Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 13:14

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 200 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next
Author Message
 Post subject: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 04:27 
Offline
User avatar

Joined: 22. 01. 2005. 20:58
Posts: 1085
Location: Vratnica,Visoko,BiH
Evo jedna interesantna tema.Naravno svi smo mi ćuli za Kosovski boj koji se desio 1389.god.Historija je rekla svoje,jezikom karakteristicnim za najljepšu nauku :mrgreen: ,jezikom cinjenica.Eh sada meni nije bas najbolje jasan fenomen,opće prisutan u srbskoj historiografiji,NAROCITO u srbskom narodu proslavljanja navodne "pobjede" nad osmanskim turcima,a zapravo realnost je potpuno drugacija.Od ku'd taj psiholoski momenat,od ku'd ta duševna sadisfakcija motivirana apsolutno nicim?Mislim da je ta predstava moralnog pobjednika apsolutna laž,zabluda i ne samo u ovom slućaju nego opcenito u zivotu....ali je fascinantno to da jedan narod stojecima zivi u tom stanju,stanju u kojem nakon svega sebe smatraju pobjednicima,konkretno u ovom slucaju..
Vjerovatno ste svi znali,ali eto mozda ima neko kome je bilo nepoznato,da postoji bend ( mislim da sviraju black metal ) koji upravo nosi naslov 1389.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 10:05 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Prvo da ti velim, jer to mi je profi deformacija, nemoj pisati srBski, saDisfakcija jer je 'srpski', 'satisfakcija', paraš me po duši i srcu... :mrgreen:


Kosovski boj Srbima ima veliki simbolički značaj. Iako se ishod bitke ne smatra srpskom pobjedom (ali da budemo realni, ni porazom) Srbi su uspješno odolijevali turskoj vojsci i ubili sultana što je tad (a nažalost i sad) bilo dovoljno za buđenje nacionalnog ponosa. Turci jesu tad razbili srpsku vojsku te bosanske i hrvatske snage koje su im pritekle u pomoć i ubili cara, ali su na kraju otišli iz Srbije.

To je Srbima bilo dovoljno da sebe proglase pobjednicima. Također, dosta tih podataka kojima se danas raspolaže potiče iz narodnih pjesama, legendi i sl. tako da ćeš naići na različite verzije događaja.

Lično smatram velikim debilizmom veličati nešto što je bilo prije 600 godina i što je okončano pod nerazjašnjenim okolnostima.

Ali znaš i za pojam 'kosovska rana' koji je još uvijek aktuelan. Ne moram ti sad pričati zašto je ta simbolika i danas jaka.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 10:28 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Quote:
ali je fascinantno to da jedan narod stojecima zivi u tom stanju,stanju u kojem nakon svega sebe smatraju pobjednicima,konkretno u ovom slucaju..

Sta tu ima fascinantno? Prije 200 godina je na Balkanu pismenih ljudi bilo ko crnaca na sjevernom polu. Nije bas da su mogli prostudirati historijske zapise o dogadjajima od prije par stotina godina, upotrediti razlicite izvore, uklopiti u historijski kontekst i formirati misljenja i interpretacije dogadjaja bazirane na cinjenicama.

Svi narodi imaju svoju mitologiju. To je, uz vjeru i jezik, jedan od kljucnih momenata u definisanju nacionalnog identiteta. Jedino sto su Srbi kroz taj proces prosli prije 150 godina, a Bosanci tek prolaze.

Boj na Kosovo za dosta Srba predstavlja i simbolicki moment. Izlazak u boj protiv brojcano nadmocnog i superiornog osvajaca, zrtvovanje zivota za odbranu zemlje i hriscanstva u Evropi itd. Cisti patriotizam. Sasvim druga stvar je to sto mi danas znamo da citava ta prica bas i nema uporiste u cinjenicama.

Sto se tice same bitke, tesko da se moze reci da je u njoj bilo pobjednika. U svakom slucaju, puno veca sramota i katastrofa za srpsku vlastelu bila je bitka na Marici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 10:47 
Offline
User avatar

Joined: 16. 09. 2007. 19:46
Posts: 1283
Location: Mount North
bosnu zajeba ZAVNOBIH, tito i njegova partija...jugosloveni, bratstvo jedinstvo, srbi, hrvati, muslimani pa bosnjaci
jer bosanci koji imaju nacionalni identitet su manjina koja u praksi ima ime ''ostali'' - a ne identifikuje se sa bosnjacima, srbima i hrvatma


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 10:49 
Offline
User avatar

Joined: 05. 08. 2008. 21:29
Posts: 1770
Location: Sarajevo
Stargazer wrote:
U svakom slucaju, puno veca sramota i katastrofa za srpsku vlastelu bila je bitka na Marici.


definitivno, tu su bili sravljeni za zemljom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 11:08 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
tokom mog rada u školama primjetio sam da se istorija u školskim knjigama značajno razlikuje po tome iz kojeg "naroda" dolazi,tako da bi ja sve ono što ste učili uzeo sa velikom rezervom.
danas je informacija više nego ikada dostupna svima,tako da uz kvalitetno istraživanje po internetu može da se nauči nešto više na određenu temu nego li uzimati zdravo za gotovo ono što vam je neko rekao na ulici ili u školi.
u školama se takođe vrši propaganda u kojoj opet u zavisnosti kako se zovete i gdje živite,vrlo često priprosti i pristrasni nastavnici i profesori uče djecu onako kako im nalaže većinom ruralna sredina.
probajte da nađete više izvora informacija prije nego izađete u javnost sa svojim stavom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 11:34 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Historija odnosno udžbenici i knjige koje se koriste u različitim školama i različitim zemljama su uvijek u raskoraku. Prije dva dana sam baš imala priliku slušati jednog lika koji je bavi izdavaštvom (radi u jednoj njemačkom izdavačkoj kući) i koji kaže da se i danas Francuzi bune zbog nekih udžbenika koji se koriste u njemačkim školama, Poljaci i Nijemci međusobno imaju razmirice oko sadržaja njihovih udžbenika historije ...tako da ne treba biti uskogrudan i smatrati da samo MI, kakvi god bili i čiji god bili, imamo probleme s tumačenjem historije.

I stare i nove. Nažalost samo, bolna je činjenica da se posljedica ove novije historije ne mogu otresti nikako i da svaki dan se na neki način sretnem s tim.

Isto tako, stara historija uvjetuje novu i ne kaže se džaba historija se ponavlja, to je njena neminovnost. Sukobi i debate oko nje izumrijeće onda kad izumre i naš kompletan rod.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 13:01 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
Samo Jovan i 1389


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 14:04 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
:lol: sad htjedoh.... de odbanujte jovana da nas prosvjetli :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 14:08 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
joj nemoj svegati..frajer je fors samo takav...ni ko mali se nije znao igrati


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 14:42 
Offline
User avatar

Joined: 30. 09. 2009. 20:11
Posts: 346
_MisericorD_ wrote:
bosnu zajeba ZAVNOBIH, tito i njegova partija...jugosloveni, bratstvo jedinstvo, srbi, hrvati, muslimani pa bosnjaci
jer bosanci koji imaju nacionalni identitet su manjina koja u praksi ima ime ''ostali'' - a ne identifikuje se sa bosnjacima, srbima i hrvatma



zavnobih je imao dobre i konkretne odluke, ali jedna jedina odluka koja je jebala cijeli balkan je odluka o federativnom uređenju jugoslavije (sto je odluka avnoja a ne zavnobiha, tacnije stav 3 men'secini), a znamo da federacija nema u pluralistickim drustvima sa IZRAZENIM nacionalnim interesima (jedino je svica iznimka ali ona je dijelom i konfederacija sto se svakako mora uzeti u obzir), a jedina uspjela federacija je sjedinjene americke drzave (u smislu svi su amerikanci bez obzira na vjeru i druge razlike itd), a ovdje kod nas ne mozes ni plemenski savez napraviti kako treba a kamoli federaciju.
sto se tice tog benda, sta rec, debili.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 14:43 
Offline
User avatar

Joined: 11. 06. 2010. 02:22
Posts: 1097
Location: Gornja Maoča
Srpska mitologija :D

Kod nas se po porodicama kolju a kamoli među narodima :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
E vako, vikipedija kaze, Ottoman Victory. Dakle pobjeda sigurno nije :mrgreen:

Ovo pitanje koje postavljas se ne tice bas toliko psihe naroda ni historije, koliko sistematske propagande, indoktrinacije i na kraju neke kamikaze politike. Kosovo postaje aktuelno onda kada preko 80% njegovog stanovnistva trazi ono sto im je obecano a sipak ispunjeno a za uzvrat dobijaju Milosevicev dobro poznat odgovor. Poslije toga Gazimestan, dogadjanje naroda, prije toga SANU donosi svoj memorandum, sve su to stanice agitacije i pripreme za ono sto ce se desiti, prvo u Vukovaru pa onda slicno i dalje. Kosovski boj je tu jedan historijski momenat koji je eksploatisan u dobro poznate ciljeve. Napravljen je i debelo romantiziran film koji perniciozno zaboravlja Bosansku i Hrvatsku pomoc prilikom fatalnog poraza. Kosovo je danas daleko od Srbije koliko i Tokijo pa ne vidim nikakve konjanike, viteze, cak ni one "historical reenactment" gejeve i zaludjenike.

Istocna Evropa je pred izdisajem, Turska kao drzava ne kao carstvo, nikad nije bila jaca, a bojim se da njihovom rastu kraja nema. Oni najbolji medju nama ce opet Turski pricat bolje neg maternji, paz sta vam kazem ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:03 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
kebab


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:08 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
to je Evropska rijec vec. Ustvari zaista neznam odakle je kebab, al jedina definicija koja sviju zadovoljava koji je koriste je "meso bez kostiju" :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:11 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
khomaniac wrote:
sto se tice tog benda, sta rec, debili.


Å¡to su debili? zato Å¡to se zovu "1389" ?!

Smrdo wrote:
Kod nas se po porodicama kolju a kamoli među narodima :mrgreen:


čini mi se da ljudi često zaboravljaju da su nam/vam srbi prve komšije,nekima prijatelji,nekima rodbina.
ovo vrijedi i za ostale narode i narodnosti vice versa.

ko god želi da doživi starost u ovoj sredini trebalo bi da se nauči toleranciji.
inače čitav život prođe u gnjevu i mržnji.
ja sam čuo da to nije zdravo za organizam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:15 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
debili su zbog ovoga

http://www.1389.org.rs/onama.html

gledao sam emisiju o ovim likovima..ni ravnogorci im nisu do koljena..na fazon "obraza".


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:24 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
Ma ima pun kurac Tih "organizacija"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:24 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
http://www.youtube.com/watch?v=VEuhH8sVs7Y

evo i ovo..eto zasto su debili...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: 1389
PostPosted: 01. 09. 2010. 15:29 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Sale Hodgson wrote:
čini mi se da ljudi često zaboravljaju da su nam/vam srbi prve komšije,nekima prijatelji,nekima rodbina.
ovo vrijedi i za ostale narode i narodnosti vice versa.

ko god želi da doživi starost u ovoj sredini trebalo bi da se nauči toleranciji.
inače čitav život prođe u gnjevu i mržnji.
ja sam čuo da to nije zdravo za organizam.


Odi jarane u Beograd pa to reci :lol:

Ja mislim da smo jednom dobro ispusili pacifizam iz usta Alijinih...nece oni nas. Nece kurac haha. Fool me once shame on you, fool me twice...:lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 200 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group