Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 12:25

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 70 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 18:27 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Image

Poštovani i poštovane, građani i građanke Sarajeva i Bosne i Hercegovine, pa i šire,
obaviještavamo Vas da nakon trideset i osam godina rada, sarajevski radio, kulturni radio, omladinski radio, najzdraviji radio koji postoji, jedan od dobitnika šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva i najstariji gradski radio ugasit će se 1.1.2010. godine u 14.30 minuta, u tačno vrijeme kada je počeo emitirati svoj program 1.7.1971. godine.

Zaslužni za ovu sramotnu odluku su članovi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine koji su usvojili Zakon o javnom radiotelevizijskom sistemu Bosne i Hercegovine koji sadrži član 9, a prema kojem entitetski radiotelevizijski emiteri mogu imati po jedan televizijski i jedan radijski kanal. Drugim riječima, Radio 202 je postao VIŠAK.

Šta reći nakon trideset i osam godina? Samo u ovom novom mileniju, kroz prostorije Radija 202 prošlo je, oblikovalo se kao ljudsko i novinarsko biće, više od šest stotina mladih ljudi. Bili smo na prvoj liniji fronta, išli smo glavom gdje niko nije htio ni tuđom nogom. U Bosni i Hercegovini ne postoji nijedan jedini hvale vrijedan novinar, a da nije imao kontakta sa Radijom 202. Dopustite da vas uputimo u još neke podatke o djelovanju Radija u zadnjih nekoliko godina, jer nije svako imao sreće i godina pratiti ga od početka: organizirali smo i medijski podržali više hiljada koncerata i kulturnih dešavanja, radili smo prijenose koncerata kad drugima to nije bilo izvodljivo ni u snovima, izdali smo dva muzička izdanja, od kojih je jedna kompilacija demo bendova Sarajeva („Demo 202“) , a drugi kolaboracija između DJ-ejeva Radija 202 i DJ-ejeva iz Francuske („Stay Tuned“), izborili smo pobjedu nad zloslutnom bolešću nazvanom RAK koja nas je zahvatila zahvaljujući tome što smo oduvijek promovirali i držali na prijestolju slobodu govora, promišljanja i izražavanja, kreirali smo najslušaniji i najgledaniji talk show u zadnjoj deceniji „Centralni zatvor“, a lista se nastavlja i grana ...

Treba li spominjati da je prosjek godina na Radiju 202 tek 23, a da smo spontano zadovoljavali nama nebitne kriterije kao naprimjer nacionalni ključ, jer smo apsolutno neopterećeni imenima i prezimenima?

Ni Microsoft Word nema dovoljno stranica da se ispiše sva historija Radija 202, Radija koji je usred bijela dana raspravljao o bitnim problemima, problemima običnih ljudi, Radija koji je puštao necenzurirane pjesme jer je štitio integritet muzičara i njihovo pravo na izražaj, Radija čija je osnovna pokretačka snaga bila MLADOST i ENTUZIJAZAM, bez obzira na česte NEuvjete u kojima smo radili.

Gašenje Radija 202 je konkretan i otvoren šamar svim građanima Sarajeva i Bosne i Hercegovine, dokaz da smo nepodobni, dokaz da u ovom gradu i ovoj državi nema mjesta za one koji misle i žele živjeti i raditi u ovoj zemlji. Ljudima koji vjeruju u sebe i druge.

Građani i građanke! Pokrenite se! Uradite nešto u vezi s ovim! Neka se čuje i Vaš glas, jer nije nebitan, jer smo Vas bezbroj puta puštali da kažete svoje mišljenje, a sad Vas pozivamo da se proderete! Ne dajte da priča o Radiju 202 bude priča koja počinje s rečenicom: ''Bio jednom jedan radio...''

Varaju se svi oni koji misle da će 1.1.2010. godine u 14.30 minuta završiti bajka o Radiju 202. Ne, neće, jer Radio 202 nije radno mjesto, Radio 202 nije mikseta i mikrofon, Radio 202 nisu prostorije u kojima se trenutnom nalazimo. Radio 202 je duh, Radio 202 je stav, Radio 202 je želja, Radio 202 je ponos, Radio 202 je svako od nas i Radio 202 ste i svi Vi!

1.7.1971. u 14.30 je sve počelo.
1.1.2010. u 14.30 će se završiti.

Ali ne sve. Jer 202 će živjeti!

Kontakt osoba za odnose sa javnošću
Arnel Šarić,
br. tel. 061 367 884,
e-mail: vivalasharan@gmail.com.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 18:30 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
pa sta cete sad?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 18:33 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
kartaće karte, kartaće šaha...igraće šaha


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 18:47 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
Sramota... mada nista cudno...
bilo je samo pitanje vremena


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 19:56 
Offline
User avatar

Joined: 04. 10. 2005. 22:05
Posts: 1695
Location: badlands
da li ce biti pisanje neke peticije ili nesto slicno?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 20:22 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Na kardan nabijem predlagače zakona!

Radio 202 mi je, od prvog susreta s njim i prvim minutima slušanja udahnuo pečat za čitav život. Meni je to bio idealan medij - kao poligon kreativnosti, DIY etike, otpora, alternative u pravom smislu riječi.

Na njemu sam prvi put slušao slušateljske polemike, političke i druge prirode kroz Centralni Zatvor. Prve elektronske setove u Sweet Loopsu. Uživao i bio presretan na postojanju jednog promotora hip-hop kulture - Sredjeg prsta. Prvi ekstremni metal i prvo upoznavanje metala kroz ISK. Praćenje domaće scene kroz Demo Top. Jedno sam cijelo ljeto proveo, tj. jutarnji period uz Jutro iz snovaDa ne govorim o svojoj ljubavi - new breed of metal koji sam otkrio u Novoj eri, emisiju i koju sam iste godine počeo uređivati i voditi. Radio mi je bio ispunjene sna, u svakom pogledu je nudio nešto što sam upravo želio. To što sam bio dio njega, pa makar na godinu dana, mi je zadovoljstvo, čast i svjetla tačka.

Kad su bili prošlogodišnji februarski protesti Radio 202 je bio taj medij kojemu su se svi okretali i upravo se tu kristaliziralo javno mnijenje, upravo na tom poligonu uobličili potiskivani stavovi. U zadnje vrijeme nema tih prilika kojima bi angažiranost "dvjestodvojke" bila privučena a i sama "dvjestodvojka" je upala u omasovljenu, za ovo doba tipičnu "godinu-pred-izbore" letargiju. To je moja percepcija, moje skromno mišljenje. Možda je to sve, kao i uvijek pristuni nedostatak resursa, opravdana prilika da se Radio 202 ugasi. Možda je to i plan predlagača zakona, odnosno krojača naših sudbina, pardon, politike.

U svakom slučaju, ako pozivi na protest protiv ove odluke naiđu na odziv, ili ipak ne naiđu, to će biti pokazatelj političke kulture ovog prostora. A politička kultura je nekultura bez medija koji su istinski nezavisni i koji kanališu one strahom potiskivane stavove čiji je potencijal suštinski revolucionaran a takav je upravo Radio 202. Kada bi se taj potencijal ostvario. tj. kada bi zdrav razum zahtjevao prilagodbu ponašanja sam sebi - tada bi se i ovo društvo promjenilo i samo bilo zdravije. Taj zdrav razum stoluje, već duže vrijeme i danas, na Radiju 2o2 a sada ga se odatle pokušava istjerati poput izbjeglice iz tuđeg, okupiranog stana (da ne bih koristio sličnu metaforu koja bi aludirala na aktuelne sudske procese nekim političarima - to bi bila uvreda jednoj zdravo razumskoj etici).

Ne ulazeći u višestruku doprinos ovog radija kulturi - bilo političkoj, općoj, onoj urbanskoj - subkulturnoj i drugim oblicima, reći ću još samo da me ovaj slučaj jako podsjeća na onaj zatvaranja Buybooka u ulici Zelenih beretki prošle godine, gdje se upravo na Radiju 202 govorilo o toj temi i jasno ukazivalo da je jedan dio identiteta jednog urbanog prostora, metropole, uništen. Gašenje Radija 202 nije ništa drugačije. Ovaj grad time gubi mnogo, mnogo više nego što se da naslutiti. Nadam se da će građani Sarajeva ovo prepoznati i aktivirati svoje "političko-kulturne čipove" i tako spriječiti čin uklanjanja simbola, kuće urbanog, alternativnog, zdravo razumskog, slobodnog i nezavisnog... iz, ovog puta, medijskog prostora u nepovrat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 20:30 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
De Sharane, da manemo suplju pricu, imate li kakav plan za NEgasenje, sprecavanje gasenja, da se bar nesto pokusa. Progurala bih ja kod svojih kakvu (medijsku) pricicu, al' supak, trentno sam indisponirana iz objektivnih (bioloskih) razloga. Sto Hedon rece, peticija, protest, nesto...?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 20:49 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Iskreno, ne želim ovaj put puno kenjat po forumu, radije se prihvatit nekog djelovanja...

Pokušavaju ugušit i ovo malo nas što je ostalo... to je to...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 20:52 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Pritisak javnost na parlamentarce da ulože amandman kojom bi se član 9. predloženog zakona ukinuo.

Peticije, medijski pritisak, protesti - demokratski način bi bio jedini način.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 20:59 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
Sramota.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 21:12 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Nažalost nas je samo sačica da bi koristili bilo koji drugi način osim ovog demokratskog...

Ja ne vjerujem u ovo sve, jučer kad sam saznao nisam mogao sebi doć.

Svjesni ste da je ovo jedini NAŠ medij u ovoj sirotoj državi, a meni i nas još par, je ovo ujedno i kolektiv čiji smo dio bili, mjesto s kojeg smo širili scenu, ovaj zvuk i mogu komotno reć - mjesto koje je dobrim dijelom zaslužno što se mnogi ovdje bave ovim zvukom, što slušaju i/ili ujedino i žive ovo i što je neki tamo npr. Jeff Walker čuo za metal i ostalu alternativu u nekoj tamo Bosni i Hercegovini, il što je neko veliko hip hop ime ili elektro DJ čuo za neku urbanu scenu ovdje.

Kažem, ne želim puno kenjat, ne znam ni šta da napišem a da ne popljujem opet sve i svakog redom. Samo želim djela!! Šta god, kako god!! Jebena djela!!!!

Peticije, javni prosvjedi pred RTV-om/Zgradom Vlade, koncerti.. Facebook grupe će u ovom slučaju pomoć koliko i klik za gladnu djecu svijeta. Dakle, samo djela!!


Bendovi/članovi bendova iz cijele BiH, kao i ostali - oglašavajte se!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 21:38 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Kao novinar veoma dobro znam šta je ostalo od slobodnih medija i upravo zato je ovo jedna tužna vijest. Peticije i slične stvari neće pomoći jer je jasno da jedan od dva radija neće preživjeti te da je 202 već odabran kao žrtveno jagnje. Tuga.

Jedino što možete uraditi jeste da spasite emisije i ne dozvolite da se i one ugase zajedno s 202.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 21:50 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Ima lijeka za sve. Možda ne na državnoj, možda negdje drugo ili za sebe, al radio ko radio hoće opstat pa makar. K'o što je Sharan rekao: "202 je duh!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 22:03 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Nadam se da će biti tako. Ljudi su uložili trud, talenat i vrijeme, žalosno je da to ode tek tako.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 22:33 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Prilog o gasenju se upravo emituje na "60 minuta". Svaka cast urednistvu i Anisi Setki!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 22:47 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Da, gledao sam, i stef i marko i arMel.. svaka čast ljudi!

ja zasad dijelim svima po fejsu, tj. obilježavam ih u bilješkama, tj. ekipi koja je iz Bosne, mada ne znam koliko ima svrhe to radit.

trebam sjest i sa svojima iz benda, vidjet Å¡ta i kako...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 22:58 
Offline
User avatar

Joined: 28. 03. 2006. 04:07
Posts: 718
Location: monty peyton
J A D

I

CEMER


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 23:16 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2009. 11:44
Posts: 1655
Location: mmmmmmmmm
jebi ga ... nekuzim zasto se gasi ... nije da je veliki trosak ili ista


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 23:24 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Mrkva, nije baš stvar troška. Pročitaj lijepo opet ovo gore Sharanovo :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: GaÅ¡enje Radija 202! :(
PostPosted: 07. 12. 2009. 23:44 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2009. 11:44
Posts: 1655
Location: mmmmmmmmm
a vidim , nide veze brate


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 70 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group