Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 29. 04. 2024. 19:50

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ] 
Author Message
 Post subject: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 26. 06. 2008. 16:33 
Offline
User avatar

Joined: 23. 08. 2007. 21:07
Posts: 486
jbg krenulo me :mrgreen:

par informacija za neupucene:

pisac epske fantastike/humoristicne fantastike, kako god hocete. Proslavio se je sa Discworld ( Disksvet/Disksvijet - kod nas ) serijalom.

jbg preporucio bih vam za pocetak " Small Gods " oliti " Mali Bogovi "

... nadam se da jos makar nekome ovdje nije " djetinjasto "


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 26. 06. 2008. 19:25 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Pročitala samo priču Kosac i to jer me jedan lik smorio pričom o njemu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 26. 06. 2008. 19:59 
Offline

Joined: 19. 05. 2006. 01:38
Posts: 1177
Ja sam veliki fan Pratchett-a . Procitao sam prvih 6 na hrvatskom al gledam sad nesto da kupujem ove na engleskom po 50 kn sta je ludilo. Ne znam sta bih rekao. Ludilo humor i zajebancija. Do sada SMRT i Rincewind najludi definitivno. A i Dvocvijet :mrgreen: .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 27. 06. 2008. 19:44 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Pratchett je mozda jedini pisac fantazije poslije Tolkiena kurcu vrijedan. Ma kakvi mozda, jasta...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 28. 06. 2008. 06:18 
Offline
User avatar

Joined: 03. 10. 2007. 15:49
Posts: 1664
Location: void
e jebemti kolko nisam good omens čitala : (


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 28. 06. 2008. 10:06 
Offline

Joined: 19. 05. 2006. 01:38
Posts: 1177
Volim kod Discworld-a bukvalnost i prenosenje stavri iz "realnog" svijeta kod njih:

Quote:
- "So we're surrounded by absolutely nothing. There's a word for it. It's
what you get when there's nothing left and everything's been used up."
- "Yes. I think it's called the bill."


Quote:
- "What're quantum mechanics?"
- "I don't know. People who repair quantums, I suppose."


Quote:
The gods of the Disc have never bothered much about judging the souls of the dead, and so people only go to hell if that's where they believe, in their deepest heart, that they deserve to go. Which they won't do if they don't know about it. This explains why it is so important to shoot missionaries on sight.


Quote:
The sergeant put on the poker face which has been handed down from NCO to NCO ever since one protoamphibian told another, lower ranking protoamphibian to muster a squad of newts and Take That Beach.



:mrgreen: :mrgreen:

Ah, jebo sve, idem si danas kupit jednu. Discworld zaklon.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 28. 06. 2008. 13:44 
Offline
User avatar

Joined: 23. 08. 2007. 21:07
Posts: 486
Ryker wrote:
Volim kod Discworld-a bukvalnost i prenosenje stavri iz "realnog" svijeta kod njih:

Quote:
- "So we're surrounded by absolutely nothing. There's a word for it. It's
what you get when there's nothing left and everything's been used up."
- "Yes. I think it's called the bill."


Quote:
- "What're quantum mechanics?"
- "I don't know. People who repair quantums, I suppose."


Quote:
The gods of the Disc have never bothered much about judging the souls of the dead, and so people only go to hell if that's where they believe, in their deepest heart, that they deserve to go. Which they won't do if they don't know about it. This explains why it is so important to shoot missionaries on sight.


Quote:
The sergeant put on the poker face which has been handed down from NCO to NCO ever since one protoamphibian told another, lower ranking protoamphibian to muster a squad of newts and Take That Beach.



:mrgreen: :mrgreen:

Ah, jebo sve, idem si danas kupit jednu. Discworld zaklon.




:D:D uzmi male bogove ako nisi citao ;-) ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 30. 06. 2008. 16:22 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Mislim da sam vjerovatno jedina sto od Praceta kuci ima sve sto je ikad izdano na nasim jezicima, a da ni jedan jedini zavir nisam nacinila dosad. Cim sam cula da ga u svakoj jebenoj recenici prati prepoznatljiv humor, odmah sam odskocila prstima k'o dijete na "pec".

Nisu dzaba moj Pavlovljevov sindrom u bandu nazvali - GARANTOVANO BEZ HUMORA!!! ... jbg, sto jes' jes :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 30. 06. 2008. 16:27 
Offline
User avatar

Joined: 23. 08. 2007. 21:07
Posts: 486
~°~ wrote:
Mislim da sam vjerovatno jedina sto od Praceta kuci ima sve sto je ikad izdano na nasim jezicima, a da ni jedan jedini zavir nisam nacinila dosad. Cim sam cula da ga u svakoj jebenoj recenici prati prepoznatljiv humor, odmah sam odskocila prstima k'o dijete na "pec".

Nisu dzaba moj Pavlovljevov sindrom u bandu nazvali - GARANTOVANO BEZ HUMORA!!! ... jbg, sto jes' jes :mrgreen:



:( :( :( :( Å¡teta

pa pokusaj makar ........


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 30. 06. 2008. 16:32 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
nemoj, moglo bi prouzrokovati promjene...onda smo ga tek NAJEBALI :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 30. 06. 2008. 16:34 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Bice. Vjerovatno. Jednog dana. Kad disciplinujem manu il' upali terapijska Praceta po istoj. Trenutni jedini domet mi je crni, najcrnji humor, toliko iskljuciv da ostali priznaju da u njemu cesto ubodem, do suza, od smijeha. Al', takvi su rijetki, sto su cinicni i naopaki dovoljno da isti kontaju... Nezdravo, glupavo. Slazem se. Probacu...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 30. 06. 2008. 16:38 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
stari serator wrote:
nemoj, moglo bi prouzrokovati promjene...onda smo ga tek NAJEBALI :mrgreen:


Hahaha, nista ne moze sjebati prilagodjavanje... Kazu, covjek je samo zbog te sposobnosti izrastao u homosapiensa. A mozda taj put budem milosrdna pa pomognem :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 30. 06. 2008. 19:24 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Meni bolji od Tolkiena, ali maksimalno. Tolkien me smorio u svemu osim u hobbitu. Preporuka je Kosač, odnosno The Reaper (barem mislim da je tako). Smrt izgubila posao...hahahha, genijalac.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 01. 07. 2008. 00:50 
Offline
User avatar

Joined: 01. 05. 2008. 12:33
Posts: 155
Location: Sarajevo
Duhovitiji od Tolkiena, ali recimo da je to neka druga vrsta fantasy-ja.Tolkien je eto samo npr. s Gospodarom prstenova vise slican Harry Potteru nego Pratchetovom Discsvijetu. Teorijski.:D
Jedna dobra stranica da se ljudi upoznaju s boljim kritikama je http://www.sfreviews.net/ koga vec interesuje "ko je bolji" ;-)


Meni se od svih fantasy pisaca najvise dojmio Pullman,izdaju Hrvati.
Pratchett mozda s onom divovskom kornjacom(vjerovatno aluzija na onu prastaru sliku svijeta-kravu na kojoj je svijet :lol: -?! ) .
Steta sto se inace puno toga ne prevodi.

Medjutim ima i dobrih fantasy pisaca i u Beogradu :lol: šteta što malo ljudi zna, ali Zoran Živković je dobio neku veliku nagradu za "Biblioteka". Nekom sam posudila i nije je nikad vratio, da nisam izdvojila bih par citata tek onako hajd, a inace preporucujem.
Jedino sto se eto zove isto kao i ovaj jedan političar, pa zna biti zabuna u priči s rajom :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 03. 07. 2008. 14:28 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Zivkovic je, fakat, KVLT. Valjda se covjek toliko toga isprevodio do sad, da je u neka doba rekao: Ma, zajebi to, odoh i ja pisat. :mrgreen:

No, istinski domet u nasih, uslovno receno, fantasy pisaca je Pekic (za me). Da se odmah ogradim, covjek nije iskljucivo fantasy pisac, ali u tom nekom folu definitvno preporucujem Atlantidu (dvije knjige).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 03. 07. 2008. 21:44 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
~°~ wrote:
Zivkovic je, fakat, KVLT. Valjda se covjek toliko toga isprevodio do sad, da je u neka doba rekao: Ma, zajebi to, odoh i ja pisat. :mrgreen:

No, istinski domet u nasih, uslovno receno, fantasy pisaca je Pekic (za me). Da se odmah ogradim, covjek nije iskljucivo fantasy pisac, ali u tom nekom folu definitvno preporucujem Atlantidu (dvije knjige).


Uuuu, Atlantida je jebena. To pročitah zahvaljujući drugu Saši Kaljancu, režiseru Zyona. Manijak je za Pekićem. I Danilom Harmsom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: TERRY PRATCHETT
PostPosted: 03. 07. 2008. 22:10 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Imamo mi Pekica dosta, ZO&ja... Ako se obavezes na dobro cuvanje/vracanje (nije da ne vjerujem, odlicno se znamo, al' znas, prokleti covjek i drage mu stvari) bice mi drago da doprinesemo. Ja nesto kontam da bi tebe, u pravom smislu te rijeci, RAZNIJELO Bjesnilo, pa ako nisi citao, donesem ti u Sivi dom, il' nekako...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 17 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group