Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 04:44

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 11:22 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Eh, pošto u našoj zemlji ne postoje skloništa za napuštene životinje, a mačke i psi se tretiraju kao smeće, mislim da je red da i ovdje imamo temu za udomljavanje životinja.

Psi i mačke se u Sarajevu i drugim gradovima živi zakopavaju, truju i ubijaju, a par zainteresiranih ljudi se ne može izboriti za bolji tretman životinja.

Na facebooku postoje organizovane grupe ljudi koji pomažu životinjama, prikupljaju donacije iz inostranstva i šalju povremeno pse i mačke u druge zemlje.

Ako želite udomiti životinju ili znate nekog da želi, ja ću vam ostaviti linkove na fotke i kontakte ljudi koji se tim bave.[

Za početak evo jedan link , http://www.facebook.com/?ref=home#/photo.php?pid=3251066&id=827526660&subject=45927123534&ref=mf.

Kasnije, kad budem imala vremena, postaviću brojeve telefona i još neke linkove.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 12:42 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Postoji azil za zivotinje u okolini Banjaluke, ali koliko sam upoznat sa tim, nemaju dovoljno sredstava, pa napustena zivotinja bude tamo 3-4 sedmice, ako je niko ne udomi biva uspavana.

Ovo je veoma plemenita akciju koju sprovodite, nadam se da ce svi psi uspjeti naci dom.
Psi stvarno oplemenjuju covjeka, cak se i oni najokorjeliji, pored psa, emotivno razviju i otvore, pa barem malo, kada nikog nema u blizini ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 13:45 
U Zenici je aktivna organizacija Å APA, koliko ja znam.
uspjeli su se izboriti i ukinuti ubijanje lutalica. Nema vise ubijanja u kasnim nocnim satima, i sta ja znam, hvataju sada lutacile, kastriraju ih i markiraju.

Takodjer nemaju sredstva, tako da ne mozemo reci da se radi o azilu za pse i macke lutalice, ali je do sada bilo dosta slucajeva gdje su sami clanovi udomili zivotinje, ili pak samoinicijativno nasli zainteresovane ljude i udomili mnogo psica i macica.

Uglavnom, sve je samoinicijativno, mislim da drzava, ni kanton, cak ni opstina ne bi mrdnula prstom, da nije odredjenog broja ljubitelja zivotinja, ljudi kojima je stalo do toga.
Mjesne zajednice su isto kljucne, ovdje barem.
Prije godinu-dvije sam vodio svog psa, cistokrvnog 9ogodisnjeg labradora u najnormalniju setnju, kada me zaustavio policajac i rekao da pas mora imati brnjicu s obrazlozenjem da je pas "velik, crn i strasan"

Ljudi koji su imali vakcinisane, registrovane pse su morali placate kazne ukoliko ne bi stavili brnjicu, cak i pekinezeru ili cocker spanielu, a onda pas lutalica napadne dijete i niko nista.

Akcija vam je super, nadam se da ce biti sto vise zainteresovanih ljudi!!


Top
  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 14:39 
Offline
User avatar

Joined: 01. 01. 2010. 23:51
Posts: 178
Location: Bosanska Krajina Cazin
kod nas psi napadaju ljude zimi kad nemaju sta jesti , neki lovci su ubijali pse , ja pred svojim ocima vidio jedan od headshota :twisted:
i trebali su ih sve pobiti ali je jedan lovac ispalio metak drugome kraj glave i onda je nacelni sprijecio masakar avlijanera , ali ne zbog dobra zivotinja vec da ne bi koga ubili
meni je sasvim svejedno hoce li hodati ili biti mrtvi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 14:45 
Offline
User avatar

Joined: 28. 03. 2009. 17:36
Posts: 1748
Location: Oslo/Trondheim
U Sanskom Most-u zato se pobrine lovačko društvo (inače jedan dan u mjesecu),e onda nastupi rokanje svega živog i neživog na če'tri noge..ako niste svezali svog ljubimca taj dan,male su šanse da ćete ga vidjeti živog... :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 14:56 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
E pa nema više rokanja, otkako je donesen Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja (8. april 2009.), i kazne su ogromne. To debili rade na svoju ruku, a građani slabo prijavljuju takve slučajeve jer se navodno boje pasa.

Ali činjenica je da mnogo više opasnosti nosi takav čovjek s oružjem nego jedan pas lutalica. I dokazano je da su lutalice većinom uplašene i neće napasti čovjeka ukoliko čovjek ne dira njih. Ako su psi agresivni, to je samo zato što su ih ljudi prije maltretirali.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 15:01 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
as_the_sun_sets wrote:
Psi stvarno oplemenjuju covjeka, cak se i oni najokorjeliji, pored psa, emotivno razviju i otvore, pa barem malo, kada nikog nema u blizini ;)


Upravo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 15:10 
Arinoe wrote:
E pa nema više rokanja, otkako je donesen Zakon o zaštiti i dobrobiti životinja (8. april 2009.), i kazne su ogromne. To debili rade na svoju ruku, a građani slabo prijavljuju takve slučajeve jer se navodno boje pasa.

Ali činjenica je da mnogo više opasnosti nosi takav čovjek s oružjem nego jedan pas lutalica. I dokazano je da su lutalice većinom uplašene i neće napasti čovjeka ukoliko čovjek ne dira njih. Ako su psi agresivni, to je samo zato što su ih ljudi prije maltretirali.


Istina.
Al sve ide u krug sto se tice agresivnih lutalica. Izmaltretirao ga je nekad neki kreten, a danas sutra taj pas napadne dijete na igralistu, ili stariju gospodju.
Ko je zadnja 2 mjeseca prosao glavnim nadvoznjakom kod arene u Zenici zna o cemu pricam. Iako su to markirani psi, oni i dalje trce po cesti laju na auta, ometaju saobracaj i probaju skociti na svakog drugog prolaznika.

Ali okej, topik se odnosi uglavnom na problem napustenih zivotinja ili pak ulicnih stenadi. Svakako da je udomljavanje mnogo bolje rijesenje od ubijanja i trovanja. Samo pitanje je kolko ljudi je spremno na to, i bosanci postaju picajzle...


Top
  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 16:43 
Offline
User avatar

Joined: 09. 08. 2009. 12:33
Posts: 2005
Location: Tuzla
E Arinoe, posto vidim da ti to pratis, hajd molim te ako bude jedan mops (vjerujem da znas koji pas) za udomljavanje, javi mi na privatno odma cu ga uzet :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 17:08 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
Alejandro wrote:
E Arinoe, posto vidim da ti to pratis, hajd molim te ako bude jedan mops (vjerujem da znas koji pas) za udomljavanje, javi mi na privatno odma cu ga uzet :)


udomi avlijanera o ti plemeniti covjece.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 17:21 
Offline
User avatar

Joined: 09. 08. 2009. 12:33
Posts: 2005
Location: Tuzla
bjezi ba sale, udomi i ti :mrgreen:

znam zasto to govorim, dosta ih izbace iz kuca u holandiji i njemackoj, i dosta ih povrijedi oko pa ga i izgube (najcesci slucaj).. pa ih zato dosta i bude po azilima


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 17:33 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
ih...tamo izbacuju skoro novu tehniku i namještaj pred kuću čim nabave najnovije, a kamoli pse :mrgreen:
neće te ta buha ujest bojim se, al ima lijepe paščadi skroz svejedno. lijepa akcija, ovdje kreteni ubijaju pse pa im za repove uzimaju pare od općine, divljina prava...eto valjda sada neće moći, ja da mogu, na kraju krajeva da imam gdje ovdje, rado bih usvojio. ovako mi ostaju četiri mačke, nije ni to loše :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 17:40 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
sta mislis da ce neka dzukela dohegati do bosne iz holandije?

Alejandro wrote:
bjezi ba sale, udomi i ti :mrgreen:


dosta je sto vas nehljebe udomljavam.


a ovdje ljudi pucaju na ljude bez problema,a kamoli na dzukce.
eno prekjuce na slatini covjek ladno ispuco 10tak metaka u po bijela dana malo u jedan kafic malo u drugi i lagano odšetao.
sta li tek zivotanjama radimo kad se tako sa ljudima ophodimo.


Last edited by Saleo on 22. 01. 2010. 17:42, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 17:40 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Alejandro wrote:
E Arinoe, posto vidim da ti to pratis, hajd molim te ako bude jedan mops (vjerujem da znas koji pas) za udomljavanje, javi mi na privatno odma cu ga uzet :)



Nisi prvi koji je izvalio ovako nešto. Poplave bile na Butmiru prije nekoliko i psi se zamalo pogušili dole, i onda se ljudi jave s pitanjem 'ima li jedan labrador?' ,' ima li štene maltezera?' i sl... :(

Psi koji se udomljavaju su različiti, nekad bude i rasnih, nekad bude i krasnih štenaca, ali nije to bit toga.

Rasni psi koštaju od 200, 300 do 1000 eura, jbga. Misliš da će neko baciti takve štence?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 18:10 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
Ja bi jednog Cane Corso-a :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 18:14 
Offline
User avatar

Joined: 09. 08. 2009. 12:33
Posts: 2005
Location: Tuzla
Arinoe wrote:
Nisi prvi koji je izvalio ovako nešto. Poplave bile na Butmiru prije nekoliko i psi se zamalo pogušili dole, i onda se ljudi jave s pitanjem 'ima li jedan labrador?' ,' ima li štene maltezera?' i sl... :(

Psi koji se udomljavaju su različiti, nekad bude i rasnih, nekad bude i krasnih štenaca, ali nije to bit toga.

Rasni psi koštaju od 200, 300 do 1000 eura, jbga. Misliš da će neko baciti takve štence?


Mislim.. ko sto sam reko, ljudi ih se masovno rjesavaju u holandiji i njemackoj najvise radi stradalih ociju i radi krastica koje se uhvate medju borama na licu, a jednom kad se ufate napravi se infekcija i ne rijesi ih se bog otac, zato ih dosta dodje ovamo nekim cudom (ne sami naravno).. Eto recimo u njemackoj u jednom azilu ih je 12 bilo, rodjak mi je jednog udomio.

Sale Obson wrote:
dosta je sto vas nehljebe udomljavam.


eto sad nehljebe, nek si mi ti hljeb :razz: i mene si samo jednom il dvaput udomio, kad sam se spusio pa nisam mogo hodat kuci :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 18:41 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
Addi wrote:
macke su zakon, cijeli zivot sam imao neke macke.


isti slučaj, ja sam baš ljubitelj mačaka :D
imam npr. crnog mačka, turska angora - http://fanciers.com/breed-faqs/turkish-angora-faq.shtml

izvinjavam se na offu :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 22. 01. 2010. 18:45 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
zadnji kojeg sam ja imao bio isti garfild, narandzast sav, debeo. izaso na ulicu ljetos iz dvorista i auto ga sjebalo. bas mi zao bilo. sad cu valjda to neko perzijsko mace dobit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 23. 01. 2010. 15:03 
Offline
User avatar

Joined: 28. 03. 2009. 17:36
Posts: 1748
Location: Oslo/Trondheim
http://www.facebook.com/group.php?gid=2 ... 615&ref=nf


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Udomljavanje životinja!
PostPosted: 23. 01. 2010. 19:09 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
i moja su 2 obrisana, jebat ga, sta sad, vazda je bilo brisanja. al opet cu napisat i tice se na neki nacin ove teme, da lutalice treba potamanit il pozatvarat negdje jer predstavljaju opasnost za ljude. ne znam kako je po drugim dijelovima grada al ovdje oko alipasinog je uzas, pogotovo ovi dijelovi neosvijetljeni, malo pustiji... pa par puta nisam mogo proc jer se psi deru na sred malog prolaza... neku noc mi skocio jedan na ledja i to nije lutalica, nego komsijin pas. al je nekad bio polulutalica pa ga je udomio. da ga nisam zbacio sa sebe i pritom oderao koljeno, zaklo bi me bukvalno. ja da ga ufatim s brnjicom il nekako da znam da me nece zaklat, rukama bi ga rasporio golim...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 72 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group