Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 27. 04. 2024. 13:42

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next

Jeste li za klavijature?
Da 25%  25%  [ 2 ]
Da, ali ako samo popunjava i na kraju sve zvuci dobro 75%  75%  [ 6 ]
Ne 0%  0%  [ 0 ]
Total votes : 8
Author Message
 Post subject: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 02. 01. 2010. 12:25 
Primjetio sam da sve vise bendova počinje koristiti i ubacivati klavijature u svoj zvuk, ali ne onako kako je to radio Born Of Osiris na The New Reign-u ili Winds of Plague na prvijencu, nego na taj način, da klavijature postaju sve više i više zaseban instrument, pa čak vodeći, zadužen za melodije, a gitare postaju samo pozadinski instrument namjenjen za brejkanje i unisone.
Imali smo milion nekih oktrića bendova koji furaju taj neki najnoviji trend - progresivni metalcore, sa dosta komplexnim dionicama, puno puno puno clean vokala, skoro pa poweraških ili hevijanerskih vokala i bruku klavijatura.

Iskreno, mrzim klavijature, ne volim kad se upliću, jednostavno su iritirajuće i pokvare mi cijelu pjesmu. Naravno ima izuzetaka, bendovi, koji su to odlično sve uklopili, kao već navedeni Born Of Osiris ili Winds Of Plague.

Druga situacija je kada je žanr direktno vezan za to, kao što je npr taj čuveni nintendocore, nenadjebivi Horse the BAND, Iamerror, ili luđački hibrid Iwrestledabearonce, ili meni drag bend Enter Shikari. Doduše kod nintendocore se manje-više radi o MIDI zvukovima, 8-bitne klavijature i sl...

Al općenito, šta mislite o klavijaturama posebno u nju bridu? Šta o klavijaturama u drugim žanrovima?

Pišite, zanima jestel i vi primjetili ovo sve


Top
  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 02. 01. 2010. 12:42 
Offline
User avatar

Joined: 05. 08. 2008. 21:29
Posts: 1770
Location: Sarajevo
Meni je veoma pozitivna stvar ubacivanje klavijatura u metal danas, ima tona bendova koje pravo gotivim upravo zbog toga. jednostavno daje neku razliku u odnosu na "ostatak", više atmosfere i zvuči mi malo modernije. naravno to ne znači da svaki bend sa klavijaturama zvuči dobro, jer kao i u svakom žanru i ovdje ima dobrih promašaja.

still remains su mi bili dobri upravo zbog toga, i to je jedan od prvih bendova koje sam čuo a da koriste klavijature. BTBAM imaju također specifične i ljudi baš znaju da ih uklope na pravi način, a trenutno mi ne pada na pamet ni jedan bend sa lošim klavijaturama, pa se javim kad se sjetim :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 02. 01. 2010. 12:44 
Offline
User avatar

Joined: 30. 03. 2006. 17:54
Posts: 453
Sa danasnjom tehnologijom i sa tim sto vama treba, klavijature su bespotrebne.

Ako imate dobrog bubnjara (vizavi klika), sve sto vam treba je laptop sa dobrom zvucnom.
Manje problema oko nosenja, manje problema sa covjekom vise, i svi zadovoljni...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 02. 01. 2010. 13:40 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
nezz sta bih ti rekao..nisam neki ljubitelj klavijatura, mada zna ispasti dobro, Winds of Plague nebi bio zanimljiv bez onih klavijatura..i još par bendova, onaj simfonički deathcore i to.. The Mercury Arc isto ima fine klavijature, ali su nisu sad toliko naglašene..

a taj "najnoviji trend" (progresivni metalcore, sa dosta komplexnim dionicama, puno puno puno clean vokala, skoro pa poweraških ili hevijanerskih vokala i bruku klavijatura) mi ne zvuči interesantno.. nije za mene to


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 02. 01. 2010. 13:42 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
btw. gora stvar od klavijatura mi je ona loša elektronika u pozadini, kod pojedinih metalkor i melodeath bendova.. valjda je to sada "in", ali zvuči pravo jeftino.. mislim da su Flejmsi to uveli 2002-ge na RTR, pa odma to prihvatili mnogi (Soilwork), pa sada dosta bendova to fura (Sonic Syndicate,...etc.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 02. 01. 2010. 14:37 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2009. 11:44
Posts: 1655
Location: mmmmmmmmm
volim klavijature , al ono , bilo bi mozda bolje kada bi semo popunjavale prazninu iako neam nista protiv toga da se koriste stalno ... i previse je dobrih bendovak oji koriste klavijature , al nabrojat cu jednog koji sam zadni sluso .. asking alexandria : D kad pogledam bili bi prosjecan bend da nema klavijatura ... zato klavijature rulaju : D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 02. 01. 2010. 21:43 
Offline
User avatar

Joined: 23. 02. 2009. 17:47
Posts: 393
Benny Richter!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 03. 01. 2010. 00:46 
Offline
User avatar

Joined: 05. 08. 2008. 21:29
Posts: 1770
Location: Sarajevo
mahe_screams wrote:
Benny Richter!!!



jel to onaj Å¡to svira folkerima na DM satu?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 03. 01. 2010. 17:05 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
JohnnyT wrote:
mahe_screams wrote:
Benny Richter!!!



jel to onaj Å¡to svira folkerima na DM satu?


:lol:

Ove godine nisam nešto plaho čuo dobro iskorištenih klavijatura, zapravo - jesam čuo drugačiji koncept korištenja kod onih bendova koji ih koriste od onih na prvim albumima: Winds of Plague i Born of Osiris - i nije mi se svidjelo nešto. Ova godina je loša što se tiče klavijatura, uz izuzetak Asking Alexandria i The Mercury Arca koji pored toga imaju masu elektronike. Woe of Tyrants isto nije loše... ali generalno klavijature - i gdje su korištene - ne zvuče tako dobro!

Mada ja volim šarolik zvuk, gdje već osjetim da spada ili gdje osjetim da bi se dobro uklopile a nema ih... Symhonic deathcore se ove godine nije proslavio nikako, baš je promašen sub-sub žanr. Treba opet čekati Abigail Williams i Make Them Suffer, valjda oni to urade kako treba.

E da, gdje su dobro iskorištene klavijature: Dagoba i Benea Reach.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 03. 01. 2010. 17:49 
Offline
User avatar

Joined: 12. 09. 2007. 23:49
Posts: 1577
Location: Zenica
a Bleeding Through? :twisted:

Marta Peterson 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 04. 01. 2010. 19:36 
Offline
User avatar

Joined: 23. 02. 2009. 17:47
Posts: 393
Benny Richter!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 04. 01. 2010. 20:47 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
tjeskoba wrote:
a Bleeding Through? :twisted:

Marta Peterson 8)


Totalno zaboravio :razz: . Ima tih starijih snaga koji su dobro pićili klavijature (Still Remains, In Flames). Zaboravih staviti Becoming The Archetype - e nako se to radi :D .

Btw. pronašao sam neki bend pravo lud na ovaj benjin fazon, morat ću ga postaviti u otkrića čim stignem.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 02:11 
nakon Mutiny Within me je bukvalno stid pravca u kojem je sve ovo krenulo


Top
  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 09:54 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Provjeri još Betraying The Martyrs (na temi Otkrića...) i jedan koji se nije spominjao do sada - Castlle Grayskull :mrgreen: .

A Mutiny Within nema neke revolucionarne klavijature, služe za pozadinski efekt i tu se eto samo tako - kako se meni čini.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 13:33 
artredis wrote:
Provjeri još Betraying The Martyrs (na temi Otkrića...) i jedan koji se nije spominjao do sada - Castlle Grayskull :mrgreen: .

A Mutiny Within nema neke revolucionarne klavijature, služe za pozadinski efekt i tu se eto samo tako - kako se meni čini.


klavijature su vrlo atmosferican element. sta bi bio jedan Winds Of Plague ili Bleeding Through bez njih, iako nije preforsiran zvuk klavijatura, bez njih bi zvucalo poprilicno drugacije, sto se atmosfere tice, sad o ukusima necemo u detalje...

Kod MW bi isto tako bilo, meni strasno smetaju, jos kada sam cuo solo na drugoj pjesmi u fazonu Sonata Arctica, sklonio sam album sa playliste.

Dobro, ovo jeste sve subjektivno, al isto kao sto Andreju TESF djeluje na silu progresivan, tako meni zvuce silni ovi noviji bendovi s klavijaturama, cak The Mercury Arc me na momente smori, klavijaturice pomalo, neke elektronike ovo ono, a Mutiny Within da ne govorim.

Nije bukvalno identicno kao Hammerfall, sto sam napisao na njihovom topiku, al mi sto se atmosfere tice i cjelokupnog dojma, isto dodje.


Top
  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 14:44 
Offline
User avatar

Joined: 05. 08. 2008. 21:29
Posts: 1770
Location: Sarajevo
jao koji fail jarane. zabrinjavaš me :D mora da ti je onaj aoaa isprao mozak... :lol:

ako su negdje dobro iskorištene klavijature onda je to novi mutiny within. bitan je kvalitet a ne kvantitet.

btw nove pjesme the breathing process-a obećavaju. :)

a mercury arc je preproducirano metalcore smaranje


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 14:48 
metalcore je otiso u kurac totalno u zadnje 2 godine
i to nije tajna :mrgreen:

zivio detkor, brutalni detkor, tehnicki detkor, moderni brutalni tehnicki ded metal
i post metal/rock :mrgreen:


Top
  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 14:56 
Offline
User avatar

Joined: 05. 08. 2008. 21:29
Posts: 1770
Location: Sarajevo
qurac moj otišao u qurac! tona prejebenih albuma u zadnje vrijeme; ABR, Broadcast the nightmare, Within The Ruins, Bury your Dead, Bury Tommorow...

joj da znaš koliko mrzim onaj AOAA, jarane GADE MI SE! sve vezeno za taj furački bend. jadna britanija i njihova muzička scena sa ovim pederima. FUJ! a novi album realno nema 10% inventivnosti


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 15:00 
JohnnyT wrote:
qurac moj otišao u qurac! tona prejebenih albuma u zadnje vrijeme; ABR, Broadcast the nightmare, Within The Ruins, Bury your Dead, Bury Tommorow...

joj da znaš koliko mrzim onaj AOAA, jarane GADE MI SE! sve vezeno za taj furački bend. jadna britanija i njihova muzička scena sa ovim pederima. FUJ! a novi album realno nema 10% inventivnosti


sto je bilo par bisera poput ABR, DH i slicnih, ne znaci da globalno nije otisao u kurac :)

fataj se instrumenta, pa pokusaj s drugog aspekta posmatrati bendove tipa AOAA (konkretno novi album, jer priznajem da su bili srednja zalost prije :D )
ne govorim o tehnikalijama, govorim o detaljima, genijalnim sitnim idejama zbog kojih mi bend poraste u ocima 8)

mutiny within meni djeluje kao vid-sta-mi-znamo bend


Top
  
 
 Post subject: Re: Nova generacija nove generacije - klavijature u new breedu
PostPosted: 22. 01. 2010. 15:44 
Offline
User avatar

Joined: 09. 09. 2009. 11:44
Posts: 1655
Location: mmmmmmmmm
mislim da se neko počeo kurčiti sa ovim sitnim detaljcicima koje opaza i tako to ... bolan kakvi sitni detaljcici xD nemores reci da je metalcore otiso u kurac ... izdajes nas po malo ... gledam na last.fm-u ... neka instrumentala,experimentala,post ovo, post ono : D e da ... metalcore ili nju brid u cijelosti ... nikada mi nemoze dosaditi : D a sada se bacam na novi SYBREED = dobrotaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :twisted:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 26 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group