Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 01:09

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 00:47 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
WEHRMACHT (USA) - BIERMACHT - 1989 / SHARK ATTACK - 1987

Image

http://www.mediafire.com/?zhzmy0jquzw

crossover klasika :twisted:

http://www.youtube.com/watch?v=OrUm2f6cMJ4


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 01:24 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
ev malo i vise infa...

Wehrmacht is a U.S. band from Portland, Oregon, which was formed in the mid-1980s.

While they were influenced by the likes of Slayer, Van Halen, Kiss, and various punk/hardcore bands, they played speed metal. This was accomplished for the most part by drummer Brian Lehfeldt’s technical proficiency and speed in conjunction with guitarist Marco Zorich’s fast alternately picked, muted E-string. Marco could take the most sedate country/western (or Kiss) chord/riff, turn it upside-down, “blurr it” and turn it into an intense riff. While Marco played extremely fast rhythm, Wehrmacht’s other guitarist, John Duffy, brought a fluid lead style. His not over done use of the tremolo was the perfect foil to Marco’s speed. The band split up in 1991 and reunited in the original line up in 2008.

ma, brzo, ludo, usvirano, jednostavno prava stvar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 08:32 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
Brzina,Brzina i Brzina :D

Strasan bend,Puno mi Nadimac Vuce na njih


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 10:33 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
bez uvrede, ali bilo koji retro bend nije ni sjena ovome.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 12:29 
Offline
User avatar

Joined: 28. 10. 2006. 15:14
Posts: 553
Location: tamo...
ja, shark attack mi je kul album, kao Å¡to ste rekli, brzina samo takva :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 16:09 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
slicnost sa ovim modernih "old school" krosoverom je taj neki party pristup al ovo ne zvuci jeftino, vec je bez nekog truda zajebano, nema preseravanja. drugi je men filing kod starog i novog thrasha, totalno. plus oni su tad svojom svirkom pomicali granice, a danasnji taj retro, je nest ustvari kontra tome, heh, nemam nist protiv, nek se svira, al vrijeme kad je ovakva muzika imala zapravo muda se tesko moze ponoviti, vrijeme odradi svoje. s druge strane prezasicenost extreme metalom i hardcoreom / punkom koji nemaju nista od muzike pravog izvornog metala i hc/punk-a, taj kasniji metalcore i to, moralo je dovesti do te retro reakcije, samo ipak, nemoze se vratit vrijeme. npr onda su se partiji podrazumjevali, ludilo i sve to, nije se od tog pravila fama, najvise su se s tim kako su divlji preseravali najpitomiji, pravi su se nistili bez ikakve drame oko tog, hehe. ovaj sada happy metal men kolko se god trudili nije nikakav old school.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 18:24 
Offline
User avatar

Joined: 24. 08. 2010. 19:26
Posts: 1098
Dobar bend, oba albuma su odlična!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Wehrmacht
PostPosted: 09. 10. 2010. 19:40 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
da ne serem, ono sto svakako treba cuti od izvornog crossovera, osim najocitijeg, D.R.I, S.O.D., Suicidal Tendencies, dakle stvari koje su vise ostale u undergroundu a men isto al bas sam vrh, jer crossover thrash i je bio u startu tada najnapredniji underground, su;

Corrosion Of Conformity - Animosity / Technocracy faza, Attitude Adjustment - American Paranoia, Verbal Abuse - Rocks Your Liver, sad onako po mom ukusu odlicni su mi bili i Lethal Aggression, Impulse Manslaughter, Fear Itself, Beowülf, neke ne americke stvari slicnog zvuka tipa Intense Degree, tu vec pocinje i rana grind prica, i tako, bilo ih je al bas mnogo, stvari koje su danas obskurne uprkos popularnosti Municipal Waste i sl. malo mi je smjesno izvlaciti najbolje od crossovera uz tako veliku popularnost istog, al kad sam vec tada brijo to, i jos uvijek volim taj stari zvuk, da podjelim :) ah da, Septic Death "Now That I Have the Attention, What Do I Do with It?", mada su oni bas imali svoj zvuk.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 8 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group