Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 18:23

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 11:42 
Offline
User avatar

Joined: 16. 09. 2007. 19:46
Posts: 1283
Location: Mount North
Arinoe wrote:
prejeben (mada je ovo hrvatska posuđenica, čujem i kod nas u zadnje vrijeme)


ja samo od andreja...:()


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
U tuzli je situacija takva da ova studentarija sa sela govori "krolju" a gradska studentarija "druže" a tuzlaci standardno "care moj", "carko" i sl.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 14:48 
Offline
User avatar

Joined: 15. 11. 2008. 22:07
Posts: 1629
Location: Sarajevo
dinko wrote:
U tuzli je situacija takva da ova studentarija sa sela govori "krolju" a gradska studentarija "druže" a tuzlaci standardno "care moj", "carko" i sl.


to "care moj" se nerijetko cuje i u Sarajevu :D Tacnije na vet. fakultetu i to upravo od Tuzlanske ekipe:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 16:45 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2003. 02:27
Posts: 1194
Location: Tuzla
dinko wrote:
U tuzli je situacija takva da ova studentarija sa sela govori "krolju" a gradska studentarija "druže" a tuzlaci standardno "care moj", "carko" i sl.


A to "Care moj" je TZ brand :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 17:07 
meni je najgore ono "kuuuuumeee" :mrgreen: :mrgreen:

jednom picio vozom do prijedora, i u doboju mijenjanje lokomotive miscini, i zamjena konduktera, ovo ono medjuentitetska sranja
i cujem vani neko se dere "kuuuuumeeeee", a 20 muskaraca se svi okrecu, osjecaju se prozvanim hahahah koja sega

ovdje u zenici moš' komotno viknuti "konju" u sred grada, i sigurno ce se 50% prisutnih okrenuti, nebitno jel musko ili zensko :mrgreen:

jarane ostaje nenadjebivo 8)


Top
  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 17:25 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
Acronian wrote:
dinko wrote:
U tuzli je situacija takva da ova studentarija sa sela govori "krolju" a gradska studentarija "druže" a tuzlaci standardno "care moj", "carko" i sl.


A to "Care moj" je TZ brand :)


To mi je prvi put rekla neka žena na pijaci dok sma kupus kupovao na prvoj godini :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 19:32 
Offline
User avatar

Joined: 28. 03. 2009. 17:36
Posts: 1748
Location: Oslo/Trondheim
...ma hajd bolje i to sve,nego da direktno uvozimo neke engleske riječi...a ono bude "đes frendu moj dragi"..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 19:43 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
BloodOverdrive wrote:
...ma hajd bolje i to sve,nego da direktno uvozimo neke engleske riječi...a ono bude "đes frendu moj dragi"..



e za to frend, frendice, i slican gejizam bi na goli otok slao.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 21:49 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2003. 02:27
Posts: 1194
Location: Tuzla
a sta je s "eventima"? to je bas "cool" :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 23:06 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
Acronian wrote:
a sta je s "eventima"? to je bas "cool" :lol:


e fkt i to, ili sto si u "bedu".. :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 29. 01. 2010. 23:41 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
e sad, 'engleske riječi' su posebna tema, nego, prati li ko šta nam rade 'celebovi' :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 00:08 
Offline

Joined: 09. 12. 2008. 20:25
Posts: 794
Stargazer wrote:
Jezik evoluira, nije to nista neobicno. Recimo, prije nekih 3 godine su svi govorili "folovi golovi", a sad ne znam kad sam zadnji put cuo.

Licno, ne mislim da je u pitanju degradacija fonda rijeci. Jezik je dinamican, i prilagodjava se potrebama ljudi koji ga koriste.


mislis elasticno stabilan kao jedna od osnovnih kvaliteta jezika, koje mora imat da bi bio jezik ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 00:19 
Offline
User avatar

Joined: 15. 11. 2008. 22:07
Posts: 1629
Location: Sarajevo
Moondust wrote:
meni je najgore ono "kuuuuumeee" :mrgreen: :mrgreen:

jednom picio vozom do prijedora, i u doboju mijenjanje lokomotive miscini, i zamjena konduktera, ovo ono medjuentitetska sranja
i cujem vani neko se dere "kuuuuumeeeee", a 20 muskaraca se svi okrecu, osjecaju se prozvanim hahahah koja sega

ovdje u zenici moš' komotno viknuti "konju" u sred grada, i sigurno ce se 50% prisutnih okrenuti, nebitno jel musko ili zensko :mrgreen:

jarane ostaje nenadjebivo 8)

PA NIJE DZEABE ZENICA :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 01:12 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
Moondust wrote:
ovdje u zenici moš' komotno viknuti "konju" u sred grada, i sigurno ce se 50% prisutnih okrenuti, nebitno jel musko ili zensko :mrgreen:

Brate, pa normalno da će se svako okrenut' kad se konj dere.

A tema je bezveze, nije svijet nastao kad si se ti rodio. Recimo "joj jesi papak", "ovaj je raja", "jarane" u Sarajevu se govori odvajkada i vala spominjalo se gdje god se okreneš.
Bilo je puno grupica u gradu koji će druge grupice testirat i dijelit po papcima i raji. E mo'š mislit onda kakav im je rječnik unutar svakih grupica. To je i dan danas ostalo, simpatično i blesavo, ta nećemo bit diplomate kad se možemo smijat i za*ebavat druge i bit za*ebavani, zar ne, zdravo je. Diplomatski govor - ja bih za kancelarije, izljeve javne na malim ekranima i slično. Naravno, bilo je i ljudi kojima nije odgovaralo tako pričat i slušat druge, svakakvih nas.
A meni se, recimo, sviđa taj naš "odvala jezik", zamisli kažeš čovjeku za nekoga "krajnje se nepristojno ponašao, štaviše-patetično. Mislim da je strahovito užasno bilo slušat takav vokabular naime pristojnog" blabla, kažeš fino "ja seljobera". Ha ja.

I još nešto, ja baš ne mislim da su to nepismeni ljudi, ne znam što. Jednostavno im je ćeif tako pričat, ništa loše u tome.
Mislim da ova internet generacija će tek da bude glupa. I nekako shvatam na internetu pisat sa onim nedešifrovanim izrazima (wubim, abd, omg, zomg zogm) ali što ja to čujem po ulici, ma kako izgovore ono?!?!

I još nešto druže ( :lol: ), jedna mi je rekla (živi 15 god. u Holandiji) da su tamo ljudi (u nekom manjem mjestu gdje živi, ne znam jel tako za šire područje), "statični" sa jezikom i da moraš s njima pričat precizno (ako je jabuka onda je jabuka, nije okruglo spadalo s grane) čak i kad se zezaš jer ne kontaju šta si ti htjeo da kažeš svojim izvrtanjem, primjer, pitao je lik "je l' ti se sviđa ova boja za zid?", kaže "muka mi od nje", ovaj joj odgovorio mrtav hladan i to više diplomatski "izvinite, ali da vas uputim. Boja nije za jest, nego se njome farba zid", ova pukla i sama okrečila zid buahahaha! Malo sam skrenula sa teme ali sam se sjetila ovog primjera i hoću da kažem-više bih ovakvim "saljačkastijim" jezikom pričala, nego s ovim filozofima, ne bih ja s takvim ljudima mogla ni preko interneta hahaha.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 02:04 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Ja samo pricam o pravilnom, knjizevnom izrazavanju... To je danas postalo takva rijetkost, da se vise ne cuje ni kod velikog broja akademika... Prosjecnog stanovika da ne spominjem. Jednostavno, jezik je tako lijep, bogat, oplemenjujuci, da je pravi grijeh ne upoznavati se sa njim po malo svakoga dana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 02:21 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
as_the_sun_sets wrote:
Ja samo pricam o pravilnom, knjizevnom izrazavanju... To je danas postalo takva rijetkost, da se vise ne cuje ni kod velikog broja akademika... Prosjecnog stanovika da ne spominjem. Jednostavno, jezik je tako lijep, bogat, oplemenjujuci, da je pravi grijeh ne upoznavati se sa njim po malo svakoga dana.


knjizevni govor se upotrebljava u formalnim razgovorima, a u internim krugovima stvara malo nervoze, a? nije zanimljivo jednostavno.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 11:29 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2008. 01:09
Posts: 399
Location: Ispred monitora...
Što se književnog govora tiče riječ "druže" nije nepravilna. :razz:

I čuj književni govor u formalnim razgovorima. Meni su se ljudi "smijali" jer pravilno izgovaram riječi tipa umjesto "prič'o" ja kažem "pričao" i u jednom trenutku sam nesvjesno počeo da govorim nepravilno (dok nisam ukapirao :) ) Inače nemam ništa protiv takvih riječi kod ljudi, osim, naravno ako ih neko prečesto govori. Znam ljude kojima je svaka treća "buraz" ili ljudi koji stalno govore "znači", to me baš iritira. Svakako se treba truditi da se poštapalice izbace. Furija, mislim da je "as_the_sun_sets" baš o tome i govorio, a ne o opuštenom narodnom govoru. ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 12:57 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Znači čova buraz, nisam ja mislio da se priča nekim prenapucanim rječima druže, samo ono, normala, jarane, znači, malo da proširimo fond, kume, malo mi je bed kad smo po eventima pa čujem nepoznate, prespremne riječi od ostalih frendova...

Šta to fali književnom, to jeste, standardizovanom jeziku? Po njemu su pisani zakoni, rječnici, udžbenici i sva ostala pisana literatura. Ne govorim o kitnjastom i tetralnom izražavanju već o pravilnom izražavanju, koje bi trebalo biti podrazumijevano, a ne gledano kao privilegija akademika. Naravno, ako standardizovani jezik obogatimo lokalizmima, tim bolje, ne podržavam krutost i isključivost, ali još manje podržavam siromaštvo jezika.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 17:37 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
djes brkat bed, event i to, sa buraz, drug, jarane... :shock:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: "Druze..." (Degradacija fonda rijeci)
PostPosted: 30. 01. 2010. 17:44 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Zasto se ne smiju zajedno koristiti, zato sto je jedno iz prostog naroda poteklo, a drugo sa facebook-a i medija? :lol: :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 66 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group