Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 02. 05. 2024. 02:30

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 01. 07. 2008. 08:06 
Offline
User avatar

Joined: 01. 05. 2008. 12:33
Posts: 155
Location: Sarajevo
"Postovana redakcijo,

"Samoinicijativno" sam (posto to ocigledno niko drugi nece) odlucio da napisem clanak o bh. umjetnosti i njenim problemima. Kao sto i sami znate, situacija u bh. umjetnosti je, izuzev par rijetkih entuzijasta koji stvarno znaju sta rade (i to rade na pravi nacin), prilicno losa. Dugo vremena sam lupao glavom pokusavajuci da razumijem sto to nama fali i zasto mi "to" ne radimo kako treba. Dugo vremena sam mislio da su u problemi BH umjetnosti financijske prirode, ali bojim se da ni izbliza nije tako.

"Svjedoci postojanja" (Obala Art Centar), izlozba koja je bila nesto fenomenalno, nesto cime se stvarno svi mozemo ponositi, jeste primjer kako se i u najtezim ratnim okolnostima moglo napraviti nesto genijalno i bez ikakvih problema. Poslije rata je SCCA (Centar za suvremenu umjetnost Sarajevo) krenuo sa odlicnim projektima i velikom podrskom prvenstveno mladim umjetnicima i uspjeh je bio zagarantovan. Sve su ovo pokazatelji da smo bili na dobrom putu da izadjemo iz balkanske anonimnosti i da ce se situacija u BH umjetnosti iz korijena promijeniti, ali...
Nazalost, jos uvijek smo daleko od bilo kakvog ozbiljnog organizovanja i promidzbe bh. arta na svjetskom (ako ne, barem evropskom) nivou, i ono sto se dobro desava, desi se rijetko. Zasto je to tako? Zasto je najkvalitetniji dio organizacije sarajevske umjetnicke scene sveden na pet-sest ljudi koji nemaju podrsku cjelokupne sredine i rade van sistema? Zasto ljudi koji su zaduzeni za BH umjetnost jos uvijek misle da mi imamo kvalitetan obrazovni kadar i "najbolje" umjetnike? Zasto nas nema na Venecijanskom bijenalu? Zasto u Sarajevo (vise) ne dolaze kvalitetne izlozbe i dobri umjetnici?
To su samo neka od mnogih pitanja koja nas moraju zabrinuti i trgnuti iz camotinje "carsijskog arta" i slabih drzavnih umjetnickih institucija. Sistem koji imamo je cudan i pogresan. Kao prvo, izolacionizam koji vlada u bh. artu je iskljucivo zasnovan na uspostavljanu lokalnih vrijednosti. Nepoznavanje svjetskih umjetnickih prilika i situacije u ostalim zemljama je nasa svakodnevnica, a zasniva se uglavnom na strahu od konkurencije. Sistem koji smo naslijedili iz proslog drustva i dalje je na snazi. Linija ALU (Akademija likovnih umjetnosti) - Udruzenje "Collegium Artisticum" je i dalje nasa realnost i, nazalost, tu sve pocinje i sve se zavrsava. Poseban problem je sto ljudi koji sjede i odlucuju o svim bitnim kulturnim pitanjima na najvisem nivou, ne vide stvarne probleme i misle da oni i ne postoje.
Da bi stvari pocele de se krecu u pozitivnom smjeru, treba prvo krenuti od dna. Reforma obrazovanja je neminovna. Program po kojem se radi na ALU je najmanje 50 godina star i to malo promjena sto je bilo uglavnom su inicijativa nekolicine progresivnih profesora zaposlenih na ALU.
Sistem skolovanja na ALU je neprilagodjen studentima, zastario je i sve se svodi na "ucenje zanata", a kreativnost bi se "k'o biva" trebala ispoljiti poslije zavrsene akademije (nakon postavljanja "etikete" na ledja studenta od strane strucnog kadra). Diploma nase akademije ne vrijedi dalje od Bihaca. Jos uvijek nemamo katedru za istoriju umjetnosti.
Godisnja izlozba udruzenja bh. umjetnika "Collegium Artisticum" je i dalje jedina kompetentna za uspostavljanje i uporedjivanje standarda i vrijednosti umjetnickog rada. "Podjela" ateljea je uvijek bila glavna tema ove organizacije. Reforma i bolje organizovanje ove institucije je neophodna.
Nacionalna bh. galerija i ostale javne galerije i dalje kubure s nedostatkom identiteta i nedostatkom "umjetnosti". Kako to da jedna odlicna kolekcija slika kakvu ima Nacionalna galerija BiH nikad nije izasla van granica Bosne i Hercegovine i na taj nacin promovisala nasu drzavu? Kako je moguce da nijedna institucija (izuzev SCCA) javno ne posjeduje kvalitetne informacije i podatke o svim BH umjetnicima koji nesto znace u zemlji i inozemstvu? Da li ljudi koji rade u Ministarstvu za kulturu znaju ko su nasi umjetnici i sta oni zapravo rade? Imaju li njihove telefone i adrese?
Koji je to nacin na koji bi prosjecan turista ili organizator nekog svjetskog umjetnickog bijenala mogao dobiti informacije o bh. umjetnosti i umjetnicima? Kome da se obrati za konkretnu informaciju? Koje su to bh. izlozbe koje gostuju po evropskim muzejima i nacionalnim galerijama? Nema ih. Gdje je karika koja nedostaje?
Najveci problem nase sredine je uvijek bio i ostao mentalitet. Jedini nacin da sacuvamo i ovo malo sto imamo jeste da promijenimo nacin razmisljanja i odnos prema nama samima. Moramo shvatiti da je jedini nacin da opstanemo u ovim teskim politickim okolnostima upravo dokazivanje svijetu da posjedujemo kulturu i da, sto je najvaznije, znamo kako da to pokazemo. Svaka samostalna i nezavisna evropska zemlja zna sta znaci imati svoj kulturni identitet i kako se postaviti u odnosu na druge (primjer: ucesce na Venecijanskom bijenalu ili bilo kojem drugom ). Samo promjenom kadrova, mukotrpnim radom i dobrom organizacijom se nesto moze postici. Jos uvijek nije kasno da nesto uradimo, u protivnom nas ponovo cekaju izolacija i mrak.

Nebojsa Seric Soba,
Amsterdam " (preuzeto iz Dana)


---------------------




..sjetih se ovog dobrog eseja nakon Å¡to vidjeh eksperiment na Dernek.ba fakinima.
..turbofolk, onaj Rambo Amadeusov :lol:
Samo sto niko nista ne radi,a svi se nešto žale..Kultura je sve sto su ljudi stvorili umom i radom, pa ona u BiH i jeste ovakva.
Osim ove Šobine ideje promjene kadrova, ja mislim da to u globalu treba da bude potpora znanju i odvajanju žita od kukolja ;-)
Koliko ste upoznati s "desavanjima" u BiH na planu umjetnosti, i zasto gradska raja ne posjecuje kulturne manifestacije kojih bude? Mislim ljude koje to iole zanima.(dosadno,demode,finansije,"sramota" ,nisu upuceni...?!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 01. 07. 2008. 18:25 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Nema se tu sta rec, Soba je sve reko. Kompletna neadekvatnost na svim nivoima. Al nije li nam to poznato iz svih sfera "drustvenog sektora" nase drzave. U Bosni se nista ne promovise. Predobri i prejaki smo mi za "marketing". Ni brosure, ni pamfleta, ni kurca graha. To su sitne stvari i minimalni troskovi, i vjerujem da bar u nekim drzavama nasa ionako nezaposlena diplomatija (koja se skoro pa ekskluzivno bavi viznim problemima i pruzanjem ruku za "donacije") nebi manisala da po tom pitanju nesto van nasih granica poduzme. U svim slucajevima gdje se desila neka izlozba BiH umjetnosti, to je uglavnom bilo po inicijativi individualnih umjetnika direktno, mozda kroz neke drzavne kanale ali nikad kao neki organizovan, sinkroniziran poduhvat. Ljudi u svjetu jos uvjek simpateticno gledaju na nas, al dokle ce nam oprastati nesposobnost i lijenost?

Imajuci u vidu moje iskustvo i dodir sa BiH diplomatijom, kao i poredjenja sa poduhvatima drugih, civilizovanijih, drzava i sistema, problem lezi upravo na temeljima. Nerad je postao kredo u nekim od nasih institucija. Lokalne institucije su po tom pitanju puno sposobnije i predanije od drzavnih, o specificnim interesnim sferama da ne pricam. Cisto za poredjenje uzmimo kampanje jedne Islamske Zajednice/Rijaseta, i uporedimo isto sa nekim ministarstvima/privrednim komorama. Pa to je jaz u profesionalizmu koji se pojmit nemoze. Kao da su sa drugih planeta. Naravno IZ recimo iz svake svoje akcije ima neki manipulatorski/monetarni krajnji cilj, al zar nebi debili koji se placaju nasim porezima i sadakom koja bi trebala da nam zivot ucini manjom patnjom nesto trebali da poduzmu, osim odgovaranja na imejlove i igranja pasijansa?

Striktno o problemu BiH umjetnosti van BiH granica.

O ALU i obrazovnom sistemu ne zelim, imam svoje misljenje iz primjera bliskih meni licno, ali vjerujem da ima na ovom forumu bar neko ko je adekvatniji da tu posoli od mene. Isto vazi i za nasu modernu umjetnost i mladju generaciju umjetnika generalno. Jedino cu rec, nemamo mi nikakvog koherentnog identiteta ni pokreta, nikakve "umjetnicke scene". Sramota, kad se uzme da ako nam iceg ne fali onda je to inspiracije u bliskom okruzenju. Sve je neki izlizani klise, neko "spajanje istoka i zapada", neke sintagme putem kojih se pokusava pokriti manjak supstance, cime se nastavlja status quo kao i umjetnicko/kulturalna degradacija...

"Gradske raje" nema. To je ba izumrlo. Umjesto njih imamo konzumere. Gradska raja su striktno markirani u sferu zescih probisvjeta i boema. Cesto smo ja i Muamer (Flatline) znali, iz puste dosade, zapucat po galerijama. Jebiga bilo nam je interesantnije o necem konkretnom sto je pred nama, pa makar ko laici, diskutovat, nego tipicno istocnjacki, buljit u fildzan i cekat da se napuni. 90% ljudi cak u mojoj raji bi reklo "ma sta cu ja tu koji kurac nije to za mene...sta se ti furas da si sad nesto a?" Mentalitet iz pakla.

Kultura? Kakva kultura. Da se mozemo kako kotarisat i ovog sto imamo, sve prekrecit jupolom i postavit disco osvjetljenje, pa to bi bio dernek.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 01. 07. 2008. 20:42 
Offline
User avatar

Joined: 15. 03. 2007. 14:29
Posts: 73
Location: sarajevo
e vak, da prepricam jedan dogadjaj sa izlozbe u sarajevu. Na zidu stoji niz radova i u tom nizu stoji prevucen bijelim papirom crijevo za gasenja pozara (mislim na mjesto u kojem stoji, jbg slab sam na rijecima). To je uradjeno cisto da se ne vidi to crijevo. I to sad izgleda bijelo sa crvenim okvirom. Nije bilo osobe koja nije komentarisala to "djelo". Znaci ljudi neznaju ni razlikovat rad od protupozarnog pribora. Znaci vise volim laika koji ce rec, koji kurac znace ove tri cize sa krugom u sredini i sl. neg nekog koji ce se diviti necemu samo zato sto je cuo da je to umjetnost. Umjetnost u BiH je strogo komercijalna, znaci daj vamo para i to je to. Student sam ALU i znam raju koja konstantno prodaju svoje studentske vjezbe, jos studiraju a vec su postali komercijala. Il druga grupa studenta koji furaju boemstvo, koji poslije zavrse u ARS AEVI-u, i tu filozofiraju do kraja zivota. Svjedok sam clanova ovog udruzenja koji bez ikakvog pretjerivanja ne znaju nacrtati ni pticu. A sto se tice posjecenosti izlozbi,hm....jbg razumljivo je da nece dolaziti ljudi da gledaju carapu napunjenu kokicama, koga boli kurac za to pored milion "zanimljivijih" medija. Za razumjevanje likovne umjetnosti, pogotovo moderne, potrebna je odredjena edukacija u osnovnim i srednjim skolama, al svi znamo da se cas likovne kulture svodi na zajebavanje i slusanje ludih prica jos ludjeg profesora, a crtas sebilj, ibrik, stari most i sl. samo da bi prosao.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 01. 07. 2008. 21:07 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
@stari serator - Druže moj ne mogu da prešutim oduševljenje načinom na koji pišeš u mnogim postovima, taj stil, to između redova, sva ta semiotika. Moro sam ovo - ipak sam ja naspram ovakvih stvari kao prašinar naspram klošarije.

Sad ontopic: fino si sve napisao, kao i SIK (potpis) - meni manje više poznati i ljudi i stvari a habitus kulture se je u ovom gradu postavio na poprilično nezavidno opše mjesto - već je napisano zbog čega, a potenciranje istog će ti donijeti rezultat kao što ga SDP na izborima osvoji ili kao što Adi Sarajlić stvarno dopre do ljudi (do umova), znači treba izabrati drugačiji put a vi i sami znate šta to znači ovdje - ako želiš mijenjati jedno onda moraš mijenjati sve - jer ništa ne valja.

Evo ja sam slab posjetioc jer se slabo informišem - od radio stanica vazda mi set on 93,1 pa nekada (kad slušam desi se, radio je majka) i čujem, ali dosad sam, iako sam imao želju, nisam imao motivaciju - kao što se motivacije nema za malih milion stvari ovdje kad se nešto treba raditi osim ispijanja kafe i sledovanja rutine.
Uvijek treba poći od sebe, nikad nije kasno pa i ja skontah da mijenjam svoje neke navike i vidim šta god u ovom opasno kratkom ljudskom životinjanju - odlučih se, usred nedostataka anime i mange i sl., da checkiram ovu brutalnu umjetnost, e sad tu istu radi ISK, onda prave razne projekte kao što je ovaj kino projekcija (Trashmaggedon), pa ja prvo odoh da malo supportam a i da se malo zabavim naravno a onda i drugima (po drugim forumima i 'vako među rajom) pokušah da "zatalasam". Htjedoh reći - pošto ništa ne valja a ništa ne možeš promijeniti jer ne valja ništa onda moraš sam nešto, bilo šta učiniti (osim ako ne želiš kukati i ništa ne raditi ofkors) - težak put do promjene ali zasad ne vidim po gradu i medijima kako indoktriniraju ljude sa kulturom i njenim značajem a i stavio sam potpis na već rečeno tako da...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 02. 07. 2008. 03:19 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Koliki je problem u vlastima, toliki i u umjetnicima. Prije nekog vremena, zadesim se sasvim slučajno u galeriji 10M2 u Staklenom gradu gdje je stajala sljedeća instalacija, pazi sad: palete, na njima jogi od kreveta i na jogiju pepeljara puna opušaka.

Ja na to pitam koji to kurac predstavlja, a svi me odmah mrsko pogledaše. Jednostavna je istina da se danas SVI bh umjetnici, kako priznati, tako i nepriznati - preseravaju. Jedu govna. Neću ba da idem na izložbe da mi papak govori da je DaVinci POZER! (da, to sam čuo od jednog ETABLIRANOG umjetnika). Ko ih jebe, nek propadnu. Sami su krivi što se škartu daje šansa. Pola tih umjetnika recimo muziku ne smatra umjetnošću - TOMA ZDRAVKOVIĆ im je vrh. Ma mrš u kurac i crkni.

Žao mi je samo malo raje koja nemaju pozicije koje zaslužuju, a genijalci su.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 02. 07. 2008. 14:46 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
kakvi nasi umjetnici ba, pa sramota je fakat ko se sve smatra umjetnicima, ko zgrce pare i slavu... znam malo vise o tome posto su mi starci u tim vodama duboko....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 02. 07. 2008. 17:04 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
@artredis: Hvala ti puno, zaista mi znaci. Drago mi je da se nekome svidja moj nacin formulisanja misli, ja mislim da sam samo zurnalisticki provokativan, i nemam neki profesionalan rijecnik (tu u zadnje vrijeme ucim/kradem od tebe, nemoj zamjerit, al znas uvalit intelektualnu terminologiju u citljiv pasus, ne umiju to svi...). Prasinar naspram klosarije, pa ne bih rek'o al kad insistiras...obozavam dobre analogije, tu cu prisvojit :mrgreen:

Sto se tice nase moderne umjetnosti i percepcije iste, bas se dobro sjecam Pistoletta u Sarajevu, i mog prvog opipljivog dodira sa instalacijama i golom simbolikom, gdje ako ne procitas naziv rada nema sanse da skontas sta je umjetnik htio da kaze. U pocetku sam se osjecao gotovo uvrijedjen, ali valjda s vremenom i iskustvima nadjes simpatija, barem za poruku, ako ne za rad sam od sebe.

Sto me uvodi u moju duboku diskusiju sa jednim dobrim jaranom koji je nadam se sada podigao svoju diplomu od ALU. Njegov gnjev i prezir savremenih Bosanskih umjetnickih pokreta je bio prilicno u hodu sa SIK-ovim komentarom. Ja neznam, ali po njegovoj iskrenoj analizi (covjek nema razloga da laze), savremena BiH umjetnost, ili bar Sarajevska, je prozeta lijenoscu, tehnickom nesposobnoscu, i komercijalizmom. Kad je "poljubac upaljaca" (mislim da znate na koji rad mislim) uspio u Evropi, svi su skocili na "bandwagon". Sjecam se likova koji su nosali stare fotelje pred akademijom, nesto slikali po kisi...I ima coek poentu. Poljubac Upaljaca nije nuzno losa ideja. Ali je daleko bliza dobroj BiC marketing kampanji nego bilo kakvoj umjetnosti, to je na rubu grafickog dizajna gospodo, umjetnost da, ali striktno komercijalne i marketingske naravi. Onda svo silno velicanje Basquiata i slicnih likova...Basquiat je jedan. Kao i Warhol, kao i Pollock. Mozes originalan pristup sa nekom dubinom upakovan u govna prodat jednom. Kad se pojavi 300,000 emulatora komercijalizam je jasan i najgorem laiku. To prestaje biti nesto novo, svjeze, ma prestaje bit umjetnost kompletno, jer je jedini poriv za proizvodnju iste novac, na sto brzi i laksi moguci nacin.

Mada se ne bih slozio sa njegovom konstatacijom da Basquiat nije umjetnost, samo zato sto ne odise starinskom disciplinom i profesionalizmom, te da jedino likovi kao Picasso imaju pravo ici u abstrakt, jer su vec pokazali svoju tehnicku sposobnost na poljima realizma/hiperrealizma.

Da li su silni cefini Safeta Zeca umjetnost ili slikarska vjezba? Gdje se povlaci crta? Neznam, ako rad ima neku emotivnu dubinu i poruku, ako nesto sugerise a ne puko "postoji", po nekom mojem pojmanju tehnika nije toliko bitna. Ali amaterizam, nenamjeran naravno, proizvodi losu umjetnost, tu cu se uvjek slozit. Ako ne komuniciras ono sto zelis na pravi nacin, nisi uspio. Tako ni pepeljara na madracu...

Ne shvatam ciljeve nasih modernih umjetnika. Ako sagledamo osobe sa ovih prostora koji su stekli neku slavu i monetarni uspjeh (Berber prvenstveno, koji je koliko ja znam danas HRVATSKI umjetnik, toliko o nasoj retenciji i opcoj situaciji), redom, od jednog Jurkica preko Zeca pa do Berbera, ukljucujuci sve Mujezinovice, Krupice, skoro uvjek se radi o ljudima koji su imali zavidan spoj vizije i tehnicke sposobnosti. U stvari, mislim da ih potpuno shvatam, mnogi bi radje bili graficki dziajneri jebiga. Sigurna para, posten uredski posao u daleko boljem trzistu. Ko ce nasu umjetnost kupovat? Marketinga nikad dosta, a sa outsourcing trendovima na snazi danas, prosjecan BiH studio ima nezamislivo vecu rentabilnost od prosjecnog Bosansko-Hercegovackog umjetnickog ateljea...Samo ako se time bavimo, zasto podvaljivanje muda pod bubrege i onda elitisticko opaljivanje po vratu?

Umjetnost na kraju krajeva treba ostaviti koneserima, onim koji u njoj umiju uzivati. Slazem se da je u nas percepcija umjetnosti na minimalnom nivou i stoga puk ne moze shvatiti vrijednosti, pogotovo moderne umjetnosti. Zajebavanje i crtanje ibrika i secija, starog mosta i sebilja umjetnicko obrazovanje nisu. Kod nas je zaista potrebna temeljna reorganizacija obrazovanja, jedino sto imamo od rezursa su ljudi, ako se ne pocnemo kopat nogama i rukama iz ovog ambisa u kojem smo skoro dvije decenije, crno nam se pise, crnje nego sto je sad.

Sto se tice gledanja na muziku kao umjetnost, mnogima ona to jednostavno nije, mada je meni licno muzika najuzvisenija forma umjetnosti, ima sposobnost da, ako je djelo zaista profesionalno, komunicira emociju, poruku, da natjera na razmisljanje, da zabavi, da kompletno suspenduje realnost, da galvanizuje svoju publiku, da ih indoktrinira kompletno. I jos je uz to, apsolutno abstraktan fenomen sama po sebi, kompletno nefunkcionalna. Svaki drugi umjetnicki rad moze postati suhoparni dekor, popunjavanje praznine. Muzika nikad. Opet, podanici Da Vincija, Rembrandta i slicnih tehnicki savrsenih likova ce reci, Cynic-ov Focus je umjetnost, a Never Mind the Bollocks sund. Ne, Focus je "cumur" stob Teno iz SCH reko, zanat, dobro ispecen. Never Mind the Bollocks je emocija i namjera u kompletnoj apstrakciji...No, sto ljudi, sto cudi, zasto ispirat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 02. 07. 2008. 17:28 
Offline
User avatar

Joined: 15. 03. 2007. 14:29
Posts: 73
Location: sarajevo
jeeej, ja obozavam usporedjivati likovnu umjetnost i muziku. To sto kazes za cynic je poprilicno subjektivno, po meni je velika emocija nastranu njihove komleksnosti. Nemora ni nesto nuzno znaciti ako je komlikovano da je dobro i obratno. Ni ovo za Rembranta ti ne stoji oko tehnicke spremnosti, nije on samo to, on je za svoje vrijeme bio dosta neobican i inovativan, i jedan je od najznacajnijih umjetnika sto se tice psiholoskog i emotivniog prikaza likova. On je znaci bio genijalc svog vremena, Pikaso, Matis, i sl. svog vremena. Isto tako je i sa muzikom. A sto se tice u BIH umjetnosti, vecina se izvlaci u modernoj umjetnosti i prikrijavaju svoju tehnicku nespremnost, tako da danas svak moze bit umjetnik, samo trebas slozit dobru pricu i to je to. Mislim pogledajte Picasove radove sa 12 god zivota, realisticni prikaz rame uz rame sa Velaskezom. Njegovi kasniji radovi, sto bi moj komsija reko 4 linije nit je coek nit je zena, oni su rezultat njegovog citavog zivotnog rada, proucavanje svake umjetnosti, od evropske barokne realisticne, do africke primitivne. Da bi povlacio te 4 linije i da bi one imale uopste smisla potrebna je odredjena tehnicka spremnost.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 02. 07. 2008. 19:37 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Pa jah, stoga i rekoh, sto ljudi, sto cudi, nema potrebe izlisno trovat tu.

Znam da je Rembrandt bio mnogo sta, od elementarno uocivog (manipulacije svjetlosti), a psihologija i emocija njegovih portreta, kao i kompozicija, je neosporiva. Mislim da se u ostalim stvarima potpuno slazemo, no kasniji Picassov rad je meni licno evolucija percepcije iznad svega, i razvijeno simboliziranje. Nazalost bojim se da nasi umjetnici danas, neovisno o tehnickoj spremnosti, imaju upravo kao sto kazes, samo marketingsku podlogu, popratnu reklamu za svoj rad, a ne neku sposobnost izvanredne percepcije od koje bi svi mi mogli izvuci nesto kao ljubitelji umjetnosti...ili samo osmatraci u prolazu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 02. 07. 2008. 20:48 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Seratoru majke mi moje ću sve tvoje postove skrpiti na jedno mjesto, isprintati i ponijeti na more, uvijek si nosim nešto šta me može zasmijati, fascinirati, naučiti i tjerati da mozgam, a ta bi "hrestomatija" ispunjavala sve kriterijume ;-) .

Elem, neću ništa ontopic pisati samo dati jednu refleksiju za ono što je napisano, dakle ne reply već refleksiju. Zbog ovakvih tema i kvalitete ovih postova ovaj mi je forum fakat drag i nekako sam ponosan na činjenicu da smo svi ovjde alternativa, nekonformisti i nekonvencionalisti a mogu ovi koji imaju predrasude mnogo toga naučiti upravo od vas/nas.
Uzet ovo napisano i eventaulno još nešto i odnijet na primjereno mjesto i nekom "začepit usta sa tim papirom" odnosno onim što na njemu piše.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 02. 07. 2008. 21:01 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
artredis wrote:
Seratoru majke mi moje ću sve tvoje postove skrpiti na jedno mjesto, isprintati i ponijeti na more, uvijek si nosim nešto šta me može zasmijati, fascinirati, naučiti i tjerati da mozgam, a ta bi "hrestomatija" ispunjavala sve kriterijume ;-) .

Elem, neću ništa ontopic pisati samo dati jednu refleksiju za ono što je napisano, dakle ne reply već refleksiju. Zbog ovakvih tema i kvalitete ovih postova ovaj mi je forum fakat drag i nekako sam ponosan na činjenicu da smo svi ovjde alternativa, nekonformisti i nekonvencionalisti a mogu ovi koji imaju predrasude mnogo toga naučiti upravo od vas/nas.
Uzet ovo napisano i eventaulno još nešto i odnijet na primjereno mjesto i nekom "začepit usta sa tim papirom" odnosno onim što na njemu piše.


Ko bi rekao da jedan momak koji sluša Slipknot može biti tako pametan, hahahahahaa :D (zajebajem se, i to pretjerano)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 03. 07. 2008. 17:31 
Offline
User avatar

Joined: 01. 05. 2008. 12:33
Posts: 155
Location: Sarajevo
+Abigail+ wrote:
doci da budes vidjen je nepisano pravilo mnogima ovdje..kako glede likovne, tako i muzicke, pozorisne i 7. umjetnosti.


pocevsi od kvazi 'elitnih' umjetnika (studenti ukljuceni) i kriticara kojima fali obrazovanja, percepcije i smisla za umjetnost..do gradjana koji bi se divili i komadu govneta na papiru samo da ga potpise neki od trenutno aktuelnih BH umjetnika..isti oni ljudi koji u zivotu nisu culi za jednog Bilala npr.



sto bi rekli-autodidakti ;) Penjaci na drustvenim ljestvicama.
Ismet Horo & co.
Ovo nije karakteristicno samo za studente FPN-a, ista takva situacija je i na studiju knjizevnosti naprimjer.Zato sto su svi navikli na hljeb bez motike;)

Ali ne mozes se protiv svega toga iskazati vicuci i psujuci, nekad naivno farbajuci fasadu i povodit se za nekom sarenom revolucijom fol, isto kao sto se protiv terorizma ne moze ici antiterorizmom jer su to iste stvari, protiv sumnjivog stanja u SFF ziriju naprimjer, protiv Dnevnog H-avaza... ne možeš nekima nasilno ili pogrdnim kritikama ispravljati brdski grleno- nazalni govor.
Zaključno:ne treba braniti svoju zemlju na primitivan nacin.
Domovina se brani znanjem i kulturam; to je zapravo i trebala biti poruka svega.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 22. 07. 2008. 21:19 
Offline
User avatar

Joined: 28. 02. 2008. 23:07
Posts: 521
Procitala sam clanak i to je sasvim tuzno i gadno. Ne bi sada da kukam, al fakat bi bilo vrijeme da se nesto uradi/poduzme. Mislim da se danasnja omladina (barem u mom krugu, govorim ono sto sam dozivjela )generalno ne interesuje za kulturu i umjetnost. I na zapadu kad kazes:"Hajmo na izlozbu ili u teatar", gleda te isto da si s marsa pao. I dan danas zalim sto nisam uspjela vidjet Kafkinu "Verwandlung" :cry: Al da li sam rekla "hajmo raja lokat" , onda bi svi isli. Nemam ja nista protiv "lokanja", ali ne moze covjek skoro svaki dan lokat/dernecit, majku mu jebem :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 28. 07. 2008. 00:21 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Može, a to što ti nemaš želuca, ne prebacuj svoju muku na druge :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Problematika razvoja umjetnosti u BiH
PostPosted: 29. 07. 2008. 14:21 
Offline
User avatar

Joined: 28. 02. 2008. 23:07
Posts: 521
Maximum Satan wrote:
Može, a to što ti nemaš želuca, ne prebacuj svoju muku na druge :D


Ima i te ;-) :mrgreen:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group