Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 17:13

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 17. 03. 2011. 12:03 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Striker wrote:
zato zivi zivot ko da ti je svaki dan posljednji :)



:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

a ne znam, ne razumijem se ja u tehnologiju da bih mogo bit kompetentan govoriti o tome, vjerovatno ste u pravu, ali šta da radim kad sam već zastupao suprotne stavove, moram da ih branim, makar iz inata! :twisted: :twisted: :twisted:


šalu na stranu, nek se pravi svašta, samo nek to bude sigurno i korisno, jebo ti budućnost kad na svakih 15-20 godina izgine par stotina hiljada ljudi, a još deset puta više se smrtno razboli.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 17. 03. 2011. 12:33 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
Striker wrote:
dinko wrote:
najviše bi volio otići tamo i pomoći, al fakat. to mi je najdraža strana zemlja.


hajd sad otiđi pičko haha :mrgreen:


da znam da u Bosni kupe volontere da idu tamo odmah bi se prijavio.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 17. 03. 2011. 15:29 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
Thy_light wrote:
japan 3 najveca ekonomija na svijetu, zato je smijesno!! :lol:


Pa kakve to veze ima, nije kao da je to neki novac, to su jednostavno stvari koje ti govore da nisi sam, sto puno znaci.. da se desilo to nekom drugom narodu, pa pola bi ih pokrepalo od panike, pohlepe, pljackanja, nemorala.. a evo Japanci danas, jucer, u stranoj zemlji, pored svega, 500 000 kuna iz veleposlanstva u Zagrebu dali za rijesenje vatrogasnog vozila, bolnice.. :S i kako onda mozes ne pomoci takvim ljudima..?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 17. 03. 2011. 16:17 
Offline
User avatar

Joined: 06. 03. 2011. 11:54
Posts: 156
Location: Velika Kladusa/Norveska
Ma dosta mi i vise japana koda nema drugi mjesta na svijetu gdje se ljudi pate i umiru, a oni nisu na dnevniku 24/7, ovo je tipicno


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 17. 03. 2011. 18:21 
Offline
User avatar

Joined: 03. 07. 2010. 13:25
Posts: 207
http://www.youtube.com/watch?v=gaLx5sRP ... re=related


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 18. 03. 2011. 21:53 
Offline
User avatar

Joined: 08. 11. 2006. 01:42
Posts: 597
Location: Belpaese
Sto se tice davanja love, mislim da nije suplja rabota. Makar znamo da taj novac nece zavrsiti u pogresnim rukama, kako je se desavalo kod nas u ratnim godinama, a vjerujem i u Indoneziji nakon tsunamija, u Haitiju itd. Japanci su cudan narod, ali su bez sumnje posteni i imaju nesalomljiiv kodeks vrijednosti. Kad je nedavno bio zemljotres u Italiji, svakodnevno su hapsili sakale koji su pokusavali iskoristiti guzvu i opljackati rusevine. U Japanu toga nema, t.j. vjerovatno ima, ali se radi o zanemarivim i rijetkim dogadjajima. Taj sitnis koji uspijemo prikupiti ce u svakom slucaju biti iskoristen na neki nacin, znaci da nije uzaludno pomaganje. Ovo govorim jer se i u mojim krajevima naveliko najavljuje zemljotres vec mjesecima, pa ako zatreba da budete spremni pogurat sa kojom markicom... :mrgreen:
Sto se nuklearnih centrala tice, to je vec puno kompleksnija i sira tema. Ljudi emotivno reaguju usljed prirodnih katastrofa i normalno je da je se u ovom trenutku stvorila averzija prema tom nacinu proizvodnje energije: protesti naroda i reakcije vlade u Njemackoj, u Italiji je bas bila aktuelna reforma zakona o nukleranim centralama, koje su zabranjene vise od 20 godina, ali to ce sad vjerovatno pasti u vodu.
Ja licno nemam bas neko cvrsto i rezolutno misljenje o svemu tome, mogu jedino vagati pozitivne i negativne aspekte i do neki dan je to sve bilo izbalansirano, trenutno su ovi negativni tezi, bas zbog te emotivne reakcije na scene iz Japana.
Cinjenica je da su troskovi za izgradnju neklearne centrale ogromni (4-5 milijardi eurica) i da se ta investicija amortizuje tek nakon 20-30 godina. Znaci tek tad nuklearna energija postaje isplativa i njena proizvodnja kosta manje od ostalih. Naravno uvijek u prikrajku vreba sejtan: elementarne nepogode, ljudska nepaznja, teroristicki napadi itd.. Takodjer postoji i problem odlaganja nuklearnog otpada. A i cijene uranija ce rasti paralelno sa potraznjom istog, sto stavlja u pitanje isplativost na duze staze.
S druge strane alternativni izvori (sunce, vjetar, biomase) su relativno skuplji i nisu djelotvorni do te mjere, niti ih je jednostavno koncentrisati na jedno mjesto. Ali postoje primjeri gradova u kojima su stanovnici osvijesteni sa te tacke gledista, inteligentno koriste energiju, i u biti putem tih alternativnih izvora pokrivaju skoro svu energetsku potraznju. Koliko god demagoski zvucalo, ja mislim da treba tabati ovu stazu prije svega. Naravno nema smisla zatvarati nuklearne centrale u drzavama u kojima besprijekorno ferceraju, i koje posjeduju know how zasnovan na decenijama istrazivanja i usavrsavanja. Eventualno poostriti zakone, i sto se tice kontrole postojecih n. centrala, a pogotovo otvaranja novih.
Eto toliko od mene, ako sam nekoga previse smorio nek’ oprosti i nek’ se sjeti da me mozda uskoro nece biti zbog onog najavljenog zemljotresa. :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 18. 03. 2011. 21:58 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
dinko wrote:
Striker wrote:
dinko wrote:
najviše bi volio otići tamo i pomoći, al fakat. to mi je najdraža strana zemlja.


hajd sad otiđi pičko haha :mrgreen:


da znam da u Bosni kupe volontere da idu tamo odmah bi se prijavio.


u Bosni kupe volontere samo za hrvacka gradilista :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 25. 03. 2011. 01:27 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/243403/Ja ... emljotresa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 25. 03. 2011. 16:01 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
Respect


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 25. 03. 2011. 17:19 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
to su ljudi ba...ja mislim da bi kod nas ovo moji unuci pravili :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Japan
PostPosted: 25. 03. 2011. 17:58 
Offline
User avatar

Joined: 11. 06. 2010. 02:22
Posts: 1097
Location: Gornja Maoča
nekrodemon wrote:
to su ljudi ba...ja mislim da bi kod nas ovo moji unuci pravili :lol:


Šta mislim, znam da bi kod nas moji unuci gradili da se ovakvo nešto sad dogodi :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 31 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group