Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 23. 05. 2024. 06:44

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3
Author Message
 Post subject: Re: Haj'mo kompjuterasi :D
PostPosted: 13. 11. 2010. 17:34 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
LopeZ wrote:
Možda bi mu najpametnije bilo da naruči gotovu konfiguraciju iz neke provjerene firme, ovim lokalnim prodavačima ne treba ništa vjerovati. Kad se samo sjetim da je kod nas tip formatirao komp i instalirao (krekovani) WinXP za 20KM + 5KM ako mu nisi dao disk sa drajverima. :evil:

nece ti nigdje niko formatirat disk i instalirat OS za petaka sigurno.
a ko uzima gotove konfiguracije, mislim na one vec sklopljene sto stoji u ponudi kao, taj nek se rokne. tu najvise uvaljuju karina dijelove. uzmes brate sam sastavis sta hoces, oni ti ga sklope, i to je to. jos treba naglasit da ne instaliraju operativni sistem nikakav. jer je bilo nekakvih instalira ti orginal i onda ti jos dodatno malo kao naplati :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Haj'mo kompjuterasi :D
PostPosted: 15. 11. 2010. 18:33 
Offline
User avatar

Joined: 07. 04. 2003. 21:52
Posts: 1535
Location: Where Eagles Dare
as_the_sun_sets wrote:
Evo ovdje gospodinu antraksu uporedno testova e6300 vs e7200, sto izadje na isto kao e6500 vs e7500 kad se dignu megahercaze

http://www.anandtech.com/bench/Product/94?vs=62

a de mi reci izadje li na isto kada na ta 2 procesora vrtis vmware workstation ili esx server sa jedno 4-5 virtualnih masina? ;)

i btw, nije mi jasno zasto toliko forsirate GTX 4xx seriju pored Radeon 57xx serije.... prvo sto je nvidia skuplja nekih 20-30%, drugo sto se grije nekih 20% vise, a performanse su jednake ili losije od ATi-ja


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Haj'mo kompjuterasi :D
PostPosted: 15. 11. 2010. 18:47 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
jebiga ovo se pretvorilo u izljeve privatnog simpatisanja odredjenih stvari u vezi racunara. lik je pito za savjete samo. ja licno nikad ne bi mogao uzet ati pored nvidie, ko ni amd pored intela, to pogotovo. jednostavno imam svoje razloge zbog cega volim nesto vise a nesto manje i to je to. mozda jest malo gikovski al jebiga. to ti je isto ko mrzitelji microsofta il windows vs linux i tako to... ja sam na bivsem faxu imao (a i na ovom sad imam istog :) ) profesora koji pri spomenu microsoft-a, pocne pjenit, urlat, psovat, zacrveni se da mu zile sve iskoce na faci i oci zacrvene, i onda mu se zamanta... :lol: ziva istina, covjek predaje i u kanadi negdje i ne podnosi nista od microsofta...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Haj'mo kompjuterasi :D
PostPosted: 16. 11. 2010. 13:54 
Offline
User avatar

Joined: 03. 03. 2006. 23:34
Posts: 1356
Location: Banjaluka, Bosna i Hercegovina
Snake wrote:
as_the_sun_sets wrote:
Evo ovdje gospodinu antraksu uporedno testova e6300 vs e7200, sto izadje na isto kao e6500 vs e7500 kad se dignu megahercaze

http://www.anandtech.com/bench/Product/94?vs=62

a de mi reci izadje li na isto kada na ta 2 procesora vrtis vmware workstation ili esx server sa jedno 4-5 virtualnih masina? ;)

i btw, nije mi jasno zasto toliko forsirate GTX 4xx seriju pored Radeon 57xx serije.... prvo sto je nvidia skuplja nekih 20-30%, drugo sto se grije nekih 20% vise, a performanse su jednake ili losije od ATi-ja



JOj, ja sam skroz zaboravio da on uzima tu konfiguraciju da bi drzao servere na njoj :( :( :( Stoga mu je presudno da izvali 100 KM vise... Da mu je do servera, mislis da ne bi ganjao xeon, ili barem neki najjeftiniji quad koji je svega 40-50 KM skuplji od 7500 a ima vise kesa i daleko jace performanse? Ovdje pricamo o procesoru koji ce se koristiti za svakodnevnu sufr/office upotrebu plus ponekad igre i fotosop, ako ti smatras da su razlike u performansama vrijedne 100 KM, slobodno onda zajebi ovog covjeka i nagovaraj ga da uzme 7500, ja nemam obraza da to uradim, vec delam za njegovo dobro. Tih 100 KM moze uloziti u veci monitor, a ne da se pati na 18.5 inca.

To za Radeon vjerovatno stoji, smatram da se uvijek treba gledati optimum, ako mozes uzeti komponentu istih performansi uzeti za nizu cijenu, trebas to uciniti. Graficke su veoma sareno trziste i trebao bi covjek sjesti par dana i citati testove pa da nadje idealan omjer cijene i performansi. Nadam se da si u tom polju upuceniji, zadnji put kada sam "zagrizao" za graficke i studirao ih, to je bilo prije 3 godine pa sam ispao iz igre.

Addi, nije ovdje stvar simpatisanja vec cinjenica. Uzmes si vremena, provjeris testove uporedne, ako je radeon 57xx stvarno bolji za istu cijenu od GT4xx, zasto da ne? A ukoliko je bolji za nizu cijenu, onda je ludost ne uzeti ga.
Glupo je ograniciti se bilo cime, glumiti "tradicionalizam" i slijepo uzimati recimo amd prije 3 godine kada je debelo gubio od intela, kupis sebi losiju stvar za vise novca, samo mozes TI biti na gubitku. Jedna konfiguracija mi je AMD/ATI, jer su u to vrijeme ove firme derale konkurenciju, druga je Intel/Nvidia, jer su ove firme davale bolje za isti novac ili manje novca. Nova ce biti sigurno Intel, a vjerovatno Ati graficka, jednostavno, zelim izvuci najvise za najmanje novca i to je jedino cime se vodim.

Windows i Linux su prica koja ne moze imati adekvatnu paralelu ovoj. Linux nikada nije parirao Windowsu u masovnosti, dok se kod intel-AMD i Ati/Nvidia omjeri snaga stalno prevrcu u korist jednih ili drugih ili su "tu negdje", u niskom, srednjem i visokom segmentu".


Ipak je cilj teme da momku obezbjedimo sto bolju konfu za sto manje para. 7500 je ludost pored daleko jaceg quada uz ulaganje od jos 20% sredstava, ili uzimanja podjednako dobrog 6300 uz 40% nizu cijenu.

Hard disk, vjerovatno ce se svi sloziti da je WD trenutno na tronu, a da je black caviar najvise sto se moze dobiti za razumne novce. Ako se ide u socijalu, onda green, ali ovdje nije low-end konfiguracija vec neka sredina zlatna.

Memorija, manje-vise slicne price, ako se momku da nek dobro istrazi, mada se onda isfuras jer skuzis da na nasem trzistu mozes nabaviti 2-3 firme, pa ako ti se svidi nesto cetvrto, shebes se :)

Trebalo bi skuziti sta je iz ponude firme u kojoj kupuje najpametnije rjesenje za graficku. Snake tvrdi da je radeon 57xx serija, treba provjeriti malo testove, cijene, ako je to to, svakako treba uzeti 57xx.

Dajte da se ovo vise sklopi, ne radimo na satnicu :lol: :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Haj'mo kompjuterasi :D
PostPosted: 16. 11. 2010. 16:06 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
ma ja samo govorim o licnom simpatisanju, ima cinjenica svakakavih, neko meni moze navest slabe tacke recimo nvidia-e, a pola tih sto navodite losih stvari ja imam upravo s ati-em :) sve je do modela i ostatka konfiguracije...
sto se teme tice, istina je da sta god izaberes, za par maraka mozes malo bolje, to ide unedogled....


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 45 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group