Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 16:06

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 20. 02. 2010. 22:19 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
Ja kazem da svak ima pravo pricati ovdje jezikom koji hoce..ali najprostija moguca cinjenica je da je ovo BiH i da jezik takav treba da bude i tako da se naziva... postujem konstitutivnost svih naroda, ali ajmo onda promijeniti ime drzave u bosansko srpsko hrvatska i ostali...1 jezik 1 zemlja i tako treba da bude, ne znam ko bi se trebao tim smatrati uvrijedjenim..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 01:45 
Offline

Joined: 13. 04. 2009. 22:10
Posts: 31
bosanski, hrvatski, srpski su zapravo jedan jezik, samo su u pitanju verzije kao drina-drina light :twisted: :|


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 02:13 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
nekrodemon wrote:
Ja kazem da svak ima pravo pricati ovdje jezikom koji hoce..ali najprostija moguca cinjenica je da je ovo BiH i da jezik takav treba da bude i tako da se naziva... postujem konstitutivnost svih naroda, ali ajmo onda promijeniti ime drzave u bosansko srpsko hrvatska i ostali...1 jezik 1 zemlja i tako treba da bude, ne znam ko bi se trebao tim smatrati uvrijedjenim..


Pa, ja ti kazem da ne moze.. sta ima veze sto je BiH..? ti si ucio i pricas bosanski, ja sam ucio i pricam hrvatski, npr., pa evo u jednoj smo drzavi.. nije BiH jednonacionalna drzava da postoji princip jezika kao drzavne kategorije kao osnova nacionalnog identiteta, i naravno ne moze biti kad ne postoji sveopca BH nacija.. narod, da, nacija, ne.. eto Svicarska je jedna od najrazvijenijih u svijetu, pa normalno ima iste ovakve stvari i nitko se ne buni na takvo sto.. zasto..? jednostavno, imaju s cim pokriti racune, zive normalno, i boli ih briga za takve stvari i ne opterecuju se time.. obrazuju se na francuskom, njemackom, itd., i to je jasno i normalno.. to su temeljna ljudska prava, pazi.. ne moras ti mijenjati naziv drzave, ono je takvo kakvo jest, ali ne mozes ni ustavno-pravnim i jednakopravim nacijama braniti pravo na vlastiti jezik zato sto je necija/tvoja ''logika'' drzava=jezik.. to ti se primijeniti na BiH nikako ne moze.. i normalno da ce se masa ljudi naci uvrijedjena samim time, jer ovo su stvari bitne za opstojnost jednog naroda u konacnici.. kultura, tradicija, religija, jezik, to su neke od temeljnih odrednica jedne nacije.. kad bi to izgubili, prestali bi biti ono sto jesu i asimilirali bi se u nesto drugo.. a za to, iskreno, ne postoji narocita volja ni zelja (a moze se, a ne mora, desiti nekad u buducnosti) u BiH, a ne vidim ni zasto bi morala kad se to vec pokusavalo sa Jugoslavijom i neslavno propalo, dakle silit se narod ni na sto ne moze.. samim time - model/pristup nemoguc.. ;) i baziran na sovinizmu.. postojecem modelu nista ne fali, samo je stvar ''dorade'' maticnih jezika da se to sve usuglasi i izvodi kako treba..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 03:29 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
Bosna i Hercegovina i oficijelni Bosanski jezik, nece te niko tuci sto si hrvatski ucio..ali da se jezik oficijelno naziva bosanskim..jel ti razumijes sta ja ovdje govorim..govorim za formalne stvari, a ne da nekog treba tuci ako ce reci TKO umjesto KO, nema to veze, sve ja narode postujem, pa i da se pingvinski pocne pricati kultura vise nama..ali formalni naziv kakav treba da bude i kakav djeca treba da uce u skoli, a ne tri jezika..a ako se neko na to vrijedja sto Bosana i Hercegovina kao zemlja treba da ima i svoj Bosanski jezik, e onda me zaista zaboli kurac. Nije ovo Jugoslavija...

Ni ST.Louis nema Bosanski jezik, a vidi sta je bosnja...

edit: zavrsio sam na ovu temu, zato me ne citirajte, jer stojim iza svojih rijeci i nek mi se napuse kurca ovi sto me kontaju unitaristom prozvati, znaju ko su.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 03:46 
Offline
User avatar

Joined: 22. 03. 2008. 01:09
Posts: 399
Location: Ispred monitora...
Realno..ovde postoji jedan srpsko-hrvatski jezik htjeli vi to ili ne. Samo sa malim varijacijama što se tiče izgovora ili nekih riječi


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 04:39 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
nekrodemon wrote:
Bosna i Hercegovina i oficijelni Bosanski jezik, nece te niko tuci sto si hrvatski ucio..ali da se jezik oficijelno naziva bosanskim..jel ti razumijes sta ja ovdje govorim..govorim za formalne stvari, a ne da nekog treba tuci ako ce reci TKO umjesto KO, nema to veze, sve ja narode postujem, pa i da se pingvinski pocne pricati kultura vise nama..ali formalni naziv kakav treba da bude i kakav djeca treba da uce u skoli, a ne tri jezika..a ako se neko na to vrijedja sto Bosana i Hercegovina kao zemlja treba da ima i svoj Bosanski jezik, e onda me zaista zaboli kurac. Nije ovo Jugoslavija...

Ni ST.Louis nema Bosanski jezik, a vidi sta je bosnja...

edit: zavrsio sam na ovu temu, zato me ne citirajte, jer stojim iza svojih rijeci i nek mi se napuse kurca ovi sto me kontaju unitaristom prozvati, znaju ko su.


Heh.. :) pa ne kontam onda.. kako bi ti uredio da u pravopisu (dakle, to bi trebale biti osnove po kojim bi se svi radovi trebali ravnati) bosanskog jezika stoji pravilno tko, ko, i sta ja znam, tako da se desi da dijete u Sarajevu uci ko, a ovamo tko, a nativno kao isti jezik.. kakve to logike ima i kako je to onda isto..? nema sta tu formalno biti, ili je jedno, ili drugo, ne moze se po volji prilagodjavati, to bi trebala biti egzaktna znanost.. pa jel logicnije da narod ima vlastiti jezik i da to ide po vlastitom nahodjenju, kulturi, tradiciju, opredijeljenju.. koga to ugrozava i kome to ima smetati ukoliko se radi na ljudskim pravima i toleranciji, zaista..? to nije samo hira radi, to je, sam si rekao u postu ranijem, jako bitno za jedan narod, i normalno da je jako bitno za opstojnost jednog naroda.. na ovaj tvoj nacin to vodi asimilaciji u jedan zamisljeni narod/jezik, i upravo unitarizmu..
Ne kaze nitko normalan da ne treba postojati bosanski jezik, naravno da mora, niti se tko zaboga vrijedja na to, a i sta se ima na to vrijedjati, ali u drzavi triju konstitutivnih i vec davno formiranih nacija (jako bitno), on mora postojati kao jedna od opcija, a ne jedina opcija samo zato sto odgovara imenu drzave, a koristis primjer jednonacionalnih drzava da opravdas takvu logiku.. to naci neces sigurno u Svicarskoj, Belgiji, i slicnim, pa opet im nista ne fali, dapace.. ne mozes ti sada nekome to naturati kad je jedno od temeljnih prava pravo na obrazovanje na vlastitom jeziku.. narodi drze do toga, i to s punim pravom, kao sto vec rekoh, to je jedna od temeljnih odrednica jednog naroda kao i elementa opstojnosti, ma koji god to bio..
Ne kazem eto da si unitarist ili sta vec, ili da nesto lose ovim mislim, ali logika ti je zaista pogresna ili u najmanju ruku diskutabilno.. jel namjerno pogresna, il slucajno, ne znam, al valjda si i sam svjestan da si kontradiktoran..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 04:55 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
ma necu da dizem tenzije, jednostavno sam osjetljiv na situaciju ovdje, ali svi koji vole ovu zemlju makar i s Marsa bili za mene su ok...naci ce se valjda nekad i adekvatno rjesenje za ovo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 05:02 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
hahaha.. jrane kad citma ova sranja od gasom cak sve postaje dvosmlseno :D
k0ji new breed brate, zaaaaakon :DDD:D:D:D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 05:48 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
nekrodemon wrote:
ma necu da dizem tenzije, jednostavno sam osjetljiv na situaciju ovdje, ali svi koji vole ovu zemlju makar i s Marsa bili za mene su ok...naci ce se valjda nekad i adekvatno rjesenje za ovo.


Ma nema tenzija, nego mi neobicno i nelogicno, nema nista lose u razlicitim jezicima, jer, BiH jest razlicitost kultura i nacija, a samo postivanjem toga i uvazavanjem moze naprijed, a nikakvim naturanjem ili ''logicnim razmisljanjem''.. ne bi ti ovo mozda uopce bio faktor ni pitanje da imas sredjenu drzavu, posao, osiguranu buducnost, ili nesto deseto.. ne znaci da netko ne voli ili ne postuje drzavu zato sto jedini njen jezik nije dat po njenom imenu.. dapace, drzava ne bi postovala njene stanovnike, narode, da ne postuje sve gore navedeno..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 13:46 
Offline
User avatar

Joined: 01. 12. 2004. 17:41
Posts: 1246
Location: country that i love
Archangel wrote:
nekrodemon wrote:
Bosna i Hercegovina i oficijelni Bosanski jezik, nece te niko tuci sto si hrvatski ucio..ali da se jezik oficijelno naziva bosanskim..jel ti razumijes sta ja ovdje govorim..govorim za formalne stvari, a ne da nekog treba tuci ako ce reci TKO umjesto KO, nema to veze, sve ja narode postujem, pa i da se pingvinski pocne pricati kultura vise nama..ali formalni naziv kakav treba da bude i kakav djeca treba da uce u skoli, a ne tri jezika..a ako se neko na to vrijedja sto Bosana i Hercegovina kao zemlja treba da ima i svoj Bosanski jezik, e onda me zaista zaboli kurac. Nije ovo Jugoslavija...

Ni ST.Louis nema Bosanski jezik, a vidi sta je bosnja...

edit: zavrsio sam na ovu temu, zato me ne citirajte, jer stojim iza svojih rijeci i nek mi se napuse kurca ovi sto me kontaju unitaristom prozvati, znaju ko su.


Heh.. :) pa ne kontam onda.. kako bi ti uredio da u pravopisu (dakle, to bi trebale biti osnove po kojim bi se svi radovi trebali ravnati) bosanskog jezika stoji pravilno tko, ko, i sta ja znam, tako da se desi da dijete u Sarajevu uci ko, a ovamo tko, a nativno kao isti jezik.. kakve to logike ima i kako je to onda isto..? nema sta tu formalno biti, ili je jedno, ili drugo, ne moze se po volji prilagodjavati, to bi trebala biti egzaktna znanost.. pa jel logicnije da narod ima vlastiti jezik i da to ide po vlastitom nahodjenju, kulturi, tradiciju, opredijeljenju.. koga to ugrozava i kome to ima smetati ukoliko se radi na ljudskim pravima i toleranciji, zaista..? to nije samo hira radi, to je, sam si rekao u postu ranijem, jako bitno za jedan narod, i normalno da je jako bitno za opstojnost jednog naroda.. na ovaj tvoj nacin to vodi asimilaciji u jedan zamisljeni narod/jezik, i upravo unitarizmu..
Ne kaze nitko normalan da ne treba postojati bosanski jezik, naravno da mora, niti se tko zaboga vrijedja na to, a i sta se ima na to vrijedjati, ali u drzavi triju konstitutivnih i vec davno formiranih nacija (jako bitno), on mora postojati kao jedna od opcija, a ne jedina opcija samo zato sto odgovara imenu drzave, a koristis primjer jednonacionalnih drzava da opravdas takvu logiku.. to naci neces sigurno u Svicarskoj, Belgiji, i slicnim, pa opet im nista ne fali, dapace.. ne mozes ti sada nekome to naturati kad je jedno od temeljnih prava pravo na obrazovanje na vlastitom jeziku.. narodi drze do toga, i to s punim pravom, kao sto vec rekoh, to je jedna od temeljnih odrednica jednog naroda kao i elementa opstojnosti, ma koji god to bio..
Ne kazem eto da si unitarist ili sta vec, ili da nesto lose ovim mislim, ali logika ti je zaista pogresna ili u najmanju ruku diskutabilno.. jel namjerno pogresna, il slucajno, ne znam, al valjda si i sam svjestan da si kontradiktoran..



stvar je sto ovdje ne postoji jedan narod da se po tome ravna kutlura, jezik i sva ta ostala obiljezja jednog naroda...jer nama u ustavu stoje tri aroda i narodnosti s tim idu i tri jezika i tri kulture vec u osnovi..a ne ko u americi gdje imas 100 kultura i narodnosti al u ustavu im pise da su svi amerikanci...kod nas to nije slucaj i zato nikad nece biti bosanski jezik kao takav...nego b/h/s..tako su odabrali prije 19 godina i tako je...sad se mi mozemo raspravljati koji i kakav jezik treba biti i sta je pravilno a sta ne... sve je pravilno dok se razumijemo...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 23:39 
Offline
User avatar

Joined: 02. 06. 2003. 00:22
Posts: 4350
Location: Å iroki Brijeg
Pa sta sam ja drugo rekao.. :) ne moze se to ni sa SAD-om usporediti.. to je svojevoljna identifikacija i asimilacija, jedinstvene prilike, uvjeti, okolnosti.. danas vjerujem da puno vise drze do svoje kulture i jezika dosljaci.. a zasto i ne bi, kao sto rekoh, temelj opstojnosti jednog naroda.. pa tako i u BiH, pogotovo kad se radi o povijesnim, starosjedilackim nacijama, zasto bi se toga odrekli ili kompromitirali danas.. nema smisla, sustavu nista ne fali, fali samo razumijevanja, razvoja, tolerancije, i postivanja..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 21. 02. 2010. 23:51 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
kad već prešli u jednu drugu temu, ovo je bit:

Archangel wrote:
nema smisla, sustavu nista ne fali, fali samo razumijevanja, razvoja, tolerancije, i postivanja..

BiH ne može neg mala Jugoslavija biti, samo u modificiranoj, realnijoj verziji koja odgovara trenutku. prvenstveni belaj kod nas je taj što narodi slabo komuniciraju, al valjda i to jednom dođe na svoje, sve se da riješiti samo što se previše vjeruje pogrešnim ljudima. kad su TLN pogodili da će biti sranja, valjda pogode i onu scenu kad mi riješimo svoje probleme i odemo u EU a oni rasulo a mi pametni koristimo gužvu :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pravopis bosanskog jezika
PostPosted: 22. 02. 2010. 01:45 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
kad smo pogodili bit, tema moze po lock :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic This topic is locked, you cannot edit posts or make further replies.  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group