Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 16. 04. 2024. 19:42

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Upute moderatorima
PostPosted: 21. 02. 2010. 12:20 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Za početak informacija o novim moderatorima na forumu.

U posljednje vrijeme slijedeći korisnici su postali moderatori:

- anthrax - Koncerti i Domaća scena
- Axegrinder - Grind/Mince/Crust/Noise
- BloodOverdrive - Za muziačre
- Dementia - Gothic
- dinko - Thrash
- kktz - Grind/Mince/Crust/Noise
- Moondust - Art Coner
- no username - Rock sekcija
- Rietas - Black
- Sale Obson - Hardcore
- shitpifter - Grind/Mince/Crust/Noise
- Vlad Tepes - Gothic

Također, oformljena je moderatorska grupa Sweepers koju pretežno čine globalni moderatori i administratori a koji se brinu za dva podforuma: Domaća scena i Koncerti.
- - -
Sada prelazimo na stvar

Svim starim i novim moderatorima:

Podforum koji uređujete ste dobili na osnovu povjerenja a iz razloga održavanja, uređivanja, sređivanja i organiziranja istog. Istovremeno vam je data sloboda da to radite prema vlastitom nahođenju i u skladu sa pravilima foruma rock planet. Takođe, u skladu sa nekim standardima kojih ćete se morati pridržavati.

Jedan od najvažnijih standarda jeste onaj preglednosti foruma i svih podforuma. Kako bi se ovo ostvarilo svi moderatori su dužni istaknuti na vidljivo mjesto informacije koje pomažu u snalaženju podforumom. Dva su načina na koji se ovo može učiniti:

1. Onaj malo zahtjevniji ali mnogo korisniji - otvaranje teme sa POPISOM tema
2. Onaj jednostavniji za lenjivce - dodavanje imena zemlje porijekla u naziv teme.

Ovo se, naravno, odnosi samo na one podforume koji sadržavaju teme bendova (ponaosobno).

Prvi način je mnogo poželjniji i sa njim ostvarujete standard u punom kapacitetu. Kada otvarate topic sa POPISOM obavezno u imena teme umećete i linkove.

Postupak je jednostavan, a ako ko ne zna kako se linkovi uvrštavaju u naziv ili bilo koji drugi napis, i to je jednostavno:

1. napišeš nešto - nešto

2. označiš to URL-om (vidi gore desno pored opcije za Font) - [url]nešto[/url]

3. izabereš i kopiraš lokaciju teme (linka) i staviš ga pored prvog l, ondosno [url]- [urlhttp://forum.rock-planet.com/viewtopic.php?f=47&t=13947]nešto[/url]

4. sad tu između ovo l i paste-ovane lokacije ubaciš znak = - [url=http://forum.rock-planet.com/viewtopic.php?f=47&t=13947]nešto[/url]

Svi znakovi povećanog fonta moraju biti normalnog fonta je li :) (ovo l i =). I onda se dobije ovo:

5. nešto

I tema se zatim stavlja u announcement sekciju - admini to rade na vaš zahtjev.

Drugi način je stavljanje imena zemlje porijekla benda u naziv teme. Ako se odlučite za tu opciju onda obavezno to učinite za svaki bend na podforumu. Znači ne stati na 57. od ukupno 300 bendova nego u svaki staviti i ime zemlje iz koje dolazi. A fol je što vam isto vremena treba da sredite POPIS koji je 10 do 100 puta korisniji način.

Naravno, ako vas mašta služi skontajte neki drugi kreativan način ostvarivanja preglednosti vašeg podforuma.

I nemojte mi onih fazona da ima search opcija. Search opcija služi za snalaženje na onim podforumima koji ne sadržavaju teme o bendovima. A kad imate temu POPIS onda tu možetre staviti i zemlju porijekla i neke druge informacije i, voila - sve imate na jednom mjestu.

Eto, pored zaduženja čišćenja podforuma koje moderirate imate i ovaj zadatak. Prionite na njega što prije jer je riječ o dostizanju standarda koji imaju svi kvalitetni forumi.

Posao za ovo će vam oduzeti nekoliko sati - možete to uraditi u jednom danu ili svakim danom ubacivati desetak tema pa save-ati svaki put.

Ne moram napominjati da POPIS morate ažurirati ;-) . Ova se uputa odnosi najprije na one stare moderatore čije su teme sa popisom kao umrtvljeni fetusi - dajte sredite to čim prije - ionako vam ostaje samo pola posla :) .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 21. 02. 2010. 23:53 
Offline

Joined: 09. 12. 2008. 20:25
Posts: 794
ja bi banovo ovog artredisa. samo izmislja pravila nakva i sminka forum :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 22. 02. 2010. 03:39 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
tom artredisu možeš zahvalit što ovaj forum počinje ličit na nešto. tišina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 22. 02. 2010. 09:27 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Ma neka ba zeza se čovjek, neka ga :D .

Bitna stvar je da se forum dovodi u red ali da ona stvar zbog koje toliko svi volimo rp forum - opuštena atmosfera - neće doći u pitanje, osim ako se korisnici ne budu pridržavali forumskih i podforumskih pravila - to da bude jasno.


Nakon mnogo razmišljanja jučer. Nakon što sam objavio ove upute, skontao sam da je stavljanje naziva zemlje porijekla nešto što moderatori mogu (ali ne moraju!) raditi kad nemaju važnijih zadataka.

Temom POPIS se postiže standard preglednosti i svim moderatorima poručujem da OTVORE JEDAN NA PODFORUMU KOJI UREĐUJU ILI DA AŽURIRAJU POSTOJEĆI.

Koliko znam tek Death i Black imaju ovakvu (neažuriranu) temu.

Vidjeli ste kako je anthrax to uradio jučer na podforumu Domaća scena. Imate moju na podforumu New Breed. Ne treba vam puno vremena možete u 3-4 dana završiti posao ako odvojite pola sata.

Ovo je sada najvažniji zadatak svih moderatora i ne vidim razloga zbog čega ga ne bi odradili. Svi u ovoj zimskoj akciji imamo svoje zadatke - to je sada glavni svih moderatora (naravno, na onim temama o kojima se raspravlja o bendovima ponaosobno).

Dobra stvar je kod pravljenja teme POPIS što prečešljaš cijeli svoj pdf i odmah uočiš sve duple teme i one koje pripadaju na drugi podforum. Znači korist je i za sve korisnike i za moderatore jer im puno posao.

Rok za pravljenje teme sa popisom/ažuriranja je 7 dana.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 22. 02. 2010. 10:26 
Offline

Joined: 09. 12. 2008. 20:25
Posts: 794
normala da se zajebajem. dobar je artredis. al ti nejmlese stvarno znas bit spor nekad. i grub

(kad procitas obrisi ovo)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 22. 02. 2010. 12:06 
Offline
User avatar

Joined: 02. 07. 2007. 14:08
Posts: 641
Location: In the Cold Winds of Nowhere...
Ja sam počeo da stavljam imena država iza bendova, jel to sada iskljucuje tu temu, ili treba da ima oboje? Mislim meni je definitivno draze da jednostavno pise u imenu teme, ali eto kako je vama cejf.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 22. 02. 2010. 16:42 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
@djeco - pogledaj vrijeme kad je ovo pisano. Iz toga možeš zaključit sve ostalo :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 22. 02. 2010. 20:10 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Rietas shvatam da je tvoja sitacija možda najzahvalnija: sam si pred hrpom posla koji te čeka. Da sada ne pišem o kolegi sa podforuma Black i nj (re)angažmanu reći ću ti ovo:

Prioritet je spisak tema - pravljenje takvog topica. Vidim da je Djambalaja stavio samo neka imena u popise ali nema linkova - tako da se posao mora početi ispočetka.

Pošto znam kako ti je situacija teška ne znam kako bih ti drugo olakšao nego da ti ja, i eventualno još neki dobrovoljac od globalnih pomogne sa spiskom. Ti ga otvori i počni unositi a ja ću (i eventualno drugi) doprinijeti koliko mogu (mada sam ja totalni ignoramus za black eh...).

I vidio sam da ima masa nekih čudnih tema, barem meni. Ti si taj koji će ih brisati, sređivati i premještati. A dalje unošenje nazive zemlje porijekla u naslove teme možeš raditi kad se završi tema sa popisom. Može li tako?

I moram reći još da fakat cijenim tvoj angažman i stavove po pitanju forumskih stvari i da, ukoliko imaš ideja i želiš još doprinijeti forumu i portalu (kad se osposobi) da si - most welcome :) 8) ;-) .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 23. 02. 2010. 19:43 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
U izradi teme sa spiskom bendova i tema puno će vam pomoći jedna mala uputa, i također ćete tako najprije primjetiti duple teme, znači:

Imena bendova i tema unosite abecednim redom: od A-Z. A - pregledaš sve stranice i uneseš sve sa tim početnim slovom, B - isto, C...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 23. 02. 2010. 21:48 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 09. 09. 2004. 00:32
Posts: 2445
artredis wrote:
U izradi teme sa spiskom bendova i tema puno će vam pomoći jedna mala uputa, i također ćete tako najprije primjetiti duple teme, znači:

Imena bendova i tema unosite abecednim redom: od A-Z. A - pregledaš sve stranice i uneseš sve sa tim početnim slovom, B - isto, C...


Jos lakse: poredas topice po abecedi i sibas. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 23. 02. 2010. 21:56 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Ha ha, tako legendo :D .

@BloodOverdrive

Ti ne moraš praviti spisak tema. Naglasio sam gore da se teme sa spiskovima prave samo za one muzičke podforume o kojima se raspravlja o bendu ponaosobno. Tako npr, zanima te Bathory ili Beheroth samo odeš na topic i na slovo B i jednim klikom si tu - a usput vidiš koje su još teme tu.

Možeš možda napraviti spisak za najbitnije teme - koje ti smatraš najbitnijima pa staviti samo te.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 23. 02. 2010. 22:01 
Offline
User avatar

Joined: 28. 03. 2009. 17:36
Posts: 1748
Location: Oslo/Trondheim
Quote:
@BloodOverdrive

Ti ne moraš praviti spisak tema. Naglasio sam gore da se teme sa spiskovima prave samo za one muzičke podforume o kojima se raspravlja o bendu ponaosobno. Tako npr, zanima te Bathory ili Beheroth samo odeš na topic i na slovo B i jednim klikom si tu - a usput vidiš koje su još teme tu.


..hehee znao sam da ćeš me opomenut,ali tre'a malo skršit onih tema od 2 glupa posta i smanjiti broj ponavljanja tema,tako što ću pokušati one fazone ASIO HELP,GUITAR RIG HELP,TABLATURE HELP malo stručnije napisati,da se ne otvaraju teme u beskonačnost...pa tako sve ide "jovo na novo"...

;-)

PS.
Spisak bi trebao biti gotov u toku noći...


Last edited by BloodOverdrive on 23. 02. 2010. 22:02, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 23. 02. 2010. 22:01 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Ti znaš najbolje stari moj, šta mogu pomoći tu sam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 26. 02. 2010. 18:05 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
ne kontam sta ste uradili s generalnim i oftopikom, kakva je razlika izmedju ova 2 podforuma? po kojim kriterijima se ispremjestase teme? na jednom se pisu totalne nebuloze a na drugom malo manje nebuloze? nije da me briga, samo nako informativno... trebali bi sve (generalne i off) spojit u jedan podforum i to je to...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 26. 02. 2010. 18:25 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Quote:
ne kontam sta ste uradili s generalnim i oftopikom, kakva je razlika izmedju ova 2 podforuma? po kojim kriterijima se ispremjestase teme? na jednom se pisu totalne nebuloze a na drugom malo manje nebuloze? nije da me briga, samo nako informativno... trebali bi sve (generalne i off) spojit u jedan podforum i to je to...

To i ja kontam. Kako neka tema moze biti offtopic? Valjda je tu originalna ideja bila da se naprave "forkovi", odnosno kad neka tema ode u K na generalnim da se tamo kopiraju postovi koji nisu imali veze sa temom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 27. 02. 2010. 02:11 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
pa to bi imalo smisla nekog. al ovako svaka tema iz offtopika moze i u generalne, sto se vidi tim da se dosta tema ispremjesta iz jednog u drugi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 28. 02. 2010. 01:16 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 04. 05. 2008. 07:59
Posts: 4415
Location: Sarajevo-Travnik
Furija je za to odgovorna, nju treba pitati he he :) . Ja bi to uradio drugačije svakako. A što se tiče spajanja offtopica i generalnih to ne dolazi u obzir, kao što ne dolazi u obzir ovo Stargazerovo čija misao implicira da su modratori noulajferi koji sate provode čitajući i analizirajući napisano na generalnim i vjećanju o izdvajanju i prebacivanju neprimjerenih napisa u tamo neki - za to - podforum :lol: .

Koncept: GR za rasprave, Off - za zajebanciju.

I zašto, o zašto ste ovo počeli na temi koja je striktno za moderatore (kao što piše u naslovu :lol: )? Nadam se da sam ipak odgovorio dovoljno.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 28. 02. 2010. 06:12 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
zato sto se obracamo moderatorima valjda :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 01. 03. 2010. 00:57 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 13. 03. 2006. 17:07
Posts: 1961
Location: Sarajevo
Ja se razbolih pa stala sa poslom. Uglavnom, Generalne rasprave-religija, politika, sport, filozofija, ekologija, geografja, životinje, svašta po izboru i ozbiljne teme o tome.
Off topic - puš pauza.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Upute moderatorima
PostPosted: 03. 03. 2010. 14:14 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
pa recimo ona tema o mamurluku se ubila za offa a eno na generalnim. takvih milion primjera.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group