Rock Planet

rock-planet.com
It is currently 04. 06. 2024. 09:44

All times are UTC + 1 hour [ DST ]




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 00:36 
Offline
User avatar

Joined: 01. 02. 2010. 20:13
Posts: 2161
Location: Brazil
Nisam mogao a da ne primjetim koliko je muzike worldwide ukradeno i 'doneseno' i naravno dobro upakovano za nas Balkan . Malo prerade , ubace nas jezik , tudja muzika i eto nove pjesme . Jadno jer na Balkanu , od BiH pa na dalje ima odlicnih bandova svih muzickih zanrova ;-) koji se ne mogu probiti jer je na sceni popularna neka seljacina koja preradjuje svjetski poznate klasike ;-) ( neke nasoj raji poznate ali ono nikad nisu tacno znali ko je to ? ? ) i pusta ih samo radi toga da okrene ljude za pare i zajebe ih nazalost .
Oduvijek sam mrzio Ex-Yu scenu zbog njihovog PLAGIJATORIJA koji je i dan danas prisutan .
A onda su mi dali i razlog vise . Pocevsi od Lady in Black - Divlje jagode pa do danas . ( Osvrnut cu se na ona pozerska smeca iz Debiloze ) .

http://www.youtube.com/watch?v=s3GumFHeRxU -- Pjesma DOSTA ' by Dubioza ' :lol: ?

http://www.youtube.com/watch?v=nmsTwQb1csc --- Ili pjesma koja mi svaki jebeni dan mog mizernog postojanja ogadi kad je cujem , Balkan Funk

Za mene nikakvi muzicari nisu , previse je ovakvih danas na sceni . Ne cijene sekunde jedne ne ciji trun , vec zbog nekog komada kesha bez casti ukradu , malo dorade i imaju svojih 5 minuta slave i polako blijede ....

Koje vi jos plagijat pjesme znate , pa cemo poslati sektasku eskadrilu s foruma na njih :lol: .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 00:42 
Offline
User avatar

Joined: 11. 06. 2010. 02:22
Posts: 1097
Location: Gornja Maoča
Meni omiljeni plagijat Johnny Cash-St. Quentin koji je Pušenje prodalo kao Zenica Blues :twisted: :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 00:46 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Taj fenomen postoji otkad su radio prijemnici postali masovni po Balkanu i poceo se slusat Talijanski radio. Jes' gledo Sjecas li se Dolly Bell?

I to ce uvjek tako biti, pogotovo u BiH koja je 70% ruralna i 22% nepismena (kladim se i duplo vise al dobro, i ja sam u toj statistici i ne dira me nesto previse jer sam u BiH zivio citavih dvije godine zivota)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 00:49 
Offline
User avatar

Joined: 01. 02. 2010. 20:13
Posts: 2161
Location: Brazil
stari serator wrote:
Taj fenomen postoji otkad su radio prijemnici postali masovni po Balkanu i poceo se slusat Talijanski radio. Jes' gledo Sjecas li se Dolly Bell?

I to ce uvjek tako biti, pogotovo u BiH koja je 70% ruralna i 22% nepismena (kladim se i duplo vise al dobro, i ja sam u toj statistici i ne dira me nesto previse jer sam u BiH zivio citavih dvije godine zivota)


Upravo to , na to mislim . Zbog neinformiranosti i slabog urbano osvjestenog stanovnistva mogu nam i prodavati ove folove .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 01:05 
Offline
Moderator
User avatar

Joined: 27. 09. 2005. 01:21
Posts: 8156
Location: Tunguska
mali je upravu bogami..


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 01:19 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Ako coek realno sagleda YU muziku iz osamdesetih, to je istinska riznica dobrih stvari, darkwave, indus, hc, punk, metal bas i nije bio nesto zajeban al dobro, samo sto bas kad je to sve trebalo da procvjeta svjet se drasticno promjenio, nagore, i nikad vise nece biti isti. Kriva je danasnja omladina koja se masovno dere sa turbo folkom. ne samo muzicki vec kulturalno, sve je nekako turbo.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 01:33 
Offline
User avatar

Joined: 28. 03. 2009. 17:36
Posts: 1748
Location: Oslo/Trondheim
John Norum - In Your Eyes

http://www.youtube.com/watch?v=Z_yleOO-oQo

Opća Opasnost - U tvojim očima

http://www.youtube.com/watch?v=3E3-8_hCNkc

i još puno puno...samo kad bi kreno' od Brege i Loše imo bi dva dana nabrajat kavere...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 11:29 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Moze se ova tema posmatrati i u obrnutom smjeru. Balkanska muzika na zapadu je odavno hit. Raja sa zapada ide na Gucu, slusaju Bregu, zadaju se kad cuju cigane. Da ne spominjem globalni uspjeh bendova kao sto je Gogol Bordello, Beirut i brojnih drugih koji koriste istocni melos (mada ne samo balkanski). Valjda ima nesto primalno u zvuku ciganske trube sto privlaci ljude sa svih strana svijeta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 11:53 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Jes, eno Gino Banana nezna sta ce od bukinga...svako malo kuci dodje. A i Guca, vise posjetioca sa zapada nego Wacken. Od kojih ionako pole dodje da se jeftino razbije na domacoj sljivi.

Truba je odma iza gusla, neja, i saksofona po izazivanju alergijskih reakcija.

"Cigani" je pogrdna rijec. Ti ljudi se zovu Romi :P


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 11:58 
Offline
User avatar

Joined: 02. 09. 2003. 17:08
Posts: 10631
Balkanska muzika je generalno razvikano sranje, smor, i ruzna buka. Izuzetak su oni Medjimurski folkeri. Ono je dobro. Ovo je sve ostalo nekako, vulgarno, napasno, agresivno bez ikakve melanholije, hajd Sevdalinka bas i nije al ne limvo ja te Jevrejska preseravanja. Nesto ko Arapska muzika, nakon lobotomije ili teskog invaliditeta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 13:23 
Offline

Joined: 09. 12. 2008. 20:25
Posts: 794
hajmo ofirat danasnje domace bendove

suti i trpi:

http://www.youtube.com/watch?v=eMXKt99W61A


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 13:26 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
stari serator wrote:
Jes, eno Gino Banana nezna sta ce od bukinga...svako malo kuci dodje. A i Guca, vise posjetioca sa zapada nego Wacken. Od kojih ionako pole dodje da se jeftino razbije na domacoj sljivi.

Truba je odma iza gusla, neja, i saksofona po izazivanju alergijskih reakcija.

"Cigani" je pogrdna rijec. Ti ljudi se zovu Romi :P

Ne kontam poentu ovog poredjenja sa Wackenom. Hoces da kazes da je posjetitelja sa zapada na Guci malo, i da takva muzika nije popularna? Po onome sto sam ja cuo, uopste ih nije malo, pogotovo obzirom da se odrzava u vrazjoj materi, i da se skoro provalilo. Mene je do sad bar 5 ljudi pitalo o Guci cim su culi da sam sa Balkana.

Neki dan sviro Beirut u Pragu, i 1500 ulaznica bilo rasprodato prije koncerta po cijeni od 20 eura. Ja nisam mogao vjerovati, valjda se skupio sve i jedan mladji expat i ceski hipster sa dovoljno para da kupi kartu. Ako to nije popularno, onda ne znam sta jeste. Ne moram ti reci sta bude kad svira neki metal bend sa karijerom kracom od 5 godina.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 13:32 
Offline

Joined: 09. 12. 2008. 20:25
Posts: 794
Stargazer wrote:
Da ne spominjem globalni uspjeh bendova kao sto je Gogol Bordello, Beirut


mislis tudje, a balkansko :razz:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 13:59 
Offline
User avatar

Joined: 27. 04. 2003. 21:57
Posts: 1935
Tudje, a tudje :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 14:06 
Offline
User avatar

Joined: 05. 01. 2009. 18:19
Posts: 381
Pretty Maids - A place in the night (1984)
http://www.youtube.com/watch?v=kGVuBIYmxFw

Alogia - Devedesete
http://www.youtube.com/watch?v=fhYi5ECel9I


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 14:27 
Offline
User avatar

Joined: 17. 03. 2005. 15:28
Posts: 12202
ovo je meni najjaca "obrada" :lol: :lol: slusaj borin text

http://www.youtube.com/watch?v=VjxY7xmhJ6o

http://www.youtube.com/watch?v=Ky126NXJh4M

a onda miso kovac
http://www.youtube.com/watch?v=RSyzMWJA ... re=related
:lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 23. 08. 2010. 23:12 
Offline
User avatar

Joined: 06. 05. 2006. 03:59
Posts: 4543
Location: Lukavac/Hall in tirol
VorteX wrote:
Pretty Maids - A place in the night (1984)
http://www.youtube.com/watch?v=kGVuBIYmxFw

Alogia - Devedesete
http://www.youtube.com/watch?v=fhYi5ECel9I


Ja vidi fakat :lol: :lol: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 24. 08. 2010. 10:53 
Offline
User avatar

Joined: 01. 08. 2006. 13:34
Posts: 760
Location: Under A Funeral Moon
Pa pocelo je sve davnih 60'ih i 70'ih kada se kasno navecer slusao Radio Luksemburg koji je pustao r'n'r i kada su se radjali prvi YU rock bendovi. Slusale se pjesme, skidali se riffovi onako napamet, a rijeci otprilike ovako "Jestrdej, ol maj trabls simd so far avej, ooooo jestrdej". Normalno je da, kada se scena pocne na takav nacin da ces uvijek imati taj plagijatorski momenat.

Naravno, u doba kada nije postojao Internet, kada su se na TV-u vrtila dva ili tri kanala, kada je itekako bio ogranicen protok informacija izmedju Yuge i svijeta, muzicari su mogli prodavati "muda pod bubrege"* lokalnom stanovnistvu i predstavljati se kao najveci muzicari u istoriji stvaranja uopste. Kao dva najveca plagijatora koji mi onako na prvu padaju na pamet su megacar plagijatorstva Dino Melin i nista manje bitan Brega. Dino je naravno svjetlosnim godinama ispred, jer ko ima jak stomak i celicne zivce moze preslusati sve njegove albume i shvatiti da covjek mozda ima jednu ili dvije prave autorske stvarke, a sve ostalo je mrtvi copy/paste.

Nas je problem sto su nas za naseg vakta, tj. titinog i post-titinog vakta, kao narod furali da smo nedodirljivi, pametni, jaki ko beton i td, pa se mi ufurali da smo centar svijeta. A ustvari, kada pogledas od umjetnosti do krvozednosti, malo je toga na nama i u nama orginalno.



*"muda pod bubrege" - u pojedinim restoranima u BiH jedan od glavnih specijaliteta na meniju su i testisi od ovna. Kako je bilo neprimjereno od konobara traziti da ti servira przena muda u tanjuru, ugostitelji su se sjetili i iste nazvali "bijelim bubrezima". Otuda i izreka "prodaje ti muda pod bubrege" umjesto puno skupljih i kvalitetnijih pravih bubrega :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 24. 08. 2010. 15:12 
Offline
User avatar

Joined: 09. 06. 2010. 22:13
Posts: 2797
Location: Tuzla
Divlje Jagode plagijatori.

onda su tu i ovi "narodnjaci"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Balkansko a tudje :D
PostPosted: 24. 08. 2010. 18:14 
Offline
User avatar

Joined: 22. 09. 2009. 00:05
Posts: 230
PROVOKATOR wrote:
Nas je problem sto su nas za naseg vakta, tj. titinog i post-titinog vakta, kao narod furali da smo nedodirljivi, pametni, jaki ko beton i td, pa se mi ufurali da smo centar svijeta. A ustvari, kada pogledas od umjetnosti do krvozednosti, malo je toga na nama i u nama orginalno.

Dobro si to reko jarane, svaka čast na postu, a mislim da naš svaki bend u najblistavijem momentu svog vrhunca u biti samo ''smrdi'' na neki strani bend, ili nosi sa sobom jednu dobro prepoznatljivu odliku istog.
Uticaj je to i ljubav prema bendu, meni to ne smeta puno više, jer ne treba srat po trudu ljudi koji su otegli muda probajući i kreirajući ovu scenu.
Bolje nam se pomirit sa svim i možda imamo šansu da proživimo na naš način duh metala osamdesetih kroz minimalizam i plagiranje :mrgreen:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group