Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 14:53

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Jugonostalgija
PostPosted: 19. 03. 2011. 21:56 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
"Bratstvo - jedinstvo je završilo na dva flora,
pred streljačkim vodovima i masovnim koljačima!
Na kojem od ta dva flora ti igraš?
Pičko jedna nostalgična!"

Damir Avdić Graha "Diplomatz" - http://www.youtube.com/watch?v=qj27SgU3PpY

----

Ljudi, želio bi da pokrenemo raspravu o jugonostalgiji. Imam namjeru da napišem jedan manji tekst o jugoslavenstvu na jedan kritički način - slijedeći izražaj gore navedenog autora. U tu priču ću svakako pažnju posvetiti i njemu ali i kontrakulturi kojoj pripada (punk prije svega) i koja otvoreno ukazuje na lažni sjaj jugonostalgije. Želim da raščistim neke ideje koje su mi pale na pamet ali o tome više kad krene rasprava. Za početak - moja teza je da je:

- jugonostalgija među mlađim generacijima patvoren i neautentičan osjećaj lišen svake moralne i ideološke dimenzije koji se forsira kroz ex-Yu rock (skontat se da po repertoaru u kafićima, na slavljima i sl među mainstream i možda alternativnim svjetom) što je jedini element koji veže post-Yu mlađe generacije. Isto tako, mislim da je jugonostalgija nešto između emtivijevskog kiča i utopijske vizije mladih ljudi.

Jedno konkretno pitanje: Jel vam ikad dopizdi ex-Yu repertoar koji slušate skoro svugdje da sjednete?

Jeste li jugonostalgični i zašto?

Kako vi gledate na jugonostalgiju.

Otvorena mišljenja dobrodošla, slagalala se ili ne sa gornjim stavovima.

Eh, sad da vidimo može li biti normalna rasprava međ' alternativcima na rock-planetu :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 19. 03. 2011. 22:08 
Offline
User avatar

Joined: 19. 08. 2010. 16:47
Posts: 557
Location: Bihać
Hajde ja cu redom odgovarati na pitanja :D
1.Dopizdi itekako.Mogu nabrojati max 5 bendova da mi koliko toliko valjaju iz tog proljevkastog isprdka zvanog ex-yu roK
2.Nisam jugonostalgican niti imam razlog da budem.
3.Zavisno o kakvoj nostalgiji pricamo.Pozitivno gledam ako mi neko ko je bar 15 godina zivio u to doba prica pa mu fali.Ako je to neko mladji pa sere onda bih ga najradje vrljikom preko ledja


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 19. 03. 2011. 22:18 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
nemam potrebe ( nit iskreno, mogu ) biti jugonostalgican al mi se ideja skroz svidja, a Tito ce mi vazda biti heroj jer je stoku udaro gdje treba - u vjeru i naciju. laka mu zemlja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 19. 03. 2011. 23:22 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
Meni je koliko se sjećam juge bilo predobro. vsake godine po dva puta na more, imao sve igračke, kuća se napravila itd. I pored toga nisam jugonostalgičan jer treba gledati naprijed a ne nazad.

Slušam rado par ex you rock bandova kao što su indexi, ekv ili drugi način. Ne smeta mi da tandrče na svakom koraku osim možda uvijek mrske azre.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 19. 03. 2011. 23:59 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
mrzim ex yu rock, par bendova izuzeci...u biti mrzim sve sto ima veze sa stulicem najvise...

Jugonostalgican ne mogu nikako biti, jer sam se rodio 90, a izgleda da su sad najveci jugonostalgicari, post dejtonska djeca, koja su cula za Tita, pa sad na svakom koraku se moraju nositi petokrake, stavljati saka na celo, srati satima o uredjenju, i ponositi se sto je Jugosloven 94-5 godiste, a onda se izgubiti totalno u nekoj komunistickoj furci da do staljina doguraju. Licno se poserem na tu zemlju, jer da je valjala ne bi nikad doslo do krvoprolica, jeste bio je tu Tito, kojem kapu skidam da nas drzi ujedinjenim, ali nakon njegove smrti se vidjelo da se nije zivio suzivot, nego su se samo trpile komsije, pa je i to na kraju puklo i zavrsilo kako je vec zavrsilo..jedna pogana i licemjerna zemlja, gledajuci s tog aspekta.

bas taj citat Diplomtza ti sve govori...i ja se apsolutno slazem..stob reko Samire "nas" profesor Durmis, bilo je lijepo nekoj Fikreti, ne zna citati i pisati, zna heklati, radi u firmi, vidjela je more 3 puta u zivotu i njoj puna saka brade, a za one koji su vec mislili svojim mozgom, e oni su imali belaj...

ne znam, nisam zivio tu, kad sam imao 2 godine stari mi je poginuo, od ruke "brace" Jugoslovena, kao i mnogi drugi ocevi, majke, brace, sestre pa da ne nabrajam..nekom pojedinacno, nekom svi, tako da ja nikad necu biti fan takve zemlje, kad skontam kakav je"suzivot" bio, s kakvim govnima se zivjelo..

i opet kazem najveci jugonosrtalgicari su upravo djeca kojima je to furka u biti..i to je sve.

starijim nostalgicarima, ne znam sta da kazem, njihova stvar, ko ih jebe...

lijepa tema Samire, ali tesko da ce mirno proci :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 20. 03. 2011. 01:14 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
dobra tema.

nisam jugonostalgičan. bendovi ko i svugdje - neki valja, neki ne valja.

furke mi generalno ne smetaju, i sam furam furke sto posto. ono što mi smeta jeste kad vidim da furka fura čovjeka, a ne čovjek furku, tj. da osim furke u nekome nema bog zna šta pametno.

ne smeta mi ni najmanje raspad jugoslavije. zašto da ljudi žive zajedno kada se mrze. iz istog razloga mi ne bi smetalo ni da se sadašnja BiH podijeli na koliko god treba dijelova.

o Titu ne mislim ništa ružno niti mu šta zamjeram. ono što moram da primijetim jeste da svaki put kad čovjek izigrava boga izađe na KRV, prije ili poslije.

pobornik sam individualizma, a ljudi treba da se udružuju isključivo samovoljno, nikako kao rezlutat propagande ili tako nečega.

zapravo, ja i nemam mnogo šta da kažem na ovu temu, jer mene što sam stariji sve manje zanima ovaj svijet i znanje koje usvajamo o njemu razumom, a sve više me intersuje znanje koje se usvaja patetičkim bićem i tijelom... za deset godina ću počet pravit zlato od žive i tražit kamen mudrosti :twisted: :twisted: :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 20. 03. 2011. 03:01 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
sutra cu mozda napisati vise.
..al ko nije razmisljo o ovome i prokonto,mi i dalje zivimo u jugoslaviji koja se zove BiH,doduse jedina neminovnost je da je 2011.godina.
u stvari u ovoj "jugoslaviji" vrijeme kako ide i kad bolje razmisljis jedino je jedno sigurno a to je da su ljudi sve gori i gori.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 20. 03. 2011. 15:08 
Offline
User avatar

Joined: 10. 12. 2009. 19:58
Posts: 413
Location: Živi najs/Kuvajt
Ko što već svi rekoše, ne možeš bit' jugonostalgičar, ako nisi živio u to vrijeme, pa tako i ja, i isto mi tako ide na qrac to kad se moja generacija loži na to, a nisu živjeli u tome.
E sad generalno, ja ne znam za čim ti ljudi žale, kad je to "bratstvo i jedinstvo" dovelo do rata, ko što je rek'o kolega gore, i nažalost izgubio oca.
Ta je država bila preloša ekonomski i zato se i jest raspala.

"At 34 percent, Yugoslavia's rate of inflation was the highest in Europe in 1974, and the government reimposed the price controls that had been relaxed under the 1965 reform. Growing unemployment prompted large numbers of Yugoslav workers to migrate to Western Europe. The government wholeheartedly supported this trend because the hard currency earnings brought into Yugoslavia by the guest workers mitigated the effects of increased foreign debt and export stagnation.
As this new system went into place, the economy was hit by a severe increase in world petroleum prices. Because Yugoslavia depended heavily on imported petroleum products, this development aggravated existing inflation and foreign debt. Nevertheless, Yugoslavia tried to overcome its balance-of-payments problems by placing even stronger emphasis on output growth, increased spending (particularly on nonproductive investment and consumption), and foreign borrowing. The result was a dramatic rise in foreign indebtedness and inflation and a decline in living standards. When petroleum prices rose again in 1979 and the world entered an economic recession, Yugoslavia could no longer afford to maintain its debt burden. Foreign loans became inaccessible, and inflation continued to climb

Between 1975 and 1980, the Yugoslav social product fell and inflation reached an annual rate of 50 percent. When the international oil shock of 1979 hit, policy makers realized they could not continue an economic development strategy based on heavy foreign borrowing and inefficient investment at home.

Inflation continued to spiral during the 1980s. In 1987 it had reached 150 percent annually; by 1989, it reached 1950 percent. In the same period, foreign debt rose, unemployment remained high, living standards fell, and regional economic disparities widened.

In 1988 Yugoslavia had the highest per capita foreign debt in Europe, totaling over US$20 billion."

http://www.theodora.com/wfbcurrent/yugoslavia_former/economy/index.html


Možda je ovo sad offtopic, al' je moje mišljenje da je se i raspala zbog toga što je bila neefikasna, ekonomski preloša zemlja, one nake lokalne samouprave i to.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 24. 03. 2011. 16:13 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
mrzim ex-yu rock scenu iz dna duse. pogotovo ekv. jedina 2 benda koja mi ne smetaju u kafani kad cujem su riblja corba i azra. mozda staro pusenje i indexi jos.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 24. 03. 2011. 16:14 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
ne znam kako mozes ovdje pitat jel raja jugonostalgicna, kad je rijetko ko rodjen u jugi a kamoli da je se sjeca :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 24. 03. 2011. 16:29 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
shitpifter wrote:
dobra tema.

nisam jugonostalgičan. bendovi ko i svugdje - neki valja, neki ne valja.

furke mi generalno ne smetaju, i sam furam furke sto posto. ono što mi smeta jeste kad vidim da furka fura čovjeka, a ne čovjek furku, tj. da osim furke u nekome nema bog zna šta pametno.

ne smeta mi ni najmanje raspad jugoslavije. zašto da ljudi žive zajedno kada se mrze. iz istog razloga mi ne bi smetalo ni da se sadašnja BiH podijeli na koliko god treba dijelova.

o Titu ne mislim ništa ružno niti mu šta zamjeram. ono što moram da primijetim jeste da svaki put kad čovjek izigrava boga izađe na KRV, prije ili poslije.

pobornik sam individualizma, a ljudi treba da se udružuju isključivo samovoljno, nikako kao rezlutat propagande ili tako nečega.

zapravo, ja i nemam mnogo šta da kažem na ovu temu, jer mene što sam stariji sve manje zanima ovaj svijet i znanje koje usvajamo o njemu razumom, a sve više me intersuje znanje koje se usvaja patetičkim bićem i tijelom... za deset godina ću počet pravit zlato od žive i tražit kamen mudrosti :twisted: :twisted: :twisted:

Evo rek'o covjek sve :twisted:

Stihovi kojima je tema otvorena su mi seratorski, al valjda je to stvar umjetnickog izrazaja, pa ko voli nek izvoli. Grahina furka je da kritikuje klince koji nose Che majice i Facebook revolucionare, kao da su oni problem, i utoliko je jednako isprazna, nekonstruktivna i nezrela kao i sami ti klinci. Samo sto je on nadrkan i negativan, pa je zbog jos toga manje cool.


Quote:
E sad generalno, ja ne znam za čim ti ljudi žale, kad je to "bratstvo i jedinstvo" dovelo do rata, ko što je rek'o kolega gore, i nažalost izgubio oca.
Ta je država bila preloša ekonomski i zato se i jest raspala.

Nisu ljudi ginuli radi bratstva i jedinstva, vec radi nedostatka istog. A sto se tice ekonomske situacije, citav vanjski dug SFRJ je par mnogo manji (cak i kada se uzme u obzir inflacija) od trenutnog duga Hrvatska. A bilo je 6 republika. Pored toga, drzava je izasla iz rata i u jednoj generaciji izgradila kakvu-takvu privredu. A vidimo sta imamo danas. Toliko o ekonomiji.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 25. 03. 2011. 19:59 
Offline
User avatar

Joined: 10. 12. 2009. 19:58
Posts: 413
Location: Živi najs/Kuvajt
Stargazer wrote:
Quote:
E sad generalno, ja ne znam za čim ti ljudi žale, kad je to "bratstvo i jedinstvo" dovelo do rata, ko što je rek'o kolega gore, i nažalost izgubio oca.
Ta je država bila preloša ekonomski i zato se i jest raspala.

Nisu ljudi ginuli radi bratstva i jedinstva, vec radi nedostatka istog. A sto se tice ekonomske situacije, citav vanjski dug SFRJ je par mnogo manji (cak i kada se uzme u obzir inflacija) od trenutnog duga Hrvatska. A bilo je 6 republika. Pored toga, drzava je izasla iz rata i u jednoj generaciji izgradila kakvu-takvu privredu. A vidimo sta imamo danas. Toliko o ekonomiji.


Ja prije svega ne bih ulazio u ovo kako je sad, ako se prica o Jugoslaviji. Necu da poredim ovaj sistem sa onim prije, nego samo da vidimo kako je bilo prije. Ocigledno je da ovo danas katastrofa, al' ne volim kad se krene pricat' o Titovom vremenu, odmah je odgovor "a vidi kako je sad". Hrvatska ima veliki dug, nema govora, al' je i onaj od Jugoslavije bio ogroman, al' je isto problem u Jugoslaviji bio neefikasnost. Svi su imali pos'o, dakle 3 covjeka rade pos'o koji jedan covjek realno moze da radi, a to je bilo posebno izrazeno pred sami raspad drzave. I jos jedna stvar su lokalne samouprave, gdje su nepismeni i neobrazovani ljudi bili postavljani da vode tu neku hajmo rec' lokalnu privredu. Ovo sam licno cuo i kasnije provjerio od profesora sa Ekonomskog Fakulteta u Sarajevu.
I bilo je pravo puno gastarbajtera, koje je drzava podrzavala da idu vani i traze pos'o tamo.
Ja necu da kazem da je Tito bio los i da je im'o lose namjere, al' bolje bi bilo da smo se fino razisli poslije 45-e i svako svojim putem, sve sto ide na silu (kao ta zatvaranja i goli otoci) ne izadje na dobro. Valjda je i Tito treb'o da racuna da ce da umre nekad.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 31. 03. 2011. 14:29 
Offline

Joined: 31. 03. 2011. 10:51
Posts: 46
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 31. 03. 2011. 17:08 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
http://www.youtube.com/watch?v=52s9QsjChTk :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 01. 04. 2011. 19:27 
Offline

Joined: 31. 03. 2011. 10:51
Posts: 46
Jebes svaku drzavu koja je propala/koje vise nema. Zasto se opterecivati oko onog sto je bilo. Izvuci lekciju iz toga ako mozes i gledaj naprijed. Zivot je samo jedan i dovoljno kratak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 01. 04. 2011. 23:18 
Offline
User avatar

Joined: 15. 11. 2008. 22:07
Posts: 1629
Location: Sarajevo
Znaci...

1. Protiv Ex yu rocka nemam NISTA :) Tada je rock scena tadasnje drzave bila medju najjacim opcenito i zaradjivao se HLJEB a ujedno i bilo OLD SKUL i kurac palac tako da, palcevi gore za njih iako gotivim nekih 5 - 6 bendova.

2.Nisam jugonostalgican obzirom da sam rodjen 1990 tako da za to nema mjesta, mada, kada mi stariji clanovi familije ili poznanika pricaju kako JE TADA BILO pukne me malo "nostalgije".

3. Lijepo je sluasti kako je prije BILO DOBRO i zivjeti nazalost u USRANOM DANAS takvom kakvo jeste, pa lele, jebes ga nismo mi krivi sto smo rodjeni i narasli kasnije...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 08. 04. 2011. 22:23 
Offline
User avatar

Joined: 01. 12. 2004. 17:41
Posts: 1246
Location: country that i love
glupo je osjecaj jugonostalgije vezati iskljucivo za muziku tog vremena....ali ono sto je istine jeste da je danas ljubitelje te muzike popratio i taj trend ideoloskog osjecaja...sad opet beze je rec i mladjim generacijama da su suplji ako recimo ti isti vide razliku u onom u cem danas mi zivimo i u onom o cemu pricaju njihovi roditelji tj.nasi roditelji...tesko razluciti sta je od toga zaista razvijeno promisljanje a sta samo trend, no ti isti danasnji klinci ce se iskristalisat kroz 10 godina pa ce se vidjt ko je zaista ideoloski jugonostalgicar a ko kapitalista koji gotivi muziku tog doba...al sto jes jes i meni je puna kapa azre, riblje corbe i dugmeta kao jedine alternative cajkama i 50 centu -.-


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 09. 04. 2011. 00:53 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Frau wrote:
al sto jes jes i meni je puna kapa azre, riblje corbe i dugmeta kao jedine alternative cajkama i 50 centu -.-

ovdje cu, sa s izuzetkom, složit - ovo je sto posto istinita stavka.




a inace mi se ne da komentirat i argumentirat, jer cu inace isponizavat titofile..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 09. 04. 2011. 00:58 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 24. 11. 2006. 19:20
Posts: 6731
Location: Sarajevo
nema se sta komentarisati, tako licemjerna zemlja nije ni mogla drukcije zavrsiti, pa pametnice mogu mlatiti praznu slamu satima, sve je to propaganda...a neki dan bas s jaranom pricam, kad starije ljude pitas kako je bilo u Jugi, svi pricaju ovo: "nije bilo droge, mogao si zaspati na klupi, niko te ne bi dotakao, samo bi te pokrio"..my ass..samo jebena propaganda i brainwashing, onda smo se devedesetih opametili...pokrila nas je crna zemlja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 09. 04. 2011. 01:06 
Offline
User avatar

Joined: 22. 07. 2009. 20:52
Posts: 596
nekrodemon wrote:
nema se sta komentarisati, tako licemjerna zemlja nije ni mogla drukcije zavrsiti, pa pametnice mogu mlatiti praznu slamu satima, sve je to propaganda...a neki dan bas s jaranom pricam, kad starije ljude pitas kako je bilo u Jugi, svi pricaju ovo: "nije bilo droge, mogao si zaspati na klupi, niko te ne bi dotakao, samo bi te pokrio"..my ass..samo jebena propaganda i brainwashing, onda smo se devedesetih opametili...pokrila nas je crna zemlja.


ispade Jugoslavija na kraju gora nego staljinovska Rusija :roll:
hajde što imamo jugonostalgičare koji Juge vidili nisu, nego i stručnjake za istoriju Juge koji isto tako Juge vidili nisu :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group