Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 17. 04. 2024. 00:34

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 188 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next
Author Message
 Post subject: Straight Edge
PostPosted: 02. 07. 2006. 01:33 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
mislim da ovakva tema nema na forumu,a vrlo je zanimljiva,iz mnogo aspekata..
naravno najvise iz aspekta zemlje u kojoj živimo,gdje u svakom gradu ima mozda 1,eventualno 2-3 ljudi (ovo je domen fantastike) koji postuju sXe etiku.
kontam da o ovakvim stvarima treba vise pricati.

mislim da na ovu temu ljudi imaju dosta zabluda,al jbg,takvi smo mi,kod nas mu to dodje isto ko jehovi svedoci..
uglavnom koga interesuje,neka se javi,bas me zanima koliko sXe ljudi ima u BiH..


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 02. 07. 2006. 02:53 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2005. 16:21
Posts: 376
Bila je tema, bolje receno as_sun_sets i ja smo raspizdili gigantske komentare u usko poveznoj temi, a drugi su pasivno posmatrali.

http://rock-planet.com/forum/viewtopic. ... c&start=20


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 03. 07. 2006. 02:07 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 08. 01. 2004. 05:40
Posts: 6325
Location: Beyond The Sun
Ignite, dobra rasprava tamo. Da ih je bogdo više vakvih na forumu. Istini za volju, sXe nikad ne bih mogao biti. Jedna piva tu i tamo, zajedno sa drinom mi je užitak koji ne mogu prežaliti, iako znam da grade dvorce na mojih 4, 20 km (2 L Sarajevsko+Drina)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 03. 07. 2006. 02:35 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2005. 16:21
Posts: 376
xChoicex wrote:
ja kontam da o ovako pozitivnim stvarima treba vise pricati,pogotovo na certovima,jer tad ljudi "najbolje" slusaju sta im se ima reci,a mozda se nekad informisati preko interneta i sl.


Sta bi im tacno mogao reci a da vec ne znaju? Da su cigare lose? Da alkohol ne valja? Da droga vodi u propast?
Svi su svjesni tih cinjenica.


xChoicex wrote:
mislim da na ovu temu ljudi imaju par teskih zabluda,al jbg,takvi smo mi,kod nas mu to dodje isto ko jehovi svedoci..
uglavnom koga interesuje,neka se javi,bas me zanima koliko sXe ljudi ima u BiH...


Pa gledaj, ako vec zelis da nekome pripovjedas na koncertima o tome, onda imaju sa pravom da tebe ili nekog drugog gledaju kao jehovinog svjedoka kao sto si rekao.

Ljudima kojim je potrebna informacija, sami ce doci do tebe. Takvih je malo, vise ce ih fascinirati vase ideoloske razlike a ne sama promjena.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 00:48 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
znas buraz ignite kako...ja licno ne mogu da vjerujem da neko moze da bude svjestan svoje propasti i da nastavlja da se zaglibljuje dublje.ja sam se sam skonto i prekinuo sa sranjima.opet sve je individualno..
ne mislim da treba biti radikalan,ni sekunde,svako ima pravo na svoj izbor..to je dobar pocetak za pricu..meni se bas pocesto desi da me ljudi pitaju sta je to (vjerovao ili ne,dosta ljudi misli da je sXe=sex),i tako kad objasnis,onda skontaju da je prava stvar...
ja sam cak u okviru faxa pravio prezentaciju na ovu temu,i ljudima je bilo pravo zanimljivo,jer dosta njih se slaze sa idejom,ali se ne nalaze u hcp vodama..
sve u svemu,ja sam se super osjeco kad mi je jedan malac prisao nedavno i rekao kako mu je super prica koju je cuo kod nas na nekom certu o sXe..ja kontam da se tako pocinje(malac ima mozda 15tak god.)
uglavnom nekad prije sam sa neta skinuo neku sXe reklamu "i'v got sXe" i fakat je necu nikad zaboravit,najvise zbog malaca od po 16-17god koji furaju hc,sxe
u svakom slucaju treba pricati


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 02:31 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2005. 16:21
Posts: 376
Pa evo pricamo.

Ipak, moras da shvatis da u zapadnim zemljama se sXe razlikuje jednostavno po tome sto se ne smije konzumirati ispod 18 ili 21 godinu (zavisi gdje).

To moze dodatno da natjera mladu osobu na konzumiranje, ili jednostavno da koristi sXe kako bi se cuvao tih pravila...i zbog toga dosta tih klinca sa 18 godina se napiju za svoj 18-i rodjendan.

U vecini slucajeva, ne treba uzimati za ozbiljno tako velike odluke donesene u tim godinama, jer to je doba kad ni sami ne znaju gdje ce izaci tu noc, a kamoli da sebi zacrtaju zivotnu put.

Znaci, ne treba biti previse rigorozan ako i neko 'slomije' edge.

I bilo bi kul kad bi jos neko upao u konversaciju, a ne da ja koji nisam sXe moram da diskutujem o tome. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 10:45 
Offline
User avatar

Joined: 06. 11. 2005. 17:47
Posts: 176
što meni nikako netrubi, nisam alkoholičar al volim se ponekad nalizat, štaje loše u tome?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 11:56 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2005. 16:21
Posts: 376
ignite wrote:
Pa evo pricamo.

Ipak, moras da shvatis da u zapadnim zemljama se sXe razlikuje jednostavno po tome sto se ne smije konzumirati ispod 18 ili 21 godinu (zavisi gdje).

To moze dodatno da natjera mladu osobu na konzumiranje, ili jednostavno da koristi sXe kako bi se cuvao tih pravila...i zbog toga dosta tih klinca sa 18 godina se napiju za svoj 18-i rodjendan.

U vecini slucajeva, ne treba uzimati za ozbiljno tako velike odluke donesene u tim godinama, jer to je doba kad ni sami ne znaju gdje ce izaci tu noc, a kamoli da sebi zacrtaju zivotni put.

Znaci, ne treba biti previse rigorozan ako i neko 'slomije' edge.

I bilo bi kul kad bi jos neko upao u konversaciju, a ne da ja koji nisam sXe moram da diskutujem o tome. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 13:24 
Offline
User avatar

Joined: 06. 11. 2005. 17:47
Posts: 176
sXe = konspirativno sranje

dobro, tko god hoće nek se identificira sa tim idealima. nemora pit niti trošit bilo kakve vrste droge.

ignite je u pravu kad navodi razlike u pristupanju toj temi na zapadu ili u krvavoj bosni. štose mene tiče, mi smo uvijek imali rakije u kući i kazan je godišnje odrađivo svoje. alkohol mi nikad nije bio neki poseban fazon, a nemam ni razloga odreć se maltene neke svoje kulture.


i mirna bosna


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 14:14 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
eto i mene... sxe BL crew... sto volim reci: malo nas je, al smo govna! :D

zamolio bih pokretaca teme da promjeni naziv, ejr me ono xXx uzasno zivcira i dize mi dlake na kosi, jer su me mnogi pitali : sta je to tri X jel to po onom filmu triplX sa vin dizelom? Eto, ljudi misle da se ja poistovjecujem sa nekim holivudskim hitom, samo zato sto imam isharana tri iksa na hlacama
:evil: :evil: :evil:
Ne bih sada da opet govorim o pravilima (da li ih ima ili nema?), ali sXe se oznacava sa tri mala iksa, ako hoces, poslacu ti tekst koji sam napisao na temu straight edga, ima dosta podataka, vjerujem da ce ti se svidjeti.

Moram malo amrshala da kritikujem: (nemoj misliti da tebe vrijedjam, ali):
sto se tice rakije u nase kulture, jebem i kulturu u kojoj je 30 posto ljudi starijih od 50 godina alkoholicari, u kojoj dodjem polagati ispit pred pijanim profesorom, gdje mi pijan majstor montira klima uredjaj pa ga sjebe... Sve licna iskustva iz prve ruke... Smatram da je na nasem prostoru alkoholizam precutno odobravan bas zbog nase kulture, gdje te prvo ponude casom rakije, kafom, a onda bi se mozda i neko sjetio da se zedan ili gladan... I niko ne zamjeri ako se zapijes... pa jednom mjesecno, pa jednom nedeljno, pa lagnao 2x nedeljno, pa svaki dan... Opet, svakako da je bolja krajnost UOPSTE ne piti, nego lokati svaki dan, zar ne? Koliko je rasturenih brakova (ili jos gore, mucnog porodicnog zivota) zbog alkohola? Koliko poginulih u saobracajkama, tucama, pucnjavama zbog pijanstva...

Uf, trenutno pricam sa dve osobe na msn-u pa ce post vjerovatno biti nepovezan, ali ebiga, :oops: :oops: :oops:

Ja sam u prosloj diskusiji rekao da mi i nije toliko stalo do zdravlja, pa da zbog tog ne pusim i ne pijem, to je vise politicki cin, odbijam da pomazem njihovu industriju ONIM CIME NE MORAM da je pomazem, i odbijam da se uljuljkavam iluzijom kako mi je dobro, jer sam se napio pa me nosi euforija... Alkohol... pa, crno vino definitivno valja piti jednom dnevno po casu (tako nekako bi). Za cigarete nije dokazana ni jedna pozitivna strana, tako da je pusenje istih prilicno mutav chin.

Znam kako ti je xchoicex, i ja sam u pocetku htio da shirim ideju, ali kasnije shvatis da neki ljudi jednostavno shvataju, drugi ne. Isto je i sa vegetarijanstvom, generalno sa hardkor i punk muzikom, diy etikom, anarhizmom... Ko ima nemiran duh, sam ce se interesovati i otkrivati stvari postepeno, naravno, dobro je ako ljudima malo natuknes po rjec-dve o svemu, jer, ako nemas nikakve pojmove o necemu, onda te to ne moze ni zainteresovati i pokrenuti na dalje istrazivanje. Nastoj da ljudima ne popujes kako je edge isrpavan nacin zivota, on je jednostavno ispravan za tebe i sve one koji su ga izabrali.

Opet marshalu:
"sXe = konspirativno sranje " (sta to, napravili zajveru proizvodjaci sokova, pa navlace klince na edge :lol: :wink: )
niko se ne identicifira sa idealima. Kakvi crni ideali? Ja ako smatramd a za mene nisu alkohol i droga, ja se idetifikujem sa necijim idealima? Tesko ces to dokazati, posto nema uporista... Jedino sto se moze reci da je sxe pokusaj da se svijet ucini boljim mjestom, sto donekle ima veze sa idealizovanjem, ali daleko od toga da se govori o pravoj formi ideologije kakva je na primjer komunisticka...

A sta ako se povremeno nalijes, mislim, nema tu nista lose, dok druge ne ugrozavas time. Opet, meni jako smeta cinjenica da konzumiranje alkohola i opijata daje iluziju kako nam je sve lijepo, divno, krasno, pa se onda ni malo ne trudimo mjenjati oporu stvarnost, jer uvijek imamo gdje za pobjeci kad nam prigusti.

Pozdrav pa se cujemo


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 15:01 
Offline
User avatar

Joined: 06. 11. 2005. 17:47
Posts: 176
a brate čim se furaš na pravopis xXx ili xxx ili kurac palac predpostavljam da si prilično zainteresovan za tu ideologiju. sxe-crew itd.. a sxe je definitvno ideologija, za čije zakone ipak ni sami edge-ovci nisu sigurni.
ideologija zato što i bez sxe-a nebi moro trošit alkohol. ja jedno vrijeme (skoro dvije tri godine) nisam diro alkohola, cigarete nisu me nikad interesirale niti teže narkotike. al od sebe nikad nisam tvrdio da sam sxe!

alkohol u našim krajema. jebiga, šta dati kažem. bez alkohola mnogi od nas nebi ni bili na ovom svijetu ;)
bez daljneg da stvara velike probleme! al on je simptom, ne bolest naših krajeva. ljudi bježe u alkoholizam pošto nemaju drugi solucija, ili jednostavno nemaju više snage.

blabla, hardcore, do it yourself, never let down..... have you ever been in shit knee deep?

a možda glavni argument za mene protiv sxe-a, politike, ideologija.... nevjerujem više u postojanje dobrog i lošeg kao dva pola.

joj, moram. ajd... poselami i po rakiji :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 15:04 
Offline
User avatar

Joined: 31. 08. 2005. 12:56
Posts: 70
jesul sxe vegani, il su to extremni sxe, koji su koji?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 04. 07. 2006. 15:38 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
sXe nije idelogojia vec nacin zivota, ako ga tako zelis gledati. sxe crew sam rekao vise sarkasticno, jer nas ima 2-3 u gradu, i ne druzimo se aktivno, vec kad se sretnemo popricamo :D
pa ni ja ne vicem da sam sxe, kad me neko ponudi alkoholom, kazem da ne pijem i gotovo... ali xXx ne smije da stoji (vin diese, triple x), jer je to kreacija kapitalisticke industrije filmova koji prazne glave i nemaju ni trenutka umjetnosti u sebi :evil: :evil: :evil:
zezam se :wink:

Veganstvo i vegetarijansto bas i nemaju striktne veze sa edgeom, mada su usko povezani jer je veliki broj sxe osoba ujedno i vegan/vegetarijanac. Imaju neke podjele na sxe.ru na soft egde, hard edge bla bla, ali kome trebaju podjele. Zna se: edge je onaj ko ne pije, pushi/drogira s ei izjasnjava se kao edge. Sve ostalo je suvisno.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 06. 07. 2006. 21:08 
Offline
User avatar

Joined: 06. 07. 2006. 13:48
Posts: 22
Location: Split
Mozes li se onda nazvati edgerom ako ne pijes i ne pusis, ali se recimo svakih 3 mjeseca zapijes ko guzica.
Meni je to ipak straight edge, kao zivis zdravo, ali se nekad radi prigode zapijes :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 07. 07. 2006. 14:51 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2005. 16:21
Posts: 376
Mogni, pogledaj to na malo drugciji nacin; moze li se osoba koja uzima heroin svaka 3 mjeseca zvati narkomanom?
Mozda ne, ali opet nije ni cist.

Kao sto sam rekao u onoj drugoj temi, fin nacin zivota, ali ne vidim razlog za taj 'label'. Vise bi volio da je to samo opis a ne odvojena scena...

Kad bi bio samo opis, nebi se stvarale tolike podjele. Sto manje podjela u sceni, to bolje...pogotovo u doba kad je dizanje desnice kul = http://www.last.fm/user/MetalKitty/.
:evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 07. 07. 2006. 16:05 
Offline
User avatar

Joined: 06. 07. 2006. 13:48
Posts: 22
Location: Split
Dobro uzimat' heroin svaka 3 mjeseca bas i nije uobicajeno. Tesko da ce netko izdrzati 3 mjeseca :? .

Ali eto o pusenju npr; da zapalis dvije tri cigare svaka dva tjedna mozes za sebe reci da si sXe jer nisi bas nanio veliku "stetu" svom organizmu. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 07. 07. 2006. 16:37 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2005. 16:21
Posts: 376
Mogni wrote:
Dobro uzimat' heroin svaka 3 mjeseca bas i nije uobicajeno. Tesko da ce netko izdrzati 3 mjeseca :? .

Ali eto o pusenju npr; da zapalis dvije tri cigare svaka dva tjedna mozes za sebe reci da si sXe jer nisi bas nanio veliku "stetu" svom organizmu. :D


Pa gledaj ima tu "loopholes" kao i svakom drugom, nazvacu ga, zakonu.
Korisnije je recimo pitati, ako vec neki idu u ekstremne mjere zasto se bas totalno ne odklone svega sto skodi a nije u tim sXe pravopisima... Tj, zasto bas moraju ici po tim pravilima i ne dodati/oduzeti nesto iz toga svega i aplicirati sebi licno. Jer tad, iako bi imali istu benificiju same svrhe tog nacina zivota, nebi imali tu oznaku, a oznaka znaci dosta u ovome.
Nebi vise bili sXe, vec bi bili nesto svoje, a to "svoje", nema imena i nema svoju jacinu kao vec odredjen pravac.

To sto kazes "nisi nanjeo veliku stetu", moze samo za sebe da govori. Steta se u ovom slucaju ne mjeri u kolicinama niti kategorijama stete.

Ali sam princip sXe je to; da se osoba odrekne od svih tih stvari, ne vecinu vremena, vec svo vrijeme.
Da jedem meso jednom/dva put u 2 sedmice, nebi mogao reci da sam vegetarijanac, vec da ne jedem meso tako cesto.
Tako da i osoba koja zapali ponekad moze reci jednostavno da zapali ponekad, a ne da je povremeni sXe.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 07. 07. 2006. 16:51 
Offline
User avatar

Joined: 06. 07. 2006. 13:48
Posts: 22
Location: Split
Da, kuzim. A daj jeli mi mozes objasnit one neke podvrste koje si nabrajao kao soft edge, hard edge. Bio sam na onom siteu, ali nisam nista razumio :?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 07. 07. 2006. 17:23 
Offline
User avatar

Joined: 14. 12. 2005. 16:21
Posts: 376
Nisam ja spomenuo to, niti se previse razumijem u te novije vrste. Mogao bi pokusati, ali ima eto nekoliko sXe likova koji ce to opisati bolje od mene, koji sam trenutno sa cigarom u ustima.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 07. 07. 2006. 18:26 
Offline
User avatar

Joined: 06. 07. 2006. 13:48
Posts: 22
Location: Split
A da oprosti as_sun_sets je to spomenuo.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 188 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group