Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 16:02

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 239 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Next
Author Message
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 20:54 
Offline

Joined: 11. 06. 2010. 19:50
Posts: 588
sihirbog wrote:
sluze kao dekor



Dekor je glavna stvar u islamskoj "umjetnosti"...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 21:43 
Offline
User avatar

Joined: 25. 02. 2005. 00:05
Posts: 2437
Dukljanin wrote:
Ustvari "Bog je stvorio covjeka po svom obliku" je uglavnom katolička "konstatacija", zato u jednoj epizidi "Simpsonovih" Bozja Ruka je prestavljena kao ljudska koja izlazi kroz oblake hahah...

mikelanđelo? :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 22:13 
Offline

Joined: 11. 06. 2010. 19:50
Posts: 588
Sto Mikelandjelo?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 22:23 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Dukljanin wrote:
Neznam za islam al u pravoslavlju slicno budizmu (koji je opet učenje ne religija), Boga je moguće spoznat.
Ustvari "Bog je stvorio covjeka po svom obliku" je uglavnom katolička "konstatacija", zato u jednoj epizidi "Simpsonovih" Bozja Ruka je prestavljena kao ljudska koja izlazi kroz oblake hahah...
Po pravoslavlju,iliti vizantijskoj filosofiji postoje Bozanska sustina i Bozanske energije.Bozanska sustina je nesaznatljiva dok se covjek "obožuje" putem molitve, posta i ostalih stvari, kroz opit bozanske energije ,u pravolsavlju je to Svjetlost, poput Tavorske svjetlosti koja se pominje u Bibliji (Novi Zavjet jelte).Zatim postoji i učenje o Trima Ipostasima Bozijim.Ti ipostasi jesu Bozanska "izvornost" Sina, Duha Svetog i naravno Oca.Dakle imaju istu "suštastvenost" al do covjeka mogu da dopiru energije samo Duha Svetog i Sina.Isijavanje tih energija do čovjeka prestavlja opitovanje to jest spoznavanje Boga i energija Bozjih....


Naravno da sve to postoji u Islamu al to je misticizam, tj. sufizam. Kod Jevreja je to Kabala i drvo zivota niz koju se spusta blagoslov i bozije svjetlo iz Ain Soph Aura. Jedino sto Islam ne priznaje sveto trojstvo. Sina nema, a sveti duh je boziji vjesnik arhandjel Gabrijel. U principu sufije (dervisi, kako ih kod nas cesto zovu mada su oni samo podgrupa) teze ka "fana"-i, unistenju, ega tojest. U takvom stanju je covjek dostignuo svojevrsnu "nirvanu" i moze primiti/primjetiti boziju prisutnost.

No da bi se do toga doslo mora se proci kroz ritualno odricanje/prociscavanje. Osama, meditacija, isposnistvo...slicno Monasima i Kaludjerima. Vjera u smislu ne grijesiti/biti posten/ispunjavati ritualne zapovjedi/otici u raj poslije sudnjeg dana je ona koja je za 99% obicnih smrtnika. Oni koji boga traze na ovom svjetu imaju tako, malo trnovitiji put.

Sad, to sve dovodi do pitanja sta je sekta a sta je pravovjerno...a taj argument je po meni omanji ouroboros, cirkularan je. Jeli protestantizam pravovjera a katolicanstvo/pravoslavlje neka misticna sekta? U duhu postavljenog pitanja, ni sufizam i vehabizam se ne mogu pomiriti. Svi su drugima heretici i apostati.

edit : ali da, u toj teoloskoj sustini, islam je puno blize pravoslavlju nego katolicizmu.


Last edited by stari serator on 13. 08. 2010. 22:26, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 22:24 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Dukljanin wrote:
Sto Mikelandjelo?


ma ona njegova sa krova sistinske kapele...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 22:32 
Offline

Joined: 11. 06. 2010. 19:50
Posts: 588
stari serator wrote:
Dukljanin wrote:
Sto Mikelandjelo?


ma ona njegova sa krova sistinske kapele...



Moj prijatelj kaze, "ona slika ona dva prsta koja se sastavljaju, pa to je jebote filozofija" hahah..ja mu kazem ne to je ilustracija hahha....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 22:34 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
hahahaha

al sto jes jes, ilustracija. zato je da vinci uvjek umjetnik a mikelandjelo smrad.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 22:38 
Offline

Joined: 11. 06. 2010. 19:50
Posts: 588
stari serator wrote:
Dukljanin wrote:
Neznam za islam al u pravoslavlju slicno budizmu (koji je opet učenje ne religija), Boga je moguće spoznat.
Ustvari "Bog je stvorio covjeka po svom obliku" je uglavnom katolička "konstatacija", zato u jednoj epizidi "Simpsonovih" Bozja Ruka je prestavljena kao ljudska koja izlazi kroz oblake hahah...
Po pravoslavlju,iliti vizantijskoj filosofiji postoje Bozanska sustina i Bozanske energije.Bozanska sustina je nesaznatljiva dok se covjek "obožuje" putem molitve, posta i ostalih stvari, kroz opit bozanske energije ,u pravolsavlju je to Svjetlost, poput Tavorske svjetlosti koja se pominje u Bibliji (Novi Zavjet jelte).Zatim postoji i učenje o Trima Ipostasima Bozijim.Ti ipostasi jesu Bozanska "izvornost" Sina, Duha Svetog i naravno Oca.Dakle imaju istu "suštastvenost" al do covjeka mogu da dopiru energije samo Duha Svetog i Sina.Isijavanje tih energija do čovjeka prestavlja opitovanje to jest spoznavanje Boga i energija Bozjih....


Naravno da sve to postoji u Islamu al to je misticizam, tj. sufizam. Kod Jevreja je to Kabala i drvo zivota niz koju se spusta blagoslov i bozije svjetlo iz Ain Soph Aura. Jedino sto Islam ne priznaje sveto trojstvo. Sina nema, a sveti duh je boziji vjesnik arhandjel Gabrijel. U principu sufije (dervisi, kako ih kod nas cesto zovu mada su oni samo podgrupa) teze ka "fana"-i, unistenju, ega tojest. U takvom stanju je covjek dostignuo svojevrsnu "nirvanu" i moze primiti/primjetiti boziju prisutnost.

No da bi se do toga doslo mora se proci kroz ritualno odricanje/prociscavanje. Osama, meditacija, isposnistvo...slicno Monasima i Kaludjerima. Vjera u smislu ne grijesiti/biti posten/ispunjavati ritualne zapovjedi/otici u raj poslije sudnjeg dana je ona koja je za 99% obicnih smrtnika. Oni koji boga traze na ovom svjetu imaju tako, malo trnovitiji put.

Sad, to sve dovodi do pitanja sta je sekta a sta je pravovjerno...a taj argument je po meni omanji ouroboros, cirkularan je. Jeli protestantizam pravovjera a katolicanstvo/pravoslavlje neka misticna sekta? U duhu postavljenog pitanja, ni sufizam i vehabizam se ne mogu pomiriti. Svi su drugima heretici i apostati.

edit : ali da, u toj teoloskoj sustini, islam je puno blize pravoslavlju nego katolicizmu.


Istorija kaze da je islam u pocetku smatran od strane nekih izvora kao jereticko ucenje hriscanstva.Pa nije ni cudo sto su slicni.
Pravovjerje i jeste ovo misticko jer vjerovanju jednog protestanta smeta neki vid kartezijanskog uzdržavanja ka toj vjeri ako me kontas.A da stoji ouroboros ili Mebijusova traka stoji...posto smo u moderno doba individa odlucuje o tome (za sebe).
To da je taj misticki put za izabrane stoji al ja bih rekao da je on za one sto su izabrali taj neki nacin.Jer svi smo "boziji" al samo neki postanu sveci.
Korijeni i pravoslavlja, eto i islama pa i nekih drugih opitnih religija/ucenja poticu od novoplatnista, neki hriscanski oci to i ne kriju.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 22:40 
Offline

Joined: 11. 06. 2010. 19:50
Posts: 588
stari serator wrote:
hahahaha

al sto jes jes, ilustracija. zato je da vinci uvjek umjetnik a mikelandjelo smrad.


Neznam ja sam uvije volio vise srednjovjekovnu negoli neo grcku umjetnost...i likovno i sustinski...mada tajna vecera Vincijeva je lijepa to stoji!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:07 
Offline

Joined: 04. 11. 2008. 15:05
Posts: 330
Lijepa :mrgreen:

Uvjek renesansa,nikad antika :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:08 
Offline
User avatar

Joined: 25. 02. 2010. 02:23
Posts: 421
Location: Cazin
Jao filozofa. :/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:09 
Offline

Joined: 04. 11. 2008. 15:05
Posts: 330
Al\m/a wrote:
Jao filozofa. :/


Uvjek Sopenhauer,nikad Kant.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:15 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Dukljanin wrote:
Istorija kaze da je islam u pocetku smatran od strane nekih izvora kao jereticko ucenje hriscanstva.Pa nije ni cudo sto su slicni.


Nevjerniku je to zaista isti kurac, manje il vise dlaka, a i rutavost stvar preference :mrgreen:

Isti mit kreacije, iste alegorije i navodni "prethodnici" (Noa, Lot...), i na kraju isti ishod (sudnji dan, pakao i raj). E sad tu su neke sitne razlike u ritualu i teologiji. Sta se moze a sta nemoze.

Dukljanin wrote:
Pravovjerje i jeste ovo misticko jer vjerovanju jednog protestanta smeta neki vid kartezijanskog uzdržavanja ka toj vjeri ako me kontas.A da stoji ouroboros ili Mebijusova traka stoji...posto smo u moderno doba individa odlucuje o tome (za sebe).


Problem je da smo u postmodernom dobu, fanaticni zeloti imaju puske i spremni su da ociste boziju zemlju od nevjernika i heretika. Mislim na vehabije i juznjacke baptiste. A i jevreji imaju svoje cvecke, ustvari, oni su u vecini takvi :lol:

Dukljanin wrote:
To da je taj misticki put za izabrane stoji al ja bih rekao da je on za one sto su izabrali taj neki nacin.Jer svi smo "boziji" al samo neki postanu sveci.
Korijeni i pravoslavlja, eto i islama pa i nekih drugih opitnih religija/ucenja poticu od novoplatnista, neki hriscanski oci to i ne kriju.


Islam kaze da je on od Abrahama, te da drugi lazu da je isti bio "jevrej", tojest, i krscanstvo i judaizam su "hereza" prave, izgubljene vjere koja se kroz muhameda vraca. A sto se tice samih Grka, Islamska filozofija iz zlatnog doba (srednjeg vjeka) duguje najvise Grcima.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:20 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Dukljanin wrote:
stari serator wrote:
hahahaha

al sto jes jes, ilustracija. zato je da vinci uvjek umjetnik a mikelandjelo smrad.


Neznam ja sam uvije volio vise srednjovjekovnu negoli neo grcku umjetnost...i likovno i sustinski...mada tajna vecera Vincijeva je lijepa to stoji!


podrzavam tvoj ukus bar u necemu. da vinci je bio strava tehnicar, ali je i sustina njegovih slika bila meni daleko iznad obicnih placenika (mikelandjelo)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:25 
Offline

Joined: 04. 11. 2008. 15:05
Posts: 330
Konacno da se i ja slozim.Jes,bolje bit kucna varijanta nego kurcolizac.Iako su ko tehnicari tu negdi,blizu iste skale :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:29 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Dukljanin wrote:
sihirbog wrote:
sluze kao dekor



Dekor je glavna stvar u islamskoj "umjetnosti"...


istina, islamska umjetnost i nije nista do ornamentacije. malo im je apstrakcija i moderna pruzila avenije kojim mogu hodati ali puno toga je na silu u i u povojima, a i nema se kome, arapi su kao narod opsjednuti kicom. ima puno boja al je zlatna najdraza. naravno ne svi, magreb (zapad) je prilicno etnocentrican ali zaljev i sam su turbo par excellence.

Ovaj Arapski zaljev je bas turbo doveden do svoje najuzvisenije evolutivne tacke. sto bi jedan Amerikanac (i oni sami braca po kicu i neukusu ali ni blizu tako vulgarni) reko...

new money run riot


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:31 
Offline

Joined: 11. 06. 2010. 19:50
Posts: 588
Dukljanin wrote:
Pravovjerje i jeste ovo misticko jer vjerovanju jednog protestanta smeta neki vid kartezijanskog uzdržavanja ka toj vjeri ako me kontas.A da stoji ouroboros ili Mebijusova traka stoji...posto smo u moderno doba individa odlucuje o tome (za sebe).

Problem je da smo u postmodernom dobu, fanaticni zeloti imaju puske i spremni su da ociste boziju zemlju od nevjernika i heretika. Mislim na vehabije i juznjacke baptiste. A i jevreji imaju svoje cvecke, ustvari, oni su u vecini takvi :lol:

Dukljanin wrote:
To da je taj misticki put za izabrane stoji al ja bih rekao da je on za one sto su izabrali taj neki nacin.Jer svi smo "boziji" al samo neki postanu sveci.
Korijeni i pravoslavlja, eto i islama pa i nekih drugih opitnih religija/ucenja poticu od novoplatnista, neki hriscanski oci to i ne kriju.


Islam kaze da je on od Abrahama, te da drugi lazu da je isti bio "jevrej", tojest, i krscanstvo i judaizam su "hereza" prave, izgubljene vjere koja se kroz muhameda vraca. A sto se tice samih Grka, Islamska filozofija iz zlatnog doba (srednjeg vjeka) duguje najvise Grcima.[/quote]


Ziloti su neke krajnosti i smijurije na kraju krajeva mada dosta ljudi tvrde da su oni pravije pravoslavlje hahah...Uglavnom tvrde da se mora dijete prilikom krstenja umakat tri puta u vodu al cijeli, ko se udavi, jebi ga....
Islam dugije dosta aristotelu, bar sam tako citao u neke knjige gdje se isto pominje, direktno negog islamskog filosofa nisam citao...mada kao sto znas ne mozesmo se zadovoljih filosofijom religije, nje se lako zasitit i ima kraja...samo moderna...samo zapad...hahah


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 13. 08. 2010. 23:34 
Offline

Joined: 11. 06. 2010. 19:50
Posts: 588
stari serator wrote:
Dukljanin wrote:
sihirbog wrote:
sluze kao dekor



Dekor je glavna stvar u islamskoj "umjetnosti"...


istina, islamska umjetnost i nije nista do ornamentacije. malo im je apstrakcija i moderna pruzila avenije kojim mogu hodati ali puno toga je na silu u i u povojima, a i nema se kome, arapi su kao narod opsjednuti kicom. ima puno boja al je zlatna najdraza. naravno ne svi, magreb (zapad) je prilicno etnocentrican ali zaljev i sam su turbo par excellence.

Ovaj Arapski zaljev je bas turbo doveden do svoje najuzvisenije evolutivne tacke. sto bi jedan Amerikanac (i oni sami braca po kicu i neukusu ali ni blizu tako vulgarni) reko...

new money run riot


Da jer je ikonoboracka.Nista sto pravi sijenku i sto je mimezis nije tamo dozvoljeno.
Al bolje i stari islamski ornamenti nego jugendstil.
Kako kaze Viljem Woringer, simetrija i ornamentika je u iskonskom umjetnickom htjenju svakog naroda, geometrijska simetrika u ornamentici bi prestavljala vrhunac...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 14. 08. 2010. 02:22 
Offline
User avatar

Joined: 25. 02. 2005. 00:05
Posts: 2437
Al\m/a wrote:
Jao filozofa. :/

alma kaćemo na sendvič


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: IMA BOGA
PostPosted: 14. 08. 2010. 02:25 
Offline
User avatar

Joined: 01. 02. 2010. 20:13
Posts: 2161
Location: Brazil
Dee Sub Wun wrote:
Al\m/a wrote:
Jao filozofa. :/

alma kaćemo na sendvič


Ona je vegetarijanac , pa se shodno tome pobrini da ubacis koji kolut salame :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 239 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 12  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group