Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 22:28

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: Aretej
PostPosted: 26. 02. 2010. 20:49 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
Da li je neko čitao ovo Krležino djelo i ako je moguće da mi neko ukratko objasni o čemu se ondje zapravo radi sunce mu nessretno i šta je poenta knjige.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 26. 02. 2010. 20:57 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
poenta knjige općenito? knjiga je tu da se čita i da se iz nje nešto nauči, da se čovjek intelektualno i duhovno razvija, a očito može poslužiti i kao ukras. ako ne razumiješ tu Krležinu, pročitaš drugu koja će ti pomoći da je razumiješ. to je taj sistem :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 26. 02. 2010. 21:01 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
ma nije meni potrebno, ja ti ta filozofska djela organski ne podnosim, jer ne volim iz supljeg u prazno :razz:
treba nekom drugom, pa eto ako bi ko mogao ukratko napisati ta neka svoja gledanja bio bih zahvalan :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 26. 02. 2010. 21:31 
Offline
User avatar

Joined: 23. 10. 2009. 13:39
Posts: 90
Location: Na stolici
hm...ovako,

Aretej ti je uprincipu jako kompleksno djelo, no posmatra se s političkog aspekta, te sudara prošlosti i sadašnjosti, istoka i zapada. Bit je u oksimoronu,tj. u činjenici da se istorija ponavlja...Aretej zapravo predstavlja sve ono neiskvareno u nama, u državi, on je maltene apolitično biće, koje spletom okolnosti upada u kolotečinu državnoga uređenja, te i sam biva uhvaćen u zamku vladajućeg ethosa. Sanja o rajskoj ptici, tj. državi u kojoj vladaju harmonija, razumijevanje...svijetu bez laži i spletkarenja. Dakle svemu onome što ne vlada.
Na kraju, s obzirom da je djelo podjeljeno u dva vremena ( Rimsko carstvo i sadašnjost ), redaju ti se, i ponavljaju ličnosti kroz vrijeme, pa su ti tako npr. Kajo Livije ( Rim ) i Van Bloten ( sadašnjost ) , zapravo jedna te ista osoba, samo predstavljena kroz 2 različita vremena, sve s ciljem da se pokaže kako laži, prevare, lopovluk žive kroz vijekove, sa jako malom mogućnosti da se nešto promijeni....

to bi otprilike bilo ukratko.....iako se ovo djelo bukvalno treba analizirati stranicu po stranicu :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 01. 03. 2010. 02:19 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Eh, Areteju, Areteju...i meni je ispit u nedjelju nakon SMF-a. Aretej, Šimić :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 01. 03. 2010. 18:13 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Evo moje bilješke iz Areteja, ukratko, a suštinu je dotakla i Maharet. Drama je poteška i mora se pročitati kao i kritika (jer bez toga je mnogo toga nejasno da si ne znam ti kakav stručnjak...)

O DJELU



Smisao složene strukture Areteja odnosi se na funkciju legende u životu i umjetnosti,te na ljude iste kulturne kategorije u različitim civilizacijama. Aretej je politički izvorniji od svih Krležinih djela,pod pretpostavkom da političko u književnosti treba ekskomunicirati. Ova drama iznosi tezu o prokletstvu čovjekove egzistencije koja je osuđena na 'ponavljanje historije u vladavini gluposti' a Krleža ističe da je to stanje nepromijenjeno od pojave čovjeka ili u ovom slučaju od starog Rima do Evrope 20.stoljeća.

-Legenda u Areteju je glavna odrednica struktuiranja drame i okvir dramskih zbivanja,kakav srećemo i u Danteovoj Božanstvenoj komediji. Autor kao i Dante, spušta likove iz svijeta realnosti u imaginarni svijet prošlosti.

-U Areteju istovremeno postoji nekoliko prostorno-vremenskih razina,a tematiziraju se nasilje, totalitarizam, ljudska savjest i politika.

LIKOVI:

Glavni lik - Aretej, grčko- rimski ljekar iz Kapadokije, arhijatar Palatinskog dvora i slava evropske medicine dolazi u sukob s vlašću. Živi u doba kad su tzv. bogovi medcine i medicinski rituali važniji od medicinskog dokaza i stvarnosti medicine. On ta vjerovanja smatra idolopoklonstvom jer je hipokritovac u idealnom smislu.

Apatridi i dr. Morgens su moralisti i beskućnici, brodolomci na talasima međunarodne situacije 1938. godine. Odbijaju da se pokore trogloditima, čuvajući ideale svoje zakletve ( 'politički sumnjiva' lica, neshvaćeni i protjerani intelektualci,eruditi)

Livija i Klara su golgotski motivi žena, njihova povezanost i dihotomija su tim jače jer ih u scenskoj izvedbi glumi ista glumica,za Klaru je sve «bez perspektive»,a za Liviju «beznadno sve». Klara i Livija su dramske konstante,jer je u pitanju drama ljudske pameti a ne ljudskih emocija.

Kajo Anicije Sever i barun Van Der Blooten su nosioci vlasti, progonitelji i antietičari.

Legenda o Svetoj Ancili, rajskoj ptici uzeta je iz poznate hagiografske zbirke Legenda Aurea, koju je napisao dominikanac Jacobus de Voragine. U drami Aretej apatridi preuzimaju tu ulogu vođenja kroz svijet legende. Krleža ovdje pokušava razbiti građanski mit o nepromjenjivom poretku stvari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 01. 03. 2010. 18:21 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
I bitni momenti i značajke djela:

Imamo važan momenat u poređenju CEZARIZMA sa fašizmom i staljinizmom. Cezarska politika je politika ljudske gluposti koja negira znanje.Pisac razbija tu iluziju jer istinito znanje ne može biti protiv čovjeka. Čovjek je politička životinja- ZOON POLITIKON, po Platonu politička vlast je uzrok ljudske tragedije, dok je Nietszche isticao to «vječno vraćanje istog» u životu i svijetu.

SAVJEST je centralna intelektualna kategorija u Areteju,drama sažima i pjesnički izražava Krležin pogled na tragiku ljudske savjesti u blatu historije.Svi likovi u drami su dosljedni u slijeđenju vlastite savjesti.

POLITIKA u Areteju počiva na iznuđenim priznanjima, ucjenama i pritiscima do smrti, gdje nam se ukazuje na to koliko zapravo totalitarne strukture raspolažu životom. Nosioci politike u Areteju su K.A.Sever i Van Der Blooten,tipični predstavnici vlasti.

U drami je prisutna i DIHOTOMIJA likova, Aretej- Morgens, Livija- Klara, Apatrid A- Apatrid B, Sever - Blooten, koja raste do određene alter-ego varijante. To su različite vrste dihotomije-intelektualna kod apatrida,te ona duhovne tromosti kod čuvara.

Prisutna je i DIJALEKTIKA IDEJE - umijeća razgovora i naučne rasprave u književnosti, što je bitan dio Krležinog stvaralaštva.

FAUSTOVSKI MOMENAT je ideja nesalomljive čovjekove težnje za spoznajom,samospoznajom i i traganje za slobodom. Pokreće čovjeka na borbu-život ili smrt. Krležin Faust- Aretej uči od autentične prirode, prezirući mit. Veza je u tome da je i Geteov Faust bio genije medicine. Krleža podržava ljudsku žudnju i opreku između nauke i egzistencije.

POETSKI KARAKTER drame autor svjesno naglašava služeći se terminom SLIKA, a ne čin. Tu predstavlja vizuelno različita sredstva pjesničkog oblikovanja o borbi čovjekovog srca i uma protiv surove stvarnosti, borbi protiv duhovne tromosti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 01. 03. 2010. 19:07 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
Elma hvala ti najljepsa, kraljica si majkemi :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 01. 03. 2010. 19:20 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Koja bilješka :o , odlično napisano!

Nažalost, nisam čitao Areteja ali jesam opis i analizu djela u Šimićevoj knjizi "Politika i književnost". Imaš je u bibloteci pravnog fakulteta (pored "Teorije političke moderne" :lol: ), možeš je pročitati za heftu jer je čitljiva baš.

Mene je najviše dojmio cezarizam kao politički princip koji kao injekcija djeluje na historiju i ova se ponavlja - a potom i usporedbe sa Hegelovim principom slobode kao uma, odnosno države u kojoj se cezarizam dokida konačno...

Pročitaj knjigu ako nisi ja je isto planiram što prije pročititati ili bar zbaviti pa opet ljeti na klupi na Plavoj vodi u Travniku iščitavati (kao što sam i ovu Šimićevu).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Aretej
PostPosted: 01. 03. 2010. 19:43 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
nekrodemon wrote:
Elma hvala ti najljepsa, kraljica si majkemi :)


;-)

Ovo sam ja polagala kod Šimića prije hiljadu godina pa sam se sjetila da sam sebi sklapala najbitnije iz najčešćih pitanja na ispitu, i samo copy/paste ođe. Profesor je inače ljudina, ali i ludina... :mrgreen:

A Krleža <3...Krleža je bio neprikosnoven autor, pisac, esejista, enciklopedista, pa i pjesnik...po meni je velika šteta što nije dobio Nobelovu nagradu za književnost. Meni je nekad stvarno potežak, ali to ne znači da nije najveći pisac naših prostora. Uz Kiša, Andrića i još nekolicinu...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 10 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group