Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 09:55

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ata karnet
PostPosted: 10. 05. 2011. 20:17 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
Kao što neki koje to zanima znaju,od kraja aprila je u BiH implementiran sporazum o Ata karnetu što će reći da bi trebalo da više nema prelaska granice BiH za bendove/pravna/fizička lica ako pri tome nemaju jedinstveni dokument koji potvrđuje vlasništvo nad njihovom opremom i omogućava im da putuju bez problema u okviru od godinu dana.Ovaj dokument vadi se u vanjskotrgovinskoj komori i košta 90KM + osiguranje koje je čini mi se 40KM.prostom računicom dođe se do rezultata da za sljedeća gostovanja van granica BiH prvi put morate izdvojiti 130KM.
ono što mene interesuje je dal je neko slučajno prelazio granicu u ovom periodu od uvođenja ata karneta (hata mi je danas pričao svoja iskustva sa firmom) i kako ste se proveli po ovom pitanju.prvenstveno me interesuju iskustva bendova.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 11. 05. 2011. 20:27 
Offline
User avatar

Joined: 22. 07. 2009. 20:52
Posts: 596
ovo je fakat super tema, treba je u sticky staviti. nek nam Hata malo prepriča ta iskustva ovdje, ko i svako drugi ko je imao priliku da ide vani. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 11. 05. 2011. 21:25 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 09. 09. 2004. 00:32
Posts: 2445
..ejšn.. wrote:
ovo je fakat super tema, treba je u sticky staviti.


Obavezno :!:


I ko bude vadio ovo za bend nek napiše iskustva :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 11. 05. 2011. 23:50 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
mi cemo za 10 dana u makedoniju,al pošto nam je trenutno previše finansijskih troškova oko čitavog puta i + još karnet,kontamo da u opšte ne nosimo opremu dole,nego da sviramo na hardfacedovoj,tako da uštedimo ovaj put te pare za dokument.
ja sam se čak uključio u akciju da saznam da li bi preko nekog udruženja (UG i sl.) moglo više bendova zajedno nabacit u jedan dokument,mislim svu opremu tako da to izađe manje para.
realno,niko od nas ne svira evropske i svjetske turneje,jedva svi otprilike krpimo kraj s krajem,a da nam se isplati radi par svirki godisnje napolju vaditi nesto sto kosta 130KM jbem li ga.
u principu,ata karnet nije loša stvar,smanjuje napetost oko prelaska sa opremom koja je do sad bila prisutna,pogotovo na granici sa hrvatskom,samo eto,valja od sad svake godine il keširat tu cifru,ili se nekako dovijati kako znaš i umiješ.

zaboravio sam da ostavim stranicu na kojoj se nalazi više informacija na ovu temu:

http://www.komorabih.ba/index.php?optio ... Itemid=361

mi ćemo se u svakom slučaju za 10 dana kod policije na granici interesovati kako stoje stvari po ovom pitanju pa ako ništa do tad neko na javi,napisaću šta nam budu rekli.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 17. 05. 2011. 03:25 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Mi (Motherpig) vadimo Ata Karnet ovih dana. Jebi ga, previše puta pređemo granicu godišnje da se zajebajemo, a ne možemo ne nositi opremu. Usput, mi moramo vaditi dva komada, jedan hrvatski, jedan domaći.

Preporuka malim bendovima je da Ata Karnet vadi jedan član benda na vlastito ime kao fizičko lice. Komora BiH muzičke grupe smatra kao PRAVNA LICA i zato je skuplje za bendove.

Kad budem predavali, javimo Vam kako je bilo i koliko košta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 18. 05. 2011. 09:38 
Offline

Joined: 30. 10. 2005. 18:08
Posts: 375
Ata karnet kao bend vadiš ako je bend registriran kao firma (Psihomodo Pop, Hladno pivo, etc...). Inače ga se vadi kao fizička osoba i navedu se npr dvije osobe kao kontakt.

Kao fizička osoba ne stavljaš na listu opremu od benda nego opremu kao takvu. Možeš staviti bilo što, i svoje i od komšije... Prvi put po izlasku iz zemlje sa sobom moraš imati svu opremu koja je na karnetu, a svaki put iza toga može se izvoziti parcijalno - samo se markerom na dokumentu prekriži oprema koja nije na izvozu.

Sve ostalo ide bez problema... Karnet kod nas košta cca 50 eura, podjeljeno na godinu dana, prejeftino je, obzirom na to da sa karnetom nema problema pri prelasku. Osim što će trebati malo vremena da se BH carinici nauče na pregled karneta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 18. 05. 2011. 15:59 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
hvala obojici na informacijama.puno je pomoglo.
yawn jos me interesuje samo u cemu je fazon sa prvim prelaskom i svom opremom..?

da zakljucim,ja kao fizicko lice mogu da prijavim opremu i za 2-3 benda,a npr. kontakt osobe budu članovi još neka 2 druga benda.tako bi sva 3 benda mogla da koriste isti karnet,naravno ne u isto vrijeme (ili čak i to može da se umnoži i ovjeri u opštini tako da svi mogu da koriste?!).

isto informacija za ljude koji žive van sarajeva..naravno,trenutno nije moguće izvaditi karnet osim u sarajevu :? (većina stvari može da se obavi emailom)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 18. 05. 2011. 16:24 
Offline

Joined: 30. 10. 2005. 18:08
Posts: 375
Saleo wrote:
yawn jos me interesuje samo u cemu je fazon sa prvim prelaskom i svom opremom..?


to ćeš morati provjeriti sa vašom carinom. u hr je fol da moraš svu opremu na karnetu prvi put izvesti van, da se sve potvrdi na zelenim koricama. onda na svakom slijedećem izlasku potvrđuješ samo pojedinačne talone, sa opremom koju izvoziš taj put, a koje može biti i manje nego od opreme na glavnom, zelenom popisu.

Saleo wrote:
da zakljucim,ja kao fizicko lice mogu da prijavim opremu i za 2-3 benda,a npr. kontakt osobe budu članovi još neka 2 druga benda.tako bi sva 3 benda mogla da koriste isti karnet,naravno ne u isto vrijeme (ili čak i to može da se umnoži i ovjeri u opštini tako da svi mogu da koriste?!).


možeš. 3 benda mogu koristiti isti karnet, bitno je da je osoba koja je navedena na karnetu na granici. mislim da ne možeš napraviti nekoliko kopija - dokument je jedan i to znači da nebi npr 2 benda mogla ići isti vikend, jedan u zagreb, a drugi u beograd.

Saleo wrote:
isto informacija za ljude koji žive van sarajeva..naravno,trenutno nije moguće izvaditi karnet osim u sarajevu :? (većina stvari može da se obavi emailom)


u hr se može raditi u više gradova. mislim da je fol samo da ti isprintaš prednje i zadnje zelene korice sa popisom opreme, vrijednošću i kontaktima, a onda ti neko to u sarajevu ovjeri...

najbolje bi bilo da ti neko u sa kupi dokumente, pošalje u tz, ti popuniš sve, isprintaš i vratiš u sa na ovjeru...

eto, ako imaš još pitanja - javi se.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 18. 05. 2011. 16:29 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
ništa,svakako u petak imamo priliku da se informišemo na bih granici na licu mjesta.
a ovo sa 2 benda je super info.u tom slučaju smo riješili problem za ubuduće.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 19. 05. 2011. 17:51 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Mi smo danas poslali robnu listu na e-mail (to je obavezno!) i obavijestit ćemo bendove kako i šta čim dobijemo karnet, stavku po stavku.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 02. 06. 2011. 16:26 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
SVE O VAĐENJU ATA CARNETA!

http://isk.int.ba/wordpress/?p=1584


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 03. 06. 2011. 18:39 
Offline
User avatar

Joined: 19. 08. 2010. 16:47
Posts: 557
Location: Bihać
Jest retardirano,hoces novu opremu da ubacis i haj vadi citav dokument...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ata karnet
PostPosted: 06. 06. 2011. 16:41 
Offline
User avatar

Joined: 28. 05. 2010. 10:46
Posts: 1995
Odlicna tema, momci.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group