Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 15:35

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 733 posts ]  Go to page Previous  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Next
Author Message
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 29. 11. 2008. 16:54 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Pa brate, ti si idol! Jaranica i ja smo znali satima sjediti, cugati i čitati tvoj blog, od headera do footera, brate, ti si genijalac :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 12. 12. 2008. 04:23 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Frankeštajn - prvi dio

U jednom selu, zavučenom negdje u pički materini, živješe braća Totić, Radak i Vidak. Radak je bio stariji petnaest godina od brata Vidaka. Ljudina od dva metra i deset centimetara, neustrašiv i uvijek spreman da upotrijebi živu silu, koja ne bijaše mala, kako bi razriješio problem. Lomio je Radak kosti raji i za najmanju sitnicu. Jel on posumnja nešto na tebe, najebo si. Ufura te u šok-sobu jednim šamarom! Bio kriv ili ne, Radaka to ne zanima, ako je odluka pala, pala je! A bogami je počesto padala, jer je Radak često bio pijan, a i onako nije bio pametan, no glup ko ćuskija.

Njegov brat je fiički bio sušta suprotnost, ali psihički je bio gori. Vjerovatno i nije dijelio oca sa bratom, pošto mati njihova je čitavog života davala svima. Osušen jado, skupljen ko zvrk, zaluđen svakojakim ludorijama i u suludom tripu da je naučnik, životario je u svojoj takozvanoj laboratoriji. Tamo je po čitav dan pravio gluposti, pa bi onda banuo u seosku kafanu sa kakvim kosmičkim pištoljem, prijeteći da će pobiti dvadeset ljudi ako mu se ne pokore. Stalno je bio izložen poruzi, ali je on uvijek zvao svoga Radaka da objasni kafani da pištolj zaista radi. Kad Radak stigne, kafana skandira: "Živio kapetan Vidak!", a Vidak to malo posluša, pa se vrati u laboratorij da izumljava nova čudesa.

Živjeli su od Radakove tiranije i snage, a njihovo imanje, koje nije malo, nije davalo ništa, jer ga je Vidak koristio za probe svojih izumiteljskih čudesa. Stoke i živine što su imali, Radak je pojeo. Bika, tri krave, pet svinja, pijetla i dvadesetak kokošaka, pa čak i konja. Mati im je umrla prije pet godina, a otac je prije deset godina otišao da popije jednu u susjedno, i nikada se više nije vratio.

Seljani su pokušavali Radaku doći glave na razne načine, ali nikada im nije pošlo za rukom. Odustali su kada je jednom goloruku Radak razbacao čitav buljuk plaćenih seljaka iz drugih sela koji su trebali da ga slome ko pičku. Došli su naoružani, njih petnaestak, i isprovocirali ga govoreći mu da je kukavica. Radak je skočio, a skočiše i oni, željni da upotrijebe svoje toljage, letve, korbače i drugo što su ponijeli. Međutim, Radak se na njihove udarce nije ni obazirao. Jednostavno ih je povaljao kao kakve lutke, tako da oni s vriskom stadoše da ga mole za milost. Radak im je milost dao, ali je dobrano naplatio. Izdegenečeni i bez novca, đilkoši otkriše ko stoji iza napada, jer im je 'rđavost bila u krvi. Radak se uputi prema kući stočara Sime, koji je direktno pregovarao da bagrom, pa ga obavijesti da mu zapljenjuje sve životinje što ima u štali, jerbo je pička izdajnička. Ne bi druge Simi, nego da plati povrat, a Radak, kad primi novac, pritisnu debelog Simu malo, a ovaj izdeklamova imena ostalih urotnika. Kad se sve svršilo, Radak je imao kamaru para, a seljaci su se svadili između sebe zbog propale akcije. Poslije toga su odustali u bobi protiv tiranina.

To je tako funkcionisalo sve dok jednog dana, u prepunoj kafani, Radaka ne izdade srce. Pružio se koliko je dug i širok na kafanski šipod, i izdahnuo. Mrtva tišina zavlada, niko nije mogao da vjeruje, niti je smio da mu priđe. Čitavih pola sata su čekali da se pridigne, a onda stadoše da vjećaju ko će mu prići. Dogovor je bio spor i otegnut, jer sam spomen Radakovog imena je sušio muda seljana, a tek da ga neko dohvati dok on možda spava. Odlučili su da napuste kafanu do ujutru, pa ako ga zateknu u istoj pozi, da mu istovremeno svi priđu i vide jel živ.

U sedam sati izjutra vlasnik Mujo otvor gostiteljski objekat "Monaco", dok su mu se iza leđa tiskali ostali seljaci. Vrata se otvoriše, ali se niko nije žurio da uđe prvi. Nasade metež i guranje, pa tako i Sakiba uguraše unutra na foru. Prestravljeni seljak se ukoči i cijuknu, a ovi vani se razbježaše kao da ih je sam đavo zajmio. Sa sigurne udaljenosti su promatrali vrata kafane. Sakib se nije pojavljivao. Glasina se odmah izrodi - Radak ogladnio od tolikog sna, pa sad jede Sakiba živog.

Vrata se naglo otvoriše, glave seljaka nestadoše iza zaklona. Grobna tišina je stvarala opipljivu i strašnu neizvjesnost u zraku, svi su drhtali kao da su nazebli. Prekide ih Sakibov gordi glas: "A šta je pičketine jedne, svi ste se usrali, a samo Sakib dogovor ispoštovo! Jebo vas Radak u dupe kukavičko! Jesam ja odma i prvi uletio! Ih kakvi ste mi! Sramota i stid da vas bude od vaših predaka! Prepali se jednog čovjeka! Krasni ste mi junaci, alal vam kurac!" Jedan drhtav i slabašan glas dopre iza stoga sijena: "Jel brat Radak živ?" - "Meni Radak brat nije, a za tebe, bogumi, ne znam! RADAK JE JEDNA OBIČNA PIČKA, ALI STE VI SVI VEĆE, PA MU NIJE BILO TEŠKO DA SE SILI!!!", derao se Sakib kurčevito. "Kažeš, bio? Znači, mrtav! Jel?", upita neko iza složenih drva. "Mrtav čovjek, jesam vam i sinoć govorio! Naravno da je mrtav! Jebo vas Radak, nek vas je matletiro kad ste taki kukavni!"

Iza zaklona se polako počeše prolamati glave. Kad vidješe Sakiba kako je gord u svom držanju, raskraviše se i oni. Uđoše i uvjeriše se svi redom, Radak bijaše mrtvac, i nikada više nikoga neće terorizirati! Nastade kofol sućutna atmosfera, ali to ustvari bijaše najiskrenije veselje ljudi kojima je skinut teret od hiljadu tona. Nazdraviše međusobno, šatro za pokoj duše, a ono slavlje za Radakovu smrt, popiše po rakijicu. Malo po malo, a pogura ih i rakija podobro, oni se oslobodiše i stadoše da najprije klevetaju pokojnika, a potom padoše i fizičke odmazde na lešu. Vraćali su mu milo za drago, smijući se radosno i slaveći što je tiranin konačno mrtav. Gazda uredi da se okrenu četiri janjeta i objavi sniženje cijena za dvadeset posto. Nastade pravi teferič na koji ljudi svakog časa pristizaše. Radaka su izložili na jednom stolu, kao kakvog trofejnog vepra, gdje su svi redom koristili priliku da se ižive nad onim koji se čitavog života iživljavao na njima. Praznovjerne žene skidoše mrtvu čovjeku gaće, pa mu precvikaše žilu u onoj stvari, ko biva da mu zatru sjeme razbojničko.

U neka doba naiđe i pop, a narod kad ga vidje, smiri se, jer ipak su bili svjesni da čine nečasnu rabotu. "Šta je ovo, braćo, ovde? Čemu slavlje ovoliko, da se ko ne ženi, il' pak sin nečiji u vojsku da ne ide, il' novo čeljade kakvo da se ne rodi, il' se kakva žena obliznila, il' trojke da na svijet ne dođoše, il' pak kakva krava da ne oteli dvoje, il'..." - "Nije pope! No Radak umrije, pokoj mu duši!", prekide jedan seljak popov zalet, a onda dodade prigušeno: "...zemlja mu kosti izkijala dabogda!" Pop kao malo ustuknu, pa reče: "Aaa bogati! Zar baš Radak? A jel Totić Radak? Je li mrtav sigurno? Da nije, možda, zaspo?" Jedna seljanka, baš ona što je mrtvaca uškopila, zakrešta: "Mrtav pope, bogumi, baš Radak totić! Mrtav ko da nikad živ nije bio!" - "Aaaa! Dobro, dobro.", zamišljeno će pop, a onda dodade: "Pa, nek mu je pokoj duši! A jel ima braćo šta god da se popije, rakijica jedna možda, za pokoj duši!" Seljani mu doturiše plosku, a pop povuče odmah duplu, otra rukavom usta, pa reče: "A ima li, braćo, šta god da se pop malo založi! Za pokoj duši!" - "Ima pope, ima! Janjetine i salate, i lebac vruć! Biće i prase za dvaestak minuta, samo da mu repić do kičme dođe!", dodade krčmar, zamišljajući već kako će da mu naplati duplo. "A pa dajder, dajder! I uspi mi još jednu, molim te, valja ispratiti čovjeka!", pop će, pa sjede za dugački sto i navali da jede sa apetitom izgladnjela vuka.

Malo po malo, narod opet stade da veseli i slavi, a pop, koji se nadoji rakije, reče da nije zgoreg ni muzika da zasvira, ali samo ako je za pokoj duše, a malo kasnije zaigra i kolo, pa i spopade jednu Fatimu za masivno dupe ispod dimija, kofol da joj liječi reumu u krstima.

Veseliše se seljani, veseliše, sve do duboko u noć, ali ne bi im dosta. Kad ih čovjek gleda, rekao bi to Nemci izgubili rat i svi izginuli, a ne da je umro jedan jedini čovjek. U ta gluha doba banu i hodža odnekud, pa kad uvidje da je taka i taka stvar, i on učtivo skide kapu, pa zatraži da popije i zamezi, da bi rahmetlija bolje preselio.

Bogami, zarudi i zora, a veselje ne stade. Krčmar zakuha lonac kafe, pa kad je spremi, objavi: "Ajmo narode, kafa dvaes posto jevtinija! Ne umire nam Radak svaki dan!", nakon čega narod živnu i dobi novu energiju, a u međuvremenu glas stiže i do susjednih sela, pa nahrupi pofino svjetine, za pokoj duše preminulom.

Sunce se pope visoko na nebo, a pop i hodža se složiše da je prigodno i da se narod ogleda u potezanju konopa i "kamena s ramena", a kako popiše, pop reče: "More igre, ali samo da bi rahmetlija bolje preselio!", a hodža: "Vaistinu može da se igra, ali samo ako je za pokoj duše!"

Sav narod se iskupi da gleda tekmu, i taman kad bi najuzbudljivije, jer dvojica se hrvahu namazani zejtinom u krugu ocrtanom pijeskom, opaziše suhonjavu priliku u bijelom mantilu kako silazi niz put, noseći u ruci nekakvu napravu od drveta, viljuške, kanape, upaljača i staniola. Smiri se vika, utihnuše svi, jer to je bio Radakov mlađi brat Vidak. Repetirao obrve, a iz gustih, ajnštajnovskih, brkova mu viri škija, a on škilji na jedno oko kroz gust dim. Ušao je među njih i graknuo: "Pokorite se primitivni seljani! Slijepci jedni, što živite bez nauka, ovo što vidite u mojoj ruci je Teslin pištolj! Na zvuk! Jednim pucnjem stradaće vas pedeset, zato bolje, o primitivni slijepci što bez nauke živite, pokorite se meni, i spasite vaše jadne živote! Oslovljavajte me sa kapetan Vidak! Da čujem! Odmah! Krčmaru! Ti! Hajde de! Povedi masu! Da čujem! Živ-je-o ka-pe-tan! Ka-pe-tan Vi-dak! Odmah! Pucat ću!"

Narod stade da se došaptava između, a onda jedan od onih koje je Radak počesto bacao u bunar, priđe i nogom udari Vidaku u pištolj, a ovaj odleti u paramparčad. Vidak pocrveni od bijesa i dreknu: "Znaš li ti šta si učinio!?!? Kretenu! Imbecilu! Idiote! Fah-idiote! Prokariotu! Taj pištolj vrijedi sto hiljada miliona dolara! Rusi sanjaju o njemu! Idiote!", pa stade da mu maše pesnicama ispred nosa i da ga čika, govoreći kako poznaje drevne borilačke vještine istoka. Ovaj mu zveknu šamarčinu, a Vidak se prostre po travi kao ponjava i ostade tako da leži. Zaori se silan i podrugljiv smijeh.

Kad se Vidak dohaviza, ustade i stade da promatra nasmijana lica sa izrazitim prezirom i mržnjom, onda duboko udahnu, pa stade da se dernja iz petnih žila: "Radačeee!!! Ooo Radače! Brate Radače!" Gledao je dalje i lupkao nogom bijesno, ali ništa se nije dešavalo. Onda opet pozva, ali ništa se ne desi, izuzev što se poneko naglas podrugljivo nasmija. Agonija potraja desetak minuta, a onda se pop sjeti, pa tiho reče ljudima oko sebi: "Hm, možda bi mu neko trebao kasti!" Vidak uperi prstom u jednog plavušana kome se glupost očitavala na licu pa reče: "Ti glupane! Gdje je moj brat Radak! Odmah da si otrčao i doveo ga! Hajde! Tutanj!", ali ovaj samo frknu kao magarac. Vidak pozva još jednom, ali opet se ništa ne desi. Na kraju pop istupi malo iz gomile pa reče: "Sine moj, Vidače, od juče, ili će biti prekjuče već, ne znam sad, ti si bogumi sam na ovom svijetu! Odnosno ne sam! Sveta crkva će ti uvijek pružiti utočište, hm, osim, naravno, kad ja nisam tu!" Vidak je gledao i dalje bijesno, pa reče: "O ti, varalico jedna, što nauk ne priznaješ i od ničeg zazireš, šta želiš da kažeš sa tom gorostasnom glupošču!" Pop ponovo stade okolo kole da serenda, a kad ga Vidak ponovo izvrijeđa, konačno planu pa reče: "Ubogi stvore, brat ti je mrtav!!! Eno ga tamo na onom stolu, vidiš, leži već dva, ili kolko već dana, ne znam sad! Mrtav i valja ti ga sahraniti!!!" Vidak pogleda namršteno u popa, pa s nevjericom uperi pogled ka stolu na kom mu se mrtav braco sunčao.

Priđe tamo, obiđe koji krug oko njega, stade da ga pipa i prevrće koliko je mogao, pa kad se najzad uvjeri da je ovaj stvarno mrtav, zatrese mu se brada i on stade da plače kao malograđanka-petnaestogodišnjakinja koju je napustio prigradski zalizani dripac u kožnjaku i cipelama na pačiji kljun, kada nije uspio da je nagovori da mu ga bar popuši, a koji je bio ljubav njezina života. Arlaukao je, a suze su mu tekle u potocima. Raja je šutila i smiješila se hinjski, a smiješci postadoše glasniji kada Vidak stade da nariče: "Ooo moj jedini brate Radače, o ti koji si moja prva ljubav poslije nauke! O zvijezdo iz Aurore, o galaksijo neotkrivena! O pa zar da me ti napustiš, ti kojemu sam ja svako jutro u mlijeko sipao eliksir života što ga spravljah od istog onog katrana koji si mi ti pribavljao! O Ahile divni, Tesla i Ajnštajn bi ti kape skinuli da nisu davno otišli gdje si ti sad!", pa plače par minuta i jeca, pa opet nastavi: "Eto... sad kad se sjetim... kad nam mati ono umre... i ti je ispeko i uzeo da jedeš... pa mene sve nudiš... a ja... ja ti govorim... Nemoj braco... nisam je volio... ni kad je živa bila! Ooo tugo moja... ooo kako mi se sad Tesla, Ajnštajn, Pitagora, Nobel i čitava plejada naučnika smiju... o majko moja... gledaj Niče! gledaj svog nadčovjeka kako plače!... o brato moj dragi!... Pa ni da mi javiš da ćeš umrijet... pa nisam ti ni furunu pokazo novu... znaš ono... kad si mi reko... da bi rado pojeo popa jer je tako dobro podgojen!... ooo... napravio sam ti je braco moj! Napravio!... ali eto, ti umrije... ne pojede ni popa!... ooo..."

Smijeh je sada zamro, a pop se usra ko grlica kad ču ove riječi. Na kraju se zloban narod ipak ganu nad Vidakovom nesrećom, pa priđoše i stadoše da ga grle i tješe. Prinesoše mu da pije i da se malo založi, i obećaše mu svoju pomoć u teškim trenucima. Jedan momak mu reče kapetane, ali ni to nije pomoglo jadnom Vidaku. Tuga zavlada među svjetinom, samo se pop prezrivo i bojažljivo okrenu leđima. Žene zaplakaše, a za njima i poneki muškarac, ali niko im ne kaza da su pederi što plaču. Sivilo teško prože narod.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 12. 12. 2008. 04:34 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
GENIJALNO! Samo si usro moment sa onim vicom sa mrtvom materom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 12. 12. 2008. 05:38 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
haha, a jebiga! previše mi se sviđa vic da ga ne bi zavalio!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 12. 12. 2008. 10:27 
Offline
User avatar

Joined: 25. 02. 2005. 00:05
Posts: 2437
Sabor Diskovskih Zvezda - Oda Stupilu

Jednoga dana
Probudi se ÄŒovjek
I upita se:
Hajmo pušit travu!

Slušala ga šuma
Slušo ga i Momo
Bježale mu misli
Izgubiće glavu

Vidio je svemir
Bio je guvernala
Zna kako se osjeća
Zarđala bojeva glava

Dobla ova tlava.

Rodilo se 24.09.2006. godine. Momo je imaginarni lik koji se u teškim trenucima materijalizuje na lijevom ramenu jednog od članova benda.
:lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 12. 12. 2008. 21:59 
Offline
User avatar

Joined: 08. 11. 2006. 01:42
Posts: 597
Location: Belpaese
Sviiidja mi se prica, Shitpifteru. Imas slifa za napisat' dobro stivo. :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 14. 12. 2008. 10:04 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Frankeštajn - drugi dio

Kad Vidak nakon nekog vremena konačno dođe malo sebi, on priđe popu i plačnim glasom ga upita: "Eto pope, umrije mi brat, a on naučnik nije, nego crkvi je verovao! Red bi bio da ga crkveno i sahranim! Pa kada možemo da se organizujemo, da mog bratanca lijepoga smjestimo u crnu zemlju?" Pop malo poćuta, a onda, naslađujući se osvetnički, reče: "E u nezgodan je čas umro Radak! Baš kad ja ne mogu da ga saranim, jerbo imam neodložna posla! Evo, od mene dosta što sam bio tu za pokoj mu duši, ali bogami, ja ga sahraniti ne mogu!" Vidak je probao da ubijedi popa-šupka da mu sahrani brata, ali ovaj nije želio ni da čuje i glatko ga je odbijao, valjda zbog furune. Na kraju hodža priđe i ponudi Vidaku da on obavi ceremonijal, ali da bi onda morao zaračunati duplu cijenu, jerbo se hodži valjalo prebaciti u pravoslava povodom toga. Vidak pristade, ali reče da nema para ni dobara niakakvih kojim bi platio hodži, na što mu ovaj neofirno, za sebe, pokaza srednji prst i reče da to ne dolazi u obzir, jer bi bilo nepravedno prema ostalim, i da nije Radak jedini mrtvac na svijetu.

Vidaku je još preostalo jedino da sam sahrani brata. Jedan seljo dobrovoljno dovuče taljige sa konjima, i objavi da će besplatno rahmetliju prevesti do groblja. Tu pop malo kašljucnu, pa reče da Totići nemaju svoje parcele na groblju, te da valja sakupiti novac za grobno mjesto. Vidak ga pogleda sjebano, a pop samo odmahnu glavom, kao da veli: "Što se mora, mora se!" Onda, jadan, uspravi se na krive nožice svoje na kolima, pa na sav glas zatraži pomoć seljaka, ali odziv je bio takav da ne bi mogao pokriti ni kutiju šibica, pa propade i ta mogućnost. Vidak se okrenu prema hodži, ali ne stiže ni da ga upita, ovaj mu odmahnu glavom da ne može. Tu popizdi i prodera se: "Divne ste mi komšije majku li vam razbojničku! Nema veze! Ne treba nama nikakav bog da bi se sahranili, a zemlje imamo i svoje! Ali upamtite dobro! Jebavaće vama moj Radak majke još! Upamtite šta vam profesor Vidak kaže!" Pop mu pospredno odgovori: "Ih! Da nas neće možda na onome svijetu progonjati? Hihihi!" - "A ti! Ti bagro ćeš da uđeš u onu furunu, i moj brat će da te pojede pečenog!!! Jebem vam majke svima u pičke neobrazovane, gangsterske!!!", završi, pa naredi kočijašu da vozi. Kako kola krenuše, tako Vidak pade sa njih pošto je stajao, i izubija se sav. Smijeh do suza, zloban i posprdan, zaori se na sve strane, a bijesni naučnik pohita za kolima, osvrnu se još jednom, i ozbiljno priprijeti prstom, pa konačno ode, dok su mu se svi rugali i smijali.

Kočijaš mu je pomogao da unese brata u svoj laboratorij. Ostao je zapanjen pred tim kršom koji je Vidak tokom godina sakupio. Laboratorija je izgledala kao buvlja pijaca, bilo je tu razjebanih tv prijemnika, radio-aparata, bijele tehnike, plehova, greda, žica, šarafa, eksera, sijalica, časopisa, knjiga, olupanih šerpi i krnjavog posuđa, kablova, zvučnika, drangulija svakojakih i pregršt raznih sitnica. "Au Vidače, bog te jebo, kojeg će ti vraga sve ovo?", upita iznenađeno. "Za kurac!!!", odgovori bijesni Vidak, na što kočijaš popizdi i krenu da mu ispostavi račun za prevoz mrtvaca, ali se sjeti da je ovaj grdna bijeda, pa samo odmahnu rukom i ode.

U svom tom silnom otpadu, nalazio se i jedan masivan i velik sto, na kom je sada ležao mrtvi Radak. Vidak je sjedio za svojim stolom, podbočivši šakom bradu, i razmišljao. Guste obrve mu se smračiše i navukoše preko očiju, u glavi mu je tutnjala oluja. Onda poskoči, izvuče iz jedne ladice list papira i naliv-pero, pa sjede i poče nešto grozničavo da škraba. Pisao je petnaestak minuta, a onda pritisnu jedno dugme i dohvati rukom mikrofon, koji je stajao na stolu, i objavi u njega (iako mikrofon nije funkcionisao): "Za deset minuta zbor u maloj sali! Za deset minuta zbor u maloj sali! Obratiće vam se kapetan Vidak! Dolazak obavezan! Za deset minuta u maloj sali! Govoriće vam kapetan Vidak!" Ustade se od stola i otrča do jednog užeta koje je visilo iz rupe na stropu, pa stade da ga poteže iz sve snage. Taj kanap je prolazio skroz do potkrovlja, i preko kotura je bio povezan sa velikim, glasnim zvonom. To je bila mala sobica, toliko mala da je u nju samo mogao stati krevet, ormar, i jedan čovjek na nogama. Soba nije imala prozora, i bila je zvučno izolirana, tako da sva buka ostane u njoj. Zvono je visilo nekih tridesetak centimetara iznad prljavog jastuka na propalom krevetu.

U toj sobi je živjela Jozefina, nakazni plod Radaka i Vidaka Totića i jedne djevojke koja je pobjegla iz jednog strogog samostana u kojem je bila zatvorena čitav život. Vidak i Radak su je našli u svojoj štali, gdje se ona krila već neko vrijeme, i primili je u kuću kao sluškinju. Ona, djevojka bolesna i napaćena tokom života, bila im je zahvalna kao da su joj spasili život, te je bila tako poslušna da im je trpila ama baš sve njihove pizdarije i bila još sretna zbog toga, jer joj se to poslije manastira činilo kao san.

Naravno, Radak i Vidak su spavali sa njom svakodnevno, tako da poslije par mjeseci uvidješe da je ona trudna. Radaku je bilo svejedno zbog toga, a Vidak je oduševljeno pristupio stvaranju super-djeteta. Planirao je da djelje na plod u stomaku u toku inkubacije, kako bi se rodilo najsavršenije dijete svih vremena, koje bi, prema Vidakovim procjenama, trebalo po rođenju da govori i piše latinski, grčki, ruski, njemački i francuski jezik, da umije da piše i lijevom i desnom, kao i da poznaje hemiju, algebru i geometriju na nivou gimnazijalca iz trećeg razreda, a trebalo bi takođe i da ima moć usvajanja trostruko veći od čovjeka kakvog danas smatraju genijalnim.
Trudnica je oduševljeno slušala o Vidakovim procjenama za njenu bebu, te je objeručke prihvatila razvojni program koji je Vidak pripremio.

Vidak je najprije mislio da trudnici nalijeva hemikalijama koje je sam spravljao od svega i svačega, ali tri dana prije početka programa, Radak donese kući rentgen-aparat, po belaju ispravan, koji je on uzeo umjesto jednog duga koji mu nije blagovremeno isplaćen. Radak odmah napisa novi projekat u stvaranju super-djeteta, a on se sastojao od svakodnevnog tridesetominutnog slikavanja rentgenom trbuha trudnice, kao i desetominutnim slikavanjem istim aparatom njene glave.

Program je sprovođen revnosno i dosljedno, a Vidak je povremeno pojačavao dajući joj da pije koktele tableta rastvorenih u lozi. Pored toga, deset dana po početku programa, Vidak joj propisa i da puši 45 cigareta dnevno, da bi omjer nekakvih enzima bio optimalan. Dođe i vrijeme sedmog mjeseca trudnoće, a Vidak, koji bijaše toliko nestrpljiv da vidi svoje djelo, odluči da porodi trudnicu na carski rez prije vremena.

Anastezirao je trudnicu maljem u glavu, pa stao da je kasapi nožem oštrim poput britve. Izvadio je krvavu gutu koja je plakala i ubacio je u bure sa vodom, kako bi odmah naučila da se održava u vodi. Stao je da zašiva djevojku, a kako se spetljao sav i ubo iglom u prst, popizdio je i ostavio je takvu rasporenu da krepa. Vidak je bio svjestan da to nije čovječno, ali nauka ne trpi i ne priznaje ljudski moral, kada je istraživanje u pitanju.

Izvadio je dijete iz bureta i stavio ga na sto na kojem je sad ležao mrtvi Radak. Upalio je svijetlo, i ugledao najnakaznije stvorenje u svom životu: mala faca, sa elementima centriranim ka sredini, osim jednog oka veličine šljive - amerikanke koje je bilo gotovo van duplje; lobanja je bila velika i kvrgava kao omanja lubenica; grba purpurne boje je izranjala direktno iz male guzice; jedna ruka je izgledala kao pileće krilo, sa dva debela i duga prsta umjesto šake; druga ruka je bila duža i valovita, sa dvanaest malih prstića razbacanih po cijeloj šaci; desna noga duga kao u sedmogodišnjaka, sa tabanom čiji broj cipele je mogao biti 40; lijeva noga kratka i bez koljena, samo onako ravna kao cijev od kanalizacije, sa tabanom kao u nindža-kornjače; kukovi su joj bili izvrnuti tako da su noge bile uvrnute ka unutra.

Krkljala je pred njim bespomoćno, a on je uhvatio i otvorio joj usta silom. Ugledao je špicast jezik, i mnoštvo malih, kao žilet oštrih zuba koji su joj rasli svud po nepcu i spuštali se u dubinu grla. Vidak je odloži na sto, pa glasno objavi: "Nauka je ponovno pobijedila, ali na drugi način, a ne baš kako sam ja to mislio! Ovo jeste superiorno dijete, jer mislim da svijet veće nakaze ne ugledaše, a sada, zahvaljujući mojim naporima, imamo i to čudo na raspolaganju pred čovječanstvom! Osim toga, ovo je motiv za dalji rad! Neću stati dok ne stvorim čudo od djeteta, zaklinjem se Ajnštajnovom slikom, što visi mi u uredu! Nauka ponovo odnosi pobjedu!"

Potrudio se da othrani to dijete kako zna i umije, i uspio je. Nazvao je Jozefinom, i ona je sada bila sluškinja i eksperimentalni tester B (eksperimentalni tester A je bilo dvorište). Živjela je u sobi sa zvonom, koje joj je bubalo tačno iznad uha, već punih sedamnaest godina. Sada se dovukla u laboratoriju, prošla kroz sve hrpetine smeća i došla u jednu veću sobu gdje je bila instalirana govornica ispred koje su bile postavljene da stoje lutke iz izloga, par kompletnih ljudskih skeleta, par kompletnih životinjskih skeleta, nekoliko poljskih strašila za ptice, i ona. Sa govornice se dobijao dojam da je prostorija puna.

Za par minuta u sobu uđe i Vidak i pope se na govornicu. Jozefina pritisnu dugme play na velikom kasetofonu, a iz njegovih zvučnika zatrestaše ovacije, a kada profesor Vidak podiže ruke u zrak, ona pritisnu stop. Profesor Vidak izvadi iz bijeloga mantila dioptrijske naočale i metnu ih na glavu, potom i ispisan papir. Nakašlja se malo, pa stade da čita u mikorofon koji nije radio:

"Poštovani! Od danas počinja nova revolucija u napretku ljudskog roda! Težak i trnovit put je bio od prvih antičkih matematičkih otkrića, pa sve do današnjih najnovijih otkrića u oblasti atomske i nuklerane fizike, precizne optike, mehanike, bioinženjeringa itd. itd., i mnogo toga je otkriveno i objašnjeno! Ipak, ono što je odoljeva našoj borbi, u šta i nauka nikako da prodre, to je smrt! Protiv smrti lijeka nema, svi znamo! Ali od danas, dame i gospodo, od danas, i to će se izmijeniti! Ja, profesor Vidak, obećajem vam časnom naučničkom riječju, da ću pobijediti smrt! Moj brat Radak, umrije jadan, ali ja ću ga oživiti! Novo poglavlje napretka se otvara! Ali sada, dame i gospodo, nema vremena za gubljenje, svečano objavljujem početak oživljavanja jednog ljudskog bića, mog brata Radaka Totića!"

Nakazna Jozefina pusti opet ovacije, koje ispratiše profesora Vidaka iz sobe.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 15. 12. 2008. 02:22 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Frankeštajn - treći dio

Prišao je mrtvacu, u ruci mu je blistao mesarski nož. Načini rez po sredini torza i otvori ga kao prozor. Krv se već bila zgrušala, užasan smrad ispuni prostoriju. Vidak je zagonetno promatrao unutrašnjost svoga brata, pa onda zaključi naglas: "Do smrti je došlo zbog prestanka rada organa!", i to zapisa u svoj notes.

Počeo je da prevrće po lešu, zainteresiran jer je ovo bio pvi put da ima ovako otvorenog čovjeka pred sobom. Sve je dirao i uzimao u ruku, pomno je zagledao i istraživao, bilježeći zaključke i primjećivanja. Sumnjao je u svašta i svašta mu je padalo na pamet da poduzme, ali nije, jer nije običavao raditi bez plana i programa.

Kad se sit nauživao gledanja, povukao se u biblioteku, a to je bio jedan kutak laboratorije zatrpan svakojakim knjigama, rukopisima, novinama i ostalog štampanog materijala, kako bi proučio problem. Marljivo je listao knjige i razmišljao, ali sve što je uspio da dokuči jeste da je zvjerski gladan. Na Jozefinu nije mogao računati, jer ona nije bila sposobna, a nije ni imala šta da mu spremi. I sam se čudio kako ona preživljava i šta jede, pošto su je oni veoma rijetko hranili. Stao je da prevrće po laboratoriji u potrazi za nečim jestivim, ali sve što nađe bio je nekakv komad hljeba koji je stajao tu zbog nekog projekta koji nije zaživio.

Hodao je jedući tvrdi hljeb koji je zaljevao vodom. Prišao je opet lešu i stao da ga promatra, a pogled mu se zaustavi na velikoj džigerici koja je već počela da zeleni. "Hm! Zašto da ne? Svakako je prenatrpan!", reče sam sebi, pa nožem odstrani bracinu džigericu, a voda mu poteče na usta. Upalio je rešo, metnuo tavu na njega, stavio kockicu užegle masti, isjekao džigericu na kriške i bacio je da se prži. Otvorio je jednu ladicu da uzme escajg, i u njoj pronađe dvije glavice bijelog luka. "Hehe! Baš u pravi čas!", reče veselo, pa uze luk, oguli ga i nasjecka sitno po džigerici.
Jeo je sa velikim apetitom, i smazao je čitavu. Napio se vode, pa je zavio škiju i pripalio. Posvetio se dubokom umovanju, pa je tako i utonuo u sladak san.

Usnio je Vidak kako je bratu nakačio kleme na penis, te mu pustio veliku voltažu od koje je ovaj i oživio. Radovali su se i grlili, a brat mu je izgledao bolje nego ikad. Rekao mu je: "Profesore Vidače, vi ste me vratili u život, ja ga sada posvećujem vama i vaš sam rob ponizni! Slušam vašu naredbu!", na što mu on, Vidak, lupi bratski šamar i kaže kroz smijeh: "Šut budalo, ti si mi brat rođeni, ima da živiš kako te volja!", nakon čega su se grlili i veselili kao mala djeca.

Probudi se sav u znoju, obrisa čelo dlanom, pa uviknu: "Jebo te bog, to je rješenje!", a par trenutaka poslije dodade i: "Eureka!" Brzo je skočio i stao da rovinja među stvarima. Izvuče jedan kamionski akumulator, a pronađe i kleme, doduše pokidano. Opravio ga je časkom, nabacio bratu na spolovilo, i priključio na akumulator - ali, ništa se ne desi. Gledao je u čemu je problem, a onda se dosjeti da je upotrijebio kiselinu iz akumulatora da napravi vještačkog dabra. Sjeo je i uhvatio se za glavu, pa ostade tako desetak minuta. Onda opet uzviknu: "Znam!", pa skoči i dotrča do kanapa, i stade da ga trza divljački, tako da se Jozefina, koja je taman usnula da prespava glad, umalo ne šlogira u onom svom sobičku.

Vidak je nervozno čekao, hodao je po sobi tamo-amo i pušio. Čuo je Jozefinu kako se vucara u maloj sali, na što zagrmi bijesno: "Ne tamo jebo te bog!!! Vamo dođi!!!" Jadnica se dovukla, a Vidak je dočekao riječima: "Ti si baš naumila da me zajebavaš čitav život, a? Brže vamo jebem ti mater!" Kad mu se dovoljno približila, on joj ugasi škiju u grbu, ali ona to nije ni osjetila, pošto je imala nekrozu grbe od kako je Vidak pokušavao da joj stvori leđnu vegetaciju uz pomoć nekakvog jakog acida i paljenja. "Dolazi vamo nakazo, nemam pet vijekova!", reče i uhvati je za kosu, pa je douče do bureta sa veoma hladnom vodom. Istresao ga je na nju, ona ostade skroz mokra. "Dobro je! Idi tamo i nakvasi Radaku kurac, dok ja pripremim ostalo!", naredi joj, pa se zarovi među stvari.

Vratio se sa priključenim produžnim kablom. Jozefina je mrljavila svojim nakaznim rukama po Radakovoj kiti, a kad je Vidak vijde, zveknu joj šamarčinu i zaurla: "Jebem ti boga glupog!!! Šta radiš to koje pičke materine, jesam li te zvao da me zajebavaš ili da poslužiš nauci!", pa je ščepa za kosu i iscjedi vodu iz je na mlitavo spolovilo. "Eto tako se to radi! Jel to neki problem jebem mu majku, jel baš svaki put moram da se nerviram kad radim s tobom!? Držder ga sad za kurac!", naredi. Ona pođe sa ona jdina dva prsta na lijevoj ruci da primi kurac u ruku, a Vidak opet stade da se dernja: "Ama ne lijevom bog te jebo da te jebo ludi!!! Desnom ga fataj! Desnom! Nakazo jedna! Namjerno me sabotiraš! Da sam pomislio da uhvatiš lijevom, ti bi ga uhvatila desnom! Jebem li ti mater kretensku!!!" Jozefina prebaci ruku, pa pogleda upitno u Vidaka da izda dalje naredbe. "Tako! E sad, vidi Jozefina!", reče on i približi joj onaj šteker od produžnog, "Kad ti ja dadnem znak, ti zabij ta svoja dva prsta u ove dvije rupe! Razumiješ? Kad ti ja mahnem, ti pravo ovako, uštekaj se tu! Imaš ruku kao stvorenu za ovaj eksperiment! Hajde sad! Čekaj da se sakrijem, nemoj prije, da ne fasujem i ja!", otrča i zakloni e iza bureta, "Jozefina, jesi li spremna? Ah šta i ja gluposti pitam, kako da mi odgovoriš kad si nijema! Uključuj!"

Struja stade prolazi kroz Jozefinu, a Radak poče da poskakuje na stolu. Poslije par minuta Vidak proviri iza zaklona, pa kad vidje kako mu brat poigrava on pomisli da je živ, izleti radosno i baci mu se u zagrljaj, te sada on zaplesa u strujnome kolu. Jozefini je trebala čitava minuta da skonta da Vidaku ne prija to što se grči i trese, a kad konačno izvadi prste, havarija stade. Vidak je ostao par minuta u šoku, a kada se osovi na noge, priđe joj i reče: "Majku ti mrtvu, uključuj! Pusti kurac!", udari je nogom po ruci, "Uključuj sad! Kurvo! Hoćeš da me ubiješ!"

Jozefina se uključi i stade sada sama da pleše i da setreska, dok je Vidak srao: "Aha gospođice! Kako vam se to sviđa! Hahah! Šta je! A smiješno ti kad se profesor Vidak, tvoj stvoritelj trese! E pa neka! Neka i tebi malo! Hahah!", te pusti da je struja drma dok mu ne dopizdi da je gleda. Onda uze jednu drvenu motku i zveknu je u glavu, tako da se ova onesviještena sruši na pod, a prsti joj ispadoše iz štekera. "Ni za šta te bog nije stvorio, osim za sabotažu! Kurvo nakazna! Možda te ipak nisam trebao ni praviti!", naruži je, pa se okrenu prema svom braci i konstatova da nije živ. "Eh, izgleda da je problem malo ozbiljniji!", zaključi, pa ode ponovo u biblioteku i stade da razmišlja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 23. 12. 2008. 03:33 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
ostatak priče na goreporn.blogger.ba


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 23. 12. 2008. 03:34 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Hedonista

Približavao sam se velikom brzinom prema stepenicama, usmjeren, koncentrisan i napet. Na početku prve stepenice okinuh iz sve snage desnom nogom po repu i odrazih se u zrak, dok sam lijevom opalio dobro mi poznati potez iz zgloba. Pogledom pratih ispod sebe šta se dešava, desnom nogom pristadoh tačno na šarafe poslije željene rotacije, dok je lijeva još uvijek bila zategnuta i izbačena ispred. Pravi momenat za pravu fotku, kad bi još bilo aparata, ali jebeš fotke, zabava je bitna.

Vratih ispruženi majgeri na objekat koji je letio ispod mene, ali se ne oslonih baš najbolje na šarafe, već pokrih pola širine. Aterirao sam silovito, a ona ne baš najbolje oslonjena ljevica izvrnu objekat na kant, a i sama umjesto na đon, sleti isto na kant. U tih par milisekundi skočni zglob se nađe u nezavidnoj i apsolutno nespremnoj situaciji. Bol skoči iz noge preko tijela do usta, i ja reagovah glasnim glasom punim muke: "Joooj! jebo te bog!!!"

Odmah sam se, kao fudbaler koji folira penal, uhvatio za izvrnutu nogu i stao da se valjam, psujući kao kočijaš. Priđoše mi drugovi usta punih savjeta, utrkujući se koji će me prvi maznuti za onu ranjenu nogu da mi izvrši kakvu medicinu. Dižu me na klupu, a ja se malo smirujem. Palim pljugu i mrškam sve one koji mi govore: "De pusti da ti povučem, znam ja, nije to ništa!" Tako su povukli i Žući, pa je Žuća imao četverosatnu operaciju koljena, poslije koje je furao fiksator i bolnicu puna dva mjeseca.

Tena mi postaje tijesna, a u zglobu pulsira i boli do pičke materine. Skidam i čarapu oprezno, i vidim da mi se zglob udebljao i malo pomodrio. Isprobavam kretnje. Sve radi, ali boli do kurca. Svi oko mene govore: "ma nije ti ništa, malo leda stavi i do sutra će bit ko nova!"

To je i meni poznato, imao sam i ranije sličnog iskustva, ali bolnica je preblizu da se ne posjeti. Dvojica kreću sa mnom, ja sjedim na vozilu a oni guraju. Nije toliko strašno da mi se ne smije i zajebava, tako da dolazimo u CUM u vrlo veselom stanju.

Pokazujem umjetninu u kojoj je autor ujedno i materijal produkta, a ljekar opšt prakse kaže: "Hm! Trebalo bi to slikat.", na što jedan od mojih jarana u pratnji, koji je i inače negativno budalast, daje komentar: "Jok jarane, mi kontali da mu odma spucaš visoku amputaciju!" Ljekar opšte prakse pizdi i urla da se sad mogu kući uslikat, a ja stojim između dvije vatre. Čas psujem jaranu mater i oca retardiranog, čas doktoru pojašnjavam da mene zaboli kurac za budalu, da sam ja povrijeđen i daima da me slika.

Dolazi još neki peder u mantilu koji poziva razjarenog na kaficu,ignorišući me kao zrak. Odglumljujem napad bola, dernjam se kao novorodženče, tako da me ipak uzimaju na slikanje. Budalastog jarana je izveo normalni jaran, jer je ovaj želio da se obračuna sa doktorom koji "ne zna za šalu", tako da sam sam.

Stiže snimak, dijagnoza i ponuđena terapija ravnodušnog doktora: "Uganuće. Hoćeš langetu?" Totalno sam popizdio na ove riječi. Posljednjih pet uganuća u hitnoj, dobio sam uvijek iste odgovore - "Uganuće. Hoćeš langetu?" Namršten i ljut odgovaram: "Hoću kur...!", ali se savladam na vrijeme, progutam knelu, i fino kažem: "Neću! Fiksiraću kući gumiranim zavojem! Hvala vam!"

Jarani me čekaju ispred. Onaj budalasti predlaže da pita na recepciji koje je auto od dotičnog, da mu izbuši gume. Normalni jaran i ja ga zasipamo arsenalom psovki i grdnji, te se on konačno smiruje. Pomogli su mi do trolejbuske, gdje smo se rastali. Oni su se vratili na stepenice, a ja sam otišao kući na bolovanje.

Noga je brzo oticala i jako je bolila, tako da sam u stan ušao skakučući na jednoj nozi. S teškom mukom sam se istuširao, namazao povrijeđeni zglob nekakvim mastima, privio leda, i legao u krevet, sa nogom podignutom visoko na jastuke. Donio sam sebi hladnu kolu, klopu, i pustio film da gledam.

Iako film nije bio loš, ja sam potpuno izgubio pažnju poslije pola sata. Džaba ti je, kad čovjek salbo voli filmove, kakve god da mu puštaš. Stao sam tražiti neku knjigu za čitanje, ali mi se nije čitalo ništa iz knjiga koje sam imao kući. Ustvari, osjetio sam da mi se čita neki krimić, a ja u kući nisam imao niti jedan.

Krimiće sam inače davno prekucao, ali sad mi baš dođe nekako da baš krimić čitam. Noga je bolila i u stanju mirovanja, zglob je bio vruć kao da je sad iz rerne izvađen, a biblioteka je bila sto metara od moje zgrade. Isprva sam rekao: "Ma lud si!", i probao da zamjenim krimić vesternom koji sam imao, ali to nije išlo. U glavi su mi se rojili svi oni čudnovati slučajevi koje sam kao mlađi halapljivo gutao po cijeli dan. Ni nekakav glupi roman o nindžama nije mogao da mi izbije misao iz glave. "E jebem ti majku u pičku!!!", opsovah na sav glas, pa potražih papuče da idem u biblioteku.

Razdaljinu od stotinu metara sam prelazio dvadeset minuta, zastajkujući sa izrazom lica kao da sam zapao u najcrnji sevdah srca crnog od ljubavi nesretne, ssskajući i jojkajući, uspijevajući tek slabašnim glasićem da opsujem štagod između tih uzvika odvratnog bola kojeg sam osjećao sada u cijelom tijelu.

Nakon smaračkog objašnjenja povrede, izabrao sam, prema preporuci drage bibliotekarke, jedan, kako je ona rekla: "Stari krimić sa dušom, a ne ko sad ove gluposti što ih prodaju pod krimiće!", uvjeravajući me da se neću pokajati i da ću joj poslije njega tražiti još. "Iza kulisa" je i izgledao respektabilno, korica presvučenih lažnim baršunom, sa mirisom stare, prekaljene knjige koja zaslužuje pažnju. Vjerovao sam svojoj bibliotekarki, a i sam izgled knjige me dojmio, tako da sam je iznajmio i krenuo na mučni put.

Naslađivao sam se pri pomisli kako ću se sada, kad proživim sve ove muke, zavaliti u krevet, udobno se smjestiti, i čitati narednih pet sati. Svakim korakom sam bivao sve uzbuđeniji i nestrpljiviji. Između dva napada bola nisam psovao, nego se smijao. Kada sam otvorio vrata stana, osjećao sam se kao da sam otvorio vrata raja.

Pala mi je napamet suluda ideja da se opet tuširam, kako bi još više ogladnio za knjigom, a i bio sam se sav preznojio dok sam otišao i vratio se. Tako sam i učinio. Pri ulasku u kadu, veoma glupavo sam zakoračio povrijeđenom nogom, oslonio se na nju,i sa urlikom se polomio u kadu, udarvši se pri tom još u glavu, rame i lakat, ali ništa ozbiljno. Muka je enormno uveličavala nasladu, čitavim tijelom su mi hodali nekakvi impulsi i napadi radosti, jer koliko god da patim sada, uskoro ću biti zavaljen u svom udobnom krevetu, sa knjigom koja mi se čita najviše na svijetu, hladnom kolom i grickalicama.

Tuširao sam se dugo, vodom više hladnom, nego toplom, sve dok nije postala skroz hladna. Obrisao sam se pažljivo, obukao gaće, stavio deodorans, i konačno se uputio u sobu, stiščući roman u ruci kao da mi život od njega zavisi.

Čitavih pet minuta sam potrošio na namještanje. Onda sam otpio malo kole, pojeo griz sendviča sa odličnim suhim mesom i odličnim buđavim sirom, zalio ga ponovo kolom, podrignuo, i konačno uzeo krimić u ruke. Duboko sam uzdahnuo,i polako prevrnuo koricu, titrajući sav u sebi od punog zadovoljstva. Toliko mi je bilo dobro u tom trenu da bi me bolio kurac i da imam gangrenu noge. Prevrnuo sam i prvu praznu stranicu, na kojoj je, sa druge strane pisalo krupnim slovima:

Važno upozorenje!

Ja se zovem Milan, i ja sam podvukao ime ubice na prvoj stranici ovog izuzetnog krimića. Nije bilo potrebe da podvlačim dalje, jer čitavo prvo poglavlje govori samo o njemu!

Srdačan pozdrav, Milan.

goreporn.blogger.ba


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 24. 12. 2008. 20:41 
Offline
User avatar

Joined: 08. 11. 2006. 01:42
Posts: 597
Location: Belpaese
:arrow:


Last edited by Hapa on 14. 04. 2013. 18:47, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 24. 12. 2008. 23:58 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
zajebano, nema šta! stavi još koju...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 25. 12. 2008. 00:59 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Sike dobru valja.

Priča neloša skroz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 25. 12. 2008. 01:02 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
premrsko mi je citat fakat....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 25. 12. 2008. 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 08. 11. 2006. 01:42
Posts: 597
Location: Belpaese
:arrow:


Last edited by Hapa on 14. 04. 2013. 18:47, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 26. 12. 2008. 12:36 
Offline
User avatar

Joined: 08. 11. 2006. 01:42
Posts: 597
Location: Belpaese
:arrow:


Last edited by Hapa on 14. 04. 2013. 18:48, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 15. 01. 2009. 13:54 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2008. 01:09
Posts: 399
Location: Ispred monitora...
Evo par mojih pjesmičaka, svaka kritika je dobrodošla. ;-)


„Pitam se“

Pitam se,
Gdje li nas sudbina vodi
I da li se na smrt sve to svodi?
Propalica ili učen biti,
Kako će te pamtiti
(ili zaboraviti) ?
Povoditi se za porocima,
Cak i ako ti se svidi,
Ako je lose, kad drugi vide
A tvoj um ne vidi ?
Biti na dobrom ili lošem glasu?
Pitam se.
Lagati ili istinu zboriti,
Biti ćutljiv,
Ili pak non-stop govoriti ?
Biti vijeran i bliskima odan,
Ili nekom drugom – biti prodan ?
Pitam se...


„Tek onako“

Dušmanska ruka za gušu me steže
Kicmu lomi, grlo reže.

Bez ikakvog stida i srama
Tuda ruka sije mržnju medu nama

Nemam mira nemam sna
proklet bio ko izmisli rat.

Mnogi su ljudi u toj trci pali
Dragocjeni život nizašta su dali

I sa jedne i sa druge i sa trece strane
Poneka duša od puške pa'ne

Rat ta crna kuga
Odnjela je nekom sina,
Nekom brata, nekom druga

Tek onako....

„Melanholija“


Magla se tiho i jezivo,
na moje dvorište spušta...
I kao smrt ceka, da me Å¡cepa.
Sam sam.
Ne vidim ništa.
Magla gusta kao plazma,
Sakriva radost života.
A onda izdaleka,
Približava se svijetlost neka.
Ugašena svjetiljka na ulici,
Stoji tamna, visoka...
Da li je to neko ko ce me izbaviti
Ili ce me samo baciti u ponor...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 17. 01. 2009. 18:57 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Mićine ti obrvice,
Vrede cele Subotice,
Hakac vidi mačku, veli: "Šice!",
Hakala po kući izbegava hice,
Fukelj stalno u veceu, zbog retke stolice,
Mićo za hakalin faks tvrdi: "Kučine i trice!",
Hakala dobro zna Å¡ta je plamen u lice,
Hakac prvi pjano ulice,
Mićo ti iz Nice,
Hakala u svakoj raji je novice,
Mićo učio harmoniku od izvesnog Jovice,
Fukelj Hakali radi zazubice,
Kad stane da jede pice,
pred Hakalino gladno lice,
Hakac folira da ne zna Č i Ć, pa za hakalinu glad veli: "Mene se ne tice!"
Hakala mora za novu godinu raji da prdloži igru mice,
Mićo radi čaj, iskuhava kunice,
Fukelj jede bokvice,
Rad' zelene stolice,
Na hakalinoj majici, portret je od Kice,
Hakac mu pred rajom dobacuje: "Pičkice!",
Mićo najbolje priča vice,
Na hakalinom bajku, nedostaje sice,
Hakac brije bulju, upoganio hakalin bice,
Hakala celu zimu vuče prehlade i hunjavice,
Dobro bi mu došao jedan dvojni ce,
Al nema jadnik ni kovanice,
Hakac ga tužio sudu, izaći će pred pravino lice,
očekuja ga ročišta, svedoci, parnice,
Hakija bi sinu dao sve, pa kako nema za petarde i prskalice,
Uzeo Hakac da vari, veli sinu: "Gledaj u varnice!"
Mićo snosi ceo pršut s tavanice,
Lebac vruć, lukšije glavice,
Hakc veli: "Po kineskom receptu nedostaje rice!
Hajde sine donesi rice, od brksine mame, tvoje punice!"
U Hakalinoj sobi žohari, stenice,
Hakac u piću za kurban zaklao je gice,
"Hajde sine, obuci tangice,
priđi ocu svome, nek spoje se usnice!"
Mićo hortikulturan, gai ljubičice,
S Hakalom pornići idu nemilice.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 17. 01. 2009. 20:58 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Masteru nisi los, pozitivna poruka i negativne emocije, to se trazi, ovi goticari i zajebanti bi se trebali ugledat na tebe ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: ...only yours stuff...
PostPosted: 24. 01. 2009. 04:48 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Deda i unuk

„Dedice, dedice! Ispričaj mi priču molim te! Umorio sam se od silnoga posla!“, zamoli debeli unuk svoga djeda, dok su skupa faširali meso u porodičnoj mesari. „Ne smijem sinko, ako dođe baba i vidi nas kako zabušavamo, nagrabusili smo i ti i ja!“, odgovorio je deda, starina od osmadeset godina, sa brcima dugim po pola aršina. „Ali dediceee!“, molio je unuk, „Samo jednuuu! Molim te! Molim te! Poslije ćemo sve završit! Molim te dedice! Samo jednuuu!“ – „Pa dobro, de! Ali samo jednu! Sjedimo onda dragi moj, da ti deka ispripovijedi jednu zanimljivu i poučnu priču!“, odobrovolji se deda konačno, te oni sjedoše na dva velika panja. Deda se zagleda u plafon, uzdahnu, pa poče:

„Nekad u ona vremena, kad automobil još uvijek nije bio izumljen, živio je u jednom bogatom talijanskom gradiću jedan izuzetno imućan trgovac Valdo, najbogatiji čovjek u čitavom okrugu. U istom tom gradiću, u isto to vrijeme, živjela je i jedna ljepotica Adelaida, čuvena po lijepim nogama i prepredenoj naravi. Pričalo se da nije postojao muškarac koji je bio kadar da odoli njezinim čarima, a ona je to lukavo koristila da priskrbi za sebe svu raskoš ovoga svijeta. Stoga ne treba da čudi što je Valda među prvima opčinila, jer on joj je mogao pružiti ono što niko drugi nije.

Jednom tako Valdo dade da se izradi najljepša i najraskošnija kočija kakva su majstori bili kadar da urade, i posla je kao poklon gospođici Adelaidi. Gospođica iziđe na balkon nakon što je pozvaše, i zastade u čudu kada ugleda svoje iznenađenje. Kočija je bila od ružinog drveta, bogato izrezbarena i pozlaćena. Na poleđini joj je, najljepšim krasnopisom, bilo izrezbareno: Adelaida. Sjedišta su bila debela i na opruge, presvučena narandžasto-zlatnim platnom, a po podu je bio prostrt debeli perzijski sag. I na jednom i drugom sjedištu je stajalo po par pernatih jastuka, presvučenih platnom sa dalekog istoka, i sa srebrnim resama. Sa ćoškova se uzdizala mjedena konstrukcija tende, a i sama tenda je bila od isto tako skupocijenog platna, opšivena srebnim resama, kao i jastuci. Čak je i mjesto za kočijaša bilo raskošno kao kod kakvog ministra. Zaista, ko je god kočiju vidio, potvrdio je da je to najljepša kočija koja je ikada izrađena.

Adelaida je jako bila zadovoljna kočijom, ali sada je nastao problem što joj uz ovu kočiju nisu odgovarali njeni stari konji, već je željela nove. Čuvši to, trgovac Valdo se najprije ogluši, pošto ga je i sama kočija vraški skupo stajala, ali kada je čuo da će ga gospođica Adelaida držati u nemilosti, brže bolje pohita k njenoj kući, i posla po trgovca konjima Simonea, da dovede najbolji par konja koji ima.

Čekali su nekih pola sata, nakon čega dođe Simone i dotjera divne blizance plemenite arapske pasmine. Čitavih sat vremena Simone je pokazivao svoje konje, dva puta ih je tjerao da se propinju, opipavao im sapi, pokazivao zube, tjerao ih u galop, štoćereć, upotrijebio je svu svoju vještinu prodavača konja, te na kraju reče: 'Eto gospodo, vidjeli ste, od tih konja nema boljih u cijeloj Italiji, a cijena im je prava sitnica!' Valdo upita koliko, na što Simone objavi svoju cijenu: 'Cijenjeni gospodaru, taman kada bi ih i rođenom ocu prodavao, ne bih mogao da ih dadnem za manje od dvije hiljade franaka!'

Čuvši Simoneovu cijenu, Valdo se napuše i pocrveni od bijesa, te ljutito reče: 'Ufff! Nema od tog ništa!“ Na to Simenone stade da govori kako na te dvije hiljade on skoro i da nema zarade, kako ih je i sam, još kao bebe platio preko hiljadu franaka, i kako ih je odgajao u najboljim mogućim uslovima, te kako bi bilo nepošteno prema samome sebi da ih da za manje od dvije hiljade. Tu ga Valdo prekide: 'Znam ja i sam vrlo dobro da su prodavači konja i inače najpošteniji soj u Italiji! Nećeš li pak hiljadu i dvjesto franaka, i da završimo s tim?' Simone opet stade da tjerakonje u kas i da priča kako ih je sam podigao na najskupljoj hrani, te kako cijena ne bi bila niža pa taman da ih prodaje i svom rođenom bratu. Valdo požuti od bijesa, i ponudi vičući hiljadu i tristo franaka. Simone malo zašuti, pa onda opet stade da priča istu priču i da ponavlja svoju cijenu od dvije hiljade. Adelaida, uvidjevši najzad da je Valdo neumoljiv prema Simoneu, stade i sama na Simoneovu stranu, pa skupa s njim poče nagovarati Valda da dadne dvije hiljade njoj za ljubav. Valdo najzad pozeleni koliko se razbjesnio, te demonstrativno napusti Adelaidino dvorište i uputi se svojo kući.

Kad su ostali nasamo, Adelaida razočarano i ljutito reče: 'Eto kakav je on! Cicija! Kupi mi kočiju, a rage da je vuku! Pa gdje to ima, da se tako postupa sa jednom damom?' – 'Bogme, zaista to ne priliči! Dapače, izgledalo bi, da oprostite, čak i smiješno!“

U to deda prekide priču i skoči za mašinu, a unuk za njim. Neko je odškrinuo bio vrata, i oni pomisliše da je to baba. Umjesto babe na vratima se pojavi slika i prilika unukova, samo ženskog spola. Zasmijuljila se petogodišnja debeljuca, a iz usta joj je visila upaljena cigara. „Jebem ti boga prepade nas!“, vrisnu unuk, pa zveknu svojoj sestrici šamarčinu teškom ručerdom, od čeg loptasta djevojčica pade na krvavi pod, a deda priđe i udari je nogom u leđa vičući: „Mrš! Mrš! Mrš odavde! Jebem ti svu fameliju kako me prepade!“ Kad je mala otišla, deda se okrenu unuku i reče: „Eh dragi moj! Da mi nastavimo našu pripovijes! Dakle, Simone je upravo rekao da bi Adelaidina nova kočija sa starim konjima izgledala – smiješno! Jel tako?“ – „Tako je dedice! Pričaj mi dalje!“

„Adelaida onda reče: 'Ah! Kada je tako, neću se ni voziti njegovom glupom kočijom, ali neće ni on mojom!' Simone je timario jedong od svojih konja, i kazao: 'Bogme je ovaj vaš Valdo pravi škrtac! Kada bi takva dama prema meni bila u milosti samo jednu noć, ja ne bih žalio ovih konja sekunde!' Adelaida ga pogled ispod svojih dugih obrva, pa reče: 'Ma vi ste svi isti! Jaki na riječima, ali salbi na djelu!' – 'Gospođice, ja ne lažem! Kunem vam se, kada bi vi prema meni bili samilosni makar jedan jedini put kao prema Valdu, ja bih vam poklonio ove konje!', a par sekundi docnije, Valdo doda: 'Samo vjerujem, gospođice, da kada biste vi bili prema meni u milosti samo jednom, bili biste još bar pet puta', te se značajno osmijehnu i zaigra lijevim brkom.

Gospođica Adelaida ga je odmjeravala par časaka, nakon čega reče: 'Pa dobro! Eto, recimo da ja i pristanem, da li biste mi odmah predali vaše konje?' – 'Odmah gospođice Adelaida! Ja ne volim da ostajem dužan, a ne volim ni kada meni duguju! Čist račun, duga ljubav!' – 'E pa ako je tako... Marko! Marko! Dolazi ovamo!', povika gospođica Adelaida, na što dotrča jedan malo ćopav lakej (svoje prave noge se ratosiljao cijepajući drva, a sada je bio potklocan drvenom), i utjera plemenite blizance u štalu gospođice Adelaide. 'E pa hajdemo onda, dragi moj Simone, da prebijemo taj dug, i da vidim vrijediš li baš kolko kažeš!', reče gospođica Adelaida, pa primi Simonea za ruku, i povede ga u svoju kuću.

Kad je Simone priteže gospođicu poda se i svrši posao prvi put, ova pade opijena sladostrašću na postelju, i tiho zaječa od zadovoljstva. On krenu da se sprema, a onda skoči i objesi mu se oko vrata,ne puštajući ga da ide dok ne odradi još jednom. Simone posluša i odradi još jednom, ali Adelaida mu opet ne dade da ide. Što je on više radio, ona ga je više željela, te najzad, Simone osta do sljedećeg jutra. Izjutra je ustao da se sprema, i kada je Adelaida skočila da ga zadrži dok je bar još jedanput ne poturi poda se, on je odgurnu i reče da mora ići jer ima obaveza. Ispratila ga je sva u suzama.

Pravo od Adelaide, Simone se uputi Valdu, i izvjesti ga da su konji u Štali gospođice Adelaide, i da je sve već plaćeno. Valdu nije bilo jasno odakle Adalaidi toliki novci, a Simone reče da mu ona nije dala novce, nego da se on upotrijebio jednom njezinim prstenom, te da se odatle namirio. 'Eh prevrtljivica mala! Taj me prsten stajao upravo dvije hiljade franaka! Ali gotovo je sad! Simone, evo vam dvije hiljade franaka, vratite mi prsten!' Simone tada reče da se on prstenom poslužio samo koliko treba, i da je prsten zapravo ostao kod gospođice. Ovakav odgovor zbuni Valda, te on posla slugu Adelaidi da vidi je li prsten kojim se Simone poslužio zaista kod nje, kao i Simoneovi konji, a do tada zamoli Simonea da pričeka dok se sluga vrati.

Sluga je došao gospođici i prenio gazdino pitanje, a ova je bila dovoljno oštroumna da shvati o čemu se radi, pa reče da je istina, te pokaza prsten kako bi ga sluga i vidio prije nego se vrati svome gospodaru. Potom Marko otvori štalu i pokaza Valdovom slugi konje, nakon čega ovaj ode natrag gospodaru svom.

Kad se sluga vratio i objavio: 'Gospodaru! Istina je sve što kaže! I Prsten i konji su kod gospođice Adelaide!', Valdo izbroja dije hiljade zlatnika i uruči ih Simoneu, jetko govoreći: 'Prevrtljivica mala! Ovo joj je zadnji put da me tako nasamari! Eh! Valdo, Valdo! Nisi ni ti više onaj stari! Prije si ti čitavu Italiju vukao za nos, a sada to isto tebi radi jedna jedina žena! Pih!' Simone je uzeo svoj novac, izašao na put, i pošao kući raspjevan.

Čiča-miča, gotova je priča!“, završi deda svoju priču, kad se vrata naglo otvoriše i na lica im natjeraše grozan strah.

U prostoriju je ušla izborana, krezuba starica, brade duge pola aršina, sa vrelim tignjem punim vrelog ulja u ruci. „Barabe jedne ništa ne radiete majku vam božiju!“, povika, pa hitnu ono vrelo ulje deki u lice. Deda pade jaučući, a unuk stade da skviči kao prasić. Baba ga je uhvatila za uho, i sve ga tignjem tukla po glavi, dok je nogama gazila isprženog deku. Unuka je stala na vrata, i smijala se paleći ostatkom prošle novu cigaru. „Majku vam božju! Dirate mi djete vamo i zajebavate se, a niste ni do pola posla došli! Majku vam božju! Barabe jedne!“

Na stolu je, okrućeno hrpicama mljevenog mesa, stajalo pola mrtvog Cigana.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 733 posts ]  Go to page Previous  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group