Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 29. 04. 2024. 01:30

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 11:23 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Posto ovo nije oftopik, al et fino bi bilo malo i o ozbiljnim stvarima ponekad...

Ode ATi Allahu u Amanet. Od sad ce se zvati AMD Radeon i AMD FirePro. Uskoro dolazi masovna paralelizacija, graficki procesori na centralnim, naime, brzina svjetlosti na 3.0 GHz-a putuje 7.2 cm kroz bakar. Bilo sta vise i podatci kasne za jedan ciklus. Nadam se da je ovo pocetak kraja za Intel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 11:42 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Meni je u principu puno zanimljivije pitanje kako se ta tehnologija koristi, odnosno kako softver baziran na modernom hardveru mijenja zivot prosjecnog covjeka. Zadnje 2 godine obiljezila je smartphone eksplozija. Sta je sljedeca velika stvar? Mozda moramo sacekati da nam pokaze Steve Jobs. Il recimo kakva je buducnost drustvenih mreza, kad ce krahirati facebook i tako to :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 12:03 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Vidis mene taj striktni IT nije nikad nesto posebno interesovao, ali cu odmah dati hvale Appleu.Kada je iPod Touch izasao u Americi ja sam bio sokiran da bi neko kupio iPod sa deset puta manje prostora za istu cjenu jer ima ekran na kojem mozes bjedno gledati filmove.

Onda je moja stara dobila jedan dzabe na nekoj festi... Moram priznati da je taj mali aparat baziran na ARM-u otvorio pandorinu kutiju za tehnologe. Kao prvo dobili smo aparat koji u djelovima vrijedi 90% prodajne cjene (za razliku od iPhonea koji je cista pljacka). Danas zaista vise ne vidim svrhu laptopa nikako kad iPad postoji. Naravno ima tu nekih limitacija uglavnom u pogledu softverske arhitekture i operativnog sistema ali urusit ce se i to kad slicni aparati izadju sa Androidom, i kad postane moguce dual-bootat i jedn i drugi. U idealnom svjetu Win ce umrijet. Nikad nisam gledao toliko dokumentaraca ni citao toliko knjiga odkako imam Installous i AirVideo Server :lol: Najs.

Nazalost za 90% populacije to nece biti toliko bitno. Sortiranje oraha iz majmunskih govana je na Appstoreu tezak, iako ne toliko skup posao. Ali ce ipod touch/iphone/ipad ubiti jako puno muzickih kompljutera barem uzivo, ako ne bas u studiju. Za maksimalno godinu cemo vidjeti gitariste koji ce uzivo doci na konc samo sa i-aparatom i tamburom. Logisticki, to je revolucija. Zbogom sleperi precjenjene opreme, tehnicari...

Isto vazi i za klavijaturiste. Ako neko hoce od mene tip-off, nek dobro razmisli o implementaciji General MIDI interfejsa na i-aparatima. Softver i hardver to vec podrzava samo neznam dali je moguce bas pristekat vanilla midi kontroler na i-aparat i kako.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 12:09 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
i usput zao mi je androida. kupili su ga uglavnom oni koji bas i ne vide korist u takvim uredjajima, i oni vodjeni antikapitalistickim emocijama. Ali nazalost android je po meni osudjen na smrt iz dva prosta razloga. Implementacija nikad nece biti tako solidna kao sto je kod i-aparata, i jednostavno je zakasnio na trziste (appstore je vec pobrao vecinu koderskog talenta kako malih pa tako i velikih)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 12:59 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Ja mislm da ce se Android jos dugo drzati kao solidna alternativa, cisto jer je open source. Ali iskljucivo kao pratioci, nikad lideri. Tu je Apple bez konkurencije. AppStore je pravi zlatni rudnik, a gdje ima para, ima i inovacija.

Ja sam prije par mjesecio dobio sluzbeno IPhone, i za par dana mi je razlog za uspjeh ovog uredjaja postao kristalno jasan. Nakon toga sam narucio Macbook Pro, i gomilu knjiga o pisanju softvera, pa se sad sa tim pomalo zajebavam u slobodno vrijeme :mrgreen:

Ko je ovo mogao zamisliti prije godinu dana:
http://www.youtube.com/watch?v=5OLP4nbAVA4

P.S.
Haj preporuci kakvog dobrog softvera koji redovno krostis na Ipodu. Ja necu da ga jailbreak-ujem, al ne bi mi bilo mrsko dati koji dolar za neke korisne stvari.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 13:16 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
1. AirVideo Server:

Streamas video sa kompa na aparat, ono, navecer uvijek zaspem uz neki dokumentarac koji sam davno skinuo nikad pogledo jer mi dosada sjedit za klupom. Streama sve avi, wmv, on-the-fly konverzija, super.

2. bebot:

Ovaj sam i ja kupio hehe. Bilo mi fakat zao ukrast. Kjut robot koji ispusta glasove, ustvari strasno mocan sintic, ima na jutjubu demo od dereka iz drim tijetera. Haos.

3. PI83:

Ti83 emulator. To valjda znas da moras imat hehe.

Imas i dobrih stripova mada ja ocekujem puno vise. Hellboy V1 mos skinut da vidis kako to fercera, ono, panel po panel.

Od igrica:

Beneath a steel Sky

Secret of Moneky Island SE (malo los interfejs sere stvar maksimalno)

GT Racing

ali njih ima na pasja preskakala...

Ostalo PRAVO DOBRO sto ne mogu koristit dok ne zbavim onaj Peavey AmpKit zbog audio ulaza (a ti mozes jer imas iPhone)

AudioTools:

FFT, Spektroskop, Analiza Frekvencije...ono bas svasta, od izgradnje studija do aparat za objektivno procjenjivanje zvucnika i muzickih instrumenata.

TC Electronic PolyTune:

Izgleda kao najjaci stimer za gitaru ikad.

Amplitube LE, Peavey Ampkit, RecordStudio..

od onih obicnih besplatnih ima GrowYourOwn, to kad se kuci vratim da na pijacu manje idem, i BodyFitness da izvucem najvise iz mog minimalnog kucnog gym-a hehe. A i epocrates dobro dodje kad nadjes nekih tableta koje bi mogle bit od koristi a neznas sta su...:mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 13:20 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
pardon jordan, ne znam ja te tieterase :P

http://www.youtube.com/watch?v=KFG7-Q0WI7Q


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 13:26 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Hvala stari, moram to sve fino pregledati u narednih par dana. Dobro zvuci ovaj bebot, fakat :)
Ja uglavnom internzivno koristim mape, i raznorazne utility aplikacije, sve u svemu ni 3% potencijala uredjaja...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 13:29 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
nema na cemu, samo spread the ilove :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 31. 08. 2010. 13:30 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Evo skinuo bebota, al nemam slusalice :( Odoh u wc, da ne nerviram kolege :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 01. 09. 2010. 01:12 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 09. 09. 2004. 00:32
Posts: 2445
stari serator wrote:
Nadam se da je ovo pocetak kraja za Intel.


Joj meni je uvijek bilo fascinantno ovo Intel-ovci vs AMD-ovci :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 01. 09. 2010. 01:16 
Offline
User avatar

Joined: 01. 02. 2010. 20:13
Posts: 2161
Location: Brazil
Libija otvorio temu samo da sramoci nama kako mi nemamo a on ima :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 01. 09. 2010. 01:52 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Nisam nego da lafim sa stargejzerom. Intel su smradovi. Al ipak nebi bilo dobro da potonu, najebali bi svi.

Jarane ako imas konzolu nekakvu, prodaj je i kupi polovan ipod touch 2. nes zazalit. Imam ja svakavih zajebanjcija koje sam dobio djabe, ovdje svasta djele (osim posla mamu im).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 08. 09. 2010. 13:28 
Offline
User avatar

Joined: 18. 02. 2004. 02:00
Posts: 1632
Location: The undergrounds of Bosna
Ha iako sam fan AMD-a koristim intel iz ciste potrebe, jer po meni intel puno bolje radi sa aplikacijama nego AMD, koji je po meni vishe gamerskl :D al za to koristim ATI radeon koji naveliko dere jebenu nVIdiju :D
Jest mi zao sto nece biti vise ATI-a al kad vidis sta nas ceka onda, jedva cekam da seb nabavim AMD radeona 6870 :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Tehnologija
PostPosted: 08. 09. 2010. 14:41 
Offline
User avatar

Joined: 23. 09. 2009. 12:17
Posts: 1263
Location: Konjic/Mostar
@stari serator da nemaš kakvog iskustva sa ovim "pad"-ovima, u zadnje vrijeme dosta čitam o tome, pogotovo o novom MSI-evom te misterioznom Samsung-ovom padu, kažu pravo dobra zajebancija, mada me jebe malo taj touch-screen, imam ga na svojoj Nokiji ali ne žalim što sam je uzeo s obzirom na zadnju verziju Symbiana. Btw, kad spomenuh operativne sisteme, ne slažem se baš s tobom oko Android platforme, sjetimo se samo ko stoji iza toga, ko to finansira, a ionako-open source je. Svi su tako govorili i za Linuxe da neće nikada proći ali osvrnimo se samo na ove silne godine koliko već postoji (ovom prilikom: HAIL BACKTRACK!). Vjerovatno će Apple držati monopol oko "new wave of cell phone"-sa, ali Android će ih uvijek pratiti u stopu. Baš neki dan sam držao jedan primjerak HTC-a (čini mi se Hero) od jarana, kupio ga za nekih 500 KM polovno, od nekog pedera-frizera iz Jablanice koji se nije znao snaći na njemu, kad vidjeh kakve aplikacije ima sjeb'o sam se (u pozitivnom smislu) :mrgreen: Čak putem kamere i određenog programa može gledati zvijezde na nebu pri čemu mu na displayu ispisuje imena svih zvijezda i sazviježđa koja vidi ...
Jedna velika zamjerka cijelom smjeru tehnologije današnjice je što nema više originalnih ideja, ne cilja se na to praviti više moćne i sadržajne programe, već pružiti tehnologiju što većem broju ljudi, pa kad se sjetim samo koliko sam se k'o mali jebavao oko reinstalacije Win95-ice kad mi je virus upao u komp ... danas Win7 i moj stari koji je totalni laik oko računara može instalirati dok si rekao keks.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group