Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 20. 04. 2024. 00:55

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Clive Barker ili Stephen King?
Clive Barker 53%  53%  [ 10 ]
Stephen King 47%  47%  [ 9 ]
Total votes : 19
Author Message
 Post subject: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 15. 03. 2011. 14:48 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Evo diskusije za ljubitelje horror literature. Ova dvojica su najvjerovatnije dva najpoznatija horror pisca 20. i 21. vijeka, možda se tu i tamo gura neko pod horror, ali niko nije bio objavljivan, prevođen i/ili ekraniziran kao ova dvojica.

No, nećemo sada o filmovima, već o knjigama. Upravo sam počeo čitati omnibus izdanja Barkerovih "Knjiga Krvi" (po tri "Knjige" u svakom izdanju) i one su mi najvjerovatnije razlog zašto moj glas ide Barkeru.

Jednostavno, sa Barkerom je jeza veća, a njegova nemogućnost da ukroti maštu i trenuci u kojima iz očigledno blijedog, neemotivnog klanja prelazi u totalno halucinogeno ludilo gdje granice ne postoje, gdje su svi najebali ako on želi da najebu je stvarno nešto što Stephen King nije uradio dosad.

Nećemo se zajebavati, King je stvarno Kralj, ali Barker po meni ima puno depresivniju, širu maštu, a i sam njegov opis mi je puno prisniji od Kingovog.

Bujrum Vam. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 15. 03. 2011. 15:11 
Offline
User avatar

Joined: 25. 03. 2006. 16:28
Posts: 1541
Location: tuzla
Iskreno, vise sam se nagledao filmskih ekranizacija njihovih djela nego sto sam im knjiga procitao, tako da mogu samo po tome suditi. Uglavnom, Barkeru ide glas samo zbog nenadjebivog Hellraisera, dok ga King definitvno pobjedjuje na kvantitativnom polju, zbog ogromnog broja odlicnih ekranizacija.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 15. 03. 2011. 16:20 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
na stranu filmovi znaci. barker je puno morbidniji, siviji i "nastraniji" u prikazu svog horrora, pa je to jedan od pluseva za njega. ali king ima puno puno siru i sareniju mastu od njega. svaka, bas svaka knjiga od kinga koju sam procitao natjera te da se nenormalno uzivis u likove i svijet koji kreira. u serijalu mracne kule (spoj svega odlicnog iz spaghetti westerna, sf-a, horrora, bajki i ljubavnih prica) kreirao je potpuno novi svijet, do najsitnijih detalja i mislim da je u tome ostao neprevazidjen. king se vise bavi onim nasim "djecijim" strahovima i spodobama, i svaki put je uspio izazvat takav osjecaj. puno je bolji u tome od barkera, za mene bar, svaka situacija iz svake knjige izazove tacno odredjene emocije, imam osjecaj tacno onakve kakve je zamislio. barker ima puno direktniji pristup, mislim da je njegov cilj vise sto morbidnije prikazati ono sto je htio rec. the damnation game je nesto najmorbidnije sto sam procitao, barkerova prva novela, 1985. barkerova jos jedna dobra strana je sto pravo puno posvecen video igrama i pisanju scenarija za njih. king je vise okrenut filmu malo i puno njegovih ekranizacija je dovedeno do savrsenstva. u mnogo njih on je sudjelovao velikim dijelom, neke i rezirao. obojica imaju neprevazidjene klasike, king meni bolji za nijansu upravo zbog svoje nebulozne maste, nekad imas osjecaj ko da je lik pod gljivama pisao sve najbolje svoje :D dvojica najboljih i pravih horor pisaca sigurno.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 15. 03. 2011. 16:22 
Offline
User avatar

Joined: 24. 08. 2010. 19:26
Posts: 1098
King, ko što Addi reče zbog mašte. Pregenijalan je, mada ni Barker ne zaostaje puno.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 15. 03. 2011. 16:47 
Offline
User avatar

Joined: 11. 06. 2010. 02:22
Posts: 1097
Location: Gornja Maoča
KING

King vs. Bog

KING opet :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 15. 03. 2011. 16:58 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
mada ja licno ne volim odvajat i stavljat na prvo mjesto nesto sto volim nenormalno.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 15. 03. 2011. 18:11 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
barker vazda...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 16. 03. 2011. 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 08. 11. 2006. 01:42
Posts: 597
Location: Belpaese
Kinga sam otkrio jos u osnovnoj skoli i postali smo nerazdvojni haveri. Sjecam se da sam pocetkom gimnazije imao i kolekcionarsku tinejdzersku fazu, isto k’o i za Metallicu, ono kad moras sve nabaviti, cim cujes da postoji i da to neko drugi ima. Prva Kingova knjiga koju sam procitao je bila Tamna polovina, zatim sam procitao jos neku, (Salem’s Lot, cini mi se), a onda je uslijedio IT. Eh, It sam doslovno progutao, zavrsio sam je za 5-6 dana i to je bilo to, jednosmjerna karta u svijet horrora, bez nade za povratak. Ta me se knjiga toliko dojmila da se jos sjecam mnogih scena, cak se sjecam i kako sam bio obucen kad sam je citao. :lol: Doslovno mi se tih 6 dana citanja urezalo u pamcenje, a podavno je to bilo, tacno nekad prije pola zivota. Nakon toga sam procitao bas sve sto je King izdao i nijedna njegova knjiga me nije smorila, to je sigurno. Ali dosta njih su me ostavile ravnodusnim, pojedine su izdane samo zbog onog S. King potpisa, koji je garancija komercijalnog uspjeha.

Barker je derpe, pa necu o njemu ni pricati. :mrgreen:
Sala mala, Barkera sam upoznao nekoliko godina kasnije, zahvaljujuci Dylan Dogovom Almanahu horrora, koji izlazi jednom godisnje. Super stvar, krcata najavama, knjizevnim preporukama, recenzijama itd. Tad nije bilo interneta, tako da sam skidao preporuke na list papira, pravio spisak horror pisaca i onda isao po bibliotekama i knjizarama i trazio njihova djela. Imam jos uvijek taj spisak i ponosno ga cuvam. :D Uglavnom prva Barkerova knjiga koju sam nabavio je bila Galilee, tvrde korice, tek izdana. Sjecam se da me nije nesto pretjerano odusevila, kasnije sam se prebacio na Books of Blood serijal, bez ogromnih ocekivanja. I grdno se prevario, jer su price stvarno vrhunski napisane, imaju neku posebnu, mracnu atmosferu.. Ako se previse uzivis u citanje, cini ti se da haluciniras. :shock: Nisam sve njegove radove procitao, od onog sto jesam bih izdvojio Everville i Weaveworld. Dosta morbidniji i splatericniji od Kinga, ali meni King ostaje kralj, ako nista drugo zbog one mladalacke ljubavi, koja me je srecom popustila. Ali ne toliko da ne glasam za njega. 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 16. 08. 2011. 11:11 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Evo ja sam uzeo čitati Carrie i Kingovi prikazi poremećenog religijskog fanatizma Margaret White su dakle... KLASIKA.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 16. 08. 2011. 12:10 
Offline
User avatar

Joined: 28. 05. 2010. 10:46
Posts: 1995
Tata Barker!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 16. 08. 2011. 17:49 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Lovecraft meni bolji od obojce. Lovecraft je bas kralj horora. Ono sto je Addi rek'o stoji stoposto. Al ja slabo inace citam svakako.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 08. 09. 2012. 22:10 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Lee B Yatz wrote:
Lovecraft meni bolji od obojce. Lovecraft je bas kralj horora. Ono sto je Addi rek'o stoji stoposto. Al ja slabo inace citam svakako.


Lovecraftova priča "Hram" je vrhunac pisane klaustofobije koju sam ja pročitao dosad.

Sada tamanim Under The Dome Kingov već nekoliko mjeseci (nemojte se smijati, knjiga ima 800 strana, a ja dijete, pa sad vidite), ali kad uzmem da kidam, kidam po nekih trideset-pedeset strana u komadu. I još bih da imam vremena, ali čitam više istovremeno, pa ne znam gdje udaram.

King je majstor distopije, to sam skontao dok ovo čitam. Baš očekujem miniseriju po ovoj knjizi jer sam ja već u glavi podijelio i likove i glumce i sve, pa me interesuje kako će to ispasti. Majstorski King ubaci trideset likova i tri psa i da ni u jednom trenutku se ne dovedeš u situaciju da ne znaš ko je ko.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 09. 09. 2012. 10:03 
Offline
User avatar

Joined: 24. 08. 2010. 19:26
Posts: 1098
Ja sam uzeo neki dan Rose Madder ali je nisam još ni otvorio, zasad nemam vremena. Inače i od Barkera i od Kinga meni ima bolji pisac - Dan Simmons. Jebeni genijalac!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 09. 09. 2012. 13:31 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
Axeman wrote:
Lee B Yatz wrote:
Lovecraft meni bolji od obojce. Lovecraft je bas kralj horora. Ono sto je Addi rek'o stoji stoposto. Al ja slabo inace citam svakako.


Lovecraftova priča "Hram" je vrhunac pisane klaustofobije koju sam ja pročitao dosad.

Sada tamanim Under The Dome Kingov već nekoliko mjeseci (nemojte se smijati, knjiga ima 800 strana, a ja dijete, pa sad vidite), ali kad uzmem da kidam, kidam po nekih trideset-pedeset strana u komadu. I još bih da imam vremena, ali čitam više istovremeno, pa ne znam gdje udaram.

King je majstor distopije, to sam skontao dok ovo čitam. Baš očekujem miniseriju po ovoj knjizi jer sam ja već u glavi podijelio i likove i glumce i sve, pa me interesuje kako će to ispasti. Majstorski King ubaci trideset likova i tri psa i da ni u jednom trenutku se ne dovedeš u situaciju da ne znaš ko je ko.

ako nisi, procitaj i dark tower serijal, vjeruj da vrijedi, jes 8 knjiga (10 u sustini, jer su 2 dijela iz dvije knjige koliko se sjecam), al tu pored sto standardno zakuca u kreiranju likova i licnosti, mene najvise fasciniralo tako detaljno kreiranje tog novog svijeta u najmanje detalje i svu povijest njegovu i obicaje i izraze. milion likova, milion mjesta, milion vremenskih razdoblja paralelno, milion zapleta, preokreta itd itd... nisam osmu nikad procitao, jer nisam odavno nista, al to ce bit prvo sigurno.

a under the dome ce izaci sigurno u nekom filmskom obliku. sve je do sad izaslo, i to ce sigurno. znal se dokle su radovi na toj mini seriji il sta ce vec bit, dark tower?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 09. 09. 2012. 13:37 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
Axeman wrote:
King je majstor distopije

meni je to pokazao u svakom post-apokalipticnom djelu kroz pokusaje organizovanja preostalog drustva. nije dzaba kralj jebi ga :D
a dje si nasao under the dome? jel neki sajam il ima kod nas negdje kupit?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 09. 09. 2012. 18:33 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Ima kod nas, dobio ja od Muni tvrdokorično collector edition izdanje, ali srbijansko. Ali dobar prijevod. Odlična, jebote. Alnari izdavač.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 10. 09. 2012. 01:01 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
nema veze, ako je dobar prevod moze. ajde fala, potrazit cu i ja to kod nas onda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 10. 09. 2012. 13:12 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Ja sam na onom mini-sajmu knjige ispred BBI-a kupio srbijansko izdanje Under The Dome-a. Prevod je ili loš il je ćale King dobro natupio oštricu pera koju je tupit krenuo još u posljednjim epozidama Dark Tower serijala. Knjiga ko knjiga je ok, zanimljiva za čitanje i puna dovitljivih metafora. Zanimljivo je šta se sve izdešava u tako kratkom periodu. Zar su ljudi takvi i zar je civilizacija čvrsta kao paukova mreža pitaš se kad to vidiš. Ali meni je It najbolja pa džaba.

Čitam upravo Lovecrafta (po prvi put) i Ktulu priče - isto kupljenje gdje i Kingov Dome. E ono je genijalnost! Prevod je isto dobar. Lovecraftovo detaljno opisivanje užasa je jeza čista. Morat ću si još šta uzeti da pročitam od njega.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 10. 09. 2012. 14:22 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
jest jarane al ti poredis klasike jednog pisca s novim djelom. mada po meni king ni danas ne zaostaje sekunde za svojim najvecim klasicima. plus sto king po meni ima bar par puno vecih djela od it-a. nisam jos under the dome nabavio ni citao, al sam citao ostale novije, i meni je ono pravo dobro, lik nije izgubio sekundu maste prepoznatljive za njega niti ideja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Clive Barker VS Stephen King
PostPosted: 21. 09. 2012. 18:11 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
E'o o "Revolverašu": http://knjigozder.blogspot.com/2012/09/ ... veras.html

E'o o "Kupoli": http://knjigozder.blogspot.com/2012/09/ ... -dome.html


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 22 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group