Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 16. 04. 2024. 13:40

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 02. 01. 2007. 00:00 
Offline
User avatar

Joined: 28. 11. 2006. 15:20
Posts: 196
Location: Grdjevac
Spirit Crusher wrote:
Ibanezov tremolo je kurac mrtvi. I to ti je i vise nego dovoljan razlog da ne kupujes ovo sranje, ako ne zelis da ostanes rastiman upola svirke ako koristis tremolo. A broj 2 su ti magneti koji dolaze na njoj.

trebao si vidjeti u Gorana isti model Ibaneza sinoc kako se ponasao


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 10. 01. 2007. 15:48 
Offline
User avatar

Joined: 28. 11. 2006. 15:20
Posts: 196
Location: Grdjevac
Spirit Crusher wrote:
Od jeftinih gitara koje sam sviro, daleko najvise me impresionirao Peavey Rotor exp. To je neki explorer, ima licensed floyd rose i prava je "nisko profilna" gitara :D . Zice su joj pravo blizu polja, a najzanimljivije je i to da fabricki dolazi tako "spustena" i ne zuje zice, to jest ne udaraju od polja kad je sviras i imas prirodni sustain. Magneti su "neki", al su keramicki sto znaci mrtvi metalski :D . Za clean neznam, al ovo ostalo me je jako odusevilo za jeftinu gitaru.

sta to tebi gitara od 1300 KM dodje kao jeftina...da nemas mozda svoju signature Fender seriju


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 10. 01. 2007. 20:50 
Offline

Joined: 31. 08. 2004. 02:16
Posts: 223
Location: Sarajevo
Gitara je 800 KM, a ne 1300 sto je OGROMNA razlika!
Cuj sta je meni gitara...., pa valjda ove od 200 maraka necemo ubrajat u instrumente, jebiga nemoj i ti sad pretjerivat...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 23. 01. 2007. 18:31 
Offline
User avatar

Joined: 28. 11. 2006. 15:20
Posts: 196
Location: Grdjevac
Spirit Crusher wrote:
Gitara je 800 KM, a ne 1300 sto je OGROMNA razlika!
Cuj sta je meni gitara...., pa valjda ove od 200 maraka necemo ubrajat u instrumente, jebiga nemoj i ti sad pretjerivat...

pa necemo al buraz danas je i 10 KM veliko a kamoli 800


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 23. 01. 2007. 18:50 
Offline
User avatar

Joined: 31. 08. 2006. 14:36
Posts: 118
Location: Å¡uma
kod mene je HHH i ja zadovoljan :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 24. 01. 2007. 11:52 
Offline
User avatar

Joined: 07. 04. 2003. 21:52
Posts: 1535
Location: Where Eagles Dare
OverloRd wrote:
kod mene je HHH i ja zadovoljan :D

:lol: :lol: :lol:

car!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 24. 01. 2007. 23:14 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Idealna konfiguracija? H.

Mogu shvatiti sva ta sranja sa sumom prekidaca, booster-a, variaca, phase switching i piezo kurcima, sustainerima...to su sve poslijedice konzumerskog mentaliteta koji kod nas svih preovladava..."daj jarane, daj nam svega, daj da je najbolje", ali u praksi, malo ko ce od nas na ovom forumu IKAD imati neke prijeke potrebe za ista od tih silnih zajebancija. Cavalera jos uvjek svira na cetiri zice i boli ga kurac, ima bar duplo vise para od svoje muzike neg jedan Batio sa svojim cetvorovratnim gitarama.

Tri gitare koje poskedujem imaju razlicite konfiguracije. HSH, HH/, i H/H. ("/" je u ovom slucaju operater za manjak magneta na odredjenoj poziciji). HH/ gitara ima i coil tap. Iako mozda jesam nekad prebacio magnet u SC mode, ili koristio Single na HSH gitari iz zajebancije, ne vjerujem da sam ikad, ili da cu ikad, upotrebiti isti za bilo sta korisno. Nadjite mi jednog Metalca vrijednog zrna graha koji svira na single-u i ja vam kupim po kile buredzika. Koristiti Single magnet i svirati metal moze biti proizvod samo neimastine, neznanja ili loseg sluha. Ko kaze da su Rainbow/Deep Purple "Metal" nek provjeri malo kalendar. Isto vazi i za magnete u bilo kojoj poziciji osim pri mostu. Krenimo od toga da jedan lik kao Iommi gotovo nikad ne koristi ista osim magneta pri mostu (osim za klin arpedja kao "Orchid"), i pri tome ima tone control iscupan iz spoja (sto znaci da je tone uvjek na max-u), volio bih znati sta to vi mladi Metalci sutrasnjice imate ocekivati od svojih single coilova i bruke magneta ako se u obzir uzmu danasnji nivoi distorzije.

Svakom Metalcu koji kupuje svoju prvu gitaru ili kupuje instrument srednje cjene da zamjeni svog Skvajera ili neku drugu pocetnicku strat tarabu dajem univerzalan savjet. Kupi sebi posten keramicki magnet za pri most poziciju. Nema tih rijeci koje mogu dovoljno naglasiti ovaj najbitniji element svake gitare. Hartley Peavey je jednom definisao el.gitaru kao "Sest monofonickih oscilatora na letvi". Ako vam je sakupljac oscilacija kurcev, sve ide nizbrdo odatle. Od tri sikire, samo Gibson ima zvuk koji nije smjesan/ocajan/sramotan. Bolji ste sa bilo kakvim neo-superstratom (Ibanez/ESP/Jackson...ad infinitium) sa postenim magnetom nego sa Americkim Fenderom. Naravno, ako svirate Metal.

Ne kontam obsesiju kod Metalaca sa Fenderima. Mislim da smo mi Balkanci jedini koji imaju takve impulse. Nisam sreo jednog Americkog Metalca koji nije rekao "I fuckin' hate fuckin' Fender". Ali Strat je u biti dizajniran iz pocetka sa serijskom proizvodnjom na umu. Znaci nesto sto ce se prvenstveno lako sklepat, ne namjerno nesto na cemu ce se s lakocom svirat. Mislim meni se licno od njih gnusa. Svuda su, nemoguce ih je zaobic, i 50 i kusur godina istog kurca je zaista dosta, sto vazi i za LP-ove. Ali eto, ima zaljubljenika u taj "look & feel" pa ko sam ja da to osporavam. Svirajte sta vam lezi i sta vam vizuelno imponira. Jimi je to fino jednom reko, "you gotta give people something to dream on". A isti frajer je uglavnom svirao na Stratovima. Et sad sam sebi skacem u usta. Mozda je mislio na svoju strijelu :P

Imena i serije, firme i kurci. Reci cu vam jednu jako gorku istinu. 99% gitara na trzistu su proizvod nekog neocekivanog ili nezeljenog. 70-ih su Japanci skontali da su instrumenti dobra lova. Osamdesetih su Ameri skontali da Japanci mogu isto ili bolje od njih za pola cjene. Devedesetih su i Ameri i Japanci skontali da Koreanci mogu malo slabije za frtalj. Pocetkom Milenija su svi troje pronasli Indonezane i Indijce koji ce isti posao obavit za dnevnicu od jednog dolara. Da ilustriram problem, dali znate da su APSOLUTNO SVI Krameri iz one poznate ere koja se kuje u nebesa (kada su imali Van Halena i Campbella medju sponzorisanim gitaristima) kompletni proizvodi Electric Sound Products of Japan, koji su sastavljeni u Neptune, NJ, iako su doticni prodavani sa natpisima "Neptune, NJ" ili "American". To su sve nedostatci Americkih zakona. Kod nas se i djubrivo mora etiketirati, proizvodjac, porijeklo, uvoznik. U Americi, dovoljno je da "ne lazete".

Isto tako, jako puno tih u nas strasno voljenih Japanskih (jeftiniji Ibanezi, ESP LTD) gitara su proizvedene kod Samicka u Koreji. Popularnost marke diktira cjenu. Neznam dal je iko od vas cuo za marku iz ranih 90-ih pod imenom Heartfield. To je bio neki zdruzeni poduhvat Fender-a USA i Fender-a Japan. U pitanju su bili Superstratovi decidno Ibanezovske filozofije, sto konstrukcijski, sto izgledom. Mozda zato sto su proizvedeni u istoj jebenoj fabrici. Danas mozete na ebay-u nac finog Heartfielda za pola cjena istovjetnog Ibaneza, jer "by Fender" ili "by bilo ko" kod mnogo ljudi implicira da je u pitanju neko govno, a Heartfield ne znaci nista.

Cesto puta se vracamo na diskusiju o Maidenima i njihovoj opremi i uvjek se obraca jedno malo brdo paznje njihovim gitarama, ali ljudi, njih trojca imaju malo brdo instrumenata, jedino sto znamo je da sva trojca, stalno, u studiju koriste H magnete, te da Gers i Murray skoro ekskluzivno koriste Stratove. Napisati spisak gitara koje je Smith drzao u ruci tokom karijere je pravo jeben posao. A niko se nikad ne sjeti jedne stalne pojave u Maiden opremi koja je daleko bitnija za ton nego ijedna gitara, popularnog JMP1 predpojacala.

Digresija/Proser: Htjeli mi to ili ne, popularan trend diktira proizvodnju. 80-ih je bilo jako "cool" nositi tajce, imati haru natapiranu do plafona, nakarminat se, svirat na nekakvom super-stratu ili nekom spicastom hororu drecavo zenskaste boje, i iza sebe imati kontrolni panel iz spejs satla u racku, i naravski, superstrat konfiguraciju magneta (HSS). Danas je kuleraj ustekat neku namjestaj gitaru (za mene licno, flame/curly/bookmatched/AAA/AAAAA termini za vrhove instrumenta znace da ce isti sluziti dualnoj svrsi...pored muzickog instrumenta mogu biti posebno prikladan kucni dekor) direktno u neku "boutique" glavu i oderat. Shodno tome, rack opreme gotovo da i nema na trzistu novih proizvoda. Popularan trend takodjer diktira i tonove koje ce proizvodjaci pojacala ponuditi u svojem proizvodu. Procitate li brosure nekih od najvecih imena u svjetu pojacala, na vase gadjenje cete naci neka pravo slaba imena koja su imala ucesca u dizajnu/specifikaciji. Uz svo duzno postovanje za uspjehe na polju zabave mizernih masa, ne vidim sta to likovi iz Slipknota ili Korna imaju da ponude pri razvoju novog pojacala, ali taj "saund" klinci zele, i za taj "saund" ce babo da plati 3 milje dolara. Sve dalje je izlisna retorika.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 25. 01. 2007. 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 28. 11. 2006. 15:20
Posts: 196
Location: Grdjevac
kolko si pauza napravio dok si pisao ovo...al uglavnom veoma zanimljivo za procitat...al da nesto kazem sto se Maidena tice...nisam bas upoznat sa njihovom opremom jer sami bog zna sta koriste al uglavnom sve je vezano za pojacalo jer kaze se sto je pojacalo jace zvuk je sve bolji...sto se tice gitarica koje je Smith koristio to se ne moze ni uporediti sa gitarama koje su koristili neki drugi ne bih da ih sad nabrajam al to uopste nije vazno samo cu reci da su i Smih i Dave podjednako dijelili drazi kod gitara samo ne na Flying V gitarama koje je Smith iskljucivo koristio (a Dave ne znam bas jer ja imam jednu sliku na kojoj je Dave sa Flying V) ali na svim ostalim jesu jer i Dave je koristio Jacksona i to onog crveno-crnog (ko ne vjeruje neka pogleda Holy smoke original spot) a za Fendere se zna samo sto Smith koristi HSS Stratocastera al uglavnom ovo se vec skrece sa teme i ovo uopste nije bitno

ja sam sa svojom gitarom zadovoljan jer imao ja nekog Fendera ili nesto to opet nece bit gitara koja ce da proizvodi zvuk kao u nekih velikana jer oni imaju brdo opreme i uopste nikada ni ne pomislim da imam isti zvuk...vazno je da ona lezi i da je pogodna a sve ostalo nije bitno i nije bas tacno da Ibanez ne lezi jer onaj ko je bude stalno koristio navikne se na nju i postane mu kao i svaka druga
"sa gitarom se treba zblizit da jedan dio vas bude i jedan dio nje"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 25. 01. 2007. 02:12 
Offline
User avatar

Joined: 31. 08. 2006. 14:36
Posts: 118
Location: Å¡uma
ne mogu to sve citati ne da mi se samo da odovorim u vezi fendera to.. evo samo cu spomenuti jednu gitaru malmsteen signature. na gitari se nalaze 3x Hammbuckera iako vidis 3x singla to su takozvani "strat hammbuckeri" radjeni da izgledaju ko singlovi ali se ponasaju kao hammbuckeri.. takav HS-3 ja imam na svojoj gitari jedan..

http://www.dimarzio.com

idi pickup i onda pogledaj

a ako 3 hammbuckera nisu dovoljna za metal sta jest.. steve morse koji ima 6 magneta mozda to ?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 30. 01. 2007. 07:17 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Rocky Chopin wrote:
ne mogu to sve citati ne da mi se samo da odovorim u vezi fendera to.. evo samo cu spomenuti jednu gitaru malmsteen signature. na gitari se nalaze 3x Hammbuckera iako vidis 3x singla to su takozvani "strat hammbuckeri" radjeni da izgledaju ko singlovi ali se ponasaju kao hammbuckeri.. takav HS-3 ja imam na svojoj gitari jedan..

http://www.dimarzio.com

idi pickup i onda pogledaj

a ako 3 hammbuckera nisu dovoljna za metal sta jest.. steve morse koji ima 6 magneta mozda to ?


Iako je HS-3 bezsuman pickup, jos uvjek je single coil. Ima iste boljke kao i svi ostali single coil modeli...tanak ton, slab signal...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 30. 01. 2007. 11:59 
Offline
User avatar

Joined: 16. 03. 2006. 14:53
Posts: 4068
Location: Sa
ja sam zadovoljan sa svojom kombinacijom HH


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 02. 2007. 01:09 
Offline
User avatar

Joined: 02. 12. 2006. 01:00
Posts: 100
Location: Huaca Del Sol
Jebo vas rejs ja imam akustaru i opet sam zadovoljan........... :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 02. 2007. 02:42 
Offline
User avatar

Joined: 19. 07. 2003. 01:31
Posts: 970
HHHHHSHSHSHSHSHSHHHHHHSHSHHSSHHHHSHSHSHSHHAH



ja zadovoljan


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 12. 02. 2007. 09:40 
Offline
User avatar

Joined: 06. 07. 2006. 21:00
Posts: 136
do ovih dugih postova koje napisase koldvoid i kirk....kirk mi je bio smijesan..i sada je jer mi je fakat mrsko citati bilo te postove......
kirku jebla te karnisla od store/zavjese.....death restepk.....bii odoh na fax hFata me neki srklet


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 13. 02. 2007. 02:02 
Offline
User avatar

Joined: 06. 07. 2006. 21:00
Posts: 136
hjoj sto mi ga shuknu


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: HSH ili HH pickups
PostPosted: 20. 03. 2007. 04:43 
Offline
User avatar

Joined: 19. 03. 2007. 21:24
Posts: 3
Location: Sarajevo, Bosnia
Moj savjet je da uzmes dva HB i pushpull pot volume da ih mozes splitovati.
Dakle 3 pozicije switch,i imas 6 soundova.Single je ok al kad zatreba snage
dodjes na svoje:)
Naravno,H S S je takodje ok,al ako hoces vise hard da sviras,HB na neck-u
uvijek dobro dodje.
Kad smo kod magneta,preporucujem StanHineseyPickups odn. Has-Sound.
Ja sam njiihov endorser odnedavno i stvarno rade fenomenalno.
http://www.stanhinesleypickups.com/
http://www.has-sound.com/index.htm
Naravno,EMG,DiMarzio,Duncan i ostali su ok.
Nadam se da sam bio od pomoci:)
Pozdrav
Muris


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: HSH ili HH pickups
PostPosted: 11. 07. 2007. 23:17 
Offline
User avatar

Joined: 11. 07. 2007. 14:28
Posts: 82
sta su ti metalci CCCC


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 37 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group