Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 09:16

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 19. 04. 2011. 23:43 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
otkad ovoliko mržnje na ovom forumu..?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 20. 04. 2011. 09:59 
Offline
User avatar

Joined: 05. 08. 2008. 21:29
Posts: 1770
Location: Sarajevo
ma nije mržnja... samo glupa i besmislena tema. ne znam šta se ima raspravljati o ovome kad se većina ljudi ne sjeća perioda Jugoslavije, a da bi o nečemu mogao raspravljati onda valjda moraš to doživjeti i sjećat se koliko-toliko. treba se okrenuti stvarnosti jer u stvarnosti živimo... prošlost treba da bude nauk kako postupati u sadašnjosti i budućnosti, a za Jugoslaviju me zaboli neka stvar. dobrog nije donijela, tako da...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 20. 04. 2011. 12:20 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
Sjećam se kako smo da puta odlazili na more, kako smo svaki vikend išli na firmine ("Krivaja") izlete, kuća puna veselja ko u pjesmi yugo 45.


A tito je i sam rekao kako smo najebali kada dođu na vlast ljudi koje je on strpao u zatvor. Tako je i bilo.


Za mene ne postoji to ko je počeo rat, Da nismo (čitava Juga) naivna stoka nikada se ovo ne bi desilo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 22. 04. 2011. 03:19 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
DeathRides wrote:
prošlost treba da bude nauk kako postupati u sadašnjosti i budućnosti, a za Jugoslaviju me zaboli neka stvar. dobrog nije donijela, tako da...

Kontradiktoran si.
Onda sjedi i uči hisotriju pa će nam biti lipo poslije, ne može ti biti 'nauk' ako te 'zaboli neka stvar'.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 22. 04. 2011. 09:57 
Offline
User avatar

Joined: 01. 02. 2010. 20:13
Posts: 2161
Location: Brazil
InTELEktualci ...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 22. 04. 2011. 10:02 
Offline
User avatar

Joined: 05. 08. 2008. 21:29
Posts: 1770
Location: Sarajevo
furija wrote:
DeathRides wrote:
prošlost treba da bude nauk kako postupati u sadašnjosti i budućnosti, a za Jugoslaviju me zaboli neka stvar. dobrog nije donijela, tako da...

Kontradiktoran si.
Onda sjedi i uči hisotriju pa će nam biti lipo poslije, ne može ti biti 'nauk' ako te 'zaboli neka stvar'.


može. pročitaj malo bolje i razmisli onim što ti stoji na ramenima. prvi dio rečenice je opća konstatacija, a drugi subjektivno mišljenje vezano za Jugoslaviju i jugonostalgiju. u tome nema ništa kontradiktorno.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 01. 06. 2011. 11:16 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Nakon manjeg istraživanja na temu jugonostalgije kod mlađih generacija u BiH došao sam do zaključaka koji se navode u ovom tekstu:

"O jugonostalgiji, otvoreno"

http://www.pulsdemokratije.ba/index.php?id=2066&l=bs

Ovo je pola originalne verzije koja će se objaviti nekad najesen ove ili početkom naredne godine, a uz istu bi se mogao i naći intervju sa Damirom Avdićem (ukoliko pošalje odgovore na pitanja).

Hvala svima na učešću u diskusiji.

P.S. zbog tehničkih poteškoća sa uređivanjem sajta došlo je do spajanja riječi na nekim mjestima - što je shit u svakom slučaju.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 01. 06. 2011. 15:29 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
Quote:
Smatram da anti-jugonostalgični stav zastupa većina populacije mladih pripadnika alternativnih potkultura, u prvom redu punka kao socijalno najosvještenijeg.


ja se ne slažem sa ovim mišljenjem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 01. 06. 2011. 19:29 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Saleo wrote:
Quote:
Smatram da anti-jugonostalgični stav zastupa većina populacije mladih pripadnika alternativnih potkultura, u prvom redu punka kao socijalno najosvještenijeg.


ja se ne slažem sa ovim mišljenjem.


Nažalost, to mišljenje nije potkrepljeno nijednim drugim primjerom osim onog Damira Avdića. Ako se pogleda mišljenje na ovoj temi gore citirana teza se dovodi u pitanje. Isto, nije bilo ni vremena ni mjesta da se ispitaju mišljenja pripadnika alternativnih potkulutra putem upitnika (osim što sam uzrgredno molio neke ljude da set od 4 pitanja šibaju poznanicima koji pripadaju tim krugovima - naročito punkerima - ali to nije uspjelo). Ovo gore mišljenje (u citatu) je oslonjeno na tezu po kojoj su alternativci po deafaultu i kritički raspoloženi prema mainstream stvarima, pa tako i jugonostagiji kao mainstream stvari.

Na ovoj se diskusiji mogu vidjeti problemi s tom tezom, a to je za jedno Å¡ire razmatranje drugom prilikom...

Kad je u pitanju drugi dio mišljenja, koji se odnosi na punk kao socijalno najosvješteniji ovo je dio originalne verzije (izbačeno iz verzije koja se može pročitati na online Pulsu)

Quote:
Bez obzira što Punk u izvornom značenju jeste kontrakultura – jer ima svoj izraziti stil, pogled na svijet, vrijednosti, ideje i viziju društveno-političkog poretka; i čiji je kulturni stil je nešto sasvim suprotno od onog dominante kulture (imidž, političko-društveni stavovi, društvena angažiranost... pa sve do prebivanja u skvotovima) – čini se da previše ambicioznim nazvati Punk, barem u BiH, jednom kontrakulturnom snagom. I Punk se čini uspavanim, nerazvijenim i razvodnjenim u svijetu brzog interneta, online revolucija, komfora i globalne komercijalizacije potkultura. Zbog toga se Punk kod nas može nazvati kontrakulturnim u onoj mjeri u kojem ima određenu vidljivost i stvarno dejstvo na život opće kulture. I vidljivost i stvarno dejstvo izostaju kad je Punk u BiH u pitanju izuzev primjera Damira Avdića.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 01. 06. 2011. 19:53 
Offline

Joined: 31. 05. 2011. 13:40
Posts: 551
Bome skoro svi ovi koji slusaju Nirvanu, Bob Marleya i tako te su Jugonostalgičari uprkos činjenici da su najstraji u od njih jugoslaviju vidjeli iz ćaćinih jaja


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 01. 06. 2011. 22:47 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
Ja se Samire ne slažem da je jugonostalgija mejnstrim.čak šta više mislim da je situacija obrnuta.u ovo doba nacionalno ostrašćenih,kada se skoro svako malo ljudi žare jedni na druge (mislim na običnog bih građanina),kako kroz medije (koje najviše krivim),tako i kroz nemogućnost civilizacijskog napretka u tokovima u kojima žive recimo naše komšije u širem regionu tipa italija,austrija,mađarska da ne spominjem šire,ja iskreno slabo vidim tačke koje bih povezao sa jugonostalgijom osim onih tekovina koje nesposobno BiH društvo nije uspjelo da transformiše u posljednjih 20godina.
Ne vidim na koji način u zemlji u kojoj već godinama vladaju nacionalističke partije,za koje glasa većina građanstva,može biti mjesta za jugonostalgiju (pogotovo je nazvati mejnstrimom) koja je uzgred receno na neki svoj specifican nacin predstavljala jedinstvo naroda.To je totalno kontradiktorno razmišljanje.Sve je podjeljeno,sve su rasturili i sad kao žao nam je i žalimo za jugoslavijom i prošlim vremenima? Ne bih rekao.
Što se tiče panka i ostalih alternativnih subkultura,prvo mišljenje jednog čovjeka ne može da predstavlja mišljenje nazovi je "grupe" ljudi koji se pronalaze u toj priči.S tim,ovo nije relevatno ako se u obzir uzme čitava populacija jedne kontrakulture a evo i zašto.
Gore sam naveo zašto mislim da jugoslovenstvo nije mejnstrim,prvenstveno mislim na nacionalnu ostrašćenost i netrpeljivost,pa sad ako uzmemo alternativnu omladinu,hcp/metal kako god,i tvoje mišljenje da takva skupina zastupa kontra stav od mejnstrima dođemo do zaključka da ta ista omladina ne želi da ima ništa sa nacionalizmom (mislim na devijantni oblik ovog pojma),netrpeljivosti prema drugima i sl. što dovodi do toga da jugoslavija i ljudi koji su živjeli u njoj u ovoj populaciji vrlo često ne bude anti stav.u stvari ova gore alternativna omladina ne bi trebala da ima predrasude prema drugima i drugacijima jer su to vrijednosti koje većina nas dijeli.
Isto vezano za pank..nisam siguran da mi imamo tradiciju pank kulture u kojoj ona aktivno utiče na svijest mladog čovjeka kroz kritičko razmišljanje..mislim razmišljanje u opšte.kod nas je ova subkultura po mom skromnom mišljenju toliko minorno zastupljena da niko ne obraća pažnju pa čak i kad neko stvarno ima nešto da kaže.
otuda meni nije za čuđenje što se "alternativci" ugledaju na bendove i ideje koje dolaze iz drugih zemalja i uopšte ih ne kirivim jer ovdje jednostavno slabo ima ljudi koji žele da napreduju s mozgom i kontam da se mnogi osjećaju sputano i čak mislim da je sve veći broj onih koji ne žele da ih se poistevjećuje sa masama sa kojima živimo,ni sa njihovim simbolima ni sa vrijednostima koje ti ljudi baštine.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 02. 06. 2011. 13:13 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Evo jedan nimalo konstruktivan komentar, jer mi se fakatz ne da pisat i objašnjavat zašto i kako:

JEBALA VAS JUGONOSTALGIJA.









:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 02. 06. 2011. 16:25 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Jugonostalgija jeste mainstream.

Ali možda između nas dvojica postoji nesuglasnost u određenju značenja tog izraza. Mainstream bi se u našem jeziku mogao prevesti kao furka - ako se kontekstualizira u masovnu kulturu. Dakle, jugonostalgija bi kao dio masovne kulture bila i mainstream. Jedan od elemenata koji je i mainstreamom čine je njena komercijalna i kič dimenzija. Ne kažem da jugonostalgija nema inherentne vrijednosti (u tekstu stoji da je ona "repozitorij vrijednosti" ala vrijednosti bratstva i jedinstva, sloge, mira, rada...) ali te vrijednosti su potpuno zanemarene. Razmisli, isto se desilo sa Che Gueverom, isto se desilo i sa hip-hop muzikom, sa arefatkom, sa metal hornsima...

U svim slučajevima je nešto - simbolički vrijednosno sadržajno - dio masovne kulture za jednokratnu upotrebu. U tom smislu jugonostalgija jeste mainstream - jedan hip, štos, fol, furka. Ne zaboravi da ja govorim samo o post-Yu generacijama i to najviše o onim koje barem u Sarajevu nazivaju "urbani". Ali Sale, uopšte nije pitanje KOLIKO je jugonostalgija rasprostranjena.

Pitanje je ŠTA ONA ZNAČI i kakve ima efekte. A ja tvrdim da trenutno ne znači ništa više osim pustog lamentiranja i da ima ideološke kontra-efekte: upravo daje nacionalističkom poretku legitimitet. Jugonostalgija je, u ovom smislu u kojem si je ti opisao - "ispod", marginalna, predmet bojažljive sjete. Ali ima i ona dimenzija u kojem je ona "iznad" - dio stvarnosti naše generacije koja nas još više zasljepljuje i čije se vrijednosti sve više gube iz vida.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 02. 06. 2011. 19:23 
Offline
User avatar

Joined: 01. 02. 2010. 20:13
Posts: 2161
Location: Brazil
Ovako je kod mene : Vecina mladih i obicnih ljudi se pozivaju na jugonostalgiju zato sto je kod nas Bosna kurac od zemlje sa svakog aspekta i slusali su price kako je bilo u Yugi i naravno one da je bilo bolje . Nisam neki jugonostalgicar ali bih voljeo da je bude opet jednom eto samo da vidim kako je i je li istina ono sto se govorilo . Uglavnom iako imamo nacionalnost , 'mislimo' da imam nacionalnost nemam mi nista ziva i najgore smo prosli od svih :|


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jugonostalgija
PostPosted: 22. 09. 2011. 20:02 
Offline

Joined: 21. 07. 2011. 17:12
Posts: 25
drkam na Titu svrsavam po Jugi....
(jos sa vidio neku budalu koja gleda EX-YU na osnovu muzike :shock: :lol: )
ovaj forum dobro dodje kao zamjena za viceve


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 55 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group