicks off on a stop-start riff flecked with Eastern touches, as other bustling guitar lines play off each other and Hetfield's vocals retain the power of old, like some monolithic prophet overlooking events as mid-paced, chugging riffs come in, sounding like an army on the march, methodically shooting anyone in their path.

"Track four is reminiscent of 'Master Of Puppets' with more than a touch of heads-down SLAYER pacing thrown in. After an artillery-lobbing drum-led intro, it quickly sets off on marching, thrash mode, Hetfield's spat vocals taking melodic digressions, as he roars 'Bow down, surrender unto me.' The song's groove carries you along as it opens up into guitar atomospherics that bring LED ZEP to mind. It isn't quite the kind of irresistible monster they've created before, but METALLICA still prove they can still sound lean and epic at the same time, and when the track drops out into the grove mid-way though, you can imagine the chants coming from the crowds live.

"Track five has another strong opening, with an uncharacteristic bouncing groove not a million miles away from RAGE AGAINST THE MACHINE making appearances throughout setting off sharp riffs that come up against an irregular barrage of percussion that sets it off briefly on a more melodic path and builds up once again into a thrilling riff-fest mayhem.

"Track six is the 'song', considerably shorter than the others, but full of clinically sharp riffing, more SLAYER-esque parts and galloping grooves, all hustle and bustle with a tinge of Eastern melody thrown in once more.

"Initial impressions is that this is an album that's going to get our blood chugging, but whether it's all we hoped for is going to take more plays to answer. Ultimately we're hugely relieved and pretty damn thrilled, and we can't fucking wait to hear the rest."


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 20:13 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
I na zvaničnom site-u se hvališe sa tim nekim novim jebačkim riffovima - sad vidim i zbog čega. Obavezno nabavljam čim izađe. I ovaj tekst je jedan od razloga (đe neće bit pa vid ša piše)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 21:47 
joj srce mi ko dzamija.usporedjivanje sa testamentom i ranim albumima metalike ne moze donijet los album,samo molim boga da ne bude i zadnji


Top
  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 22:30 
Burnt iN Effigy wrote:
:lol: :lol: koje ce ovo sranje da bude . . . .
:D :D joj kako cu ti se smijat kad se budes vec nakon prvog slusanja kleo u ovaj album :mrgreen: :mrgreen:


Top
  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 04. 06. 2008. 22:41 
Burnt iN Effigy wrote:
SODOM wrote:
Burnt iN Effigy wrote:
:lol: :lol: koje ce ovo sranje da bude . . . .
:D :D joj kako cu ti se smijat kad se budes vec nakon prvog slusanja kleo u ovaj album :mrgreen: :mrgreen:


Sumnjam, oni su meni samo na prvom kult, Dave je ucinio nesto s takvog benda i napravio JEDINI THRASH album u njihovoj karijeri, Kill Em All je kult jednostavno . . . Oni su meni kao i Sepultura, na albumima u koje se VI, vecina raje kune, cisti prosjek, meni su i Beneath i Arise ispod prosjeka . . . .

pa i za mene je Kill em all najbolji album (ne samo metlike).a sto se sepulture tice,nikad ih nisam volio,nijedan njihov album.imali su nesto sto jednostavno nije moglo rezultirati time da ijedan album valja u cjelosti.
kill em all je bog a iza njega :) :) :) the storm before the calm :) jbg,sta cu kad je tako


Top
  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 01:04 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
Burnt iN Effigy wrote:
SODOM wrote:
Burnt iN Effigy wrote:
:lol: :lol: koje ce ovo sranje da bude . . . .
:D :D joj kako cu ti se smijat kad se budes vec nakon prvog slusanja kleo u ovaj album :mrgreen: :mrgreen:


Sumnjam, oni su meni samo na prvom kult, Dave je ucinio nesto s takvog benda i napravio JEDINI THRASH album u njihovoj karijeri, Kill Em All je kult jednostavno . . . Oni su meni kao i Sepultura, na albumima u koje se VI, vecina raje kune, cisti prosjek, meni su i Beneath i Arise ispod prosjeka . . . .

jest al zato je kill em all album kojem ni jedan drugi iz tog zanra nikad nece bit do koljena. a amere, moras i ti shvatit, da se ljudi mjenjaju, uostalom jel mozes ti garantovat za sebe da ces u 40-tim godinama voljet to sto i sada, da se neces okrenut nekom blazem zvuku, koji ce ti tad vise odgovarat mozda. jebiga starkelje su oni. za novi album se nadam i mislim da ce bit negdje oko black albuma, sto bi bilo savrseno za njih. a i za mene. razumijem da ti se ne svidja to, al ni jedan album metalike nije sranje. objektivno gledajuci. taj bend je uvijek bio prvak u zanru kojem je bio posvecen. na pocetku thrash, kasnije rock.

a to za sepulturu sto si reko je glupost :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 01:20 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
e pa razlika je sto je metalika promjenila zvuk u rok neki, al orginalno i savrseno do kostiju. mislim ako im se to svidja zasto i ne bi. bolje i to nego da glume nekakve tresere govna na silu. uvijek sam govorio sviraj ono sto ti je dusi cejf. razumijem da su ukusi razliciti i ne kritikujem ja to sto ti ne podnosis njih, mislim jebiga mozda i ja ne podnosim neki kult bend koji ti volis. drag mi je bend i objektivno govorim da su napravili uspjeh kakav nije skoro niko.

a za te doorse cu te zajebavat :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 01:34 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
jest al opet tom je sodom. on je svoju ljubav prema muzici izrazavao kroz razne bendove (tacnije projekte) i sa raznim ljudima. s tim da su svi projekti tomovi cista zajebancija. kod metalike je druga stvar. oni su zajedno svi krenuli u druge vode, profesionalno i ozbiljno. ne govorim nista protiv onkel toma, to gotivim godinama, al tom to radi da se opusta i zajebaje i da ne dira sodom jer on i dalje svira sa sodomom taj fazon koji voli, koliko toliko. metalika to radi maximalno ozbiljno vjerujuci da je to prava stvar za bend citav. i odlucili su krenuti u tom smjeru. tom nije skrenuo s puta, samo je dao sebi oduska s malim projekticima koji su po meni isto tako kult i savrseni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 10:48 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
Burnt iN Effigy wrote:
Oni su meni kao i Sepultura, na albumima u koje se VI, vecina raje kune, cisti prosjek, meni su i Beneath i Arise ispod prosjeka . . . .


shega je koliko se trudis da budes drugaciji od ostalih...
a ovo za sepulturu..hahaha


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 10:49 
Offline
User avatar

Joined: 07. 04. 2003. 21:52
Posts: 1535
Location: Where Eagles Dare
samo da se prisjetimo i prije nekih 5 godina su slicne spike bile ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
kakav god album da izdaju opet ce skupiti novih fanova i opet ce se album dobro prodati..
nek bude jedna pjesma u starom fazonu metallice ja cu biti presretan..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 11:38 
Addi wrote:
e pa razlika je sto je metalika promjenila zvuk u rok neki, al orginalno i savrseno do kostiju. mislim ako im se to svidja zasto i ne bi. bolje i to nego da glume nekakve tresere govna na silu. uvijek sam govorio sviraj ono sto ti je dusi cejf. razumijem da su ukusi razliciti i ne kritikujem ja to sto ti ne podnosis njih, mislim jebiga mozda i ja ne podnosim neki kult bend koji ti volis. drag mi je bend i objektivno govorim da su napravili uspjeh kakav nije skoro niko.

a za te doorse cu te zajebavat :razz:

tacno je to da je svaki album metallice vrh (period thrasha pa rocka)
al ipak glumili su thrashere u 40-tim i pokusali su snimiti su na silu zestok album.
(znamo svi koji).
[size=85]al meni je opet taj album sila :) [/size]


Top
  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 12:06 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Ma, joooo, meni licno bas vopra drago sto ti Davea stavi u pravi kontekst, al' ovdje je stvar odista kristalno jasna ...And Justice For All , ta magija se NE MOZE nikako, ni razumski, niti emocionalno srusit, kvalitetniji i drazi mi je samo Coronerov Punishment For Decadence , al' ko to jos slusa, jel' :mrgreen:

Nego, nisu oni otisli u rok, vec kantri :mrgreen: Bilo kako bilo, niko nije bolje obradio Tin Lizija. Jebes ga, koliko je samo bitno na cemu si stasavao...

Bice ovo mocan album, nesto sam sigurna u to.

Porediti Metallicu i Sepulturu je, najblaze receno, neumijesno, da ne kazem POTPUNO GLUPAVO. Radi se o, prakticno, necemu sto ce kasnije definisati dva toliko daleka vala thrash-a... To je meni kao poredit speed i heavy :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 12:23 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
Burnt iN Effigy wrote:
Striker wrote:
Burnt iN Effigy wrote:
Oni su meni kao i Sepultura, na albumima u koje se VI, vecina raje kune, cisti prosjek, meni su i Beneath i Arise ispod prosjeka . . . .


shega je koliko se trudis da budes drugaciji od ostalih...
a ovo za sepulturu..hahaha


Dosadan si ko krpelj, al fakat :mrgreen: Jebla te tvoja Metallica i Sepultura po ko zna koji put, opet cu reci i ponoviti Kill Em All i Schizophrenia su po meni jedina ostvarenja ovih bendova koja su me dojmila i ostavila utisak . . . Sad mrsh na slusanje Beneatha i Arise-a :)


ako ti se nije svidio Justice onda ne znam.. najjaci album svih vremena...
al opet.. ti si underground undergrounda :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Metallica - New Album pt. II
PostPosted: 05. 06. 2008. 12:43 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
ja uopste ne bih volio vidjeti ovakvu metallicu ;) nit bi mi to bilo ostvarenje nekog sna...
nemas se ti meni sta pravdati.. furaj svoje.. a vidjecemo sta ces pricatiza 5 godina :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1311 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 66  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group