Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 20:18

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 
Author Message
 Post subject: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 11:07 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Iliti, zasto vecina ljudi koje zanima film imaju omiljene glumce, glumice i rezisere, ali gotovo nikad i omiljene scenariste?
E pa, ja sada imam omiljenog scenaristu :mrgreen:

Wikipedia kaze:
Quote:
Sidney Aaron Chayefski (January 29, 1923 – August 1, 1981), known as Paddy Chayefsky, was a distinguished American playwright and novelist who made a transition from live television plays of the 1950s to a successful career as a Hollywood screenwriter. He is the only person to have won three solo Academy Awards for Best Screenplay.

To je iz doba kada su Oskari jos nesto znacili.

U sustini, moj interes i fascinacija ovim covjekom poceo je nakon sto sam pogledao njegov najpoznatiji film - Network, prije nekih godinu dana.
Image
Zaista ne pamtim kada me je neki film ovoliko odusevio svim aspektima. Fantasticna gluma, precizna rezija, odlicno razradjeni likovi i genijalna prica. Prica koja je nakon 30 godina aktuelnija nego ikad ranije. Prica o medijima, zaglupljivanju, kapitalizmu, dehumanizaciji, ali i prica o ljudima, o ludilu, ljubavi i krizi srednjih godina.

Network je, bez ikakve sumnje, jedan od najboljih filmova ikad snimljenih.

Nakon toga sam se dao u potragu za drugim filmovima koje je Chayefsky napisao. Oskare su dobili jos i Marty (1955) i The Hospital (1971), i oba filma su odlicni.

Chayefsky je napisao i jednu SF knjigu po kojoj je snimljen istoimeni film Altered States. Psihodelicno putovanje cestama Timothy Learya i Carlosa Castanede pretvoreno u veoma zanimljiv film. Na zalost, kraj filma je izmjenjen pod pritiskom studija, i zbog toga prilicno glup.

Dovoljno od mene, bar za prvi post.

Nadam se da ima jos ljubitelja, pa makar samo Network-a :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 12:21 
Offline

Joined: 18. 03. 2010. 19:39
Posts: 84
nemoj tako, imam ja kaufmana :mrgreen: (a jos uvijek nisam pogledala synecdoche, ny :/)

zajebanciju na stranu.. vecina filmova je radjena il po nekoj knjizi il po stvarnom dogadjaju il po biografiji nekog tamo.. i sta se onda tu ima cijeniti? sa druge strane dosta reditelja pise i scenarije za svoje filmove.. a vec negdje rekoh da mi glumci malo do nista ne znace.. sve se svodi na to da se izabere prava osoba za pravu ulogu (..casting?) skontaj i sam da je vecini glumaca slican tip uloge u 99% filmova u kojim se pojave.. ono, na isti kalup.. dakle, opet.. sta se onda tu ima cijeniti?

mislim.. oke, vazda ima neko odstupanje od pravila.. al ajd

nego, od ovog nisam nista gledala.. ajd provjerim taj network bas,
err.. nisam jos ni onaj doq sa chomskym .. mada je u bookmarksima..
al mi se cini da je ovo sustina http://www.youtube.com/watch?v=NYpe9z8V ... re=related
btw. ne kontam sta se sad svi nesto uzbudjujete oko te pristranosti medija i tog, mislim, stara prica.. al ajd..

i kog vraga otvaras ovakve topike kad mi ne radi taštatura : D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 12:23 
Offline

Joined: 18. 03. 2010. 19:39
Posts: 84
uh.. ja sam bas pajtonovski pristupila topiku.. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 12:36 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
gledao sam Network, on mi je međ omiljenim filmovima, kao i Martyja par puta, FTV ga je puštala često jedno vrijeme. za The Hospital prvi put čujem, to ću pogledat, a Altered States su puštali ( i još puštaju ) svako malo na TV1000, al mi se iskreno nije dalo...
gledam sad na imdb-u jesam li još šta upratio i naletim na ovo - http://www.imdb.com/title/tt0277421/ :)
jel gledao ko? tražio sam po interwebu al bez nekih rezultata


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 12:37 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
vodkovna wrote:
uh.. ja sam bas pajtonovski pristupila topiku.. :D


podsjećaš me na nekog, al ti neću ovdje reć na koga :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 14:30 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Opa, drago mi je da ipak ima odziva :D

Quote:
nemoj tako, imam ja kaufmana :mrgreen: (a jos uvijek nisam pogledala synecdoche, ny :/)

zajebanciju na stranu.. vecina filmova je radjena il po nekoj knjizi il po stvarnom dogadjaju il po biografiji nekog tamo.. i sta se onda tu ima cijeniti? sa druge strane dosta reditelja pise i scenarije za svoje filmove.. a vec negdje rekoh da mi glumci malo do nista ne znace.. sve se svodi na to da se izabere prava osoba za pravu ulogu (..casting?) skontaj i sam da je vecini glumaca slican tip uloge u 99% filmova u kojim se pojave.. ono, na isti kalup.. dakle, opet.. sta se onda tu ima cijeniti?

Pa zamisli neki Kaufmanov film, i onda procitaj ovaj drugi paragraf sto si napisala :) I on je primjer dobrog i originalnog scenariste. Taj novi bih bas morao pogledati. Je l' gledao neko?

Ako cemo pricati o vecini filmova... ja bih rekao da je vecina jednostavno glupa :) A ako nisu, onda ne mogu bez dobre price, bez obzira ko je pise. Al' slozio bih se za glumce, osim ako ulogu nisu odigrali bas ekstremno dobro ili ekstremno lose. Recimo u Networku, Peter Finch je odigrao ekstremno dobro (i za to dobio Oskara). Ili recimo Meryl Streep u Sofijinom izboru, ne moze a da ne odusevi.

Skontaj da su najbolji ex-yu filmovi napisani od strane 2 covjeka-- Kovacevica i Sidrana...

Quote:
btw. ne kontam sta se sad svi nesto uzbudjujete oko te pristranosti medija i tog, mislim, stara prica.. al ajd..

Pogledaj Network, vidjet ces :mrgreen:


Quote:
gledao sam Network, on mi je međ omiljenim filmovima, kao i Martyja par puta, FTV ga je puštala često jedno vrijeme. za The Hospital prvi put čujem, to ću pogledat, a Altered States su puštali ( i još puštaju ) svako malo na TV1000, al mi se iskreno nije dalo...
gledam sad na imdb-u jesam li još šta upratio i naletim na ovo - http://www.imdb.com/title/tt0277421/ :)
jel gledao ko? tražio sam po interwebu al bez nekih rezultata

Hospital se isto isplati pogledati, meni se svidio. Dodje mu kao preteca ovih danasnjih bolnickih serija, samo sto ima puno vise smtrtnih slucajeva :mrgreen:

Rekao bih da je taj Veliki Poduhvat neka zajebancija, mora biti :]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 15:16 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
e Synecdoche, New York obavezno...strašan film. ovo za 'Veliki Poduhvat' ću provjerit kod druga koji je u tim vodama, pa šta god da bilo haha


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 15. 04. 2010. 18:19 
Offline

Joined: 18. 03. 2010. 19:39
Posts: 84
biafra wrote:
podsjećaš me na nekog, al ti neću ovdje reć na koga :razz:

khmm :razz:

@stargazer.. necemo pricati o vecini filmova jer to prevazilazi moj kapacitet obrade podataka ..al sad kad vidim kako sam formulisala recenicu dobro si je i tako protumacio :D ugl, odnosila se na scenariste i koliko je zapravo (ne)bitan njihov doprinos filmu ako se isti radi po nekoj vec postojecoj prici.. a ne napravi se nesto ala adaptacija vec pomenutog kaufmana

..u sustini ovo sto akademija tretira kao original screenplay se svakako cijeni, al oni sto ubodu vise od dva/triput su bas manjina.. dakle, zato slabo ko..ja,eto.. ne dijelim filmove po scenaristima

uostalom, cenzurisao si mi tu recenicu ispod gdje kazem da ima izuzetaka.. kako za glumce tako i za scenariste..

a glede exyu filma, ne znam za najbolje.. al su mi medju najdrazim oni pod etiketom crnog talasa..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Paddy Chayefsky
PostPosted: 03. 08. 2010. 10:30 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Je l' gledo ko sta, sunce vam vase? :)

Ja sam jos uhvatio The Americanization of Emily, valjda prvi film u kome je glumila Julie Andrews. Sve u svemu odlican antiratni film, inteligentan, ali i zabavan.


Quote:
e Synecdoche, New York obavezno...strašan film. ovo za 'Veliki Poduhvat' ću provjerit kod druga koji je u tim vodama, pa šta god da bilo haha

Joj druze, pokusao sam pogledati Synecdoche, fakat sam se trudio, ali mi je nakon sat vrremena pukao film pa sam ga ugasio. Bas me je upeglalo :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 9 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group