Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 11:20

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Pomoć oko skeniranja
PostPosted: 04. 04. 2011. 12:16 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
Imam 3-4 knjige koje moram skenirati pa prebaciti u Word. Potrebno je za teško slabovidnog studenta kojem je jedina mogućnost učenja preslušavanje knjiga., tj. iz worda pomoću govornog programa ima mogućnost da preslušava lekcije.

tražim program pomoću kojeg je moguće skenirane stranice prebacivati u Word ali po mogućnosti više stranica za redom a ne jednu po jednu. U pitanju je preko 1000 stranica.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomoć oko skeniranja
PostPosted: 04. 04. 2011. 15:51 
Offline
User avatar

Joined: 09. 08. 2009. 12:33
Posts: 2005
Location: Tuzla
veoma tesko dinko, ti kad nesto skeniras ne skeniras to kao tekstualni dokument nego kao najobicniju sliku i word to nece ocitat kao tekst, tako da mislim da ti je to nemoguce, jedina solucija po meni (za word) je prekucavanje, al ko ce kucat 3-4.000 stranica


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomoć oko skeniranja
PostPosted: 04. 04. 2011. 16:18 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Ne slusaj Dinko lazu te dusmani!

Moze se, koristis OCR alate (potrazi OCR optical character recognition).
Pozeljno imati brz skener i brz racunar da bi islo sve, logicno, sto brze.

Ja sam svojom kantom od racunara i skenera to radio prije jedno 5-6 godina i za jednu knjigu od 300 strana bi trebalo aktivnog rada 5-6 sati.
Uz brz skener i racunar mozes komotno da prepolovis.

Nadji krekovanu verziju abbyy finereader, kod mene je cuda cinio, ocita ti tekst skoro bez greske!

Ja sam u abiju takodje isao kumulativno, zaletim se pa skeinram 50 strana, onda pustim da ocita i tako u krug,


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomoć oko skeniranja
PostPosted: 04. 04. 2011. 16:20 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
A predlozio bih ti ovu foru - ako imas neku fotokopirnicu koja ne prsti od posla, objasnis kakvo je stanje i za koga je, pustice te da na njihovom brzom skeneru citavu knjigu skeniras i sacuvas u digitalnoj formi, onda je kod kuce ocitas i super! U fotokopirnici mozes 300 strana knjigu spucati za pola sata.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomoć oko skeniranja
PostPosted: 04. 04. 2011. 16:24 
Offline
User avatar

Joined: 09. 08. 2009. 12:33
Posts: 2005
Location: Tuzla
nisam to znao :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomoć oko skeniranja
PostPosted: 04. 04. 2011. 16:39 
Offline
User avatar

Joined: 08. 11. 2006. 01:42
Posts: 597
Location: Belpaese
Dobar je abbyy, ali cesto zajebe slovo-dva, pa bi onda bio belaj za taj govorni program, pogresno bi ucitavao rijeci. Zato uradi 10ak stranica probe za pocetak. Ako budes morao ispravljati rijeci i citati svaku stranicu, bice to mastodontska rabota.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Pomoć oko skeniranja
PostPosted: 04. 04. 2011. 23:31 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2005. 01:20
Posts: 3472
Location: GB
Hvala na savjetima, dobar je i skener i računar. danas sam pokrenuo abby profesional. skenirao sam na onom programu što dodje uz skener i preko abby-a odradio par testnih stranica. ima dosta grešaka ali šta ću ja sada tu. ima lik i obrazovane starce koji mu mogu ispravljati greške a mislim da će i on moći to čitati/slušati, ako ga pročita pogrešno svati će o čemu se radi. Program za čitanje je dobar, pročita slova koja su tu i pretvara ih u glasove. zanemaruje one pogrešne simbole koje izbacuje. sad je samo na meni da se ubijem od posla, nije teško ali zamara brzo.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group