Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 28. 04. 2024. 23:16

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 81 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject: The Prodigy
PostPosted: 01. 08. 2008. 10:03 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Ukratko - jedan od bendova koji niste mogli ne čuti, bend koji je sam za sebe žanr. Pratim ih od 96' kad sam prvi put čuo i najveća su mi zakletva. Nastali 1990, članovi su Liam Howlett (onaj bijelac što izgleda kao Švaba iz Rana), Keith Flint - semipro vozač formule i ikona benda (uvijek lude zurke) i Maxim Reality (onaj crnac sa dredovima sa bijeloplavim sočivima - raga MC) i onaj Leeroy plesač što je otišao pjevati onu pjesmu sa Skin iz Skunka Anansie-a. Izdali do sada:
Experience iz 92' (Out of Space, Fire, Jericho), Music For The Jilted Generation iz 94' (meni najbolji - No Good, Voodoo People, Minefields, Poison...), The Fat of The Land iz 97' (Smack My Bitch Up, Firestarter, Breathe) onda x nakih albuma sa singlicama (ja imam We Are The Ruffest sa Crazy Man, Goa, Speedway od 12 minuta, Rat Poison i sl.), onda 2004 Always Outnumbered Never Outgunned (Girls, Memphis Bells, Spitfire) i opet X nakih singlica, remixa, nema čega nema, malo komplikovano fakat. Live nastupi su posebna priča - još uvijek nisam bio ni na jednom koncertu :cry: . Imaju i nagrada :mrgreen:

Eto ljudi, da li vam se sviđaju, da li su vam se ikada sviđali, kakvi su vam spotovi, muzika njihova generalno. Priznajte da najviše volite kada negdje vani sjedite i pored one pop dosadne liste se neko sjeti pustiti No Good ili neku sličnu kultovsku pjesmu od njih :mrgreen: .


Napomena
još uvijek nisu uspjeli definirati koji je ovo pravac jer ima elemenata industriala, rave-a, punk-a, hip-hop-a, metala (Their Law) i milijardu drugih stvari. Ja jedino znam da je njihov najmračniji album Music For The Jilted Generations (koji je svjetlosnim godinama od prvog albuma) nosio žanrovski tag industrial rave-punk.
Evo jedne iz 97' sličice :mrgreen:
Image


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 01. 08. 2008. 13:36 
jako zabavno za slusati, nemam nesto puno stvari ali ono malo sto imam je pravo slusljivo


Top
  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 01. 08. 2008. 15:45 
Offline

Joined: 01. 12. 2002. 20:26
Posts: 4076
meni poprilično dobri, neke stvari su im odlične...al ima i dosade...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 21:41 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Ja ih slušam od '96, sve ovo što je tjeskoba nabrojao je ok ali jedan je Prodigy, jedinstven i ubjedljivo najžešći od svih nabrojanih. Their Law je definitvni industrial + metal.
http://www.youtube.com/watch?v=quSJ_y8T ... re=related. Mada je punk look :mrgreen: :twisted:
Uz Prodigy jedino možeš bangat :D , baš sad sam sa ekipom na Vlašiću i bango i skako i svašta nešto upravo uz Prodigy.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 21:59 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
hm,slazem se u vecini stvari,ali ne i to da je najzesci i da jedino uz njega mozes bengati.poslusaj atari teenage riot,puno su zesci od prodigyja,a i benganje uz njih je obavezno.ako mognes ikad,poslusaj i Orbital,lunatic calm(imaju samo jedan album jbg,al je dobar),ynkieXL,Expansion Union,stare Moby albume,Crystal method,i poneke pjesme Propellerheadsa..mozda je iz cijele te gomile upravo prodigy najpoznatiji,al najzesci nije.a bengat mozes samo uz par pjesama,mada ja vise volim neke lude plesove uz prodigy(jebiga takvi su ritmovi :D nemres da odolis 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 22:00 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
heh,joj tek sad vidjeh koliko je malo postova o prodigyju.sramota. :|


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 22:06 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Stari moj nije to samo pitanje žešće. Gutao sam ja sve što je iole smrdilo na Prodigy još od '97 i većinu nabrojanog sam slušao. Svi imaju nešto ali Prodigy je jedinstven - ali da bi to skontao moraš se prepustiti tom zvuku - a pošto su različite pjesme uz neke možeš trance-at, uz druge bangat, uz treće skakati i tako. To je taj feeling. Gradacija, kao njihov najjači fol - je dovedena do savršenstva upravo zbog tog feelinga kod slušaoca - mada zvukovi uzeti sami po sebi nisu nešta extra special - upravo su tako ljudi govorili kad se Experience pojavio (zanemari što je tad 90% brijalo drogeraj :mrgreen: , npr. Charly - himna za hemičare i kartonoživare i dan danas u britanskoj underground sceni.

A kako ti se čini sav taj punk fol u njihovoj mjuzi? Vidio si onaj video na youtube-u? Ono je ipak punk a ne metal, my bad.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 22:12 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
ma nea veze..a prodigy mi smrdi na punk najvise od svih tih electro bendova.pogotovo mi se svidjaju punk vokali u onim pjesmama gdje pjeva keith flint (na albumu "The fate of.."),pa i sam njegov imidz je punk,truepunk.a uostalom cuo sam da je jedno vrijeme pjevao u nekom pravom punk bendu,jos da mi je to nac,ehee..uglavnom,volim punk u elektronskoj muzici,al najbolji oblik electro+punk su upravo pjesme prodigyja..
fuck them and their law!-tako punkish


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 22:22 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Evo nađoh na netu Flint and Clever Brains Frying da se zvala ekipa. Inače je lik luđak pravi, ima milion tetovaža i piercinga. Jedno vrijeme mu je bio fol za svaki koncert novi tatoo ili pierce. Tek je počeo pjevati na The Fat... ali je pravi punker. Iako je malo promijenio imidž i dalje je isti - čuj ga samo na onoj jebačini od pjesme i gnusnoće od spota Baby's Got A Temper - i dalje prži punk vokal. A svaki njihov album je fakat drugačiji od prethodnog - ovaj zadnji je progresiva teška, a onaj iz '94 gdje su Poison, Speedway, No Good je zlo, crnina - tačno se osjeti to podzemlje.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 22:38 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
da,prodigy je jedan od rijetkih mainstream bendova ciji zvuk tako zaudara na podzemlje,osim onog zadnjeg albumakojeg ja eto nikad nisam svario,osim mozda 2-3 pjesme.inace,vrhunac mi je "music for jilted.." mada i on ima nekih propusta,sto je i Liam sam priznao,ipak je to album sa najvise mocnih pjesama.drag mi je i experience,njega sam prvo preslusao i svidio mi se na prvo slusanje..eh da,kad smo jos kod prodidzija,Coveri i Spotovi su im nenadjebivi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 22:51 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Pa coveri meni nisu baš nešto ali spotovi :twisted: Definitvno je najluđi Smack My Bitch Up. Ne bi skontao da je ono treba nema sile. Pored toga Breathe http://www.youtube.com/watch?v=3kbW4ibIF8U sa onim krokodilom ispod kreveta, žoharima i vuče po zidu i plafonu.

Spotovi za Music For... iz '94 su isto mračni kao i album. Poison - kao oni u tvorza i onda idu dole u ono blato i na kraju se poubijaju, onda ono razvaljivanje zida macolom u spotu No Good, isto tako i Firestarter - i to ga snimali u onom tunelu u La Manche-u što ide pod vodu i spaja Englesku i Francusku, jedino eto Voodoo People na otvorenom, a i on opet dark as hell :twisted: . Jesi gledao ovaj zadnji? Pendulum mix.
http://www.youtube.com/watch?v=BKXKWBca ... re=related

a ovaj je lud do jaja isto Å¡to sam ti spominjao :twisted: :
http://www.youtube.com/watch?v=tVL1u1eLX3I


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 22:54 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
ma baby's got a temper luda pjesma,jos ludji spot..steta sto nisu tako nastavili,sa flintom na vokalima, :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 28. 08. 2008. 23:32 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
tjeskoba wrote:
ma baby's got a temper luda pjesma,jos ludji spot..steta sto nisu tako nastavili,sa flintom na vokalima, :(


Jebiga tako je to kod njih, uvijek nešto novo, nešto drugačije od prethodnog, naći će se valjda mjesta za Keitha na sljedećem albumu. A btw. znaš onaj album Castbreeder od Prodigy-a što se prodavao - ja sam ga na jacapi kupio. E pa, kasnije sam saznao da je to u stvari album Junkie XL-a.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 29. 08. 2008. 00:12 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
hehhe,vjerujem ti,slicno je i kod mene.do 2003.god.prodigy sam uglavnom slusao na kasetama,a onda sam uzeo mp3 kolekciju,i pored studijskih albuma,naisao i na 2live (bristol,birmingham-jako losa kvaliteta zvuka),2 dotad nepoznata albuma (castbreeder i we are the ruffest) i 1remix album(solidan).vidis kod mene,moj castbreeder(navodno 1998.god.),nije album samo ynkia,od njega samo ima jedna pjesma bealing with the roster (u prodigy "verziji" to je naslovna castbreeder-single edition),ima i nekih pravih prodigy pjesama(rariteta),ali ima i drugih izvodjaca,cak cypress hill i beastie boys :D
we are the ruffest je kompilacioni album nekih remixeva,dueta,rariteta i live snimaka.sasvim ok album.a ona liamova hip hop kompilacija (dirtchamber session) mi je dosadna jebiga mada ima dobrih beatova,6.pjesma po redu je najbolja remix neke beastie boys pjesme neke latino stvari


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 29. 08. 2008. 19:31 
Offline
User avatar

Joined: 28. 08. 2008. 13:49
Posts: 14
Location: gdje god ugrabim internet centar
oni su beton fakat....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 25. 10. 2008. 13:15 
Offline
User avatar

Joined: 23. 10. 2008. 21:08
Posts: 19
Location: kafana na bus stanici...
Prvi put sam ih čuo negdje 2002 god. kad mi je komšija posudio video kasetu sa metal spotovima,i među njima je bio prodigy,neki spot o trebi koja hoda po noćnim klubovima sa vrlo eksplicitnim scenama fakat mi se dopao te poslije firestarter fakat kult...nema druge..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 25. 10. 2008. 13:57 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
:D . Od '96 najbend - i dan danas kad slušam bilo šta od njih isti osjećaj kao i prvi put. Ni sa jednim bendom mi nije tako.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 25. 10. 2008. 21:18 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 14. 07. 2003. 19:20
Posts: 6275
bogovski bend, svidja mi se kako se, kao i Aphex Twin sluze dnb-om na svoj nacin a da od žanra ne prave lakrdiju :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 27. 10. 2008. 04:15 
Offline

Joined: 27. 03. 2008. 04:37
Posts: 572
Location: Minneapolis MN USA
Breath kick ass


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: The Prodigy
PostPosted: 27. 10. 2008. 10:06 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Je li iko zna da je neke obrađivao Prodigyeve pjesme u nekim drugim vrstama muzike? Evo sad kad Morgoth spomenu Breathe sjetio sam se da je jedan bend dobro pravo odradio tu stvar ali na youtube sam našao samo ovo: http://www.youtube.com/watch?v=-D4iGRXc0gE.

Da nije jedan malo veći metal (ili neka slična žešća muzika) bend obradio njihovu stvar, koji?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 81 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group