Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 23:00

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 188 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Author Message
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 07. 06. 2010. 18:23 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
na sljedecem linku stoji objašnjenje za one koje interesuje zašto sam spomenuo stvari iz svog prijašnjeg posta:

http://abraxas365dokumentarci.blogspot. ... mment-form


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 08. 06. 2010. 15:43 
Offline

Joined: 06. 06. 2010. 19:57
Posts: 6
Da brate, ali ti i dalje nisi pogledo dokumentarac. :mrgreen:
Veruj mi, kad ga budes pogledo, mnoge stvari ce ti biti jasnije pa ces se cak i pronaci u izjavama Reja i Ijan Mekeja pri kraju filma ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 08. 06. 2010. 17:45 
Offline
User avatar

Joined: 23. 04. 2010. 16:30
Posts: 50
Pogledao. Ian Mackay je genije kao i uvijek :) A sto se Ray-a tice u potpunosti je u pravu za kompleksase na sceni koji gledaju ko je true ko nije i sta ko slusa i kako se oblaci. Ako neko odluci da sXe vise nije za njega to je njegova stvar i ne treba ga osudjivati, takodje ne treba osudjivati ljude koji ostanu u tome da nisu odrasli, da to rade da bi bili kul ili sta vec. Meni smetaju samo oni koji od radikalnih sXe seronja postanu jos radikalniji cugeri i dzankiji, jer takvi ljudi ne podnose razlike. Toliko od mene. Cudno da je ova tema najposjecenija :) Ian bless you all :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 09. 06. 2010. 03:05 
Offline

Joined: 06. 06. 2010. 19:57
Posts: 6
Evo ja sam vam mozda najbolji primer lika koji je od ekstremnog strejt edza presao u dzanki vode, i to zaista jeste bedak, ali ipak ne treba zaboraviti ni na sporedne uticaje koji su me naveli na droge (nesigurnost, manjak samopouzdanja, klinicka depresija, prijemni za faks itd.etc.). Dakle, ja definitivno sa svojim skroz negativnim i pesimistickim pogledima, nikako nisam mogao biti strejter, tako da sam batalio SXE te otisao u skroz drugu krajnost, da bi vrlo brzo shvatio da ni ta prica nije moja ZIVOTNA prica. Naravno, izmenio sam ja jos barem 3-4 zivotnih stilova kasnije, da bi se tek u 30-oj godini konacno FULL pronasao.

E sad, nekom to mozda zvuci i smesno, neko ne moze da zamisli da jedna osoba izmenja tolko "fazona", ali upamtite, NISMO SVI ISTI, jer neko se prepozna vec sa 17 godina, a neko se nazalost nikad ne prepozna. Samo o tome se radi.

Cheers, 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 10. 06. 2010. 12:04 
Offline

Joined: 30. 10. 2005. 18:08
Posts: 375
Sale Obson wrote:
licno nemam nista protiv clanova benda unison,cak mi je bubnjar kuzamano dobar prijatelj iz nekih prijasnjih dana,ali bend unison nije smeo da nastavi sa radom nakon promjene koncepta i same ideje na kojoj je pocivao.


zašto ne, to je njihov bend pa samim tim samo oni mogu reći da li da nastave ili ne... meni su i danas, kao i prije cca 13 godina izvrsni - i death in the cradle i the sum su odlični albumi, sa super muzikom i tekstovima.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 10. 06. 2010. 13:41 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
yawnyawnyawn wrote:
Sale Obson wrote:
licno nemam nista protiv clanova benda unison,cak mi je bubnjar kuzamano dobar prijatelj iz nekih prijasnjih dana,ali bend unison nije smeo da nastavi sa radom nakon promjene koncepta i same ideje na kojoj je pocivao.


zašto ne


mrsko mi je stvarno više da objašnjavam.
uglavnom ja im želim svu sreću u budućim akcijama,i sa svirkama i sa izdanjima.
a ja ću svojim putem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 10. 06. 2010. 19:15 
Offline

Joined: 06. 06. 2010. 19:57
Posts: 6
Pa bas se i ne bi moglo reci da je to NJIHOV bend, jer cak 3 coveka iz originalne postave tamo vise ne sviraju, dakle oni su ga samo hajdzekovali, i to iskljucivo zbog prepoznatljivog imena.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 11. 06. 2010. 06:51 
Offline

Joined: 30. 10. 2005. 18:08
Posts: 375
a gle, to su tvoji osobni problemi koji mene ne zanimaju - riješi ih ili sa bendom u kome si svirao, ili sa nekim legalnim organom za zaštitu intelektualnog/autorskog vlasništva ;-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 12. 06. 2010. 08:01 
Offline

Joined: 06. 06. 2010. 19:57
Posts: 6
Ako te ne zanimaju a ti zaobidji moj post i svima dojaja. :D

Nego, nisi me skonto, ja sam to sa autorskim pravima vec resio tako sto sam im "kultnurno" zabranio da sviraju pesme sa prva dva dema i singlice, a to su taman te moje autorske sxe pesmice, tako da sad mogu da sviraju samo taj metal koji trenutno cepaju...cheers. 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 12. 06. 2010. 08:16 
Offline

Joined: 06. 06. 2010. 19:57
Posts: 6
I slazesm se sa Obsonom da je "This is for the life" jedna od najjacih pesmica, ali tu su i :

1. Give Chanse
2. Enough
3. Withstand Temptations
4. Voice Of The Voiceless

A posto sam ponovo SXE (nezvanicno) ukoliko bi mi se digo mogo bi ponovo da osnujem neki bendic gde bi mogli sve ove pesme ponovo da sviramo, onako, iz zajebancije, ali jbga, ko sto znamo starijim ljudima se slabije dize - trebace mi vijagra :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 12. 06. 2010. 14:04 
Offline

Joined: 20. 12. 2009. 01:37
Posts: 62
Jos samo da se ponovo aktiviras na huliganskom planu. ;-)

Pozdrav od Addicta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 19. 06. 2010. 10:27 
Offline
User avatar

Joined: 23. 04. 2010. 16:30
Posts: 50
tjeskoba wrote:
ali mi nisu jasni oko SEX-a! :) tj., jedan guzi - drugi ne. u čemu je fazon, šta podrazumjeva pojam Casual sex

Straight Edge je nastao kao suprotnost r'n'r ''nacinu zivota''... ja sam oduvjek bio u fazonu drolje fak of, kurvari fak of. Dakle po meni to znaci ne biti ''pickopacenik'' koji ne moze da razmislja svojom glavom u nekim trenutcima pa onda sjebava vlastite prijatelje, porodice i ostale ljude kojima nesto znaci. Prije par veceri sam morao to objasniti jednom ''velikom jebacu'' pa sam se sjetio da si pitao ovdje. Nadam se da ne smaram ;-)


Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 21. 06. 2010. 15:31 
Offline
User avatar

Joined: 04. 11. 2005. 22:33
Posts: 130
po meni ima cockpunch najbolje tekstove sto se toga tice

cockpunch wrote:
The Third X
This is the third x! So stop having sex, with so many people at the same time! You can't live drug free with an STD! Don't fuckin' talk to me, if it burns when you pee!

:mrgreen:

ili

cockpunch wrote:
Not Just For The Ladies
This shit has got to change! I don't care who the fuck you bang. You love the attention, you fucking whore. Who the hell let you in hardcore? Fuck this! Get out of hardcore! You're poisoning everything I live for. This shit is gonna ruin our scene, shit destroyed by a bunch of drama queens. I see this shit everyday. Kid's coming to shows to get laid. This fills my head with dread and doubt. But you got his screen-name, so GET THE FUCK OUT! Stop fucking dating my friends! You're a stupid bitch, and it's got to end! This shit's got to end! It's got to!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 21. 06. 2010. 15:40 
Offline
User avatar

Joined: 13. 04. 2010. 12:58
Posts: 835
Location: иeω вяeeđ øf мeтαł
uxpx wrote:
po meni ima cockpunch najbolje tekstove sto se toga tice

cockpunch wrote:
The Third X
This is the third x! So stop having sex, with so many people at the same time! You can't live drug free with an STD! Don't fuckin' talk to me, if it burns when you pee!

:mrgreen:

ili

cockpunch wrote:
Not Just For The Ladies
This shit has got to change! I don't care who the fuck you bang. You love the attention, you fucking whore. Who the hell let you in hardcore? Fuck this! Get out of hardcore! You're poisoning everything I live for. This shit is gonna ruin our scene, shit destroyed by a bunch of drama queens. I see this shit everyday. Kid's coming to shows to get laid. This fills my head with dread and doubt. But you got his screen-name, so GET THE FUCK OUT! Stop fucking dating my friends! You're a stupid bitch, and it's got to end! This shit's got to end! It's got to!


extra :mrgreen: eo skidam od njih album Attack , pa da vidimo na sta to lici , nesumnjam da je dobro :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 21. 06. 2010. 19:19 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
nikad nisam nesto gotivio te bendove koji su se sprdali sa ljudima koji su za razliku od njih napravili nesto korisno,i dali znacenje nekim bitnim stvarima u zivotu.
ono sto mi je po nekad smjesno je kad iskrsne neki novi bend tog tipa pa sam naziv tog benda zna da bude toliko retardiran da nemosh da se ne nasmiješ.
neki od hitova od tih retardiran naziva su blackfag,youth of togay i sl.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 21. 06. 2010. 19:32 
Offline
User avatar

Joined: 23. 04. 2010. 16:30
Posts: 50
Sale Obson wrote:
nikad nisam nesto gotivio te bendove koji su se sprdali sa ljudima koji su za razliku od njih napravili nesto korisno,i dali znacenje nekim bitnim stvarima u zivotu.
ono sto mi je po nekad smjesno je kad iskrsne neki novi bend tog tipa pa sam naziv tog benda zna da bude toliko retardiran da nemosh da se ne nasmiješ.
neki od hitova od tih retardiran naziva su blackfag,youth of togay i sl.

a sta je sa ovima Cockpunch?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 21. 06. 2010. 19:58 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
ovih dana uzeo sam ponovo da isčitavam knjigu rosa henflera "Clean-living youth, hardcore punk, and social change" koji sam nekada ostavio u e-book obliku na nekoj od stranica na ovoj temi i izvukao sam neke vrlo zanimljive citate (za početak prva polovina knjige).Ros,inace sociolog,vrijedni scenski radnik,godina 31, se takodje pojavljuje u dokumentarcu Edge The Movie (a i u dokumentarcu Inside Straight Edge) koji je nedavno GoranXXX ostavio za daunloud.Dokumentarac sam pogledao,zabiljezio neke utiske,pa kada ga odgledam jos jednom,ostavicu ovdje svoja razmišljanja i zaključke.

većina navedenih citata da se protumačiti podrobnije,možda čak i analizirati.
neki će možda naći i odgovore na pitanja koja nisu dovoljno poznavali.

Quote:
Describing a good hardcore show is like trying to explain the feeling of skydiving, meeting your hero, or standing in the Sistine Chapel; there is simply no adequate way to explain the experience to those who have not been there.


Quote:
The most interesting place I regularly saw bands was a garage called the Junkyard, literally located in a junkyard owned by an older punk mechanic. Kids moshed in the midst of rebuilt transmissions, dismantled engines, and the shells of wrecked cars.

Image

Quote:
I often kept certain feelings and opinions to myself, not wanting to have too much influence on the scene.


Quote:
There is a set of fundamental values that underlay much of the movement: positivity/clean living, lifetime commitment to the movement and its values, reserving sex for caring relationships, self actualization, spreading the subculture’s message, and involvement in progressive causes.


Quote:
Positive living holds different meanings for various members, including questioning and resisting society’s norms, having a positive outlook on life, being an individual, treating people with respect and dignity, and taking action to make the world a better place.


na temu promiskuiteta:
Quote:
Many sXers abstain from “promiscuous” sex (which they define as sex outside of a caring relationship), follow strict vegetarian or vegan diets, get sXe tattoos, and become involved in more formal social causes such as women’s rights, animal rights, or environmentalism. These behaviors are secondary to the collective identity.


Quote:
Reserving sex for caring relationships is an extension of the positive, clean lifestyle.


Quote:
Kent, a twenty-one-year-old CU student with several colorful tattoos, said, “My personal views have to do with self-respect, with knowing that I’m going to make love with someone I’m really into, not a piece of meat.”


Quote:
Don’t ruin your life for something because it gives you pleasure.”


o odnosima sxe i religije:
Quote:
The group advocates no form of religion and most adherents are deeply suspicious or critical of organized faiths.


vrlo zanimljivo mišljenje Reja Kapa (YOT i Shelter):
Quote:
Ray Cappo wrote, “I wanted to use music as a medium to spread a message of truth and self-betterment based on inner reflection and pure living” (Cappo 1993: iii).


Quote:
Technically, according to the “rules,” you can be homophobic and racist and fuckin’ sexist and shit like that and still technically be sXe. You’re not drinking, you’re not smoking, you’re not doing drugs.


neko je spominjao odnose politike i sxe pa sam našao ovakvo razmišljanje:
Quote:
Minneapolis sXe band the Real Enemy claimed their band had a political purpose as well:
We can’t limit our-selves to songs about friends and being stabbed in the back or singing about violent retribution that will never take place.


Ijan Mekaj je rekao sljedece:
Quote:
Minor Threat was together for about three years, and we played all over the god damn place. More and more people were coming out and you saw a lot more “Xs.” I guess the movement had sort of started, but in my mind I wasn’t interested in it being a movement. It ran conversely to my initial idea that it was a concert of individuals, as opposed to a movement. . . . What I look for in life is people who I respect, living and teaching by example, and I trust that human beings can make up their minds and make the right decisions for their own lives.


u sljedecem citatu sebe ce prepoznati strejteri iz BiH:
Quote:
How long an sXer would stay clean without the social support of the hardcore scene:
Someone told me once, I think it was my friend Bob, and this was definitely an extreme point of view, but he said you shouldn’t be considered sXe unless you had or could live like years without any other sXe friends. In a way, that’s totally off center. But it’s true. Can you . . . how many sXe kids are going to be sXe if there are not shows? How many sXe kids are going to be sXe if all their friends sold out? There’s not very many unfortunately. I think people just depend on the scene.


Quote:
The movement actually encourages participants to make the ideology their own, to create their own meanings. The flexibility of sXe meanings leads adherents to incorporate a variety of others’ beliefs and issues into their own sXe identities. Most adherents agree, however, that sXe should be more than an abstinence movement.


Izjava jednog od likova koji radi za holandski Commitment Records:
Quote:
For the people involved in Commitment Records, straight edge means more than just not drinking, not smoking and not using drugs. In our eyes these are just necessary conditions to be able to strife [sic] for the really important things: creating a society, based on mutual respect, without prejudice, hate and ignorance; working for a world without the big differences in welfare which exist nowadays, a world where humans, animals and the environment have priority, and not economic growth and monetary considerations. There is no place for hardline attitudes, racism, sexism, homophobia, nationalism, Satanism and machoism in straight edge.


toliko za prvi dio.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 21. 06. 2010. 20:09 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Quote:
vrlo zanimljivo mišljenje Reja Kapa (YOT i Shelter):

Technically, according to the “rules,” you can be homophobic and racist and fuckin’ sexist and shit like that and still technically be sXe. You’re not drinking, you’re not smoking, you’re not doing drugs.


Da je barem problem samo sa sxe, na nesretnom Balkanu se smatra da je sasvim normalno biti panker/korer, a uz to seksist, rasist, homofob i slicno :(

Quote:
How long an sXer would stay clean without the social support of the hardcore scene:
Someone told me once, I think it was my friend Bob, and this was definitely an extreme point of view, but he said you shouldn’t be considered sXe unless you had or could live like years without any other sXe friends. In a way, that’s totally off center. But it’s true. Can you . . . how many sXe kids are going to be sXe if there are not shows? How many sXe kids are going to be sXe if all their friends sold out? There’s not very many unfortunately. I think people just depend on the scene.


Sa ovim se definitivno moram sloziti... Skakutao sam u edge pa van, jednom 3 godine, jednom 4, moracu sumirati ovdje ta iskustva, ali je hebeno tesko kada si sam i edge, koncerte je ovdje besmisleno i spominjati...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 23. 06. 2010. 23:37 
Offline
User avatar

Joined: 29. 03. 2006. 00:59
Posts: 303
straight svako živi za sebe i to je ok, popovanje ljudima smara u bilo kom kontestu jedno i drugo i protiv i za, drugim riječima nek se svatko bavi svojim životom i neće imati vremena da sere bilo kome .

kao tinejdžer se jesam se nafuravao na sXe dakako na youth crew bendove koje volim i dan danas, i tada su nas u Bl gledali kao bijele vrane tadašnja punk ekipa,
Ono što je pozitvno ostalo iz toga vremena što i nakon izlaska iz edga , kažeim ne radim ništa osim piva vina ali se ne smaram time , kad mi se pije pijem kad ne ne
no ne mislim da je neko bolji ili lošiji čovijek ako pije ili puši ili ne jede meso ili ne .Ne mislim da to treba biti preokupacija čovjeku u životu.
Jer "nije važno kakvu je obuća, nego tko je nosi" .

a sad malo oftopika :)
Muzika koja je svirao Unison na Death In The Cradle mi je bio jedno od od boljih albuma ali i sunday neurosis svjetlosnim godinama muzički ispred From the Bottom of My Heart... i s/t (Singidunum) 7'' koja mi je istiina jedno dražih singlica me ipak muzički- melodijski podsjećao na Crippled Youth čak malo i na Up Front ... no svejedno je bilo ok ali je moglo biti puno bolje prodicirano .....

Unison dobro svira pa bilo taj hc/punk ili "metal" kako hoćete BIlo kako bilo Unison mi je jedan od boljih bendova pa bio sXe bend ili ne ...... i jedan od dražih koncerata mi je bio ksetu a vala i u bumerangu sa submisiom hold i analenom ..pa i u getu uf jebt sad skontao ladno je svirao jedno 3,4 puta u našem malom mistu :)


krajem 90 ih Austerity,Stone wall, All eges, takođe i point taken koji su svirali u bl mislim da je point taken ne znam da li je to ko prebacio u elektronsku formu ... prvi sXe bend koji je svirao u Bl , i Better than you koji sam gledao u Staroj Pazovi krajem 90ih mislim nisam siguran bili su oni Unison, Point taken definiti choice


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Straight Edge xXx
PostPosted: 24. 06. 2010. 18:12 
Offline
User avatar

Joined: 09. 04. 2006. 13:35
Posts: 3575
Location: Republika Zimbatwa
groznium wrote:
straight svako živi za sebe i to je ok, popovanje ljudima smara u bilo kom kontestu jedno i drugo i protiv i za, drugim riječima nek se svatko bavi svojim životom i neće imati vremena da sere bilo kome .


apropo:
Quote:
Another older sXer found it ironic that youth complained about sXe “preaching” when alcohol and tobacco companies constantly “preach” the virtues of their products via advertising: I find it odd that non-sXe kids will complain about sXe kids being “preachy” when these kids are constantly bombarded by alcohol and tobacco ads, when popular culture is always preaching that you have to smoke and drink to be cool. If you’re worried about someone “preaching” to you, you better turn off your TV, put down your Maxim magazine, and hide your eyes from any billboards you come across. Straight edge is small change compared to the alcohol and tobacco industries. It’s a small voice going up against a juggernaut; it’s David and Goliath. Yet kids don’t perceive it that way. Instead of questioning advertising, they complain that the sXe kid wearing a “Drug Free” hoodie is preaching, telling them what to do. It doesn’t make sense.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 188 posts ]  Go to page Previous  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group