Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 15:32

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 111 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 18:49 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
evo jedne teme, gdje bi, na osnovu iskustva i viđenog, mogli raspravljati o sljedećim problematikama:
-količina pripadnika muzičkih subkultura u manjim grafovima
-svirke/organizacija svirki
-bendovi,.......i sl.

Ja sam veci dio zivota živio u Bugojnu. Malo mjesto koje se imalo čime ponositi. Veliki ex-yu rocks festival (najveći post-war fest u BiH), koji je svake godine okupljao neka velika imena (psihomodo pop,rambo amadeus,yu grupa,kud idijoti,bjesovi,atomsko skloniste,elvis jaxon), ali i dosta demo grupa iz svih krajeva ex-yu..

Evo me sad u Zenici, gdje se sva "scena" grada svodi na (prokletu) Dubiozu Kolektiv.. :|
Činjenica je da se u Zenici može dosta primjetiti svakakvih "alternativaca", ali problem je taj što je većina tih alternativaca u nekom classick/rock i ex-yu rock fazonu (Jasko "Striker" to zna ;-) ).. Problem je još očitiji što ti isti rockeri ne podržavaju ostale žanrove, u to sam se osobno uvjerio ljetos kada je na koncertu "Partibrejkersa" bilo oko 5.000 ljudi, a na lokalnoj pank svirci tek 20-tak ljudi..

Ovo je samo uvod u jedan ozbiljni problem sa gradovima koji, da se lakše izrazimo, nemaju scene..

Ljudi, pišite.. Kakva je situacija u ostalim gradovima? Imal' bendova? Imal' duha? Imal' povezanosti i supporta kod bendova (kao u Banja Luci, Travniku, Sarajevu, Tuzli..)?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:10 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Ne znam šta bih ti rekao... U Sarajevu jeste bolje, možda malo, Banjaluka isto, Tuzla je valjda ok - nisam nikad bio, al čuo sam,... eventualno još Travnik/Novi Travnik i Ljubuški te Bihać, u kojima se nešto događa... Al sve u svemu, nije ni Sarajevo nešto wow. Ekipa je većinom zakurac, što se očituje i po određenim ljudima na ovom forumu, posjećenost svirki i koncerata diskutabilna kod većine bendova, ljudi apatični do pičke materine, sve boli kurac...

U Zenici je ono kad smo bili, bila poprilično fina underground svirka :) A što se tiče manjih gradova mislim da Ljubuški ima poprilično nešto za ponudit, pogotovo u zadnje vrijeme otkad se otvorio onaj novi prostor :)
Travnik i Novi Travnik također.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:13 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
I da, ovo ću ti prebacit u podforum Generalne rasprave, jer se radi o ozbiljnijoj temi pa joj je ipak tamo mjesto :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:15 
Pa Lukavac je imao jedan strasno dobar festival - "SODA FEST" koji je ukinut...ove godine "SODA FEST" je vracen ali samo imenom, jer je koncept ovog festivala totalno drugaciji od izvornog...sad sviraju samo odabrani demo bendovi (odabrani od strane organizatora) a da to ti bendovi ni ne znaju, vec saznaju tek kad vide plakat na kojem se nalazi njihov logo,a vala i pobjednici se odredjuju na isti nacin i to prije samog festa.

Sve je to popraceno gostovanjem nekoliko "poznatijih" bendova tipa Dubioze ,Lake itd koji uzmu i vise nego masne pare...cijena je za Lukavac oooogromnih 7 KM ( a na pravom SODA FESTu je ulaz bio besplatan i svirao je ko je htjeo pa makar i pola pjesme)

tu je i kafic ispred doma "SODA" :mrgreen: i nerijetko se desi neka svircica (ponajvise zahvaljujuci organizatorima iz Sarajeva) cijena ulaza je od 2-5 KM...mi zadovoljni :mrgreen: ...posjecenost svirki je solidna, bude negdje 100-200 a nekad vala i 300 dusa

sto se scene tice, najpoznatiji Lukavacki bend je svakako BRAIN FOREST RYTUAL, tu su jos i punkeri SOVINISTI, te death metalci Mortipher koji su ovog proljeca ponovo nastavili sa radom al et opet ce izgleda da naprave stanku...

u zadnje2-3 godine tu su mlado punkeri/grungeri STAIN koji imaju ubjedljivo najvise svirki. imaju jos mladi grungeri HOWEVER,,,imaju i njaki thrasheri sihirator...zatim ATU BAND ciji zanr ne bih znao definisati,naravno da ima milion ovih kindera koji prce rap hip hop al mozete pretpostavit na sta to lici :mrgreen:
ima tu jos dosta nekih bendova koji ce (nadam se) da isplivaju za koji mjesec, od blacka pa do melodic deatha..ima ih naravno podosta koji su odustali od svega, nazalost...

mostarski Crypt svoju osnovu vuce iz Lukavca...


Top
  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:21 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
opa,vid grungera u Lukvacu :razz: fino fino, kako vidim ima neke scena, SODA FEST je kult, Brain Forest Rytual znam i imam ih na cd-u ali sam mislio da su iz Tuzle :? svejedno, jako dobro stanje u Lukavcu, malo me podsjeca na Zavidovice prije par godina, koji su imali MegaFest..

Nameless wrote:
U Zenici je ono kad smo bili, bila poprilično fina underground svirka :) .


Da, samo šteta što je ta ista svirka ujedno i posljednja extreme-metal svirka u ovome gradu.. Ovdje je na moju veliku žalost najvise svirki ovih lokalnih rock-cover bendova, koji vazda obradjuju jedne te iste pjesme, i ono ko-fol imaju 2-3 svoje stvari :lol: Jadnooo!!

Od metala u Zenici, jedino treba istaći thrash/heavy bend "Hangar18" (svirali obrade megadetha,anthraxa..., i imali par svojih stvari).. Ima i još par propalih metal bendova (Browning,Duel), i raspali pank bend "Velika Ekonomska Kriza"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:34 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Pa kad bi se dalo šta sredit, opet bi par bendova iz SA došlo tu svirat. A na taj isti dogovor se može i sa ljudima diljem Bosne i okolice. Bitno je da se ima GDJE i NA ČEMU. A novca za isplatu će valjda bit..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:35 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2005. 20:58
Posts: 1085
Location: Vratnica,Visoko,BiH
Visoko je danas po pitanju scene mrtav grad,grad u kojem vegetira jedan metal bend i svega nekoliko rock bendova.Ne tako davno (prije 4-5 godina) u visokom se odrzao i prvi metal festival u BiH.Nakon tog maja 2005-te,u visokom su se rodila i dva metal benda koji vise ne egzistiraju...tesko da postoji bend u drzavi koji nije imao nastup u visokom,ili na metal festu,ili u najkultnijem podrumu u državi USV-u...Samo kada se sjetim svirke krvi u tom podrumu i luđake atnosfere od prve do posljednje stvari,šaran,avenger,cehe,hata,ihti i svi oni koji su bili tada na svirci reci ce vam da je to bila noc koju ce uvijek pamtiti.tako da je tih godina visoko sigurno bilo primjer svim manjim sredinama,apsolutno!!
danas kao sto rekoh visoko skoro i da nema scenu,sto se tice te alternativne populacije to je vec druga prica,i to je ona svijetla strana visokog....od old skulera koji imaju preko 30 god,do moje srednje generacije,pa sve do onih koji su se "juce" pojavili u tom alternativnom svijetu....


Last edited by medical murder on 25. 12. 2009. 19:37, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:36 
da budem iskren,ne volim grunge, al ovi lukavcani sto to sviraju rade bogovski,,,svaka im cast...imamo svega samo nemamo metal kora :razz:


Top
  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:40 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
Visoko je prije imalo pravo jaku scenu..sjecam se Bloodland,Minions of Seth,Grudge..
Dosta raje ima iz Visokog, tako da predpostavljam da se može tamo skontati kakva svirka, manji fest.., a ako ima kakve mladje raje koja slusa pravu ziku, lako se moze oformiti i dobar bend..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:42 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
SODOM wrote:
da budem iskren,ne volim grunge, al ovi lukavcani sto to sviraju rade bogovski,,,svaka im cast...imamo svega samo nemamo metal kora :razz:


ma neka ba grunge, iako je to mrtav zanr, i danas se to svodi na ove post-grunge/hard rock grupe, ali opet fino je cuti da ima jos bendova koji su u tom fazonu..

heheh a metalcore ev mi Zenicani ganjamo u novom prostoru, nadam se da ce biti nesto ubrzo..ili neki snimak, ili kakva svirkica


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:43 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
Tjeskoba sluso sam taj HUNGER 18 ,i ono nije to nikako lose bilo,dobri muzicari bili,onda na NAPALMU u SA pito sam onog Vanju iz Ze za te likove,rece mi da nea vis nis od tog benda i da tezgare...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:47 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
lord krvolok wrote:
Tjeskoba sluso sam taj HUNGER 18 ,i ono nije to nikako lose bilo,dobri muzicari bili,onda na NAPALMU u SA pito sam onog Vanju iz Ze za te likove,rece mi da nea vis nis od tog benda i da tezgare...


znas Vanju :D heheh, to je jedan od starijih ZE metalaca, i on je ranije sviro u nekim bendovima..

A Hangar18 su odlični muzicari, odlično su obradjivali zahtjevne pjesme Annihilatora,Megadetha..Sve stara škola..Te snimke sto si slusho su pretpotavljam pjesme "Put do dna" i "Ostani" koji su više u heavy fazonu..

Nazalost, sada tezgare po kaficima, zicaju se na gibonniju i mostar sevdahu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:49 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
Banovici su poslije rata imali poprilicno jaku hard/heavy scenu,bilo je svirki,bilo je ljudi u Teksas prslucima i prisivacima MAIDENA,JUDASA...U vecini tih bendova gitaru je sviro Faja,lik koji je bio skoro na Nivou HOT-a,sto se tice gitarskog umijeca!!!Sviro je jedno vrijeme sa Irinom i pojavljivo se u onom spotu pjesme MRAZEVI ja mislim!!!Medjutim svi ti likovi su "prevazisli" to,Jedino je eto taj Faja osto,svirucka sa nekim Rokercicima,al je propo i on!!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:49 
Offline
User avatar

Joined: 20. 07. 2008. 18:34
Posts: 897
Location: Zenica
Šta ćeš očekivati kada jedan Business napune dvojica anonimnih tamburaša(u urbanim krugovima poznati),što je najgore,ljudi koji su se prije par godina deklasirali kao metalci sad slemaju na covere Bijelog Dugmeta,neću imena da navodim,nebitno je.I da,zadnjih godinu dana Zenicu je protresla nova furka - alternativa.Stvar je u tome što skoro niko od njih ne zna šta uopšte to znači i da je to ogroman i širok pojam,al jebeš filozofe-daj ti nama Dubiozu.Nedavno sam se suzdržao da ne napravim scenu,naime,cura koja sebe naziva metal fanom(iako je po meni osoba koja veze nema s tim),i koja stalno kuka kako nam je scena kita,da nema metalaca bla bla dolazi i traži od mene već navedeni bend.Bio sam na granici između 'žao mi je,ne slušam to jbg' i 'izvini,nisam urban ko vi,ja sam seljačina koji barem ne sluša te karine'.Razuman sam čovjek pa sam odabrao ovo prvo,normalno.Kad skontaš na kraju sve je do mentaliteta,ovdje je sve šuplja priča,svi bi svirali,borili se za ovo ono,organizovali al to kod mene ne pije vode,djela govore više od riječi pa vi serite kolektivno kolko hoćete.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:51 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
tjeskoba wrote:
lord krvolok wrote:
Tjeskoba sluso sam taj HUNGER 18 ,i ono nije to nikako lose bilo,dobri muzicari bili,onda na NAPALMU u SA pito sam onog Vanju iz Ze za te likove,rece mi da nea vis nis od tog benda i da tezgare...


znas Vanju :D heheh, to je jedan od starijih ZE metalaca, i on je ranije sviro u nekim bendovima..

A Hangar18 su odlični muzicari, odlično su obradjivali zahtjevne pjesme Annihilatora,Megadetha..Sve stara škola..Te snimke sto si slusho su pretpotavljam pjesme "Put do dna" i "Ostani" koji su više u heavy fazonu..

Nazalost, sada tezgare po kaficima, zicaju se na gibonniju i mostar sevdahu


Vanju sam upozno tad na Napalmu,a ja sluso sam te pjesme sto spominjes,zao mi je sto tako ispade jbg!!!Mislim tezga ok mora se od neceg zivit,al brate mogli su kakav heavy il tres sa strane onako da rade...Steta


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 19:56 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Ja sam bio u jednom selu nadomak Rogatice i tamo vam se fura samo takav core i death black metal, da je to za nepovjerovat.

Dobro, nije sad da iko to sluša il da ima prsluk i prišivač, nego ono životno, nasilje nad životinjama i slabijim od sebe, kgađanje kamenjem onako i to :twisted: :twisted: :twisted:


niste to očekivali, a :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

hehe!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 20:03 
jel ima u Rogatici treba koje su voljne da ga PUSE


Top
  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 20:04 
Offline
User avatar

Joined: 02. 07. 2007. 14:08
Posts: 641
Location: In the Cold Winds of Nowhere...
SODOM wrote:
jel ima u Rogatici treba koje su voljne da ga PUSE


Ja po opisu vjerujem da ima ako si dovoljno grim :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 20:12 
GRIM :twisted: :twisted: :twisted:


Top
  
 
 Post subject: Re: "Muzičko stanje" u manjim bh. gradovima
PostPosted: 25. 12. 2009. 23:37 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
[quote="tjeskoba"]opa,vid grungera u Lukvacu :razz: fino fino, kako vidim ima neke scena, SODA FEST je kult, Brain Forest Rytual znam i imam ih na cd-u ali sam mislio da su iz Tuzle :? svejedno, jako dobro stanje u Lukavcu, malo me podsjeca na Zavidovice prije par godina, koji su imali MegaFest..

Što se tiče megafesta nažalost je sve teže i teže obezbjediti materijalna sredstva za isti. Polažem nade u ove nove organizatore što dovode sada neke real tribute bandove iz srbije da će nam ustupiti par termina za metal svirke pa bi to opet moglo krenuti nabolje.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 111 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group