Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 13:24

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 53 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 19:33 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
na vikipediji sam naišao na neke zanimljive podatke,tj. na slijedecoj stranici nalazi se dosta izraza u pravilnom i nepravilnom obliku.
napominjem radi se o pravopisu bosanskog jezika.


http://bs.wikipedia.org/wiki/Pravilno-n ... ome_jeziku


e sad ono što meni nije jasno,a to je zašto su neki izrazi pravilni npr. hirurg a ne kirurg hrvatski), a pravilno je historija a ne istorija ?!?
more je ovakvih primjera

pazi ovo:

korištenje a ne korišćenje.. a pri tom je u većini gradova sveprisutno reći općina a ne opština.
ako ćemo po tim pravilima onda je analogno korištenju i opština,a ne općina.

onaj ko je smutio pravopis,nije ga dobro smutio.

inače radio sam u školi,i svi su pogubljeni.
najviše mi je žao djece koja veze nemaju kako treba jer nema ko da ih nauči.
neću pričati o tome da u manjim mjestima nastavnici i profesori najčešće lošije koriste maternji jezik od nekih učenika.

i na kraju dođemo do toga da oni koji su završili školu i bili vaspitavani,ili čiji su roditelji pravilno vaspitali svoje djete,a to sve u predratnoj državi pravilno koriste maternji jezik kako god ga ko zvao.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 20:10 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
Izvini ali vidi koga su naveli kao literaturu. Čim su u pitanju prof. Dževad Jahić i Senahid Halilović ja im ništa ne vjerujem. Dobru kritiku na nekog od njih dvojice je uradio Midhat Riđanović, i ima za razliku od ove dvojice normalnije izdanje knjige o pravopisu.

Čuj pravilno historija a nepravilno istorija. To je samo ispiranje mozga novoj generaciji, nacionalisti. To automatski znači da nije pravilno ni history, ni storia, ni historie, ni история, i tako dalje. Ja sam naučila od malena "dole", "ovde", umjesto "dolje" i "ovdje", i onda mi se često desi da me neko ispravi sa "nije ovde nego ovdje", i argument je da nije to pravilno, što nema veze sa pravilnošću i nepravilnošću, nego sa ije/e/ikavicom, koja je zastupljena kod naroda bivše nam Yuge, pa ko je kako naučio.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 20:28 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
I kako bih samo voljela da svi nestanu sa vlasti i prestanu izdavat glupe knjige o pravilima koje oni zadaju, vidi molim te ovo, umrijeću: august im pravilno a avgust nije. A 'vamo Evropa im pravilna a Europa nije, jer je kao Europa na hrvatskom buahahahhha! A ustvari je u Jugi bio srpskohrvatski jeziki gdje se govorilo avgust, Evropa, evrokrem i tako.
A vidi lopova ovde: kaiš-kajiš, kamion-kamijon. Kako ih nije stid, ovako su trebali u cijelom izdanju, nego im ovo paravan za riječi poput "sedmica-tjedan", "lahko-lako", buahahhaa koji moroni.
I vidi im ovo "lezbejka-lezbača (žargon)", hahahahahahaha, pa sami napisali da je žargon, hahahaha, kakve veze???


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 20:33 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
problem je što se u školama uče ovakve stvari.
a i ova stranica je prvo na vrlo popularnom info serveru,a drugo javni je reprezent pravopisa bosanskog jezika.

ako je sve ovo tačno,a jeste,ja iskreno ne pričam ovaj jezik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 20:34 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Wikipedija nije mjerodavna ni u kom pogledu, to se valjda zna. Ovo je kao neki spisak najčešćih grešaka u pisanju i izgovoru. I ima mnogooo debilizama i netačnosti.

Potpisujem ovo za Jahića i Halilovića, to su bošnjački naelektrisani stručnjaci za jezik koji mi se gade kao i bilo koji drugi uvoditelji novih jezičkih pravila u regiji.

Meni nije jasno (i nikad neće biti) kako ljudi ne mogu naučiti osnovne stvari kao što je ne mogu - a ne nemogu, ili uostalom a ne u ostalom... i sl.

Što se tiče ovih sranja istorija/historija/povijest, vijek/stoljeće, hirurg/kirurg - one su ispravni sinonimi. Jedino što se mora poštovati u službenoj pisanoj formi jeste da pišeš npr. avion je sletio na aerodrom ili zrakoplov je sletio u zračnu luku tj. da se ne gađaš različitim terminima.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 20:49 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
pa hajmo reci da su kirurg i hirurg sinonimi u 2 različita jezika kao što su BRE english i AME english.
jedino tako mogu da razumijem.

ali ne mogu da razumijem da se malo koristi malo ne koristi slovo H,pa riječi tipa opština i općina..
ako jezik postoji,a očigledno da postoji,moraju da postoje i norme.ne može nešto da bude pravilno a nešto ne kako se nekom ćefne.

ova info stranica je očigledno sve samo ne u skladu sa normama.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 21:14 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
Jao tebe, pa neko kaže opština neko općina, u čemu je problem? Ja kažem opština, naučila tako. Šta će mi norma, mi smo mala "jugoslavijica", svakakvih nas, i tako pričamo, kakva norma i pravila tu.

Treba naučit ovo što je Arinoe napisala. "Uostalom" se koristi kad hoćeš skratit neku priču, mala pomoćna riječ hahaha, a "u ostalom" je normalna riječ, recimo "u ostalom dijelu grada...", i slično, i ne mogu shvatit brkanje toga, pa logično je?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 09. 02. 2010. 21:20 
Offline
User avatar

Joined: 15. 11. 2008. 22:07
Posts: 1629
Location: Sarajevo
joj kad se sjetim pravopisa iz osnovne... imali smo neka 2 a svake godine izadju jos 2 danasnja djeca imaju 5 :D

katastrofa... inace, jebe mi se kako ko sta govori :D dok kontam, super je!


Last edited by Fakin on 10. 02. 2010. 03:44, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 10. 02. 2010. 02:49 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Dobro eto, dijagnosticiran je problem. U pravopisu bosanskog jezika postoji gomila nespretnih promasaja. Sta sad treba raditi? Kakve konstruktivne stavove mozemo zauzeti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 10. 02. 2010. 13:02 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Sale Obson wrote:
pa hajmo reci da su kirurg i hirurg sinonimi u 2 različita jezika kao što su BRE english i AME english.
jedino tako mogu da razumijem.

ali ne mogu da razumijem da se malo koristi malo ne koristi slovo H,pa riječi tipa opština i općina...ako jezik postoji, ba očigledno da postoji, moraju da postoje i norme.


Ja ne znam jel ti fakat ne kontaš o čemu se radi ovdje ili tražiš neko opravdanje za to jezičko 'šaranje'. U BiH žive tri naroda koji imaju pravo da pišu svojim jezikom, u BiH postoje dva pisma koja se trebaju i mogu ravnopravno koristiti.

Ti se izvoli opredijeliti i riješena stvar. Tvoj izbor će sasvim sigurno biti onaj jezik kojim si naučio govoriti od malena. Ja govorim općina, govorim kruh umjesto hljeb, govorim stoljeće umjesto vijek jer sam rođena u onom dijelu BiH koji je i govorno i geografski bliži Hrvatskoj, ali neću svoj jezik nazvati hrvatskim. To je moj jezik.

Ako pišem ćirilicom, neću svoje pismo zvati srpskim jer to je i moje pismo.

Ova gore stranica na wikipediji je bezvrijedna. Treba je prijaviti kao netačnu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 10. 02. 2010. 18:04 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
oi oi.

nisam mislio da uplicem emotivnu stranu u sve ovo.

pitanje je tehnicke prirode.
prvo hajmo za trenutak preskociti stavku u kojoj je bosanski jezik iskljucivo politicko pitanje,jer je ono apsolvirano.
jezik postoji,i žalosno je da se o njemu ne vodi računa.
vjerovatno većina nas zna da je jezik jednog naroda stub kulture.
iz priloženog se vidi da se sa tim stubom šutira kako kome volja.
budi bog s tobom kako je sa ostalim vidovima kulture ako je ovako sa jezikom.
drugo,norma ili pravilo ili "ustav" jezika je nepromjenljiva.to je nesto sto se ne dovodi u pitanje.na osnovu te norme pišu se knjige i izučava jedan jezik.
ta "pravila" u bos.jeziku ne Å¡timaju kako je drugar stargejzer pirmjetio.
zašto je to tako?
zato što kvazi intelektualci svojataju jezik i prave toplu vodu od nečega što je odavno smišljeno i napravljeno.
potrebno je samo primjenjivati već postojeća pravila.
koja su to pravila?
e pa tu ćemo svi koji se bavimo jezikom da stanemo i da se zapitamo..
da li je politčka glad i netolerancija jača od svjesti građana ove drzave?
da li pitanjem sopstvenog jezika mogu da se riješe mnogo veća pitanja?

da bi stvari bile jasnije,vjerovatno je i bilo kojem laiku poznato da se npr. engleski jezik priča i u engleskoj i u americi i na malti i u južnoafričkoj republici ali se i dalje zove engleski jezik te kao takav ima svoj nepobitni integritet.u zavisnosti od države taj jezik takodje posjeduje razlike kao i kod nas npr.ameri za neku rijec imaju svoj naziv a englezi svoju.ali to nikako ne ugrožava konstituciju jezika.
ono što hoću da kažem da više ne dužim je da oni koji su zamjesili bos.jezik trebaju da sjednu,i da naprave neku konvenciju na kojoj bi se ustanovila kvalitetna pravila,tj.norma prema kojoj bi se jezik izučavao.
ovo danas je neizdrživo.

na kraju,naravno da svako ima pravo da priča kojim god jezikom.što više to bolje.
ono na šta sam htjeo da skrenem pažnju je da pravopis bos. jezika nije dobar.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 03:31 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
Ja nije da poznajem taj jezik bas toliko da si mogu uzimati za pravo da ga diseciram, ili hajmo reci da manje imam kontakta sa njim, ali cini se da ima dosta nelogicnosti..

Mada, ne vidim sto je opstina, odnosno opcina nelogicno.. jedno je ispravno u bosanskom, drugo u hrvatskom jeziku, cisto npr.. vjerojatno to prvo stoji i za srpsko-hrvatski nekadasnji.. kao i srpski sigurno.. al doduse, sad vidim da pogrijesih kad procitah jos jednom, da je obrnuta situacija ustvari.. uhmm.. a dobro, jasno je da svi vrse neke nadopune jezika, prosirivanja, izmisljanja izraza, hrvatski pravopis je jos debilniji sa svjesnim natjecajima za izmisljanje novih rijeci za stoljetne izraze, tj. rijeci, sto je glupost i kompleks..

Historija, isto tako, je ja mislim stara hrvatska rijec.. dok je istorija srpska.. i brojni to brkaju i nisu svjesni, tako da je danas u svrhu ''distanciranja'' od takvih u upotrebi sluzbeno povijest.. sve su to sinonimi, ali eto prevladavaju u necijem pravopisu, samo sto su u ovim koje ja citah i proucavah doduse bar detaljnije razradjeni i nema toliko kotradikcija..

Jest da mi je svejedno, doduse, ionako pricam kako pricam, tj. kako sam ucio unutar kuce i skole, a uglavnom se knjizevno izrazavam.. mozda je to nekome preseravanje, a recimo ima likova na ovim forumima koji kontaju da ja namjerno da dokazem neku poantu pisem hrvatski ili sta vec.. :/ mislim, to pak ne kontam, tj. takve.. jezik jest tu da evoluira i da se razvija, ali treba imati neku granicu..


Last edited by Archangel on 11. 02. 2010. 03:38, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 03:35 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
Sale Obson wrote:
problem je što se u školama uče ovakve stvari.
a i ova stranica je prvo na vrlo popularnom info serveru,a drugo javni je reprezent pravopisa bosanskog jezika.

ako je sve ovo tačno,a jeste,ja iskreno ne pričam ovaj jezik.


Ali, jedno je uciti u skoli pravopis vlastitog jezika, a drugo je sta ces ti i kako pricati na osnovi iskustava, kontakta, utjecaja, i sl.. naravno, podrazumijeva se da mora postojati konsenzus u vezi tog pravopisa, da se ne dogadja da djeca u tri razlicita grada uce pravopis vlastitog jezika, na potpuno drugaciji nacin.. a znati se knjizevno i ispravno izrazavati je ok, i bitno.. inace u zivotu..

Zaboravih, doduse, u postu prijasnjem, meni nesto najsmijesnije, odnosno najcudnije, sto sam cuo bijase hlopta, pa evo zanima me, tko je upuceniji od mene, da kaze jel to zaista moze tako stajati u bosanskom jeziku.. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 04:55 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
Archangel wrote:
Zaboravih, doduse, u postu prijasnjem, meni nesto najsmijesnije, odnosno najcudnije, sto sam cuo bijase hlopta, pa evo zanima me, tko je upuceniji od mene, da kaze jel to zaista moze tako stajati u bosanskom jeziku.. :)

Zanemari. To ćeš čut od Senahida Halilovića. I kao zezanciju među rajom, ja sam čak čula i pročitala negdje "hloptasti amburger" buahahaha, zezaju se ljudi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 05:07 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
A ne znam, ovaj je zaista djelovao ozbiljno, bez obzira sto su ga neki ispravljali.. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 05:10 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
Bježi od ozbiljnih, buahahaha!

Reci ti njemu da se ne kaže hlopta nego kolutalo za gol :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 05:17 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
Hehe.. radije cu govoriti hlopta.. :P


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 08:39 
Offline

Joined: 21. 10. 2007. 15:54
Posts: 97
Radije govori balun


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 17:46 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Sale Obson wrote:
oi oi.

nisam mislio da uplicem emotivnu stranu u sve ovo.

pitanje je tehnicke prirode.


Ma kakve emocije, kakvi bakrači..želim ti ukazati na to da bosanski jezik kroje ovi gore spomenuti koji pripadaju krugu bošnjačkih, nacionalistički nastrojenih stručnjaka. Zato i ima ovih odstupanja i nezadovoljstva. Nažalost i ta tehnička strana potpada pod političku u ovom slučaju.

I da, sad je navodno pravilno reći općina, a ne opština,a npr kaže se hirurg, a ne kirurg itd. Eto ti samo jednog primjera koji je nigdje veze. Jezik se zvao srpsko-hrvatski i tako se nažalost i podijelio. Danas ostaje da se razne budale i kvazi intelektualci kolju oko toga šta je čije, čak i tamo gdje nema nikakvog smisla.

Davno sam jednom Britancu pokušala objasniti kako to da u Hrvatskoj, Srbiji i BiH pričamo potpuno isto, a da nemamo jedan univerzalan naziv za to kao što je primjer s american english i british english.

Po njegovoj logici trebali bi imati onda neki srpskoslavenski, hrvatskoslavenski itd..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 11. 02. 2010. 17:51 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
takva logika je dobra


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 53 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group