Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 07:27

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 06. 01. 2008. 13:19 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Ako iko od vas zna neke kvalitetne Tursko-Slavenske (pa cak i vi Dalmatinci/Primorci sa vasim Talijanizmima) opaske koje se mogu potvrditi kao izvodnice iz drugih jezika molim vas da ih ovdje obiljezite sa duznim objasnjenjem, inace sam teski ljubitelj prljavih i ogavnih uzrecica na raznim dijalektima, te mislim da bi bilo produktivno da svi zajednicki rasirimo svoje leksikone...

HARAMZADA (kao i izvednice haram-pasa...etc...) - U nasem Slavenskom jeziku jedini spomen najgore rijeci iz mojeg djetinjstva (odrastao sam u Pakistanskoj osnovnoj/srednjoj skoli) sam nasao u "CRVENOM BAN"-u Vuka Stefanovica Karadzica. Po leksikonu na kraju knjige rijec odgovara znacenju na Slavenskom, tojest, djete grijeha, Haram+Zada. Rijec je jos uvjek u opticaju u Pakistanu i Iranu za nas ekvivalent "KOPILE". Inace sam veliki ljubitelj Turcizama u Juzno-Slavenskom (jedini realni jezik za inace unisten Srpsko-Hrvatski). Mislim da bi moj jaran Djole ovdje mogao doprinijeti kao istinski ljubitelj atavistickog Srpskog (koji je daleko vise obogacen Turskim nego sto je naizgled inace pro-Hrvatski Bosanski dialekt, koji debelo naginju prema Poljsko-Ruskim rjesenjima, koja po meni manjkanju ezoterizmom inherentnom u jezicima koji su incidentalno pod teskim utjecajima napadajucih kultura).

Sve uz KARA dodatak (KARAHANA, KARABEG, KARAVILAJET). KARA=Crno na Turskom. Prekrasno rjesenje za sve crnilo Balkana na koje su Turci nasrnuli. KARAHANA=Kurvina kuca, iliti direktno crna kuca. KARABEG=crni vladar iliti zlostavljac Imperijske autonomije. KARAVILAJET iliti zemlja crnila i grijeha u kojoj zakoni svevisnjeg ne postoje (BOSNA).

BALIJA = SELJAK, RATAR..prilicno interesantna opaska za domicilne muslimane...samo nemogu dokucit kako se nisu sjetili tako invetivnih uvreda kao KARABALIJA (moja licna reakcija na super sjebavajucu KARAVLAH, iliti pravoslavac)

Ajte nastavite sa atavizmima iz mahale (kvarta). Volio bih cuti izopacenosti i originalosti, nalik na "volipasni", "anamo", "kompijeri", stagod jebem mu mater, (pogotovo ako su iste iz Otomanske direktive...nije dzabe Sultan Mehmed Fatih bio polu-Hercegovac). Sve sto je naizgled seljakluk u BiH je u biti esencija Slavenstine izvan Turske dominacije, a i ono sto jest je definitivno vrijedno pamcenja kao kulturalna zaostavstina...Ako nista, Bosanci i Hercegovci su nadareni u toj nekakvoj jezicnosti koja je presjek izmedju decidno zapadnijih Zagoraca (Hrvata) i ekstremnih Turcizama juga Srbije (koji su svjet cari sam za sebe), pa da bi bili inteligentniji, geografski, kulturalno, ajmo se prosipat za dobrobit sviju...

U svakom slucaju takva analiza ce biti daleko informativnija i osnovanija nego manija H Balilluka koja je uzrocila rasirene idiotizma (medju BOSHNJACIMA i onima dodvoljni glupim da se tako osjecaju) kao HLUPITI, HASTAL...i idiotska negiranja slova H u nasim "Srpskijim" djelovima gdje hamburger postaje "AMBURGER", haustor postaje "AUSTOR" i slicno...

Posto smo gradjani drzave jebenih idiota, red bi bio da mi (iole) pametni nesto po tom pitanju poduzmemo...

Samo da napomenem, za Mundzose (BALIJE i ostale Muslimanske uber-Seljake) generalno...Burek sa Sirom je kompletno pravilan naziv. Burek=Pita. Nema nikave indicije da Burek odredjuje tjesteninu sa mesom, dapace, Arapi i Turci jos uvjek svoje sirnice i krompiruse nazivaju "Burek sa sirom" i "Burek sa krompirima", te je upotreba rijeci Burek ocito indikativna kao navika Muslimana BiH, koji su ocito po prirodi jebeni mesozderi (ergo, ne jede pite onaj ko ima, neg onaj ko je naucio, jedini zaista sveti Bosanski princip, at all costs, doth not sink).

I da, naveo bih kao zakljucak kroz putovanja i druzenja sa juznim-amerikancima, afrikancima, arapima, jevrejima, kinezima, japancima...generalno pirznatu cinjenicu da boljeg obroka od JANJETINE mane, pogotovo ako kakav Hercegovac ne zavrti jedno petnes na kombinatornom rostilju sa dosta bjelog luka i soli...

Ako ista valja u nasoj kurcevoj drzavi, onda je to Gojko i njegovi brutalno masakrirani janjci....

Turski (izvorni, centralno azijski, tojest Uzbeksitanski, Kazakhstanski, Tajikistanski, Turkmenski) je meni licna fascinacija, a kojem poligloti nebi bio bilo kakav jezik bez padeza, pogotovo ako zvuci kao kamenje koje se tetura niz bacvu...???

UGUR-besjede, to mi je naum...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 06. 01. 2008. 17:06 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 07. 01. 2008. 01:09 
Offline
User avatar

Joined: 25. 04. 2006. 01:50
Posts: 446
Neki dan sam cula komsinicu, stariju zenu, kako spominje da je ova druga trebala uzeti HABER KUTIJU i nazvati je :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 13:35 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Quote:
Sve uz KARA dodatak (KARAHANA, KARABEG, KARAVILAJET). KARA=Crno na Turskom. Prekrasno rjesenje za sve crnilo Balkana na koje su Turci nasrnuli.

Recimo moje prezime. Mora da je neko od predaka bio plaho gadan karakter :P

I ja sam misljenja da turcizni cesto znaju biti veoma deskriptivni, iako je za odgovarajuce znacenje nekada tesko definisati. Uzmimo u obzir suptilnu rzliku izmedju pojmova hala, ćanifa, toalet i wc. Znacenje je slicno, ali da je isto - niposto!

Slicnih primjera ima jako puno. Kao i uvijek, kada je potrebno slabo sta pada na pamet. Al' evo ipak nesto "na prvu", samo nemam zivaca da objasnjavam: kabadahija,jalijaš, džiber, hahar ćuskija, čontr, ili recimo izvedenice tipa meščini (tebi se meščini? :lol:)

Ima jos jedna kategorija zanimljivih rijeci, naime kovanice kucne prozivodnje. Siguran sam da postoje u velikom broju familija. Recimo:
Buranija kandžijuša - kuhana buranija sa puno grubih i krupnih vlakana (kandžija) koja se moraju vaditi iz usta :P Sinonim za odvratnu hranu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 14:46 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Aha, bas interesting, fino postavljen topic... Ja necu iskljucivo o turcizmima, prosto cu o nekim terminima za koje pretpostavljam da su turcizmi, preuzetim i "prilagođenim" stranim terminima (ovo je citava trilogija komike sama za se :lol: ) i kovanicama. Rijecnik moje babe fantastican je izvor...

Bezbeli - naravno, mora tako
Ačkolsum - nikad nisam skontala, zapravo, šta ovo znači, ali analizirajući babine riječi u kontekstu rečenica u kojima je koristila ovaj termin trebalo bi da znači nešto kao odlično, super ili možda bravo.
Akrep - na Netu sam pronašla da znači škorpion, ali ona ga upotrebljava označavajući neku pogan, ljigu od čovjeka, bijedu itd.
Bazarđan (valjda ::ups::) - čovjek koji prodaje po principu "od vrata do vrata"
Belenzuk - valjda bi ovo trebalo predstavljati neki nakit. U babinom stilu ide ovako: Å ta si natakla te belenzuke?
Budžak - znamo svi šta znači, nemam pojma da li je riječ o turcizmu, al' ovo mi je baš odličan izraz
Bururet - padavičar(ka), kako to baba meni tepa. Valjda znači nesvjestica.
Cvancika - u vrijeme Aneksije BiH dvadeset krajcara. Ostalo do danas, kako ja to tumačim, u obliku cvaja.
Citra - žičani instrument, no, meni je zanimljivo za spomenuti da je izraz gitra (od gitara) najvjerovatnije izveden kombinovanjem
Ćemane - gusle
Dadža - nevrijeme
Denjiz - kol'ko sam ja skontala, trebalo bi da predstavlja neku veliku vodu il' šta li već
Dinsuz/Ugursuz - ne znam da li baš znači isto, al' ga baba izvor :lol: upotrebljava u istom/vrlo sličnom kontekstu. Dakle, pogan od čovjeka, ništarija, čovjek bez morala, spadalo, nevjernik
Duvar - zid. Fakat volem ovaj termin.
Džeferdar - puška, al' jako fino ukrašena. Ostala je u mojoj porodici još od vremena kada ju je neki moj pra pra dobio od bega sa kojim je bio u kmetovskom odnosu.
Đaurski/valjda odgovara Kaurski - nevjernički, hrišćanski, na vlaški način
Sviter - očigledno preuzeto iz Engleskog (sweater) u vremenu savezničke pomoći tokom Drugog svjetskog rata. Ali, baba ga ne upotrebljava označavajući džemper. Džemper je njoj džemper, a sviter pulover :lol:

Jooo, ima toga još pravo mnogo, a neda mi se sad.

Nego, danas čuh za novi termin u "standardizovanom" Hrvatskom (reče mi lektorka) - pripomenak. Hahahaha, ludila, trebalo bi da znači dodatak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 15:08 
Offline
User avatar

Joined: 08. 03. 2006. 15:09
Posts: 234
Location: Sarajevo
stari serator wrote:
KARAHANA=Kurvina kuca, iliti direktno crna kuca.

...KARAVLAH, iliti pravoslavac)

Vjerovatno se vremenom iz izraza "karahana" razvio onako, poseljacki, izraz "krhana" koji oznacava javnu kucu. :D
Mislim da se Karavlasima nazivaju pravoslavni Romi.

[quote="~°~"]
Bazarđan - trgovac
Belenzuk - narukvica
Denjiz - more

Mene fascinira nacin na koji govore Dalmatinci, hajmo vlaji navalite. :lol:

"ujme oca isina iduva svetog"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 15:35 
Offline
User avatar

Joined: 06. 01. 2008. 18:00
Posts: 39
citas ti nashe pisce? .. vazda im pun kurac turcizama.. nesto mi bas pade napamet, zadnje sto mi doshlo pod ruku u tom fazonu od onog skribomana 'inshalah madona' pa ako naletis, prelistaj bar.. jest da se lako cita al mi je prazno, pa nije da vrijedi utrosenog vremena.. blabla.. svejedno, naces dosta tih arhaicnih izraza.. izforsiranih, al ko da ti je to bitno.. u fazonu je kao price za sevdalinke.. jes da ti nisi bas coek od sevdaha, al eto.. imaju i dvjetri klape haha.. sve u svemu ne znam jel do tog sto mi je jergovic krajnje antipatican tip il ga je fakat ašćare prećero


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 15:58 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Hahahaha, DUVA SVETOG, hahahaha, odlicno, odlicno :lol:

Nego, hvala Addict na tacnim/tacnijim prijevodima, samo ovo oko Karavlaha nisam bas sigurna da si u pravu, mislim, da se radi o pravoslavnom Romu. Odakle ti to? Il' je, zaista podesna :lol: , zajebancija u pitanju...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 16:27 
Offline
User avatar

Joined: 15. 05. 2005. 18:07
Posts: 563
Location: Mostar
Karavlasi su crni Romi, znači tamne puti, došli na naše prostore u 12. stoljeću.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 16:31 
Offline
User avatar

Joined: 15. 05. 2005. 18:07
Posts: 563
Location: Mostar
Evo neki mostarski izrazi. Ne znam im porijeklo, tako da nemam pojma jesu li turcizmi. Prodavačice u Sarajevu me blijedo gledaju kad ih koristim...

SARANSAK - bijeli luk
KARPUZA - lubenica
MAJDONOS - peršun
KAVADA - paradajz
PRTOKALA - naranča


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 16:42 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Cek, ja imam podatak, doduse nisam sigurna koliko je tacan/provjeren (crkveni je izvor u pitanju), da su Karavlasi dio autohtonog bugarskog plemena koje je migriralo na ex YU prostore, tacnije najvise u predio juzne Srbije. Dakle, da se ne radi o Romima, nego Bugarima.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 16:50 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
Romi, Bugari, isti kurac :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 17:39 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Jah, garant :lol: Cut' tu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 18:15 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
~°~ wrote:
Nego, danas čuh za novi termin u "standardizovanom" Hrvatskom (reče mi lektorka) - pripomenak. Hahahaha, ludila, trebalo bi da znači dodatak.


I ja juče čuh na kvizu jedan novi hrvatizam -ULJUDBA- koji bi trebalo da znači civilizacija!!!

A što se tiče riječi DUVAR,meni je isto odlična,mada sam mislila da znači strop a ne zid.Glagol bi bio dobar,ono šta radiš,ma ev' duvarim,hahaha.
(upotreba dozvoljena samo u zidarskoj profesiji,naravno) :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 18:27 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Hahaha, il' kad se zatackas pogledom u duvar od duvke :lol: To bi mogla biti sekundarna upotreba u glagolskom obliku...

Aaaa blesa Hrvata... 'Ajd dobro uljuditi se, to se i koristilo (mada ne znam bas da se ikad mogao podvesti pod izraz u knjizevnom, standardizovanom jeziku), al' da uljudba IZRASTE u civilizaciju, hahahaha, geekovi neotesani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 18:34 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Hahahaha..zaduvarila se evo.Ima tu smisla dubljeg. :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 09. 01. 2008. 18:43 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Ooo, da :mrgreen: 'Ajd fino, i ja cu veceras...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 10. 01. 2008. 15:03 
Offline
User avatar

Joined: 08. 03. 2006. 15:09
Posts: 234
Location: Sarajevo
Evo i dva cesto koristena germanizma: rauber - razbojnik, pljackas; hohstapler - varalica, probisvjet.

Da pocnemo sa genijalnim dalmatinskim izrazima (ako pogrijesim neka me ispravi neko ko bolje zna, hajde, Delmati :) )

portun - vrata, ulaz
kantun - cosak, ugao
pitar - saksija
bovan - kamencina :mrgreen:
pinjur - viljuska
kacavida - sarafciger
postola - cipela
dišpet - inat
tovar - magarac
veštit - odijelo
kapula - crveni luk
kljast - osakacen


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 10. 01. 2008. 15:43 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Stargazer wrote:
Slicnih primjera ima jako puno. Kao i uvijek, kada je potrebno slabo sta pada na pamet. Al' evo ipak nesto "na prvu", samo nemam zivaca da objasnjavam: kabadahija,jalijaš, džiber, hahar ćuskija, čontr, ili recimo izvedenice tipa meščini (tebi se meščini? :lol:)


haha, zaboravio sam na kabadahiju, sramota, fakat nisam starog vidio ravno tri godine, pu! :mrgreen:

Stargazer wrote:
Ima jos jedna kategorija zanimljivih rijeci, naime kovanice kucne prozivodnje. Siguran sam da postoje u velikom broju familija. Recimo:
Buranija kandžijuša - kuhana buranija sa puno grubih i krupnih vlakana (kandžija) koja se moraju vaditi iz usta :P Sinonim za odvratnu hranu.


Oh, buranija kandzijusa, kakva turobna sjecanja to probudjuje...buraniju ne jedem iz principa, tjerali/podmicivali su me kao klinca...radje cu jest konzerve...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Turcizmi (i ini)
PostPosted: 10. 01. 2008. 15:55 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
znaci KLJAST je ipak termin...ja i stari smo bili sigurni da je to jos jedna izmisljotina moje stare...

maidunus i brtokala su Arapske rijeci, al ko ce ti ga znat sta je tu cije, uglavnom Arapi ih rabe takodjer..

joj imate tu dobrih, svaka cast, morat cu ih uvjezbat pa pocet unosit u svakodnevnu upotrebu

i jah, KAHPIJA (ili lokalizovanije rospija) - prostitutka (od Arapskog Kahba)

(moderni) Hrvatski mi je definitivno drugi najdrazi jezik na svjetu, za iscjepat se od sprdacine...bring 'em on...(cuj uljudba, pripomenak, nisu normalni, nemoze se u EU tako :mrgreen:)

i jah ako neko od vas zna neku NEDZISU urucite joj saucesce. NEDZIS = prljav, usran...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 46 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group