Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 08:42

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 20:53 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
pozdrav. na nagovor nekih prijatelja izvan BiH, i nekih ljudi koji bas i nisu upoznati sa bh. hardcore scenom, pravim kompilaciju pjesama bh. hardcore bendova, koja bi se trebala naci na par dobroposjecenih blogova. kompilacija je popracena slikama i tekstovima bendova koji ce se naci na njoj. posto je hardcore sam po sebi poprilicno sirok pojam, pa sam tako, pored hc/punk i hc/metal bendova, uvrstio i neke Thrashcore, Hc/Hiphop i Crossover/hc bendove.

uvrstio bih pjesme od sljedecih bendova: Zenevski Dekret, Ludilo, Kontra, (stari) Defence, Revolt, Despotic Bullet, Unrise, Mean Machine, Clown, Nula Plus, Flatline, Unrise, Uncle Sam Decided, Hobsons Choice, Doberman, Wan Dahl, Menace to Society.

eh sad, zanima me ocel' biti ikakve frke sa autorskim pravima, vecina ovih pjesama se moze naci na internetu, myspace, forumima i sl. stvarima, a posjedujem i par rariteta.

ikakvi prijedlozi, savjeti, pomoc - dobrodosla. ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:02 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Ovaj, koliko vidim, od Banjaluke si uvrstio samo Revolt, koji je crossover.
Prijedorska Unutrasnja Emigracija i Geneticka kontrola nisu spomenuti, a bio si na svirci oba benda u Sarajevu, vjerujem.
Kamo jos desetak bendova koji aktivno sviraju i svirali su, nisu cisti hc ali su hcpunk i slicno?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:06 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
Pa zato sam i napisao ovo. Hm, Emigraciju sam gledao prošlo ljeto ovde u Zenici, super svirka, energična, i imaju brzih pjesama, ali opet mi je to nekako više u domeni onog balkanskog panka, još imaju i onih mirnijih djelova i to, mada opet, ako ima nekih cisto brzih stvari od minutu-dvje, može! :)

sad mi je biafra rekao za Geneticku kontrolu, ali da navodno nema snimaka?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:08 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
i da, ne mora muzicki biti cisti hcpank i to, mogu i odredjeni Crossover, hc/hiphop i sl. bendovi koji tekstualno ili stavom se uklapaju u HC krugove.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:17 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Pa pobogu, sta se vise ideologijomk, tekstom i stavom uklapa u hc ako ne pank, kada je hc nastao iz panka i preklapaju se 99% ideologijom i stavom?

Ako ces tako sastavljati kompilaciju, onda moras napraviti muzicku distinkciju (a i ta linija se teze povlaci ako uzimas old school hc koji je veoma veoma VEOMA slican panku, gotovo istovjetan).

Ako ides ideoloski, onda ne smijes odvajati hc i punk, jedina sansa je da se muzicki razgranice, jer su novi hc pravci koji su debelo metalizirani veoma razliciti od panka.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:21 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Edit: nisam vidio Hobsone na listi :oops:


Last edited by as_the_sun_sets on 31. 05. 2010. 21:24, edited 2 times in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:23 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
Pa meni je ideja bila da tu bude više različitih bendova, da bude i oldschool hc pank, i thrashcore, pa sve to ovih debelo metaliziranih hc bendova, tipa Hobson, Unrise ili Flatline.

Ali ne bih sada da stavljamo neke punk bendove tipa Ofsajd, ili stari Protest, i njima slicni bendovi, da se razumijemo - to su odlični i kultni bendovi, ali nije mi to bas reprezentativno kao Bh. Hardcore?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:26 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
as_the_sun_sets wrote:
Takodje ne vidim po cemu su po istim kriterijima recimo USD i Unrise zasluzili hc etiketu a da jedni Hobsoni nisu?



Eh, ovo me zanima. Da se razumijemo, ovde smo i da diskutujemo o tim navedenim etikama. Ja sam nasumice nabrojao bendove koji imaju odredjene veze sa hc-om, ali sad mozemo raspraviti pojedinacno o bendovima.

Po meni su Hobsons i Unrise (kao neka newschool HC varijanta) definitivno hardcore, ali USD, po mom misljenju i nisu, mada imaju odredjenih primjesa


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:29 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Upravo zato kazem da moras praviti muzicku dinstinkciju od panka jer ih ideoloski ne mozes razdvojiti od hardkora (posto su ideoloski isto), ako nista onda prema vokalima praviti razvrstavanje i po "tezini" distorzija :)


Geneticka kontrola
http://www.youtube.com/watch?v=T--tELN9lK8

Imas recimo Patrickse iz BL
http://www.myspace.com/thepatrickspunk

Rahela Ferari, "album" snimak: Just Sleep
http://www.esnips.com/doc/684fba8e-89f6 ... dfefa527d4


Last edited by as_the_sun_sets on 31. 05. 2010. 21:33, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:33 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
GK definitivno zasluzuje da se nadje na kompilaciji :) Sjajna stvar, onaj mosh dio na 0:14, i jos ima duple. A jel' se moze doci ikako do tih starijih stvari iz 90tih, pretpostavljam da nisu zvucale ovako.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:36 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Mislim da mogu nabaviti album u mp3 formatu od GK...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:37 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
i da, sta mislis o ovim bendovima sa kraja devesetig/pocetak '00, koji su svirali moderni Crossover/HC, pa neki i sa primjesama Nu metala.

Konkretno Mean Machine iz Bugojna, Clown iz Mostara, stari Defence (tuzla), i stara Nula Plus (Tuzla). Sacekaj dok nadjem myspace :?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:38 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
as_the_sun_sets wrote:
Mislim da mogu nabaviti album u mp3 formatu od GK...


ako nabavis, posalji obavezno. ili okaci ovdje javno, ako clanovi GK nemaju nista protiv jel'


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:41 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Mislim da ne bi imali nista protiv, u najgorem slucaju sam siguran da ce dati par pjesama 100%.

Ovi bendovi, davno sam to sve slusao i samo povrsinski, pa se skroz slabo sjecam i ne znam sta da ti kazem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 21:45 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
heh, pa u biti slično zvuče kao stari Revolt. mislim da su opcenito tada i navedeni bendovi i njihova publika mislili da je to pravi hardcore, koliko god to smjesno zvucalo :lol: sjetimo se vremena kada se za Nu metal govorilo da je HC, mislim na stariju ekipu.

a navedeni bendovi su energični, ima tu neke hc riffaže, i kečeva/dvica na bubnju, mada to sve zvuči nekako premekano, nema neke prave agresije i izljeva bjesa. a tekstovi ono tipa, "...silazim u gradu, sjebano stanje, uzimam mikrofon (pa u pozadini neko kaže mic check), i onda refren "ne mogu zivjeti ovako" itd :mrgreen: (svaka sličnost sa nekim tekstom navedenih bendova je slučajna! :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 31. 05. 2010. 23:36 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
uh,zaboravio sam odlične tuzlanske bendove, Treća Smjena, i Backstab.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 01. 06. 2010. 01:14 
Offline
User avatar

Joined: 09. 08. 2009. 12:33
Posts: 2005
Location: Tuzla
haha.. samo nemoj skidat one pjesme sa spejsa (treca smjena) poslacu ti ja ove uzivo iz sarajeva preko msn-a, samo se javi kad budes tu ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 01. 06. 2010. 13:20 
Offline
User avatar

Joined: 16. 10. 2006. 13:06
Posts: 3951
prije rata, osamdesetih je u banja luci izlazio new regime hc/punk fanzin, oni su bili i izdali kompilaciju BiH HC bendova tada, bili na kazeti ako se dobro sjecam osim ženevskog, i DISSIDENTS, TERMINATORI, WSW, nemog se tocno sjetit, a nisam sacuvo, uglavnom thrashcore garazna krlja, heh.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 01. 06. 2010. 14:39 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
procitao sam prethodne postove..
slazem se da bi trebao da uvrstis i kvalitetne bendove iz banja luke tipa patrikse,RGK,UE,geneticka kontrola.

tjeskoba wrote:
pa sve to ovih debelo metaliziranih hc bendova, tipa Hobson, Unrise ili Flatline.


ova 3 benda sviraju potpuno 3 različite vrste muzike,i ideološki se bitno razlikuju.

sto se nule plus tiče,ranija svirka uveliko je imala veze sa harkorom,danasnja vrlo malo,u pitanju je pretezno nu metal zvuk.

da sam na tvom mjestu dobro bi stavio prst na čelo i razmislio šta staviti.
malo je poznato da su u pojedinim bhhc bendovima svirali naci likovi,a neki cak uspjevali da ponosno dignu ruku (sve u stilu AH).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: BH-HC Kompilacija
PostPosted: 01. 06. 2010. 16:00 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
hm,ovo u vezi Nule Plus. Gledo sam ih davno 2003. u Bugojnu, i tada su bliže bili Nu metal zvuku, čak su imali i DJ-a, i onih electro upada. Nedavno su gostovali ovde u Zenici, SKROZ druga postava, pjevač (Muftija jel?) je tokom nastupa dizao desnu ruku i uzvikivao Seig Heil, a na prsima se dala primjetiti prepravka svastike.. Kada već pričamo o tim stvarima..

Patricks i Genetička Kontrola - definitivno.

Slažem se da se HC, Flatline i Unrise upotpunosti razlikuju, što muzički - što ideološki, ali sve tri benda veže jedna zajednička stvar, a to je nova škola hardcorea, ili metalizirani HC.

A kada vec pricamo o nazi ispadima kod pojedinih bh.hc bendova, zasto da ih i ne spomenemo? Ja sam spomenuo ovaj događaj sa Nulom Plus, ako neko zna više..


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 79 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group