Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 12:50

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 93 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 30. 11. 2006. 00:43 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
ah, nikakve :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 30. 11. 2006. 00:47 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
sori grind bastard, bice da ja moram bolje citat ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 14:24 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
kktz wrote:
citaj bolje, znanost je ovdje bila spomenuta kao logicki autoritet, dok kvantna mehanika dovodi u pitanje i samu znanstvenu logiku, nije mozda klasicna filozofija, ali je procjep kroz koji metafizika ulazi u znanost.


Upravo! :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 14:56 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Stargazer wrote:

Apsolutno se ne slazem :) Matematika nije empirijska nauka, a vjerovatno si upoznata sa posljedicama koja su matematicka otkrica iz 17. vijeka (prvenstveno diferencijalni racun) imala na moderno drustvo. A sto se tice eksperimentalnih nauka, kakve veze ima sto su mjerni sistemi djelo ljudi? Razmisli o konkretnim posljedicama ovih teorija, mozda promjenis misljenje :)
U inzinjerstvu se cesto koristi jedan zanimljiv postulat, da parafraziram: "Ne postoje savrsena rjesenja, ali postoje dovoljno dobre aproksimacije za prakticnu upotrebu". Posljedica ovakvog nacina razmisljanja su svuda oko tebe, od elektricne gitare do hidroelektrane. Ove stvari direktno mijenjaju i cesto olaksavaju zivot ljudima, a to je vec nesto sto ne bih nazvao "Mlacenje prazne slame". Isto vazi i za niz drugih nauka, cak i drustvenih ;)

Mada sam ipak pretjerao, filozofija je sirok pojam, i neke njene grane, kao recimo etika, stvarno mogu biti korisne. Moja reakcija se prvenstveno odnosila na metafiziku i slicna naglabanja, jer sam imao osjecaj da je to blize kontekstu u kome je teme pokrenuta...


Prvo, naravno da znam da math nije empirijska nauka, samo sam upotrijebila mjerne sisteme temeljno definisane u matematici (kasnije razradjivane i drugim naukama i naucnim disciplinama) kao argument za ono sto iznosim. Pitas, kakve veze ima sto su mjerni sistemu djelo ljudi? Pazi, prije svega, djelimicno se slazem sa tvojim ukupnim misljenjem, ali je i ono, slicno mojem, previse zasnovano na iskljucivosti. Mjerni sistemi su uspostavljeni da bi se uspjeli definisati odnosi izmedju necega i to je dalo rezultate koji se nikakvim teoretiziranjem ili skolastickim pristupom ne mogu oboriti ("od gitare do hidroelektrane", o kojima govoris u nastavku), ali i ti i ja znamo da ti mjerni sistemi nisu usaglaseni sa nekim univerzalnim sistemom, mjernim jedinicama i pravilima po kojima funkcionise univerzum u cjelini. Zbog toga nam se i desava konstantno mijenjanje naucne prakse u svim naukama i disciplinama koje u svojim empirijskim dokazivanjima ovise o temeljnom mjernom sistemu. U sve ovo se jako dobro uklapa kktz-ov post o otkricima i razvoju kvantne mehanike. Moras priznati da ta otkrica itekako uzurpiraju ljudskim umom stvoren sistem mjernih jedinica! Pitanje je kada ce se i da li ce se, uopste, tradicionalni mjerni sistemi usaglasiti sa ovim otkricima i, sto je jos vaznije, da li uopste mogu da se usaglase? :wink:

P.S. Fino ti to objasnjavas, kada o necemu raspravljas. Mislim da je osnovni problem u cijeloj ovoj raspravi tvoj i moj pristup. Pragma vs. Meta! Jbg, za me je razvoj metafizike kljuc... Kvantna mehanika je dala, zasad, odgovor na pitanje sta je to najmanje, te dala novi ugao posmatranja kada je rijec o ponasanju osnovnih cestica. E, sad se sa tim treba usaglasiti i citav mjerni sistem...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 16:55 
Offline
User avatar

Joined: 09. 10. 2006. 17:40
Posts: 15
Location: zenica
ej jebiga filozofija kao filozofija je samo pokusaj da se objasni ono nesto sto se ne moze na normalan nacin dokazati ili pokazati ali ipak ona to pokazuje i dokazuje na taj isti normalan nacin.TAKVA JE STVAR I KOD VEC POMENUTOG NICEA... on je prvi rekao da je BOG mrtav i kao razlog za to je naveo njegovu ljubav prema ljudima i zar to nije normalno objasnjenje na normalnu stvar


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 17:08 
Offline
User avatar

Joined: 09. 10. 2006. 17:40
Posts: 15
Location: zenica
sta nije?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 18:42 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
uopce, ja ne mogu tako strogo dualisticki gledati na materijalizam versus mistika, meni zapravo jedno podrazumjeva drugo. tjst, ne vjerujem u apsolutnu istinu, kao sto to uostalom ne vjeruje ni sama znanost, jel da vjeruje ne bi je ni bilo, tjst ne bi se razvijala. u "filozofskom" smislu, to je kreativni kaos, kao pokretac napredka. da puno ne mudrujem, sto vise znam, svjesniji sam koliko toga neznam, ne u potrazi za nekim konacnim odgovorom, vec u spoznaji da objektivne stvarnosti nema. eventualno ono sto ameri zovu consensus reality, ali upravo to je najvise pod utjecajem stalnih promjena :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 18:48 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
mada su neki aspekti gnostike zanimljivi sa njihovim vidjenjem objektivne stvarnosti, ali to je vec izgleda druga tema...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 19:58 
Both order and disorder are man made concepts and are artificial divisions of Pure Chaos, which is a level deeper than is the level of distinction making.

With our concept making apparatus called ``mind'' we look at reality through the ideas-about-reality which our cultures give us. The ideas-about-reality are mistakenly labeled ``reality'' and unenlightened people are forever perplexed by the fact that other people, especially other cultures, see ``reality'' differently. It is only the ideas-about-reality which differ. Real (capital-T True) reality is a level deeper than is the level of concept.

We look at the world through windows on which have been drawn grids (concepts). Different philosophies use different grids. A culture is a group of people with rather similar grids. Through a window we view chaos, and relate it to the points on our grid, and thereby understand it. The Order is in the Grid.

Western philosophy is traditionally concerned with contrasting one grid with another grid, and amending grids in hopes of finding a perfect one that will account for all reality and will, hence, (say unenlightened westerners) be True. This is illusory;

Some grids can be more useful than others, some more beautiful than others, some more pleasant than others, etc., but none can be more True than any other.

Disorder is simply unrelated information viewed through some particular grid. But, like ``relation'', no-relation is a concept. Male, like female, is an idea about sex. To say that male-ness is ``absence of female-ness'', or vice versa, is a matter of definition and metaphysically arbitrary.

The point is that (little-t) truth is a matter of definition relative to the grid one is using at the moment, and that (capital-T) Truth, metaphysical reality, is irrelevant to grids entirely. Pick a grid, and through it some chaos appears ordered and some appears disordered. Pick another grid, and the same chaos will appear differently ordered and disordered.

Reality is the original Rorschach.
Verily! So much for all that.


kktz svidjash mi se :D


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 20:06 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
kktz wrote:
sori grind bastard, bice da ja moram bolje citat ;)


Da, mislio sam samo na Descartesovu najveću tezu, kojom jednostavno (ili i ne baš tako jednostavno ako ga je netko čitao) objašnjava zbiljsko postojanje naše svijesti i duše/duha/mišljenja. zato samo kažem, da Rene Descartes nema veze sa quantum physics i sl. Ali zato samo ima sa bioetikom mnogo više - jedna aktuelna tema danas.

Vjerovanja, pretpostavljanja, spekulacije, teze, hipoteze... :roll:

Malj, čekić, testera, krv i Clive Barker... :twisted:

Ali ovo je opet filozofija, i ja u to ne ulazim.

Ja se slažem sa filzofijom jednog Sokratesa, filozofijom kreposti, ljubavi, i pravednog života...krv, bol, nasilje, blekk metal, horror, fikcije, kite, sise, sve je to samo jedan način kojim se izbjegava suočavanje sa istinski dobrim i lijepim - macolom! :lol:

8)

Ipak prepuštam Sionici primat nad ovim ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 21:16 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Hahaha, vraze :twisted: ...prepustas mi primat nad macolom ili Sokratovim mudrostima?
...btw., jeb'o Sokratove krijeposti u usporedbi sa Barkerovim Uad Iroborsima (valjda se ovako pise, majku mu, davno je bilo-"Velika i tajna predstava") i mastom "Utkanog svijeta"...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 21:54 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
Mislio sam nad filozofijskim raspravam o metafizici i ostalim meta stvarima.

8)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 22:49 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
heh, dobar je grind bastard :wink:
za gnosticke teze sam jos ipak malo previse "prizeman", al sve mi je to zanimljivo dok mogu nac nesto sto se podudara sa mojim iskustvima i razmisljanjima. cuj, nemam neku bibliju, ali najblize nekoj mojoj osnovi s koje krecem je bakunjinova "crkva i drzava", to ja zovem slobodarski sotonizam :twisted:
mada sve te etikete samo distorziraju ciste ideje.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 23:16 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
Sad si i platonovac :P

Ma daaaaaj, bjažiiiiii hehehe!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 23:26 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
ma kume, heh he, ajd recimo slucajnosti.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 01. 12. 2006. 23:43 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
kktz wrote:
ma kume, heh he, ajd recimo slucajnosti.


hahaha :lol: :lol: :lol:

Al da znadeš da ne valja biti platonovac, isto kao ni Scientolog :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 12. 2006. 00:04 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
scientolozi, svaka cast travolti, al nije taj cirkus za mene :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 12. 2006. 01:11 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 20. 05. 2006. 18:25
Posts: 1815
Location: Sarajevo
Ma scijentologija je čisto američka izmišljotina i furka,"ja sam besmrtan,vrijeme prolazi ali ja ne..",..možda se tako lakše nose s činjenicom
da će neko drugi trošiti njihove teško zarađene milione..Nisam rob predrasudama,ali ovo je samo zlo spakovano u Božji kofer,a ovaj ćuti i trpi.
Svima se NE obraća jednako.Utješna nagrada za jadne milionere i slične..


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 12. 2006. 15:12 
Quote:
I hate myself and I wanna die


Well why don't you already?


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 12. 2006. 18:51 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 06. 2004. 13:51
Posts: 5347
Location: Straight outta C(ompton)-5
[Ubu Noir] wrote:
Quote:
I hate myself and I wanna die


Well why don't you already?


Ohoho, vidi ko se vratio...nije te doogo bilo! :D


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 93 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group