Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 19:45

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 18:31 
Offline
User avatar

Joined: 01. 05. 2008. 12:33
Posts: 155
Location: Sarajevo
Ništa čudno.Pripadnici totema često podliježu tzv. svetoj obavezi. U Australiji je u jednom plemenu kazna za seksualni čin s osobom iz suprotnog klana- smrt; u Novom južnom Walesu, muškarca u tom slučaju spale, a ženu probodu kopljem. Sve zabrane uglavnom proizilaze iz totema. U Melaneziji brat i sestra ako se slučajno sretnu, moraju pobjeć jedno od drugog. Kod crnačkih naroda Afrike, muškarac i njegova punica se moraju izbjegavat. Kazna za prijestup je- vješanje. U Post Pettersonu muškarac ne smije hodati iza svoje punice. Takva ograničenja, ograničenja tabuom, drugačija su od religioznih ili moralnih zabrana. Wundt tabue smatra najstarijim nepisanim kodeksom zakona čovječanstva. Glavni ciljevi su zaptita važnijih osoba kao što su poglavice, štićenje slabih osoba(žena, djece) od uticaja poglavice ili maga, zaštita protiv opasnosti od dodirivanja leševa, sigurnost protiv ometanja važnih događaja u životu, npr. vjenčanja, obrezivanja, seksa, poroda, zaštita od moći i bijesa bogova ili demona..i dr.
Pošto vlada mišljenje da ko prekrši tabu(uradi nešto van zabrane) i sam postaje tabu(nešto zlokobno) ili nešto što oni smatraju "nabijeno negativnim elektricitetom".
Iako niko ne zna zbog čega, neke stvari su zabranjene. Nema šta nije zabranjeno :lol: Wundt to obrazlaže- tabu su svi oni običaji koji izražavaju strah od određenih objekata vezanih uz kultne predodžbe.Vjeruju u demonske sile. To su prisilne zabrane. Ima onih koje su logične, dok s druge strane postoje one koje su bezvezne, besmislene i neshvatljive. Sve u svemu, u glavama divljaka, tabui imaju ekvivalent zaraze. Da se ne bi širila- prijestupnike se vješa, spaljuje, jede... Frojd povezuje taj nesvjesni nagon sa ponašanjem neurotičara.
Na otoku Timor se moraš vratit s glavom neprijatelja. Glavu žrtvuju i mole se nekoj sili da se mrtvi neprijatelj umilostivi i ostavi ih na miru. :) Negdje u sjeveroistočnoj Africi pale žrtve da bi umilostivili duhove koji treba da im pomognu u borbi protiv neprijatelja. Neki drugi su pak našli sredstvo kako da neprijatelje pretvore u čuvare- npr. u Borneu zato pažljivo čuvaju odrubljene glave svojih neprijatelja, govore joj tople riječi kako piše Frazer, stavljaju cigare, slatkiše u usta te glavuše odrubljene.
Sve je to zapravo strahovanje od duhova; (Richard III, Macbeth) .
U Istočnoj Africi je običaj da ubiju nekog ako je ušao u kuću vladara- svećenika. U plemenu Masai u Africi se npr. ne smije spominjati staro ime umrlog( ime mu promijene odmah nakon što umre). Zato što je običaj. Nema razloga- običaj, zabrana i kazna za prijestupnika.To svi znaju i toga se svi pridržavaju - zato se nisu branili!
Montenj u svojim Esejima, između ostalog piše i o ljudožderima. Stava je da ti narodi izgledaju divljački i varvarski samo zato jer su im duhovi neobrađenii zato što su blizu prvobitnoj jednostavnosti. Njima upravljaju zakoni prirode i nikakvi drugi zakoni. Ovako opravdava to "divljaštvo" : " To je narod, rekao bih Platonu, u kome ne postoji nikakva vrsta trgovine, nikakvo poznavanje pisma, nikakvo ime za upravnu vlast, nikakvo korištenje roblja, bogatstva ili siromaštva, nikakvo dijeljenje nasljedstva, nikakva zanimanja izuzev dokoličarskih, nikakvo poštovanja srodtva osim opšteg ljudskog. Same riječi koje znače laž, dvoličnost, gramzivost, zavist, klevetanje, nikada nisu čuli.(...) Mi možemo te narode nazvati divljacima, u odnosu na pravila razuma, ali ne u odnosu na nas koji ih prevazilazimo u svakoj vrsti divljaštva."
Ne mogu da se sjetim, mislim da je običaj kod Grka bio da ljudi namjerno idu gledati ovakva "varvarstva", da bi ojačali svoj duh il nešto tako. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 18:36 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Najgore mi je ponašanje učinitelja - kao da im je životna svrha, kao da im je najveći cilj u životu da ovako nešto rade. Kolika čovjek može životinja biti to nije normalno. I to je jedino što me čudi - dakle način - tipa onaj prilazi i udara motkom kao da mu život od toga zavisi a onaj sa dvije nego uleće starici u prsa kao da mu je to nešto što mora uraditi i nakon toga može komotno umrijeti.

A ne čudi me zašto su to uradili. Afrička plemena imaju takav stil života kojim za sve nedaće traže u magičnim uzrocima. Pošto prirodom vladaju duhovi - po njihovom vjerovanju - animizam klasični - sa njima se može napraviti dogovor kojim prenose svoje moći na ljude - takvi ljudi su onda vračevi i vještice - u nekim plemenima su ili plemenske vođe ili shamani a u najvećem broju slučajeva neprijatelj (mislim - uvijek) koji ili krši zabranu po kojoj samo jedan u plemenu ima moć ili je iz drugog plemena ili je odmetnik ili pripada grupi odmetnika kao što je, najvjerovatnije, slučaj sa ovim ljudima. Oni su ti koji su krivi za nedostatak hrane, za bolesti, za bračne i ostale svađe - ma za sve. I kao takvi se moraju kazniti na ovakav i slične načine da bi dejstvo magije prestalo.

Ali opet, način... bez obzira kako opravdavao svoje postupke i u šta zaista vjerovao ovo i ovako jednostavno nije prirodno. Ovo nije ljudski - pa bili oni niža civilizacija ili ne šta njih zapravo razlikuje od četnika koje smo vidjeli na onim snimcima kako pucaju u leđa srebreničkih momaka a koji bi sada bili malo stariji od većine nas ovdje. Ili, odsjecanje glava od strane mudžahedina.

Ova dva primjera gore - ko je upoznat sa njima, ko je ovo vidio sjetit će se da su žrtve i u tim trenucima bile mirne i nisu pružali otpor. Jednostavno to je to psihičko stanje žrtve koja je se pomirila sa svojom smrću. Posljednja faza (psihička) umiranje je prihvatanje smrti. Bit će da je i to bilo u ovom slučaju.

Stravično - ne samo kad gledaš ovu snimku - već i kad razmisliš o tome...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 18:38 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Maja je li ovo Vera Erlich, Boas ili Margaret Mead... mada svi etnolozi slično pišu na ovaj deskriptivni način kojim prelaze regule ovo mi se čini najviše kao Erlichova.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 18:49 
Offline
User avatar

Joined: 01. 05. 2008. 12:33
Posts: 155
Location: Sarajevo
Frazer, Wundt i Frojd; iz nekih mojih zabilješki pošto mi je trebalo davno za neki seminarski o Ljudožderstvu u književnosti.
Možda i Eliade, ne sjećam se više.
..mada mene asocira na neku Thelemističku zavjeru, 93 93/93, nek radi ko šta hoće i dobije se ovako il Karadžić :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 19:42 
Offline
User avatar

Joined: 16. 09. 2007. 19:46
Posts: 1283
Location: Mount North
mislim...sta ocekivati od ljudi (koji su sasvim slucajno crnci iz afrike) koji kad vide tanjir - misle da je leteci...
jebes im mater - nije iz kolibe izaslo...al nek zna zapalit vatru...
bespotrebno se zamarati ovim...nije ovo jedini slucaj - evo moja desna ruka ako se ovako nesto ne desava svaki dan kod njih u 'mahali' samo nemaju srece da to na jutubu postane blokbaster ....
odakle im kamera jebo te? zar to nije neki vjesticiji produkt koji od velikih ljudi pravi male ljude i tjera ih da rade iste stvari na ripitu umanjeni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 19:52 
ovo je primitivizam al zato je tu jako skupa kamera kojom se cisto sumnjam zna koristiti lik iz onog kraja.


Top
  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 20:09 
Offline
User avatar

Joined: 19. 04. 2009. 15:36
Posts: 41
Ovo je stvarno bolesno.
KAd vidis ovakvo nesto,zapitas se gdje i u kakvom jebenom svjetu zivimo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 20:24 
s druge strane ovo je totalni old skul...jos da u pozadini pici BYWAR - Broken Witchcraft :mrgreen:


Top
  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 20:55 
Offline
User avatar

Joined: 07. 10. 2005. 14:23
Posts: 197
Location: mjesto:
SODOM wrote:
s druge strane ovo je totalni old skul...jos da u pozadini pici BYWAR - Broken Witchcraft :mrgreen:



pacijent


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 22:39 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
Venom - Don't Burn The Witch


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 22:46 
Scootter - Fire :lol:


Top
  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 23. 04. 2009. 23:43 
Offline
User avatar

Joined: 03. 10. 2007. 15:49
Posts: 1664
Location: void
aha! znala sam da sam nanjušila kulturnog antropologa, nisu krive kemikalije iz tamne komore :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 02:58 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
ovo im je lik koji je snimo dao svima po dvadeset srbijanskih dinara da naprave pošten hrsuzluk


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 03:15 
Offline
Administrator
User avatar

Joined: 07. 06. 2002. 00:23
Posts: 1711
Location: Visoko, BiH
Cemu toliko cudjenje, prije 14 god. je bilo i gorih dogadjaja od ovog, i to samo par km od Vasih kuca...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 08:40 
Offline
User avatar

Joined: 20. 07. 2008. 18:34
Posts: 897
Location: Zenica
SODOM wrote:
Scootter - Fire :lol:


Hammerfall - Hearts On Fire
:lol: :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 12:02 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2003. 02:27
Posts: 1194
Location: Tuzla
Da se ne zavaravamo, nije proslo ni 100 kako su crnci jeli jedni druge, tako da je ovo ponasanje za njih sasvim normalno i prirodno. Ovo je samo jos jedan (amaterski) dokumentarac o zivotu i opstanku u svijetu faune 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 12:05 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
upravo, tako da sto se mene tice jebat im mater...a i sto ihti kaze...
bolesno jeste, al to je njihova civilizacija i kultura i da ne ispadnem rasista sto se bunim crnackim obicajima, potpuno ih podrzavam, i nek im je veselo...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 12:19 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
crnackim obicajima :lol:

sjetite se da ova zaostalost nije njihov izbor raja ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 12:26 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
nije ni ovakva situacija i nasoj drzavi nas izbor, pa nam se desava to sto nam se desava :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ljude zive spalili na lomaci!!!
PostPosted: 24. 04. 2009. 12:39 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
eh vazda se mi nadjemo da se poredimo,
stvar je u tome da smo mi smo ihahaj ispred njih, jel, koliko toliko smo obrazovani, znamo sta je sta, znamo kompujiter sta je, sta je ovo sta je ono, prosli svasta, znamo ko nas zajebava i zasto tacno, sta su ljudska prava i
ne umiremo od SIDE i gladi, barem ne jos :lol:
samo smo glupi i picke :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 77 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group