Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 05:49

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject: Desiderata
PostPosted: 15. 12. 2007. 17:15 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2007. 18:02
Posts: 10
Location: Zagreb
Evo jednog lijepog filozofsko - duhovnog teksta koji me iznova "smiri" svaki put kada ga procitam. Rijec je o cuvenoj "Desiderati"

Idi smireno kroz buku i užurbanost i sjeti se mira koji se može naći u tišini. Koliko je to moguće budi u dobrim odnosima sa svim ljudima, govori svoju istinu smireno i jasno, te slušaj druge, čak i glupe i neuke jer i oni imaju svoju priču. Izbjegavaj bučne i agresivne osobe jer one su teret duhu. Ako uspoređuješ sebe sa drugima možeš postati ogorčen ili ponosan, jer uvijek će biti većih ili manjih od tebe. Raduj se svojim dostignućima, kao i svojim planovima. Održi entuzijazam za vlastiti poziv, ma koliko on skroman bio, to je pravo blago u promjenjivim vremenima. Budi obazriv u svojim poslovima, jer svijet je pun prijevara, ali neka te to ne smeta da vidiš vrline koliko ih ima. Mnogi ljudi teže za visokim idealima, svuda je život pun heroizma. Budi ono što jesi, budi svoj. Pogotovo nemoj glumiti ljubav, jer usprkos svoj ogorčenosti i razočaranjima ona je vječna kao trava. Spokojno primi iskustvo godina, skladno napuštajući stvari iz mladosti. Gaji duhovnu snagu da te štiti od iznenadne nesreće, ali ne žalosti sam sebe izmišljotinama. Mnoga stradanja nastaju iz umora i osamljenosti. Osim održavanja zdrave discipline budi blag prema sebi, jer ti si dijete svemira ništa manje nego drveće i zvijezde. Imaš pravo biti ovdje, bilo ti to jasno ili ne, nema sumnje da se svemir ispravno razvija. Dakle, budi u miru s tvorcem ma kakvim ga zamišljaš i bez obzira kakav ti je posao i kakve su ti inspiracije u bučnom komešanju života zadrži mir u svojoj duši. Pored sve prljavštine, jadikovanja i porušenih snova, ovo je ipak divan svijet. Ne brini ni za što, budi pažljiv, teži biti sretan.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Desiderata
PostPosted: 20. 12. 2007. 16:17 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Instant rjesenja... budi, idi, nastoj, nemoj, izbjegavaj, bla, bla... Lijepo sto tebe smiri, mene dodatno frustrira i histerizuje.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Desiderata
PostPosted: 20. 12. 2007. 23:35 
Offline
User avatar

Joined: 30. 08. 2007. 19:01
Posts: 361
Location: sisak,hrvatska
me likey.to je više manje ono čega se držim...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Desiderata
PostPosted: 20. 12. 2007. 23:36 
Offline
User avatar

Joined: 30. 08. 2007. 19:01
Posts: 361
Location: sisak,hrvatska
tog se više manje držim.dobar tekst...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Desiderata
PostPosted: 21. 12. 2007. 03:52 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
ahhh desiderata, najveca hrpa smeca, lazi i besramne gluposti od novog zavjeta pa do sad.

zaista ljudi, gdje vi zivite? u "diznilendu" stob mux reko?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Desiderata
PostPosted: 22. 12. 2007. 02:56 
Offline
User avatar

Joined: 08. 10. 2005. 22:56
Posts: 1244
Location: NYC
hahahaha vise bi me iznerviralo kad bi ovo morala na pamet da ucim,nego sto bi me smirilo kad bih ga zapamtila :lol:

Idi napusen kroz buku...i boli te kurac za sve :D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group