Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 07:34

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 13:36 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Imam problem.

Trenutno imam samo jedan pasoš, ovaj bosanski, donedavno nisam imao nijedan jer mi je bilo mrsko vadit i jebavat se.
Shema je ova:

Trebam ići u Istočnu Europu, tačnije u Kišinjev, glavni grad Moldavije, nekad uskoro.
Od tamo bih trebao za Poljsku, Češku i valjda Slovačku i Mađarsku kako sam skontao, možda čak i u Ukrajinu.
Problem je u tome što ne znam jel ja sa ovim novim bosanskim pasošem trebam vizu za Moldaviju i Ukrajinu, koje nisu članice EU. I ako da, kako ću to izganjat jer moldavske ambasade u BiH nema, ima tek u Budimpešti ambasada koja je i za BiH.


Last edited by Nameless on 01. 08. 2011. 19:26, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 13:56 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Najjeftiniji (najsporiji nacin):

Odes na vebsajt ambasade koja pokriva BiH (tzv. nerezidentne) i posaljes e-mail njihovom konzularnom/viznom odjelu sa upitom i molbom za informacije. Da li je potrebna viza nosiocima BiH pasosa za posjet Moldaviji i Ukrajini, sta je potrebno od dokumentacije da se ta viza izvadi. Mnoge vize se moraju platiti, te ce ti trebati bankovna uplatnica kao dokaz transakcije.

Brzi (skuplji) nacin:

Nazoves ih telefonom.

Nemoj zaboraviti da pitas da li se za Moldaviju viza moze dobiti pri ulasku u zemlju, ili se mora otici u nadlezno diplomatsko/konzularno predstavnistvo. Neke drzave nude tu olaksicu da se moze aplicirati za vizu te ista dobiti na tacki ulaza u drzavu. Ako imas kakvih daljih pitanja slobodno pitaj a ja cu se raspitati s moje strane. Znam da nosiocima Ukrajinskih i Moldavskih pasosa TREBA viza za ulazak u BiH. Mada to nista ne znaci jer "reciprocitet" u ovo doba Schengena ne znaci puno ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 14:15 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Tooo, fala!

http://www.ungaria.mfa.md/vize-en/

E sad... problem je što ću imat pozivnicu sređenu i sve, al mi nije jasno jel ja sad trebam doklapat u jebenu Mađarsku zbog obične jebene vize, il se to da sredit odavde kako...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 14:18 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
I ako budem išao u Ukrajinu, biće u Lyvov, dakle trebat će mi tranzitna, to se valjda da sredit i na granici?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 14:32 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
The simple visa
The simple visas are issued to the foreign citizens who are visiting the Republic of Moldova with private purposes, on the basis of their invitation, prepared in the established manner.
The necessary documents:
the travel document (valid for at least six months after the date of the expiry of the requested visa)
the latest photograph (35x45mm, 1.5''x2.0'')
the filled in and signed visa application form
the invitation, presented in original and prepared in the established manner, issued by the Bureau of Migration and Asylum.

The tourist visa
The tourist visas are issued to the foreign citizens who travel for tourist purposes, who own the tourist voucher issued by a licensed tourist agency from the Republic of Moldova. The tourist visa can be issued only for a month, with one or two entries.
The necessary documents:
the travel document (valid for at least six months after the date of expiry of the requested visa)
the latest photograph (35x45mm, 1.5''x2.0'')
the filled in and signed visa application form
the invitation, presented in original and prepared in the established manner, issued by the Bureau of Migration and Asylum issued for a tourist agency from the Republic of Moldova.


i dalje

The consular fee for a visa depends on the length of its issuance, the place of issue, the purpose of the travel and the category of the person and is collected in accordance with the Ordnance of the Government of the Republic Moldova No. 1 of the 26th of September 2000 on the establishment of the quantum of the consular fees.

For details, please contact the nearest diplomatic or consular mission of the Republic of Moldova.


ovdje nalazimo relevantnu aplikaciju:

http://www.ungaria.mfa.md/img/docs/visa-application-form.pdf

Koju trebas isprintati, popuniti i potpisati.

A ovdje imas cjenovnik i detalje bankovnog racuna na koji trebas uplatiti. Gotovo uvjek ce ti traziti bankovnu uplatnicu kao potvrdu.

http://www.ungaria.mfa.md/vize-en/basic-feeds/

Dakle bojim se da ces iz prilozenog morati fizicki otici po vizu. Ja bih njih kontaktirao i upitao da li se nekako moze poslati dokumentacija ekspresnom postom/kurirom a onda doci po vizu fizicki da se postedis duplog odlaska u Pestu. Znajuci BiH procedure izdavanju vize uvjek prethodi provjera u MUP-u, a ista traje minimalno pet radnih dana. Tako da nebi isao bezveze u Pestu da nosis papire, pogotovo ako iz nekog bogznakojeg razloga dobijes odbijenicu, pa sav trud uzalud.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 14:38 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Za Ukrajinu trebas kontaktirati ovdje: emb_ba@mfa.gov.ua

Ovdje imas vise informacija:

http://www.mfa.ba/ambasade_konzulati_misije/ambasade_u_bih/Default.aspx?template_id=16&s1=990&id=6501

http://www.mfa.ba/konzularne_informacije/vize/UKRAJINA/?id=5292

Dakle za Ukrajinu ti treba viza. Tranzitne vize impliciraju da ces kroz zemlju samo proci, mada se u nekim slucajevima moze dobiti sedmicna tranzitna (na sedam dana).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 14:40 
Offline
User avatar

Joined: 09. 08. 2009. 12:33
Posts: 2005
Location: Tuzla
e najlakse ti je da odes tu gdje si i izvadio pasos i pitas sve sto te zanima, kratko i jednostavno :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 14:40 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Odlično! Hvala!


Izjebaću se ja oko ovoga, već vidim...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 14:57 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Samo ih zamoli da ti detaljno kazu sta trebas uradit (prikupit od dokumentacije) i triput provjeri da je sve legalno i po propisima. Kada ti traze pozivno pismo ovjereno od tog i tog ministarstva onda vjeruj da nista drugo prihvatiti nece.

Moj stari ti ovdje radi te stvari i on ima svakodnevne scene sa raznim likovima koji zele uc u Bosnu zaradi dubioznih ciljeva (uglavnom Afrikanci hehe)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 15:33 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Pa koji bi kurac inače išao u Moldaviju, neću ni radi boljeg života ni radi višeg standarda :lol: (mada moram priznat, žene su im razlog za molit azil u zemlji). Naravno da idem na par dana samo, zadrzaću se maksimalno sedmicu tamo - pit, jest, jebat, gotivit se i obavljat nake biznise metalske.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 30. 07. 2011. 16:16 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Dobro jebiga to se u kulturnom svjetu zove "idem u turizam posjetit bracu metalce, evo poziva ovjerenog od strane nadleznog ministarstva, zahtjev za vizu, putna isprava..."


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 02. 08. 2011. 09:54 
Offline
User avatar

Joined: 01. 08. 2006. 13:34
Posts: 760
Location: Under A Funeral Moon
Viza za Moldaviju ti kosta 65 EUR.

Ako ides cestovnim varijantama do tamo, onda navodno postoji varijanta da ne mozes izvaditi bas na samoj granici, nego te vrate u obliznji grad u Rumuniji gdje postoje moldavski konzulati pa to tamo uradis (eh sad, vjerujem da je to samo na jednom ili dva glavna prometna pravca i velika granicna prelaza). Takodjer se pripremi na placanje za prelazak i bugarima i rumunima i svim istocnim govnima, ali ne u vidu vize nego sokova, cipsa, desetak/dvadeset EUR i sl.

Znam da je grupa BH Fanaticosa prije godinu-dvije isla na utakmicu BiH-Moldavija u Kisnjev i dosta su opisivali taj put i sve peripetije. Ovo za 65 EUR je najsvjezija info od Zeljinih navijaca koji su nedavno isli prema Kisnjevu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 03. 08. 2011. 12:41 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Idem najvjerojatnije busem iz Budimpešte, a tamo ću dić vizu za koju treba dan. Mislim da neću onda morat nikom ništa plaćat, a ako su sokovi i čipsovi u pitanju - super, samo nek me ne dira u rakiju i Sarajevsko, jer to nosim sebi i raji za tamo :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 04. 08. 2011. 15:34 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Haris i Libijac, imam još mindfuckeryja ovdje.

Elem, za Ukrajinu, zvao sam konzulat u Zagrebu, žena mi je rekla da mi treba pozivno pismo iz treće države.
Tranzitna viza – dokumenti koji potvrđuju tranzitni karakter putovanja: viza u treću državu, pozivno garantno pismo od strane treće države, povratna karta (sa kopijama dokumenata).

Ako idem u Poljsku, preko Ukrajine, onda je to treća država valjda... E sad, meni ne treba viza za Poljsku, šta onda?
Druga stvar, povratnu kartu neću imat jer idem autom/kombijem i završavam putovanje na kraju u Mađarskoj? Šta ću za tu kartu?
Treća stvar, zadržavam se u Ukrajini maksimalno 48 sati pa gonim dalje, za to mi vrijedi tranzitna viza?

Šta mi je radit tačno?
Zvao bih konzulat opet, al im je radno vrijeme završeno, a ja trebam znat ovo čim prije.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 04. 08. 2011. 16:30 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
Bogam si haveru u teskoj corbi.

Zaboravi tranzitne vize, ganjaj VIZU za Ukrajinu. Ili kupis kartu iz Ukrajine za negdje pa istu refundiras.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 04. 08. 2011. 16:35 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
Ma ne mogu to radit. Radi se o tranzitnoj koja meni treba, a i nju ću najlakše izvadit. dobit ću garantno iz poljske i to sve, al sta ce mi koji kurac viza iz Poljske? Ne treba mi s novim bosanskim pasošem to pošto poljska sprovodi schengen, a putovnicu mi mrsko opet vadit, sad je isti kurac svakako...
http://www.mfa.gov.ua/croatia/cro/33086.htm

i to za kartu me dodatno jebe, jer se ja vozim u kombiju, privatno ajmo reć, ukrajina je tu samo neki "stop" u prolazu od maksimalno 2 dana ako ne i manje, treba mi obična tranzitna za to.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 04. 08. 2011. 16:42 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
pa nemos dobit ocito vizu iz poljske...jer ista ne postoji, ni za bih, nit za hrvatski pasos.

jedino sto mozes ucinit je da izvadis vizu za azerbejdzan pa da onda trazis tranzitnu iz ukrajine.

ustvari da si bio pametan mog'o si to izmajmunisat ovako:

1. izvadis vizu za moldaviju

2. akonto vize za moldaviju kupis neku kartu kojom moras proc kroz ukrajinu.

3. Ustvari ne znam zaista. A da mozda preskocis Ukrajinu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 04. 08. 2011. 16:46 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
1. dodatno jebavanje (putovat iz sarajeva za peštu, u pešti vadit vizu za md, onda nazad u zagreb, predat za ukr vizu i čekat pet dana, onda opet za peštu pa iz pešte kišnjev)
2.pogledaj jedan
3. ne mogu ni to. to je obavezan stop u putu za poljsku, inače bi kružili preko rumunjske a to je zajeb

govna, a? :/

mora bit neka shema oko te polsjke vize i karte jer mi je skroz nelogično da u mom slucaju to treba, pogotovo sad otkad su ove biometrijske pasoše uveli


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 05. 08. 2011. 00:15 
Offline
User avatar

Joined: 28. 07. 2011. 11:04
Posts: 1119
VIZNI REZIM se u ona bolja vremena uvodio po principu reciprociteta. Ti meni, ja tebi. Otkad se svjet djeli na prvi, drugi i treci, to je postalo nemoguce. Koliko ja znam Poljska je potpisnica Schengenskog sporazuma. Poljske vlasti ti nemogu izdati nepostojeci dokument tj. vizu, jer ona za Bosansko-Hercogovacke drzavljane ne postoji. Zaradi tacnosti, postoji, ali to je radna viza, i iseljenicka viza. A to su sasvim drugi parovi cipela, koji nemaju veze sa ovom diskusijom ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Vize/pasoÅ¡i i ta sranja
PostPosted: 05. 08. 2011. 10:14 
Offline
User avatar

Joined: 01. 08. 2006. 13:34
Posts: 760
Location: Under A Funeral Moon
Nisam ti ni ja pametan buraz. Sto Libijac kaze... Poljaci ti ne mogu izdati dokument koji ne postoji. Ukrajinska ambasada daleko i dugo se ceka. Nisam siguran da bi ih bas mogao na granici podmititi sa litrom rakije....

Kako god okrenes, moraces se malo vise navozati po Rumuniji u tim tranzitnim varijantama. Pa nastoj taj dio puta dobro isplanirati da makar obidjes cijelu Rumuniju. Mozda da krenes od juga prema Buchurestu i onda gore prema Moldaviji, a prema Poljskoj ides centralnim i sjevernim dijelom pa se tu zadrzis 48 sati.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group