Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 14:50

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 93 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 07. 06. 2008. 19:24 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
I naravno da je linija izmedju egzistencijalizma i nihilizma tanasna, oba koncepta zele objasniti POSTANJE I RAZLOG, razlike su, mozda, samo boje na istoj skici.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 07. 06. 2008. 23:18 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Au, kad pročitah prvi ti post odvalih - kontam sad: pa bona jesi ti mene skontala išt' :mrgreen: . Ovo je definitivno razgovor koji je dosta teško voditi na ovakav način. Uživo uz pivu je puno bolje. Npr. u parku kad je raja zainteresirana za to.

Filozofija generalno - želi objasniti stanje i razlog


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 12. 06. 2008. 16:05 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Zajednička stvar meni i većini na ovoj temi je nedostatak pročitanih filozofskih knjiga, mišljenja i sl. u našem opusu pročitanog.

Razlika između mene i većine na ovoj temi je što ja ne serem, JER NISAM KOMPETENTAN! Ne moš znat ko ti je najdraži ako si pročitao jednog, a nisi ostalu dvojicu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 00:32 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
ne kaže se džaba u narodu za nekog ko sere i beneta da je "filozof".

ova tema bi se trebala odvijati putem pm-a jer ovde je pomalo suvišna, ko voli da se pravi pametan, nek izvoli privatno!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 00:42 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
shitpifter wrote:
ne kaže se džaba u narodu za nekog ko sere i beneta da je "filozof".

ova tema bi se trebala odvijati putem pm-a jer ovde je pomalo suvišna, ko voli da se pravi pametan, nek izvoli privatno!


pa nije fol privatno se pravit pametan... moraju svi vidit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 00:49 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
shitpifter wrote:
ne kaže se džaba u narodu za nekog ko sere i beneta da je "filozof".

ova tema bi se trebala odvijati putem pm-a jer ovde je pomalo suvišna, ko voli da se pravi pametan, nek izvoli privatno!


Usra ga ti sine s ovim, ali skroz 8) . A to što narod kaže, šteta za "narod", a i za tebe što si dio tog "naroda" - u životu bukvar pročitali i on im biblija u životu, ccc...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 00:54 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
:| ....... :| :| ..... :( ............... :( :( ................ :( :( :( ......... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 01:03 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
ti da si pročitala ili pročitao to što sam ja, ti bio srao (srala) roze zvjezdice od sreće i prdio dugu.


A JA SE SEREM NA FILOZOFIJU!!!

I narodna mudrost je bolja dvaes puta, jer je "štos u nos", a ne neke Frojdove ili Lakanove ili Ničeove pizde materine, to je rezervisano za intelektualce, koji ne bacaju freestylove po forumima a la rock-planet!!! To se radi na drugim mjestima, ali vi bujrum, zabavljajte me umijećem vašeg bacanja freestyleova!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 01:05 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
I serem se u Bibliju!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 01:16 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
eto vam sad! HA!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 01:29 
Offline
User avatar

Joined: 23. 05. 2004. 19:22
Posts: 4087
:O hmm


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 01:30 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
shitpifter wrote:
ti da si pročitala ili pročitao to što sam ja, ti bio srao (srala) roze zvjezdice od sreće i prdio dugu.


Pročitao, :lol:
shitpifter wrote:
A JA SE SEREM NA FILOZOFIJU!!!


Nemoj da sereš :D

shitpifter wrote:
I narodna mudrost je bolja dvaes puta, jer je "štos u nos", a ne neke Frojdove ili Lakanove ili Ničeove pizde materine, to je rezervisano za intelektualce, koji ne bacaju freestylove po forumima a la rock-planet!!! To se radi na drugim mjestima, ali vi bujrum, zabavljajte me umijećem vašeg bacanja freestyleova!


Ne bih se složio s tobom. Filozofija je aktivnost/teorija kojom se želi objasniti svijet ili svrha nečega ili razlozi i sl. koja nije ograničena prostorom/vremenom/autoritetom drugim sem razuma. Što se tiče tih freestyle-ova - upravo su oni nerafinirane forme čiste filozofije. I njima je mjesto ovdje a naučnim elaboratima na drugom mjestu. No, ako ti to smeta, pa jednostavno ovaj topic zaobilazi i problem rješen. Mada, pošto kažeš da si pročitao/la toliko knjiga više bih volio da raspravljamo, npr. o Lacan-ovoj psihološko-filozofskoj teoriji ogledala. A to što ne voliš filozofiju - ne voliš samo svoju predstavu filozofije a ne nju u suštini - samo tvoje pozitivno vrednovanje narodnih mudrosti to govori.

Bolje za rp forum kada neko novi na nj dođe (ili gost neki) da vidi da se ovdje razmjenjuju složenija mišljenja nego ona tipična za turbo-folk "kulturu" - pošto ovi najviše govore da je filozofija - seranje :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 01:58 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Maximum Satan wrote:
Zajednička stvar meni i većini na ovoj temi je nedostatak pročitanih filozofskih knjiga, mišljenja i sl. u našem opusu pročitanog.

Razlika između mene i većine na ovoj temi je što ja ne serem, JER NISAM KOMPETENTAN! Ne moš znat ko ti je najdraži ako si pročitao jednog, a nisi ostalu dvojicu!


Eh da. Čuj, ja ne vjerujem da ovaj forum koriste neki nafuranti koje će tvoje slobodno mišljenje (odnosi se na sve nas) sjebavati knjigama a on sam/a nema slobodno (bolje autonomno - spontano) mišljenje. Meni je lično filozofija, a tu ne grješim, ono: "došao sam na ovaj svijet i čudim mu se, hoću da ga sebi objasnim ili bar da pokušavam". Sad, ako imaš barem osnove ovakvog mišljenja - ako si tražio neke odgovore i sam dolazio do nekih objašnjena - i ako si čitao bilo koju knjigu iz filozofije (al da nije jebeno teško napisana, tipa Kant ili Filozofija prirode od Hegela) skontaš sam da se ti filozofi ne razlikuju od tebe u suštini i da tačno kontaš ono o čemu oni govore - filozofija je u biti više stvar mašte objašnjavanja nego umijeća objašnjavanja.

Knjige i pročitano štivo u FILOZOFIJI su potpuno sekundarne stvari, jer kad mi na ovom topicu iskazujemo svoja autonomna mišljenja o onom šta nas čudi ne slijedimo pravila naučno-elabortantske već filozofske rasprave. Mislim da je većina vas (na koje ti Sharane referiraš) pomješala ova dva termina. Ovaj topic i te kako može biti kvalitetan jer vjerujem da, pošto smo svi ovdje i alternativci a i muzika koju slušamo nas x puta navodi da ono šta ona predstavlja pokušamo si objasniti (jer na "začuđuje"), svako ovjde ima neko svoje autonomno mišljenje koje vrijedi iskazati i pročitati a ne da, kao što to stari serator kaže, ostane samo električni impuls u mozgu - jebat ga onda. A ako se neko, u nekom obimu, poziva na filozofe, teoretičare i sl, kao ja, ne treba to shvatiti kao pokušaj neke jebene intelektualne dominacije - pa ko mi ovdje koji kurac predstavlja predmet intelektualnog iživljavanja - pa nisam nezreo jebem ga ja. Elem, ako se nekad i spomene kakav autor ili način na koji on (u suštini misao zajedničku nam svima) objašnjava - ne treba to uzeti za zlo jebi ga.

Možda ovdje neko (niko) nije kompetentan da prosuđuje djela i autore na metodičan način (što znači da za to treba imati osnove) ali koga to boli kurac kad ovo nije elaborat pa da svako prvo piše ekspoze u postu a onda sve ostalo - to je za druga mjesta i prilike. Što se mene tiče i ovog šta sam bolidirao u tvom postu - htjedoh razbiti iluzije o Ničeu pošto vidjeh da ga se čita; a ko da možeš znati koji ti je bend najdraži ako si samo njega poslušao - pa sa čim ga komparirati da bi ti bio najdraži jbte. Al skontah te pa nvm pokušao sam to objasniti u ovom postu.

Sve u svemu, ako neko ima kakvo svoje objašnjenje za nešto što ga začuđuje (pa o njemu razb(v)ija glavu, pamet, maštu neka napiše jer jebiga za to bi ovaj topic trebao da služi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 02:09 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
Lakanova teorija ogledala i potvrde identiteta u odnosu prema "drugom" jeste zanimljiva, ali svakako ovo nije mjesto gdje se o tome raspravlja. ti ovde kao nešto dominiraš i praviš se pametan, ali to bi trebao da radiš sa ljudima koji, kao prvo, znaju nešto više o tome, a kao drugo, prirodnim razgovorom, a ne ovdjem kada možeš da odletiš na vikipediju i malčice se informišeš (ne kažem da to radiš) pa onda dođeš da soliš pamet.

to što si naviko da se družiš sa ljudima kojima je bukvar kompletno obrazovanje je tvoj problem, a narodna mudrost je apstrakt iskustva, dakle nije pretpostavka (filozofija je u suštini pretpostavka), prema tome vrijedi itekako.

a ti si pravi seronja jer si se tobože upalio na moj prvi kometar.

i ono glavno, ti uzmi kompletnu visoku filozofiju pa je nabij na kurac, jer je visoka filozofija, kao što sam već rekao, rezervisana za veoma mali broj specifičnih intelektualaca, i sve što objašnjava objašnjava toj nekolicini ljudi (marksizam i ta komunistička sranja su dobrim dijelom zavedena batinom, to ne pikamo).

eh sad, to što ti ego hrani što se tripuješ da si ti jedan od tih specifičnih intelktualaca je druga stvar, a ja, turbo folker, kad i pročitam nešto iz filozofije neću doći da nahranim ego na forumu ovog tipa, već ću porazgovarat sa nekim s kim mogu o tome porazgovarat, bez da to iznosim pred nekog shitpiftera koji će mi se posrat na preseravanje jer se pravim pametan. :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 02:15 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
ma jebo ovu raspravu! možemo se do apokalipse natezat vako! jebeš ga, svakom svoje, meni moje! nije moje da dajem zajedljive komentare ako mi se nešto ne sviđa, to se treba lijepo reć i gotovo!


Last edited by shitpifter on 13. 06. 2008. 02:18, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 02:17 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Druže ba, pa zar nisi pročitao moj zadnji post jebo ga ti?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 02:19 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
jesam al kasno!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 02:22 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Eeeejeeebeeem ga ja :lol: . Sad kad ljudi vide ovaj tvoj post malo će ih ići stranicu prije da pročita, al šta ćeš, to je prokletstvo zadnjeg posta. Aj - apel ljudima da pročitaju zadnji post na stranici 4 ovog topica. :lol: Jah, i onda opet pročitajte 1. na stranic 5 jer su uvezani (?može se reći :mrgreen: ) - ovo se može uzet i prebaciti u topic "only your stuff" u art pdf :mrgreen: :lol: :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: filozofija
PostPosted: 13. 06. 2008. 11:51 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
Shitpifteru, hej, pa udrobi nam malo i ti koju pametnu, daj ba, te nije forum za ovoga, te nije za onoga, a mi bi bas da malo razmjenjujemo nagadjanja, sto sublimirana na osnovu rijeci Velikih Pametnica, sto pokusaj neke autonomne samosublimacije, znas. Eto vidis kako ti Lakan dobro ide, al' si nekako, brate, skrt na rijecima, a žedna zajednica... ma, presusi :mrgreen: 'OCEMO REVOLUCIONARNU GENERACIJU!!!, kojoj je bitnije raditi na sebi (a vlastiti primjer je najbolji pokretac za druge) nego strahovati da se slucajno, gluho i daleko bilo, ne ispadne cool pred lokalnim čoporom
;-)
@Artredis: Hahaha, ma, skontala sam ja tebe i te kako, nego, znas, napravila sam, valjda, prevelik kvantuum skok u glavi, u svakom slucaju prevelik za tok misli koji je u pisanoj formi uslijedio, a da bi bio shvacen u pravom kontekstu... Ono, znas, bezze mi elaborirat ono sa cim smo vec dobrano upoznati itd. Zbog toga i jest (i to iskljucivo zbog ovakvih skokova, odnosno ovakve vrste "indirektne" komunikacije) tesko ne upasti u zamku misinterpretacija i misandrstendinga :mrgreen: Nego, imas ovdje iznad zaista vrijednu misao, mislim da je tvoja (bar ja, dosad, na nju nisam nabasala u takvoj cistoj formi u literaturi), a to je, citiram: "...filozofija je u biti više stvar mašte objašnjavanja nego umijeća objašnjavanja.". Znas, mirise u ovom zakljucku neka dilema na prvu, prije svega kada je rijec o diferencijaciji dva termina MASTA i UMIJECE u odgovarajucem kontekstu, pa se moze uciniti da to dvoje (u datom kontekstu) imaju isto znacenje, odnosno da je sve pitanje STILA INTERPRETACIJE FILOZOFSKE RASPRAVE i slicnog. Moram priznati da sam, par trenutaka, njegovala navedenu dilemu, ali onda sam, nadam se, uspjela shvatiti srz misli: masta ne robuje uvrijezenim pravilima, cak sta vise, njen kvalitet napreduje s rusenjem istih ili, cak, dovodjenjem u pitanje ociglednih/empirijski provjerljivih fenomena, na koncu. Sa umijecem je drugacije, ja UMIJEM jer me naucilo, uglavnom, ili sam naucio onako (eventualno, uz odredjena poboljsanja, "samoinoviranja") kako mi je bilo dostupno, a dostupno je, uglavnom, unaprijed propusteno/isfiltrirano kroz prizmu uvrijezene VRIJEDNOSTI na svjetskom trzistu misli. Tako je to mali Perica shvatio, e, sad... :mrgreen:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Filozofija
PostPosted: 11. 06. 2011. 00:05 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2005. 21:17
Posts: 3443
Location: ...u hypothalamusu, zasad...
"Dakle: istoriju piše iskusan i nadmoćan čovek. Onaj koji u većoj meri i više od sviju drugih nešto nije doživeo, takođe neće ništa veliko i visoko znati da protumači iz prošlosti. Izreka prošlosti je uvek proročanska izreka: samo kao graditelji budućnosti, kao znalci sadašnjosti vi ćete je razumeti. Sada se izvanredno duboko i široko dejstvo Delfa postepeno objašnjava polazeći od toga da su sveštenici iz Delfa skoro u dlaku poznavali prošlost; sada priliči znati da samo onaj koji izgrađuje budućnosti ima prava da sudi prošlost. Gledajući napred, tako što se pred vama nalazi neki veliki cilj, obuzdavate ujedno onaj bujan analitički nagon, koji vam sada pustoši sadašnjost i narušava svaki mir i svako miroljubivo izrastanje i sazrevanje čini skoro nemogućim. Podignite oko sebe plot neke velike i široke nade, neke težnje koja se nada. Oblikujte u sebi neku sliku, kojoj treba da odgovara budućnost i zaboravite sujeverje da ste epigoni. Vi imate dosta stvari da smislite i pronađete, pomišljajući na taj budući život; ali ne raspitujte se kod istorije da vam pokaže ono Kako? Čime? Ako se tome nasuprot uživite u istoriju velikih ljudi, vi ćete iz nje naučiti najvišu zapovest da budete zreli i da bežite od ono parališuće prisile vremena, koja svoju korist vidi u tome da vam ne dopusti sazrevanje, kako bi vama nezrelina vladala i vas iskorišćavala. I ako tražite biografije, tada ne tražite one s refrenom "gospodin tako i tako i njegovo vreme", nego takve na čijoj bi naslovnoj strani moralo stajati "Borac protiv svoga vremena". Zasitite vaše duše Plutarhom i odvažite se da verujete u sebe same, verujući u njegove junake. Sa stotinom takvih nemoderno odgojenih, što će reći sazrelih i na ono herojsko naviknutih ljudi treba sada zauvek ućutkati bučno usrano obrazovanje ovoga vremena."

Friedrich Nietzsche


Nešto mi odgovarao ovdje :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 93 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group