Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 21:01

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 133 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
Author Message
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 29. 04. 2008. 23:28 
Offline

Joined: 26. 04. 2008. 21:56
Posts: 32
DANI: Najavljujući svoj prvi solo album, rekao si da je to "album za odrasle", misleći pritom na one koji su svjesni da je Che Guevara danas samo brand kao i svaki drugi. Od trnja i žaoka postigao je uspjeh kakav rijetko imaju albumi tog profila. U naslovnoj pjesmi s novog albuma sugeriraš da je sad kasno za sjećanje i žal za mrtvima. Šta možemo očekivati od novog albuma?

AVDIĆ: To što naslovna pjesma i kaže. Ljudi se utrkuju da izraze poštovanje prema mrtvima, a koliko ih stvarno poštuju vidi se u tome kako se odnose prema živima. Oni koji znaju šta radim mogu očekivati nastavak dosadašnje priče, ali još tvrđe i direktnije.

DANI: Znači li to da i dalje gledamo kanal El Diabla? Čeka li nas Intifada u novom mileniju, kako si do sada tvrdio?

AVDIĆ: Mi jesmo na kanalu El Diabla. Ovo vrijeme je pogubljeno totalno, ljudi još više. Izgleda kao da imaš milion mogućnosti, a ne mičeš se s mjesta. Sve ti je dostupno, jedan klik i tu si, poslije stotog klika, dan je gotov. Živi se iluzija, ne život. Poštuju se imena, ne ljudi. Vjeruješ u ono što si čuo, ne u ono što si vidio. A Intifada je davno počela, pršti na sve strane. Problem je što je milion strana i sve nalikuju jedna drugoj, samo su im boje različite. I više ne biraš ti stranu, strana tebe bira.

DANI: U jednoj pjesmi, spominjući Malog Jožu, kažeš "ko mu jebe mater". U toj istoj pjesmi kažeš da je tvoje svjetlo oduvijek bio samo Fadil Jahić Španac. O Fadilu Jahiću se danas mogu naći samo dva teksta u Arhivu Federacije BiH, a po Malom Joži se nazivaju kafane. Šta hoćeš reći?

AVDIĆ: Mali Joža je površina, a Fadil je suština do koje treba dobro zagrebati. A kafana je sve do čega je gomila u stanju zagrebati. I majice s likom raznih Joža.

DANI: Šta, kao Che Guevara? Jesi li zato rekao da ideali nisu fotogenični?

AVDIĆ: Prvo moramo razdvojiti Tita i Che Guevaru. Tito danas nije revolucija, već tuga. Žal za vremenom kada se živjelo dobro i sigurno. Ne slijede se njegovi ideali, već vlastita nostalgija i nemoć. A Che Guevara je trideset godina dobro naplativ kapitalistički proizvod. Ernesto Guevara i Che Guevara nemaju ništa zajedničko. Ernesto je zapušteni, izmanipulirani looser, a Che Guevara je mašinerija koja pokazuje svu nadmoć kapitalizma. Eksploatacija za kojom se žudi.

DANI: Pratiš li medije?

AVDIĆ: Vijesti, usput.

DANI: Kako ti se čini današnja politička situacija u zemlji? Ti u pjesmama govoriš o vladavini Familije i begova. Možeš li to prokomentirati?

AVDIĆ: Familije nas drže donjima i pričaju nam da smo donji zato što nas mrze neki drugi.

DANI: A Islamsku zajednicu?

AVDIĆ: Korporacija. Kao bilo koja religija.

DANI: Šta misliš, zašto ogroman broj građana ne izlazi na izbore? Ima li razlike između pozicije i opozicije, postoji li alternativa?

AVDIĆ: Iste face su u opticaju non-stop i samo okreću jednu istu priču i vidiš da im nije stalo. Ovdje biraš manje lošeg, a to ubija. S druge strane, novim ljudima će malo ko dati šansu. U startu ih diskvalificiraju. Sjeti se, pred izbore su se potpisivale razne peticije, glasajte za promjene i slično, to su organizirali oni iz GROZD-a. I dođoše izbori, promjene vidjesmo, a dan nakon izbora neki tip iz GROZD-a kaže: "Mi smo zadovoljni, izveli smo petsto hiljada novih glasača!?" Pa za koga su glasali, jeb'o te? Znaš li šta je petsto hiljada ljudi? Ta cifra može izvrnuti sve naglavačke, ako znaju šta hoće, ali ovi nisu znali, njih su pozivali... Care, nemoj pozivati nikoga ni na šta. Nemoj micati onoga ko ne želi da se makne sam, napravit će glupost.

DANI: Kako objašnjavaš činjenicu da i pored idealnih društvenih uvjeta za razvoj punka i svakog sličnog oblika umjetničkog ili socijalnog bunta, ipak nemamo razvijenu takvu scenu?

AVDIĆ: Punk se razvio davno i etablirao, ali ovdje nije ostavio traga. Te scene nikad nije bilo, sve se dešavalo sporadično. A nema ni tog sličnog oblika o kojem govoriš, nema ničeg novog što bi zauzelo stav da ga primijetim, osim slike u novinama i gluposti ispod nje. I ja ne vidim te društvene uvjete za razvoj bilo čega. Ne vidim društvo uopće. Vidim samo mogućnost da ugrabiš nešto nabrzinu i vratiš se filđanu. Ali to me ne brine. Radim svoje i ne osvrćem se. Uvijek usput sretnem nekoga. I ne znam zašto svi očekuju da se odjednom nešto desi, i to masovno. Masa je rulja, a rulja ničeg dobrog nije donijela. I kad su dobru stvar radili, na kraju su je sami zajebali.

DANI: Evo, nedavno je premijer Kantona Sarajevo Samir Silajdžić demonstrante koji su artikulirano tražili njegovu ostavku nazvao ruljom.

AVDIĆ: Pa, on je dio rulje o kojoj govorim!

DANI: Šta misliš, zašto nema ni najsirovijeg oblika socijalnog bunta, zašto nema masovnog, organiziranog priključivanja studenata demonstracijama koje se posljednjih sedmica odvijaju u Sarajevu?

AVDIĆ: Kakve studenstke demonstracije, šta ti je? Studente danas ne uče da misle, već da slušaju i slijede. Socijalni bunt nosi radnička klasa, a ona je razbijena i ponižena i projekt njenog unižavanja je temelj novog poretka. Na tom projektu rade nekadašnji sudenti.

DANI: Ima nekoliko socijaldemokratskih partija - jesu li one zaista predstavnice, da je tako nazovemo, radničke klase?

AVDIĆ: Ako kažem nisu - oni će reći: jesmo. Ako pitam šta ste uradili - oni će reći: ne možemo ništa, manjina smo, nadglasaju nas. Ali suština je da ne postoji radnički sindikat proizašao iz radnika. Jedinstven. Artikuliran. Ako štrajkaju prosvjetari, to je ništa. Ali ako uz njih štrajkaju novinari, rudari, gradski prevoz, doktori, trgovci, to je već štrajk. Sindikat je udarna igla, a to drže gazde.

DANI: U Tuzli je ljevica uvijek bila jaka i zato se u Tuzli mogu najjasnije izdvojiti neke skupine muzičara koji radom pokazuju da im nije svejedno i koji su vrlo angažirani. Čak i na dnevnopolitičkom polju. Eto, naprimjer, ti si surađivao s Frenkijem, koji je izazvao neke vrlo konkretne reakcije - uzdrmao je i ministra Barišu Čolaka, zauzeo je jasan politički stav. Dokazuje li to da su promjene moguće i da se vrijedi boriti?

AVDIĆ: Nije to od ljevice, već od hlora i ćumura. Kad te iza table Tuzla dočekaju kotlovi termoelektrane, i ne ostaje ti ništa drugo nego da nekome jebeš mater. Naravno da su promjene moguće i da se vrijedi boriti, ali budi spreman na dugu borbu, ništa se neće desiti ni za deset godina, ali svaki puta kad se okreneš, vidjet ćeš da se nešto mijenja i o tome govorim. Od juriša nema ništa. Iza juriša samo skupljaš đubre. Ne treba uzdrmati, ne treba ni rušiti, već raditi da se samo uruši. Što se samo sruši niko neće dizati. Jeb'o to što ćeš srušiti zgradu kad će ostati temelji. Radi svoje i ne brini.

DANI: Bio si lider kultnog benda Rupa u zidu, a sad nastupaš samostalno i kažeš da si tako slobodniji. Ima li šanse da ponovo okupiš bend?

AVDIĆ: Ne. To bih učinio samo sa zadnjom postavom, koja je svirala na Laku noć, pacijenti, a to nije moguće. Ali ću sa Zdenom za izdavačku kuću Slušaj najglasnije najvjerovatnije objaviti sve albume.

DANI: Počeo si se baviti i teatrom, nastupaš u predstavi Branka Šimića po tekstu Dijete našeg vremena Ödona von Horvatha. Predstava je igrana u Tuzli, Beogradu, a spomenuo si turneju po Njemačkoj. O kakvom se projektu radi?

AVDIĆ: Stvar je pokrenuo Branko Šimić sa ekipom ljudi sa prostora bivše Jugoslavije, ali koji već godinama žive i rade u Njemačkoj. Taj tekst je napisan početkom dvadesetih godina prošlog stoljeća i bukvalno je opisao Hitlerov dolazak i svo to nacionalno nafuravanje kroz lik momka koji od nezaposlenog, izgubljenog jadnika prolazi kroz sve faze nove nacionalne katarze da bi na kraju progledao na najgori mogući način. Neke scene toliko podsjećaju na ono što se desilo kod nas da mi je muka. Isto k'o da neko prepisuje. Predstava je za Balkan rađena u saradnji sa Goethe institutom. U januaru smo igrali u Münsteru i Düsseldorfu i imali smo jako dobre recenzije. Igrali smo pet predstava. U martu igramo dvije predstave u Berlinu, a u toku godine imat ćemo i neku turneju po regionu. Za sada znam da ćemo igrati na festivalu Ex Ponto u Ljubljani.

DANI: Tvoj roman Na krvi ćuprija objavljen je uporedo s albumom za underground izdavačku kuću, pa te neću pitati za komercijalni uspjeh. Planiraš li nastaviti sa spisateljskim radom?

AVDIĆ: Novi roman je pri kraju. Razmišljao sam da ga opet objavim zajedno sa CD-om, ali nisam imao dovoljno vremena, pa ću malo sačekati. I ovaj roman se prepliće sa CD-om, uzimaju jedan od drugog.

DANI: U knjizi govoriš o ljudima uništenih života. Koliko u svemu tome ima autobiografskog?

AVDIĆ: Nešto pokupiš od sebe, nešto vidiš na drugima. Klasika. Život. Meni to sve opet izgleda optimistično. Možda su uništeni, al' se krpe. I najbolji životi su skrpljeni. Kvaliteta je u šavovima.

DANI: Već dvadeset godina djeluješ potpuno neovisno od takozvane scene. Tvoja publika te ne može vidjeti na televiziji, čut će te na rijetko kojem radiju. Isto bi se moglo reći za SCH i dva-tri slična benda. Šta, zapravo, očekuješ od publike, budući da si profesionalac i da živiš od svog rada?

AVDIĆ: Raja koja dolazi na koncerte je super. Uvijek se iznenadim. Ima i klinaca i starijih od mene. Šta očekujem? Da me saslušaju. A mediji u mom slučaju ne znače ništa. Čak mislim da bi bili kontraproduktivni. Tih nekoliko radiostanica i nekoliko intervjua je više nego dovoljno. Neka se djelo bori samo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 30. 04. 2008. 10:56 
Offline
User avatar

Joined: 25. 03. 2006. 16:28
Posts: 1541
Location: tuzla
e hvala brate na ovom :D
inace, pricao sam s damirom skoro, kaze on da ce ( ovo je samo za tuzlake ) najvjerovatnije pocetkom juna zasvirati u tz. pa nek se zna ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 30. 04. 2008. 21:57 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
po Å pancu se nazivale skole, i jedna ovdje u pozegi. inace, odlican intervju, klinicki precizna studija danasnje balkanske oligarhije i nemogucnosti bilo kakvog stvarnog bunta. nadam se da je u pravu, malim koracima. svaka mu cast na tom prizemljenom optimizmu.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 01. 05. 2008. 14:49 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
da jako dobar intervju, iako ne otkidam previse na njegov solo rad, uglavnom zbog glasa...

bistar, precizan, bez ikakvog preuvelicavanja zaradi dramaticnosti...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 01. 05. 2008. 20:08 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
bas to. nema parola i nabrijavanja, a kaze golu istinu o kojoj svi drugi sute. valjd zato sto se ta istina i ne moze uklopit u nikakve brije :mrgreen: men super glas, al dobro, to je bas pank.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 01. 05. 2008. 20:14 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
upravo, marketinski fatalan.

da sam mu ja a&r bilo bi krvi do koljena...kako ti ba mislis ovo djeci prodavat...nema ni mistike, ni revolucionarstva, ni ideala...na sta da se furaju :mrgreen:

ukusi, ja mislim da bi bilo bolje da mu neko drugi pjeva al ajd...uklapa se uz nihilisticku podlogu...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 01. 05. 2008. 20:29 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
potpisujem :D neka pjeva on, tako je i uvjerljivije, al za ovo su i nihilisti mala djeca ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 30. 05. 2008. 14:35 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Jučer je bio show na koncertu na 202jci. Zadnjih 3-4 pjesme raja se digla, počelo komešanje. Ja reko započet šutku, ali viče mi tonac mojne zbog kablova po podu što su se postavljali za prijenos signala u režiju. I nismo, ali bilo je super.

Bit će download koncerta na http://www.radio202.ba


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 09. 06. 2008. 23:04 
Offline

Joined: 03. 05. 2008. 00:51
Posts: 25
jbga..ja propustila svirku u abrasu :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 19. 07. 2008. 17:06 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
http://pop.youtube.com/watch?v=Pp7ZRGQ6Ny8 - TRNOKOP uzivo u zg na nekom festu, edo i avdic, onako, neki balkanski RATM, hc/punk meets hip hop, men bas ovo nije nest, al vrijedi pricekat album.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 20. 07. 2008. 03:30 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 09. 09. 2004. 00:32
Posts: 2445
kktz wrote:
http://pop.youtube.com/watch?v=Pp7ZRGQ6Ny8 - TRNOKOP uzivo u zg na nekom festu, edo i avdic, onako, neki balkanski RATM, hc/punk meets hip hop, men bas ovo nije nest, al vrijedi pricekat album.


Meni ovo dobro pravo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 21. 07. 2008. 03:29 
Offline
User avatar

Joined: 18. 07. 2008. 18:13
Posts: 9
ja volim punk, da li neko zna kad je nastao?? interesuje me.... :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 14. 10. 2008. 19:35 
Offline

Joined: 14. 10. 2008. 13:44
Posts: 18
Covjek je stvarno genije, ako takav postoji na ovim prostorima. On cesto dolazi ovdje u Mostar i uvijek bude odlicno. Svidja mi se sto ne naginje niti jednoj glupoj ideologiji u potpunosti niti trendovima, vec jednostavno zdravo razmisljanje obicnog covjeka.

Konacno jedan forum gdje je Damir u punk podforumu!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 05. 11. 2008. 15:36 
Offline

Joined: 14. 05. 2006. 18:13
Posts: 917
a nego u kojem podforumu brate:)??
ak on nije pank onda stvarno ne znam Å¡ta je.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 12. 01. 2009. 04:21 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Damira Avdića poznatog kao i Diplomatz možemo nazvati i ”posljednjim punkerom”. Ili ”posljednjim corerom”, kako god vam odgovara. Njegov muzički izraz, kao i stav su nešto neviđeno iskreno, najvjerovatnije i najiskrenije što dolazi iz Bosne i Hercegovine. Otvoreno opiranje konzumerizmu, bolesti, kapitalizmu, nacionalizmu i svim -izmima koji truju BiH su razlog zbog kojeg ga volimo. Damir je bio frontmen tuzlanskog benda ”Rupa u zidu”. Kasnije je krenuo u solo karijeru, objavio prvi album ”…od trnja i žaoka” na zagrebačkom labelu ”Slušaj najglasnije”, te knjigu ”Na krvi ćuprija”, koje je prvi album zapravo soundtrack. U martu prošle godine, Damir je na labelu Moonlee Records objavio i drugi solo album ”Mrtvi su Mrtvi” koji je u izdanju Hayat Productionsa izašao i za područje Bosne i Hercegovine. Ovaj intervju je rađen jedno poslijepodne u restoranu RTV doma, nakon što je Damir gostovao u emisiji ”Centralni Zatvor” Radija 202 koju je vodio Eldin Karić. U restoranu su za stolom sjedili Adi Sarajlić, Eldin Karić, moje radijske kolege Stefan Pejović i Mirza Šišić (Mirza aka Tread sa portala Srednji Prst posvećenog hip-hopu), moj gost Diplomatz i ja. Svi smo bili zainteresirani za riječi ovog čovjeka, jer jednom kad čujete njegovu muziku i kad ga upoznate, ne može vam biti svejedno.

Izvinjavam se Damiru i svim ljudima koji su čekali na ovaj intervju skoro 7 mjeseci. Za svoju lijenost i nemogućnost uklopljavanja transkripta ovog intervjua u druge obaveze stvarno nemam opravdanja. Zato, primite izvinjenje i uživajte.

http://www.isk.int.ba/wordpress/?p=229


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 12. 01. 2009. 07:04 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
na tri teme isti post, spammeru preodvratni.

poslednji panker je GG Allin, kad Damir pojede govno na bini onda bi mogo bit poslednji panker.

Ma ni tad.

Moro bi prvo kod Arduane il koga vec da se malo najebe majke...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 12. 01. 2009. 10:15 
Offline

Joined: 06. 12. 2007. 02:09
Posts: 2494
sharan ima ubjedljivo najače ove uvodne riječi, svaki put me zaprepasti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

umjesto dapukne intervju, i kae: evo intervju!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 12. 01. 2009. 11:21 
Offline

Joined: 15. 12. 2008. 00:59
Posts: 241
shitpifter wrote:
sharan ima ubjedljivo najače ove uvodne riječi, svaki put me zaprepasti :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:D

al dobro, nije loš intervju.. thnx ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 12. 01. 2009. 14:22 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
stari serator wrote:
na tri teme isti post, spammeru preodvratni.

poslednji panker je GG Allin, kad Damir pojede govno na bini onda bi mogo bit poslednji panker.

Ma ni tad.

Moro bi prvo kod Arduane il koga vec da se malo najebe majke...


Koji si ti onaj glupan zadnji. Mogao bi nick promijeniti u gospodin Stereotip. Fakat jesi. Svaki put me iznenadiš sve više i više...i gore i gore!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Damir Avdić
PostPosted: 12. 01. 2009. 15:07 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
dobar vju. gg allin je tipicno americko preseravanje ;-)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 133 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group